Меню
Разработки
Разработки  /  Биология  /  Уроки  /  8 класс  /  Өкпенің құрылысы мен қызметі

Өкпенің құрылысы мен қызметі

Өкпенің құрылысын, тыныс алу қозғалыстары мен газ алмасу процестерін түсінеді.

30.05.2018

Содержимое разработки

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:



Мектеп: №274


Күні:

08.02.2018 ж.

Сынып: 8 «Ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Өкпенің құрылысы мен қызметі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

Өкпенің құрылысын, тыныс алу қозғалыстары мен газ алмасу процестерін түсінеді.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Адамның өкпесінің құрылысын, қызметін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: Тынысалу мен тыныс шығарудағы процестерді салыстырады.

Кейбір оқушылар: Өкпе мен ұлпалар арасында газ алмасудың айырмашылығын ажыратады.


Жетістік критерийлері

Дағдылар:

түсіну, анықтау, білімін қолдану, талдау.

Адамның өкпесінің құрылысын, қызметін біледі.

Тынысалу мен тынысшығарудағы процестерді салыстырады.

Өкпе мен ұлпалар арасында газ алмасудың айырмашылығын ажырата алады.

Тілдік мақсаттар


Негізгі сөздер мен тіркестер: Өкпе, өкпеқап қуысы, өкпеқап сұйықтығы, тынысалу,тынысшығару, көкіректік және құрсақтық тынысалу типі.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Талқылауға арналған тапсырмалар:

Өкпенің қай жерде орналасқанын, сол жақ өкпе мен оң жақ өкпенің айырмашылығын талқылайды.

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Дем алу және дем шығару қозғалыстарының арасында қандай айырмашылықтар барын айта аласыңдар ма? Сурет арқылы салыстыру.

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Газ алмасу түрлерін анықтап, сұраққа жауап жазамыз.

Құндылықтарды

дарыту

Тапсырмалар орындау барысында ынтымақтастықта, сыйластықта болу, өмір бойы оқу, жеке және топпен жұмыс істей білу қабілетін арттыру.

Пәнаралық байланыстар

Химия, физика

АКТ қолдану дағдылары

Интер белсенді тақта, ғаламтор ресурстары (https://bilimland.kz/ru)

Бастапқы білім

Тынысалудың маңызы. Тынысалу мүшелерінің құрылысы мен қызметі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер


Ресурстар

Сабақтың басы

8 мин




















































Сабақтың ортасы

25 минут


І. Ұйымдастыру кезеңі

-оқушыларды түгендеп, сабаққа назарын аудару;

-сыныпта бірлескен оқу ортасы мен ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру;

-бүгінгі сабағымызға сәттілік тілеп, жақсы көңіл күй тілейміз.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. Тест жұмысы.

1.Мұрын қуысында микробтарды жоятын жасушалар

А) Лимфалар

Б) Ұлпалар

В) Эритроциттер

Г) Лейкоциттер

Д) Тромбоциттер

2. Жартылай сақиналы шеміршектен тұрады

А) Кеңірдек

Б) Жұтқыншақ

В) Кеңсірік

Г) Ауатамыр

Д) Көмекей

3. Кеңсіріктің қабырғасы қандай ұлпалардан тұрады?

А) Лимфалар

Б) Эпителий

В) Дәнекер

Г) Бұлшықет

Д) Шеміршек

4. Мұрын қуысы танау тесіктері арқылы жалғасады

А) Кеңірдекке

Б) Көмейге

В) Кеңсірікке

Г) Ауатамырға

Д) Жұтқыншаққа

5.Мойынның алдыңғы жағында орналасқан іші қуыс мүше

А) Кеңірдекке

Б) Кеңсірікке

В) Көмекей (көмей)

Г) Ауатамырға

Д) Жұтқыншаққа


6.Дыбыс сіңірлерінің арасындағы кеңістік

А) Көмей

Б) Дыбыс саңылауы

В) Бронхы

Г) Өкпе

Д) Бидайық

7.Көмекейдің жалғасы, іші қуыс түтік пішінді шеміршекті мүше

А) Кеңірдек

Б) Көмей

В) Кеңсірік

г) Ауатамыр

Д) Жұтқыншақ

8. Кеңірдектің ұзындығы

А) 10-15см

Б) 9-12 см

В) 6-7 см

Г) 9-10см

Д) 12-10 см

 9. Кеңірдектің артқы бөлігі жалғасады

А) Жұмсақ таңдаймен

Б) Дыбыс саңылауымен

В) Өңешпен

Г) Өкпемен

Д) Көмекей шодырымен

10.Бронхылар аяқталады

А) Көмеймен

Б) Дыбыс саңылауымен

В) Өкпе көпіршіктері (альвеолалармен)

Г) Өкпе мен

Д) Бидайықпен



ІІІ. Жаңа сабақ

Жоспары:

1.Өкпенің құрылысы мен қызметі

2.Тыныс алу қозғалыстары

2. Өкпедегі және ұлпадағы газ алмасу

Бірінші жоспар бойынша «Өкпенің құрылысы мен қызметі» туралы бейнежазбаға назар асалмыз.

Кері-байланыс сұрақтары:

1.Өкпе дененің қай жерінде орналасқан?

2.Оң жақ өкпе мен сол жақ өкпенің арасында қандай айырмашылық барын білдіңдер?

3.Тыныс алуға тыныс шығаруға қандай бұлшықеттер қатысады?


Жеке және жұптық жұмыс.

Мәтінмен жұмыс. Мәтінді толық оқиды.

Айтылым бойынша мәтінді жұбымен талдайды.

Топтық жұмыс.

1-топ.

Дем алу және дем шығару қозғалыстарының арасында қандай айырмашылықтар барын айта аласыңдар ма?

Сурет арқылы салыстыру, айырмашылығын табу



2- топ. Сыртқы және ішкі газ алмасу айналымын анықта.



3- топ. Тыныс алғандағы және тыныс шығарғандағы ауаның құрамының қалай өзгеретінін көрсет?


Газдар

Тынысалу

Тынысшығару











IV. Бекіту

Мына ұғымдарға анықтама беріңдер.

Өкпе-

Өкпеқап қуысы-

Өкпеқап сұйықтығы-

Тынысалу-

Тынысшығару-

Көкіректік тынысалу -

Құрсақтық тынысалу -

Денсаулық сақтау технологияларыСабақ барысында белсенді оқыту әдістерін қолданудан бұрын оқушы-лардың көңіл күйлеріне назар аудару







Таратпа материалдар


































Кесте. Интер белсенді тақта, ғаламторда-ғы ресурстар

(https://bilimland.kz/ru)

















Сабақтың соңы

5 минут




Сабақтың қорытындысын жасау.

Сабақтың рефлексиясы. Не білдім? Не қиын болды?

V.Үй тапсырмасын беру.§39 оқу.Анықтамалар жазу.

VI.Бағалау. Бағалау парағы арқылы өзін- өзі бағалау.

Бағалау парағы

Білім алушының аты-жөні____________________


Үй жұмысы

тест

Өкпенің құрылысын талдау

Топтық жұмыс

Жинаған

балым

Баға

2 3 4 5 

3 4 5

3 4 5

 

 

9-10 сұрақ

5 бал

7-8 сұрақ

4 балл

4-6 сұрақ

3 балл

1-3 сұрақ

2 балл

 

Толық түсіндім

5 балл

Жартылай түсіндім

3 балл

Әлі де білуім керек

3 балл

Толық түсініп салыстырдым

5 балл

Жартылай түсіндім

4 балл

Әлі де білуім керек

3 балл

13-15

9-12

5-8

2-4

 

 

«5»

«4»

«3»

«2»










Бағалау парағы









-75%
Курсы повышения квалификации

Применение ИКТ на уроках химии и биологии в условиях реализации ФГОС

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Өкпенің құрылысы мен қызметі (309.56 KB)
