Материал на украинском языке.
Мета уроку:
навчальна: навчити елементам пейзажного жанру, вивчити основні закони зображення просторового середовища кольором;
розвиваюча: сприяти розвитку пізнавальної активності, поглибленню інтелектуального рівня учнів;
виховна: сприяти вихованню естетичного сприйняття світу.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Вид уроку: лекція з елементами бесіди.
Методи навчання: інформаційно-повідомлюючий, пояснювально-
ілюстративний, робота з текстом, демонстрація фільму.
Дидактичне забезпечення: опорний конспект, набір слайдів на тему «Пейзажний живопис», відеофільм «Акварельний пейзаж», відеофільм «Пейзаж. Техніка « по - мокрому».
Матеріально-технічне забезпечення: ТЗН – ноутбук, проектор.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація.
Урок починається з обговорення вислову «Дивитися можуть всі. Бачити – одиниці. Той, хто бачить красу,починає її малювати». Викладач пропонує учням висловити свою думку про необхідність та методи тренування зорової пам'яті, тим самим сприяти розвитку пізнавальної активності. Оголошується тема і завдання уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Викладач пояснює новий матеріал, розповідь супроводжується презентацією.
1. Становлення пейзажного жанру в живописі.
Викладач. Перші спроби зобразити природу з’явилися ще в первісному суспільстві.
В розписах Давнього Єгипту елементи пейзажу присутні в сценах полювання та війн.
Митці Давньої Греції та Риму зображали пейзаж більш детально,але невід’ємно від людини.
В картинах середньовічної Європи пейзаж був лише другорядним елементом в зображенні релігійних та побутових сцен.
(Під час демонстрації учні можуть робити записи в опорний конспект).
Зовсім інше ставлення до пейзажу було в середньовічному Китаї.
З’являється простір та глибина. Цьому сприяли розвиток філософії, релігії,якій був притаманний культ природи. Саме в Китаї в VI с. пейзаж зародився як самостійний жанр. І до цього часу пейзаж займає особливе місце в мистецтві Сходу.
В Європі лише в епоху Відродження почали активно вивчати природу,навколишній світ,створювати етюди,розробляти принципи зображення простору,як життєвого середовища людини.
Незважаючи на це пейзаж залишається другорядним фоном для зображення людини.
І лише в ХVI с. пейзаж відокремлюється як самостійний жанр живопису,набуває великої популярності та реалістичності..
Відомі художники ХІХ-ХХст. зверталися до пейзажу,щоб передати своє бачення світу.
Тут ми бачимо картину Ван Гога в якій він передав свої враження від оточуючого життя. Робота має яскраві, соковиті кольори.
В сучасному живописі традиції також зберігають своє значення.
(В презентації представлені твори чернігівських художників).
§ Первинне закріплення матеріалу:
-Коли в пейзажі почали передавати простір, глибину?
-Коли пейзаж сформувався як окремий жанр?
-Що вплинуло на розвиток пейзажу?
(Учні відповідають на питання).
Можемо зробити висновок: як самостійний жанр пейзаж з’явився в VI ст. в Китаї. В епоху Відродження пейзаж активно розвивається в Європі але залишається другорядним фоном. З ХVІ ст. стає самостійним жанром в живописі Європи.
(Учні записують висновок в опорний конспект)
2. Основні закони зображення просторового середовища кольором.
Викладач: Однією з найголовніших рис пейзажного живопису є передача глибини та простору на площині картини.
Весь материал - в документе.