Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Презентации  /  9 класс  /  Открытое внеклассное мероприятие по английскому языку по теме "Рождество".

Открытое внеклассное мероприятие по английскому языку по теме "Рождество".

Данное мероприятие предназначено для приобщения учащихся к иностранной культуре; практике диалогической и монологической речи; обобщению разговорной темы «Праздники», в частности «Рождество»; воспитанию уважения и терпимости к другому образу жизни; воспитанию культа английского языка, хорошего вкуса; развитию артистических способностей учащихся.

?Цели:

  1. Провести обобщение разговорной темы «Праздники», в частности «Рождество».
  2. Практиковать учащихся в устной речи.

  3. Воспитывать культ языка, хороший эстетический вкус.

26.11.2016

Содержимое разработки

Christmas.

If you try to catch a train on the 24th of December you may have difficulty in finding a seat. This is the day when many people are travelling home to be with their families on Christmas Day, the 25th of December. For mast British families, this is the most important festival of the year it combines the Christian celebration of the birth of Christ with the traditional festivities of winter.

Later in the afternoon they may watch the Queen on television as she delivers her traditional Christmas message to the Unites Kingdom and the Commonwealth. If they have room for even more food they may enjoy a piece of Christmas cake or eat a hot mince pie. The 26th of December is also a public holiday. Boxing Day, and this is the time to visit friends and relatives or watch football.



Boxing Day.

In Great Britain and Canada, Boxing Day is usually celebrated on the 26th of December. The holiday may have originated in the custom of giving Christmas boxes to policemen, lamplighters and servants. On that day, the alms boxes that had been placed in churches over the festive period were opened and their contents distributed. Today it is customary to recognize the work of postal workers and newspaper deliveres with bonuses.

Also known as St. Stephen’s Day, Boxing Day celebrates 2 saints of that name. Since St. Stephen is the patron saint of horses, these animals were traditionally fed bread, salt, or corn and blessed in church by an English priest on that day.



Children.

New toys flying reindeer, elves, twinkling light and candy canes – these magical symbols of Christmas are especially associated with children. When the stockings are hung and the dollhouses are assembled, it’s for the children. And when the star-shaped sugar cookies and popcorn garlands mysteriously disappear, we all suspect the children.

These days, Christmas wouldn’t be Christmas without the produced-for-children-but-loved-by-all television classics “Rudolph the Red-Nosed Reindeer”, “A Charlie Brown Christmas” and “How the Grinch Stole Christmas”.

Finally, it is the children who add sparkle to the most routine of holiday events, from the proud little tykes leading the Christmas parade to the nervous ones at the mall, waiting to sit on Santa’s knee.



Parties, Christmas.

From the perfunctory office event to the traditional family garthering, Christmas is the time for parties. At many holiday parties, gifts are exchanged.

Most party-givers tend to stick with the traditional ones described above, but anything is possible. Consider a breakfast or branch party: they are ideal when so many schedules are already occupied with evening events, and set the state for a different kind of menu. Tree-trimming parties, when guests are invited to bring one ornament to hang on a tree, are always fun and unusual. A twist on this idea is to have guests prepare a special tree for birds and squirrels of the neighbourhood.



Wreath.

The most popular of all door decorations, the wreath has become a gesture of holiday welcome. The outdoor wreath is a recent innovation, but circles of fresh evergreens have been used to decorate homes since Victorian times.

The Advent wreath is a circle of fir decorated with four candles, each of which is lit on one of the 4 Sundays before Christmas. Wreaths may be made entirely of pinecones or fashioned from dried flowers and herbs the way they were made in England during the Middle Ages. A simple wreath may be made of mixed greens and decorated with cones, bayberry and red berries; more elaborate types might be decorated with shellacked fruits.



Yule log.

The custom of burning a Yule log comes from the Norse and Anglo-Saxons, who burned a huge oak log once a year to honour Thor, the god of Thunder. When the northen tribes accepted Christmas, or Juul, as it was known in Northern Europe. Selecting and burning the Yule log then became symbolic of Christ as Light of the World, and many different nationalities came to accept this custom as their own with variations in their rules.



Bells.

Although they are not exclusively symbolic of Christmas, bells have always been closely associated with religious services. For example, Jewish high priests wore gold bells on the borders of their robes, and Emperor Augustus of Rome had a bell hung before the Temple of Jupiter. It is believed that Christmas first used bells on churches about the year A. D. 400, but by medieval days, the ringing of bells had become closely associated with Christmas.

St. Nicholas carried a hand bell on his visits, too, and in Clement C. Moore’s poem, “A visit from St. Nicholas”, Santa Claus’s sleigh had bells.



Carols.

The world carol comes from a French round dance called a carol. It was also the name of an English pagan song-dance performed to celebrate the winter solstice.



Christmas.

That one word brings to mind so many images: food, carols, family and, of course, present! Whether you look forward to snuggling by the fire on Christmas Eve, gathering in the kitchen to take cookies, or sharing traditions that have been in your family for generations, Christmas enriches our lives in countless ways.

Christmas. Энциклопедия.

Christmas, in the Christian church, annual festival, held on December 25, to celebrate the Nativity, on birth of Christ. The origin of the festival is unknown. Scholars believe that it is derived in part from rites held by pre-Christian Germanic and Celtic peoples to celebrate the winter solstice. Christians since the 4th centure, incorporate pagan customs, such as the use of holly, mistletoe, Yule logs and wassail bowls. The Christmas tree, an evergreen trimmed with lights and other decorations, is derived from the so-called paradise tree, symbolizing Eden, of German mystery plays.



Bah, Humbug”.

Early in Charles Dickens’ story “A Christmas Carol” Ebenezer Scrooge is visited by his nephew, red, who bids him a Merry Christmas. “Bah!” said Scrooge, “Humbug!” And the rest is history. Because ever since Dickens published his classic in 1843, Scrooge’s ill-willed oath has been the most oft-repeated line from the story, even appearing on commercial T-shirts and coffee mugs. Usually, though, “Bah, humbug!” is used in jest, since Scrooges’s transformation from crabby old miser to sentimental do-gooder is widely appreciated by audiences around the world.

In Charles Dickens’ classic “A Christmas Carol”, Ebenezer Scrooge is visited by 3 ghosts. The mission of the third ghost is to show Scrooge scenes from dismal future.



Advent.

The term advent comes from the Latin word adventus, which means “a coming”. The Advent season includes the first 4 Sundays before Christmas and reminds Christians of the coming Jesus. Many Christians, particularly those in Germany and other European countries, observe Advent with fasting and player. The first Sunday of the season is known as Advent Sunday.

The wreaths and calendars used to celebrate this religious holiday are, in fact, German customs. For each of the 4 Sundays, a red candle is added to an Advent wreath made of fir, holly or laurel.



Calendars.

Advent calendars typically show a Christmas scene incorporating little doors or windows that are opened, one at a time, on each of the 25 days preceding December 25.

The largest door is opened on Christmas Day and often shows a picture of Jesus, Mary and Joseph. Some Advent calendars consist of big star and 24 little stars, designed to be removed daily until only the large star remains on Christmas Eve. There are also Advent calendar candles, numbered on one side, which are burned down one number each day from December, the first until Christmas. They are usually lit during a family meal.



The Birth of Jesus”.

Ангел: “Greetings, yoi who are higly favoured! The Lord is with you.”

Автор: Mary was greatly troubled at his words and wondered what kind of greeting this might be. But the angel said to her,

Ангел: “do not afraid, Mary, you have found favour with God. You will be with child and give birth to a son, and you are to give him the name Jesus. He will be great and will be called the Son of the Most High. The Lord God will give him the throne of his father David and he will reign over the house of Jacob forever, his kingdom will never end.”

Мэри: “How will this be, since I am a virgin?”

Ангел: “The Holy Spirit will come upon you and the power of the Most High will overshadow you. So the holy one to be born will be called the Son of God.”

Мэри: “I am the Lord’s servant. May it be to me as you have said.”



Colors.

Red and green are the traditional colors of Christmas. The holly plant, with its green leaves and red berries, is thought to be the inspiration, but otherwise, there does not seem to be any historical or legendary reason for the association of red and green with Christmas. Dark blue, white, silver and gold have inexplicably become recognized as secondary color choices for the season.



Cards.

Each year people exchange more than 2 billion Christmas cardsc with friends, family members and businedd acquaintances. Yet this annual tradition of conveying good cheer via a printed greeting and connecting with acquaintance old, new, distant or nearby is a relatively young one. Since the latter half of the 1800ts the number of greeting-card companies producing Christmas cards has expanded from a single firm to about 850 publishers.

Содержимое разработки

“Открытое внеклассное мероприятие по английскому языку

в 9-х классах МОУ “Лицей № 1” г. Воронежа,

учитель высшей квалификационной категории Колупаева Е.А.”



What can you add about cards?

Each year people exchange more than 2 billion Christmas cards with friends, family members and businedd acquaintances. Yet this annual tradition of conveying good cheer via a printed greeting and connecting with acquaintance old, new, distant or nearby is a relatively young one. Since the latter half of the 1800ts the number of greeting-card companies producing Christmas cards has expanded from a single firm to about 850 publishers.



















Данное мероприятие предназначено для приобщения учащихся к иностранной культуре; практике диалогической и монологической речи; обобщению разговорной темы «Праздники», в частности «Рождество»; воспитанию уважения и терпимости к другому образу жизни; воспитанию культа английского языка, хорошего вкуса; развитию артистических способностей учащихся.



Содержимое разработки

Критерии оценки проекта.

Беглость и корректность речи, правильное использование грамматических конструкций, способность к аудированию, хорошая фонетика, артистизм, костюмы, адекватная реакция на прослушанный и просмотренный материал.


1 (Плохо)

2 (Слабо)

3 (Хорошо)

4 Отлично

Связь с программой и учебным планом

Проект не связан с действующей школьной программой и учебным планом.

Проект в некоторой степени связан с программой и учебным планом; его внедрение возможно только за счет внеклассной работы.

Проект связан с программой и учебным планом по предмету, но для его проведения придется использовать резерв времени.

Проект полностью ориентирован на действующую школьную программу и учебный план и может быть легко интегрирован в рамках учебного процесса

Содержание проекта

Нет логической последовательности в изложении материала, были допущены ошибки.

Отсутствуют самостоятельные исследования учащихся.

Нет деятельности учащихся, связанной с умениями находить, описывать и суммировать информацию.

Намеченные цели и темы обучения расплывчаты и плохо поддержаны вопросами темы учебной программы.

Цели обучения не соответствуют образовательным минимумам.

Учебный проект не поддерживает обучение разных типов учащихся.

Материал проекта дается более или менее логично, но не понятны отдельные вопросы.

Самостоятельные исследования учащихся не затрагивают основополагающие вопросы.

Деятельность в учебном проекте требует от учащихся умений находить, описывать и суммировать информацию, при этом творческий подход минимален.

Намеченные цели и темы обучения расплывчаты и плохо поддержаны основополагающими вопросами и вопросами темы учебной программы.

Цели обучения не соответствуют образовательным минимумам.

Учебный проект не поддерживает обучение разных типов учащихся.

Материал изложен логично, между его частями сделаны плавные переходы.

Самостоятельные исследования учащихся частично иллюстрируют основополагающие вопросы.

Деятельность в учебном проекте заставляет учащихся анализировать и использовать информацию, решать проблемы и делать выводы.

Намеченные цели и темы обучения изложены и частично поддержаны основополагающими вопросами и вопросами темы учебной программы.

Некоторые цели обучения соответствуют образовательным минимумам.

Учебный проект минимально поддерживает разноуровневое обучение.

Содержание проекта понятно, представлено логично и удобно для восприятия.

Самостоятельные исследования учащихся самым понятным образом иллюстрируют основополагающие вопросы.

Деятельность в рамках учебного проекта помогает учащимся интерпретировать, оценивать и систематизировать информацию.

Цели и темы обучения ясно изложены, хорошо определены и поддержаны основополагающими вопросами и вопросами темы учебной программы.

Цели обучения соответствуют образовательным минимумам.

Учебный проект поддерживает разноуровневое обучение.

Работа в группе

Роли между участниками проекта распределены не были, коллективная деятельность практически не осуществлялась, некоторые члены группы вообще не работали над проектом.

Большинство членов группы участвовали в работе над проектом, однако нагрузка между ними была распределена неравномерно.

Большинство членов группы внесли свой вклад в работу группы.

Работу над проектом в равной мере осуществляли все члены группы

Организация применения проекта в школе

Компоненты учебного проекта не завершены.

Компоненты учебного проекта либо не завершены, либо недостаточно детализированы.

Компоненты учебного проекта являются завершенными, но недостаточно детализированными, чтобы их эффективно использовать.

Компоненты учебного проекта хорошо подготовлены для использования.



Содержимое разработки

Название проекта

Рождество (“Christmas”), открытое внеклассное мероприятие по английскому языку в 9х классах МОУ “Лицей № 1” г.Воронеж

Проект «Рождество»

Авторы

Учитель английского языка высшей квалификационной категории МОУ “Лицей № 1” г.Воронеж Колупаева Елена Алексеевна

Цели проекта

Приобщить учащихся к иной культуре, позволить осознавать себя как личность, принадлежащую к определенной социокультурной общности людей.

Практиковать учащихся в устной речи.

Провести обобщение разговорной темы «Праздники», в частности, «Рождество».

Воспитывать уважение и терпимость к другому образу жизни.

Воспитывать культ английского языка, хороший эстетический вкус.

Короткое описание идеи проекта

В данном проекте проводится исследование учащимися культурных традиций, в частности, празднования Рождества.

Были привлечены такие средства как интернет, энциклопедии, спутниковое телевидение, библия на английском языке, тематические книги о Рождестве, и на их базе осуществлена учащимися идея детального освещения темы празднования Рождества в Великобритании.

Проведена ролевая игра с использованием красочных костюмов девы Марии и ангела, возвестившего ей о рождении сына человеческого.

Ученики провели большую творческую работу, находя материалы по теме, и в результате выступали с индивидуальными докладами по отдельным разделам, посвященным Рождеству, докладов получилось 16.

Восьмиклассники под руководством учителя разучили песни “Marys Boy Child” группы “Boney M” и народную песню “Silent Night” и исполняли их хором.

Были подобраны красочные видеоматериалы как цитаты, как в Великобритании люди ведут себя во время рождественских каникул на улице, дома, в поездке. Интерес вызывает праздничный фейерверк недалеко от Биг Бена у колеса обозрения London Eye (Лондонский глаз).

Это внеклассное мероприятие само похоже на таинство, праздник и направлено на пробуждение интереса как у коллег-преподавателей, так и учащихся старщих классов средней школы.

Следует отметить, что английский язык, используемый учащимися, гораздо выше уровня pre-intermediate (8 класс). Он соответствует скорее уровню выпускников средней общеобразовательной школы, т.е. intermediate.

Учащимися были использованы электронные открытки, масса живописных фотографий, что помогает реализовать идею проекта в полном объеме и с успехом для всех участников проекта.

«Союзники»

Учащиеся, учителя, родители

Реклама для привлечения союзников

Колупаева 1

Предметы (включая класс, тему), знания которых используются (углубляются в ходе проекта)

Английский язык(тема «Праздники», «Рождество», 8-9 класс).

Страноведение (для спецшкол тема «Рождество» 7 класс).

История (тема «Культура Великобритании» 8-9 класс).


Основополагающие вопросы проекта

Развитие интереса к иноязычной культуре. Осознание учениками их как личностей, принадлежащих к определенной социокультурной общности людей. Воспитание познавательного интереса, хорошего эстетического вкуса, артистизма учащихся.

Проблемные вопросы проекта

Практика устной речи. Освоение ролевой игры. Воспитание уважения и терпимости к другому образу жизни. Воспитание культа английского языка.

Учебные вопросы проекта

Научить учащихся бегло использовать подобранный материал в монологической и диалогической речи.
Практиковать учеников в аудировании аудио и видео материала.
Обобщить знания разговорной темы «Праздники».

Обогащать лексический запас.

Формировать умение ориентироваться в обширном материале интернет ресурсов, а также энциклопедических и специальных изданиях.

Материалы для привлечения учащихся к проекту

http://www.youtube.com/watch?v=zdU-YUSzkUI&feature=related

http://video.google.com/videoplay?docid=7736092084112844433

http://www.freechristmaswallpapers.net/wallpaper/Christmas-Nature-05/

http://www.whychristmas.com/customs/yulelog.shtml

http://funnymail.wordpress.com/2009/12/18/this-is-a-christmas-tree/


Этапы проекта

Этап

Деятельность учащихся

Деятельность учителя

I. Подготовка к разработке учебного проекта

Просмотр примеров разработанных и реально проведенных учебных проектов

Обсуждение в группе необходимых элементов учебного проекта с учетом требований образовательной программы, возрастной группы учащихся.

Обращение внимания учащихся на нацеленность задач проекта на конкретный результат.

II. Примерное планирование содержания и этапов учебного проекта

1. Выбор темы индивидуальных исследований учащихся.

2. Выдвижение гипотез решения проблем.

3. Определение творческого названия проекта для мини-группы.

4. Формирование групп (учащиеся делятся на мини группы по 4-6 человек для проведения исследований и формы представления результатов)

1. Предложение темы проекта.

2. Выбор возрастной категории учащихся для конкретного проекта.

3. Формулирование основополагающего вопроса и проблемных вопросов учебной темы.

4. Формулирование дидактических целей проекта.

5. Формулирование методических задач.

III. Работа по оформлению проекта.

1. Самостоятельная работа учащихся в группах.

2. Подготовка учащимися презентации по отчету о проделанной работе.

1. Обсуждение задания каждого ученика в группе, консультирование, помощь, направление деятельности учащихся в методически нужное русло.

2. Мотивирование учащихся систематизировать полученные данные.

IV. Защита полученных результатов и выводов.

1. Представление полученных результатов.

2. Группы оценивают работу каждого участника (рефлексия).

1. Разработка для учащихся оценочных листков.

2. Оценка работы групп в целом.


Как используется (может использоваться) ИКТ

Текстовыые (Microsoft Word), графические (Paint, Photoshop), Microsoft Power Point.

Готовый продукт проекта

Проект «Открытое внеклассное мероприятие по английскому языку в 8х классах МОУ “Лицей № 1” г.Воронежа, учитель высшей квалификационной категории Колупаева Е.А. Тема: “Рождество”»

Критерии оценки проекта (что оценивается и как)

Колупаева 7

Дидактические материалы проекта

Колупаева 8, Колупаева 9, Колупаева 10, Колупаева 11, Колупаева 12, Колупаева 13, Колупаева 14, Колупаева 15

Колупаева 3, Колупаева 4, Колупаева 6, Колупаева 5_1,

Колупаева 5_2, Колупаева 5_3,

Колупаева 16

Как будет проходить представление проекта

Внеклассное мероприятие до 25 декабря 2011 года.

Какие компетенции формируются и развиваются в ходе проекта

Учащиеся совершенствуются во всех четырех видах речевой деятельности: говорении (диалогическая и монологическая речь), аудировании – развитии понимания на слух в усложненном варианте, чтении (доклады готовились заранее) и письме (печатание на компьютере также есть письмо).

Участники проекта учатся аргументации, извлечению основной информации, обобщению её, систематизируют знания по теме «Праздники», в частности, «Рождество», совершенствуют грамматические и фонетические навыки. Они развивают умение «учись учиться», оценивать себя, планировать свою деятельность, формулировать задачи и способы достижения поставленных целей, развивая таким способом умение работать самостоятельно, что очень важно в их будущей деятельности в Научном Обществе Учащихся МОУ “Лицей № 1”.

Совершенствуются орфографические навыки.

В целом, развивается иноязычная коммуникативная компетенция (речевая, языковая, социокультурная, компенсаторная, учебно-познавательная).

Развивается и воспитывается способность и готовность к самостоятельному и непрерывному изучению английского языка, дальнейшему самообразованию с его помощью, социальная адаптация учащихся, формирование качеств патриота.

Фото реализации проекта (не обязательно)

Проект новый, запланирован к реализации в декабре 2011 года.

Возможные точки роста проекта

Сопоставление социокультурных традиций празднования Рождества в Великобритании и России.

Разработка подобных проектов для других возрастных групп.

Воспитание познавательного интереса, культа английского языка.

Выезд туристической группы учеников в Великобританию на время зимних каникул и реальное воплощение идеи проекта (организатор проекта является руководителем туристических групп в Великобританию на постоянной основе).



Вложенные файлы.

1. Реклама для привлечения союзников – Колупаева 1

2. Материалы для привлечения учащихся к проекту – презентация (ppt) Колупаева 2

Использование интернет ресурсов - http://www.youtube.com/watch?v=zdU-YUSzkUI&feature=related

http://video.google.com/videoplay?docid=7736092084112844433

http://www.freechristmaswallpapers.net/wallpaper/Christmas-Nature-05/

http://www.whychristmas.com/customs/yulelog.shtml

http://funnymail.wordpress.com/2009/12/18/this-is-a-christmas-tree/


3. Критерии оценки проекта (что оценивается и как) – Колупаева 7


4. Дидактические материалы проекта (инструкции, материалы для прочтения и т.д.)

Колупаева 8, Колупаева 9, Колупаева 10, Колупаева 11, Колупаева 12, Колупаева 13, Колупаева 14, Колупаева 15

Колупаева 3, Колупаева 4

Колупаева 5, Колупаева 6

Колупаева 16.

Содержимое разработки

Учитель высшей квалификационной категории Колупаева Е.А.

Учитель высшей квалификационной категории

Колупаева Е.А.

Тема : Рождество. Цели :
  • Тема : Рождество.
  • Цели :

1) Провести обобщение разговорной темы «Праздники», в частности «Рождество».

2) Практиковать учащихся в устной речи.

3) Воспитывать культ языка, хороший эстетический вкус.

Техническое оснащение : Диск с песней « Boney M – Mary’s Boy child », диск с записью песни « Silent Night », диск с записью песни « Jingle Bells » , плакат с открыткой; картины, связанные с празднованием рождества, рождественский венок, игрушки. Доска : Лексика по теме «Рождество», цитата из библии: “ While Rome was busy making history, God arrived. He pitched his fleshly tent in silence on straw-in a stable – under a star. The world didn’t even notice ”.
  • Техническое оснащение : Диск с песней « Boney M – Mary’s Boy child », диск с записью песни « Silent Night », диск с записью песни « Jingle Bells » , плакат с открыткой; картины, связанные с празднованием рождества, рождественский венок, игрушки.
  • Доска : Лексика по теме «Рождество», цитата из библии: “ While Rome was busy making history, God arrived. He pitched his fleshly tent in silence on straw-in a stable – under a star. The world didn’t even notice ”.
I . Оглашение целей мероприятия  1) Summarizing our knowledge on topic “Holidays”, we’ve chosen one part of it – “Christmas”;  2) Practicing oral speech;  3) Bringing up the E. 1-ge cult, cute aesthetic taste.

I . Оглашение целей мероприятия

1) Summarizing our knowledge on topic “Holidays”, we’ve chosen one part of it – “Christmas”;

2) Practicing oral speech;

3) Bringing up the E. 1-ge cult, cute aesthetic taste.

II .  Ролевая игра. Возвещение ангелом Деве Марии о рождении Христа “ The Birth of Jesus”.

II . Ролевая игра. Возвещение ангелом Деве Марии о рождении Христа

The Birth of Jesus”.

  • Ангел : “Greetings, you who are highly favoured! The Lord is with you.”
  • Автор : Mary was greatly troubled at his words and wondered what kind of greeting this might be. But the angel said to her,
  • Ангел : “do not afraid, Mary, you have found favour with God. You will be with child and give birth to a son, and you are to give him the name Jesus. He will be great and will be called the Son of the Most High. The Lord God will give him the throne of his father David and he will reign over the house of Jacob forever, his kingdom will never end.”
  • Мэри : “How will this be, since I am a virgin?”
  • Ангел : “The Holy Spirit will come upon you and the power of the Most High will overshadow you. So the holy one to be born will be called the Son of God.”
  • Мэри : “I am the Lord’s servant. May it be to me as you have said.”
III .  Определение Рождества

III . Определение Рождества

  • That one word brings to mind so many images: food, carols, family and, of course, present! Whether you look forward to snuggling by the fire on Christmas Eve, gathering in the kitchen to take cookies, or sharing traditions that have been in your family for generations, Christmas enriches our lives in countless ways.
IV. What does encyclopedia say to us about this holiday?

IV. What does encyclopedia say to us about this holiday?

  • Christmas, in the Christian church, annual festival, held on December 25, to celebrate the Nativity, on birth of Christ. The origin of the festival is unknown. Scholars believe that it is derived in part from rites held by pre-Christian Germanic and Celtic peoples to celebrate the winter solstice. Christians since the 4 th century, incorporate pagan customs, such as the use of holly, mistletoe, Yule logs and wassail bowls. The Christmas tree, an evergreen trimmed with lights and other decorations, is derived from the so-called paradise tree, symbolizing Eden, of German mystery plays.
V. Доклады учащихся: Общая характеристика рождественских хлопот

V. Доклады учащихся: Общая характеристика рождественских хлопот

Boney M – Mary’s Boy Child

Boney M – Mary’s Boy Child

VI. Advent

VI. Advent

  • The term advent comes from the Latin word adventus , which means “ a coming ”. The Advent season includes the first 4 Sundays before Christmas and reminds Christians of the coming Jesus. Many Christians, particularly those in Germany and other European countries, observe Advent with fasting and player. The first Sunday of the season is known as Advent Sunday.
  • The wreaths and calendars used to celebrate this religious holiday are, in fact, German customs. For each of the 4 Sundays, a red candle is added to an Advent wreath made of fir, holly or laurel.
VII. What do you know about Advent Gift Calendars?

VII. What do you know about Advent Gift Calendars?

  • Advent calendars typically show a Christmas scene incorporating little doors or windows that are opened, one at a time, on each of the 25 days preceding December 25.
  • The largest door is opened on Christmas Day and often shows a picture of Jesus, Mary and Joseph. Some Advent calendars consist of big star and 24 little stars, designed to be removed daily until only the large star remains on Christmas Eve. There are also Advent calendar candles, numbered on one side, which are burned down one number each day from December, the first until Christmas. They are usually lit during a family meal.
VIII. What does such an expression as “Buh, Humbug!” mean?

VIII. What does such an expression as “Buh, Humbug!” mean?

  • Early in Charles Dickens’ story “A Christmas Carol” Ebenezer Scrooge is visited by his nephew, red, who bids him a Merry Christmas. “Bah!” said Scrooge, “Humbug!” And the rest is history. Because ever since Dickens published his classic in 1843, Scrooge’s ill-willed oath has been the most oft-repeated line from the story, even appearing on commercial T-shirts and coffee mugs. Usually, though, “Bah, humbug!” is used in jest, since Scrooges’s transformation from crabby old miser to sentimental do-gooder is widely appreciated by audiences around the world.
  • In Charles Dickens’ classic “A Christmas Carol”, Ebenezer Scrooge is visited by 3 ghosts. The mission of the third ghost is to show Scrooge scenes from dismal future.
IX. What are the traditional colours of Christmas?

IX. What are the traditional colours of Christmas?

  • Red and green are the traditional colors of Christmas. The holly plant, with its green leaves and red berries, is thought to be the inspiration, but otherwise, there does not seem to be any historical or legendary reason for the association of red and green with Christmas. Dark blue, white, silver and gold have inexplicably become recognized as secondary color choices for the season.
X. What can you add about cards?

X. What can you add about cards?

  • Each year people exchange more than 2 billion Christmas cards with friends, family members and businedd acquaintances. Yet this annual tradition of conveying good cheer via a printed greeting and connecting with acquaintance old, new, distant or nearby is a relatively young one. Since the latter half of the 1800 ts the number of greeting-card companies producing Christmas cards has expanded from a single firm to about 850 publishers.
XI. People like to sing carols. What are they?

XI. People like to sing carols. What are they?

  • The world carol comes from a French round dance called a carol. It was also the name of an English pagan song-dance performed to celebrate the winter solstice.
Carol “Silent Night”

Carol “Silent Night”

XII. What are the bells for?

XII. What are the bells for?

  • Although they are not exclusively symbolic of Christmas, bells have always been closely associated with religious services. For example, Jewish high priests wore gold bells on the borders of their robes, and Emperor Augustus of Rome had a bell hung before the Temple of Jupiter. It is believed that Christmas first used bells on churches about the year A. D. 400, but by medieval days, the ringing of bells had become closely associated with Christmas.
  • St. Nicholas carried a hand bell on his visits, too, and in Clement C. Moore’s poem, “A visit from St. Nicholas”, Santa Claus’s sleigh had bells.
XIII. Candles. Are they important?

XIII. Candles. Are they important?

  • Religious ceremonies and holidays of all types include candles, but they are especially popular at Christmas. Yuletide candles symbolize the birth of Christ, “the light of the world”, and they are an important part of holiday decorations and traditions.
XIV. Yule log

XIV. Yule log

  • The custom of burning a Yule log comes from the Norse and Anglo-Saxons, who burned a huge oak log once a year to honour Thor, the god of Thunder. When the northen tribes accepted Christmas, or Juul, as it was known in Northern Europe. Selecting and burning the Yule log then became symbolic of Christ as Light of the World, and many different nationalities came to accept this custom as their own with variations in their rules.
XV. The western people like to decorate with wreaths.

XV. The western people like to decorate with wreaths.

  • The most popular of all door decorations, the wreath has become a gesture of holiday welcome. The outdoor wreath is a recent innovation, but circles of fresh evergreens have been used to decorate homes since Victorian times.
  • The Advent wreath is a circle of fir decorated with four candles, each of which is lit on one of the 4 Sundays before Christmas. Wreaths may be made entirely of pinecones or fashioned from dried flowers and herbs the way they were made in England during the Middle Ages. A simple wreath may be made of mixed greens and decorated with cones, bayberry and red berries; more elaborate types might be decorated with shellacked fruits.
XVI. Parties are things that you can’t do without

XVI. Parties are things that you can’t do without

  • From the perfunctory office event to the traditional family gathering, Christmas is the time for parties. At many holiday parties, gifts are exchanged.
  • Most party-givers tend to stick with the traditional ones described above, but anything is possible. Consider a breakfast or branch party: they are ideal when so many schedules are already occupied with evening events, and set the state for a different kind of menu.
  • Tree-trimming parties, when guests are invited to bring one ornament to hang on a tree, are always fun and unusual. A twist on this idea is to have guests prepare a special tree for birds and squirrels of the neighborhood.
XVII. How do children behave?

XVII. How do children behave?

  • New toys flying reindeer, elves, twinkling light and candy canes – these magical symbols of Christmas are especially associated with children. When the stockings are hung and the dollhouses are assembled, it’s for the children. And when the star-shaped sugar cookies and popcorn garlands mysteriously disappear, we all suspect the children.
  • These days, Christmas wouldn’t be Christmas without the produced-for-children-but-loved-by-all television classics “Rudolph the Red-Nosed Reindeer”, “A Charlie Brown Christmas” and “How the Grinch Stole Christmas”.
  • Finally, it is the children who add sparkle to the most routine of holiday events, from the proud little tykes leading the Christmas parade to the nervous ones at the mall, waiting to sit on Santa’s knee.
XVIII. Boxing day

XVIII. Boxing day

  • In Great Britain and Canada, Boxing Day is usually celebrated on the 26 th of December. The holiday may have originated in the custom of giving Christmas boxes to policemen, lamplighters and servants. On that day, the alms boxes that had been placed in churches over the festive period were opened and their contents distributed. Today it is customary to recognize the work of postal workers and newspaper deliverers with bonuses.
  • Also known as St. Stephen’s Day, Boxing Day celebrates 2 saints of that name. Since St. Stephen is the patron saint of horses, these animals were traditionally fed bread, salt, or corn and blessed in church by an English priest on that day.
Список литературы

Список литературы

  • Annette Spence, “Christmas a celebration”
  • Funk and Wagnalls, “New Encyclopedia”, Volume 6
  • http://christmascelebrations.net
  • http://christmasecards.com
  • http://wikipedia.com
-80%
Курсы повышения квалификации

Современные педагогические технологии в образовательном процессе

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Открытое внеклассное мероприятие по английскому языку по теме "Рождество". (20.67 MB)
