Материал на украинском языке.
Мета:
освітня: вдосконалювати вміння учнів виконувати додавання і віднімання натуральних чисел, використовувати властивості додавання і віднімання натуральних чисел під час розв’язування вправ різних рівнів складності;
розвиваюча: сприяти розвитку логічного мислення, поширенню кругозору;
виховна: виховувати інтерес до математики, вміння працювати у групі, відповідальність перед товаришами.
Тип уроку: закріплення навичок та вмінь.
Обладнання: роздавальний матеріал для груп, правила проведення інтерактивної вправи «Мікрофон» та «Робота в малих групах» (пам’ятки), портрет К. Ф. Гауса, мікрофон, набір літер.
Епіграф уроку: «Математика – цариця наук, ….» Карл Фрідріх Гаус.
План.
1. Організаційний момент. (1 хв.)
2. Перевірка домашнього завдання. Мотивація навчальної діяльності учнів. (4 хв.)
3. Повідомлення теми та мети уроку. (1 хв.)
4. Актуалізація опорних знань. Інтерактивна вправа «Мікрофон». (7 хв.)
5. Колективне розв’язування вправ. (13 хв.)
6. Інтерактивна вправа «Робота в малих групах». (15 хв.)
7. Підведення підсумків та оцінювання учнів. (2 хв.)
8. Повідомлення домашнього завдання. (2 хв.)
Перебіг уроку.
1. Організаційний момент.
2. Перевірка домашнього завдання (зібрати зошити для перевірки після уроку);
Мотивація навчальної діяльності учнів:
На дошці ви бачите портрет німецького математика К. Ф. Гауса, сьогоднішній урок ми присвячуємо цій видатній людині. У всій історії математики немає нікого, кого б можна було порівняти з Гаусом за ранньою обдарованістю. Він виявив її, коли йому не було й трьох років. Гаус згадував напівжартома, що вмів рахувати раніше, ніж навчився говорити. Якось у батька Карла зібралися товариші по роботі, щоб розподілити зароблені за тиждень гроші. Тут же був і трирічний Карл.
Коли батько закінчив розрахунки, які він проводив уголос, і повідомив результати, Карл вигукнув: «Батьку, ти помилився!». Присутні були вражені заявою маленької дитини, але батько перерахував спочатку, коли він назвав нову цифру, Карл радісно вигукнув: «Тепер правильно!». Найвідоміший його вислів є епіграфом до нашого уроку «Математика – цариця наук,…» але ви помітили, що речення є незакінченим. Кінець цієї фрази зашифрований, і тільки працьовиті, розумні і кмітливі в змозі розгадати її. Спробуємо це зробити?
3. Повідомлення теми та мети уроку.
Тема нашого уроку « Розв’язування вправ на додавання та віднімання натуральних чисел». Наша мета: закріпити вміння додавати та віднімати натуральні числа, використовувати властивості додавання і віднімання під час розв’язування вправ, розгадати вислів Гауса.
Але спочатку, згадаємо всі необхідні нам відомості. Проведемо інтерв’ю.
4. Актуалізація опорних знань. Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Передаючи мікрофон діти згадують:
- натуральні числа – числа, які використовуємо при лічбі предметів;
- компоненти додавання: доданок + доданок = сума;
- компоненти віднімання: зменшуване - від’ємник = різниця;
- дії додавання і віднімання виконуємо по розрядам;
- щоб дізнатися на скільки одна величина більше другої, треба від більшої величини відняти меншу;
- від зміни місць доданків сума не змінюється; (переставний закон)
- для того, щоб до суми чисел додати третє число, можна до першого числа додати суму другого і третього чисел; (сполучний закон)
- якщо один з двох доданків дорівнює нулю, то сума дорівнює другому доданку;
- в сумі декількох чисел доданки можна змінювати місцями і об’єднувати їх в дужки будь яким способом;
- для того щоб від числа відняти суму двох доданків, можна від цього числа відняти один з доданків, а потім від результату відняти другий доданок;
- для того щоб від суми двох доданків відняти число, можна відняти це число від одного з доданків, а потім до результату додати другий доданок.
5. Колективне розв’язування вправ.
Відомо, що в усних обчисленнях Гаусу не було рівних. З’ясуємо як ви вмієте рахувати. Питання по рядам.
Весь материал - в документе.