Меню
Разработки
Разработки  /  Дошкольное образование  /  Разное  /  Дошкольникам  /  «Мистецтво взаємодії педагога і батьків.»

«Мистецтво взаємодії педагога і батьків.»

Проблема взаємодії педагога та батьків актуальна на сьогоднішній день. Всі батьки різні, це дорослі люди, і до кожного треба знайти певний підхід.
19.10.2021

Содержимое разработки

Дошкільний підрозділ Новоолександрівської гімназії

Новоолександрівської сільської ради

Запорізького району

Запорізької області




Тренінг для педагогічних працівників дошкільного закладу:




«Мистецтво взаємодії педагога і батьків.»



Вступ:

Проблема взаємодії педагога та батьків актуальна на сьогоднішній день. Всі батьки різні, це дорослі люди , і до кожного треба знайти певний підхід.

Навіть при дуже хорошому вихователі і чудовому настрої дитячого садка безліч причин породжують складні відносини. При цьому на щастя, більшість батьків і вихователів розуміють, що єдиний правильний і найкращий вихід полягає у співпраці. І сьогодні ми з вами через певні вправи і завдання спробуємо опанувати прийомами міжособистісної взаємодії, усвідомити себе і особливості своєї особистості, які проявляються в процесі спілкування.

Мета тренінгу:

- навчання педагогів основам ефективного спілкування;

- оволодіння практичними навичками різних технік ефективного спілкування, які допоможуть у вирішенні проблемних ситуацій, що виникають в роботі з дітьми.

Завдання тренінгу:

• розкріпачення членів групи;

• розвивати вміння знаходити підхід до людей;

• підкреслити важливість інтонацій в ході комунікації;

• навчити ефективним способам спілкування.

Обладнання тренінгу:

мольберт, стікери, фломастери, ватман із зображенням дерева взаємопорозуміння, аркуші з написами – батьки.





Вправа - активатор «Здрастуй друг»

Учасники встають в два кола (зовнішній і внутрішній, розподіл за принципом «малина-калина»)

Здрастуй друг. - одночасно тиснуть один одному руки

Як ти тут - ляскають по плечу

Де ти був? - беруться за вухо

Я нудьгував - показує на себе, перехрестивши руки на грудях

Ти прийшов? - розкривають руки в сторони

Добре! - обійнятися, погладити один одного по спині

Вправа "Сфера відповідальності"

У просторі кімнати розміщуються листи з написами: "Батько", "Вихователь", "Адміністрація". Учасникам пропонується встати біля певної написи.

Обговорення:

- Як вам здається, чия це сфера відповідальності за ефективне спілкування в більшій мірі: батьків, вихователів або адміністрації. Встаньте, будь ласка, біля тієї написи, де ви вважаєте, хто найбільшою мірою несе відповідальність за ефективне спілкування.

Обговоріть та поділіться думками в своїй групі. Потім один представник від кожної групи представить аргументи на захист вашої позиції щодо відповідальності за ефективне спілкування.

Міні-лекція "Причини виникнення бар'єрів у спілкуванні між педагогами та батьками".

- Батьки, довіряючи своє улюблене і часто єдине чадо дитячому саду, сподіваються, що перебування малюка в новому колективі буде комфортним і радісним. Але, на жаль, іноді надії батьків обертаються розчаруванням. Чи не тому, що найчастіше батьки та вихователі просто не вміють прислухатися один до одного і встають по різні боки барикад? Це може відбуватися як з об'єктивних, так і з суб'єктивних причин. Об'єктивні причини - можуть бути не стільки, як, наприклад, несумлінне ставлення вихователів до своєї справи, або низька кваліфікація, а скільки не володіння знаннями і навичками конструктивного спілкування. Суб'єктивні причини діють, як правило, і з боку батьків, і з боку воспітателей.

До них можна віднести наступні:

1. Невиправдано позитивні або невиправдано негативні очікування батьків від дошкільного закладу.

• Невиправдано позитивне ставлення виникає тоді, коли батьки, віддаючи дитину в дитячий сад, думають про те, що дитячий сад "всьому навчить", а батькам нічого не потрібно буде робити. Якщо ці очікування виявляються марними, виникає величезна напруга між батьками і педагогами. Насправді дитячий сад здатний багато зробити для розвитку дітей, але у нього є свої специфічні завдання і він ніколи не зможе повністю замінити батьків і виховний вплив родини.

• Якщо особистий досвід батька був невдалим або сам батько не відвідував дитячого садка, але чув безліч розмов про те, що "це дуже погано", виникає невиправдано негативне ставлення. Такий заздалегідь підготовлений негативний настрой обов'язково передається дитині і не кращим чином впливає і на нього, і на відносини між вихователем і батьком.

2. Інша суб'єктивна причина конфліктів пов'язана з тим, що вихователь часом стає для батьків символом влади, таким собі контролером, який оцінює їх дії, повчає їх. Коли вихователь оцінює дитину, дає якісь рекомендації, батько дуже часто помилково вважає, що оцінюють його самого, його спроможність як людини і батька. Ті ж самі проблеми нерідко виникають і у вихователя, коли, наприклад, батьки вихованців можуть неусвідомлено нагадувати йому людину, з яким колись не склалися стосунки.

3. Ще одна проблема - це страх батьків, особливо мам, втратити контроль над своєю дитиною. Коли вони бачать, що малюк занурюється в нове життя, в них прокидається справжні ревнощі з приводу того, що їх чадо тепер повністю їм не належить. Така умовна грань "боротьби" за дітей дійсно існує. Чим більш кваліфікований вихователь, чим більше він любить свою роботу, тим більш ревно він ставиться до дітей, намагаючись передати батькам своє уявлення про самі різні сторони виховання і розвитку дитини. У свідомості ж батьків може скластися думка, що вихователь "нав'язує" їм свою точку зору. На жаль, є педагоги, які не тільки люблять диктувати батькам, як потрібно виховувати їхніх дітей, а й роблять це в досить категоричній формі: "Ваша дитина не вміє цього, цього, цього. Ви погано підготували його до дитячого садка. Ви повинні робити то-то, то-то і те-то ". Природно, такі моралі впливають на батьків дуже негативно.

4. Є причина, побічно руйнує відносини між вихователем і батьками, - це особливості самої дитини. Якщо малюк добре підготовлений до дитячого садка (вписується в режим, вміє одягатися-роздягатися, самостійно їсти, привчений сидіти на заняттях, уважно слухати, як правило, труднощів не виникає. Проблеми можуть з'явитися, якщо батьки вчасно не подбали про те, щоб правильно співвіднести режим дитини і дитячого садка, або якщо в сім'ї дитині приділялася підвищена увага, його ні в чому не обмежували, безперервно розважали. У великому колективі забезпечити дитині звичну кількість уваги і повну свободу неможливо, тому, не бачачи "належного"

ставлення з боку дорослих в дитячому садку, така дитина відчуває неминучі труднощі і, як наслідок, сильний стрес. Мама нервує, припускаючи, що малюк вередує і відмовляється йти в дитячий сад, тому що там до нього погано ставляться. Насправді ж причина зовсім не в ставленні до дитини, а в тому, що він не вписується в режим дитячого садка і в колектив дітей.

5. Деякі батьки дуже болісно реагують навіть на невелику подряпину або синяк, принесений дитиною з дитячого садка. У відповідь реакцією може бути претензія до вихователя, який "недогледів" за дитиною, або агресія по відношенню до "злісного кривдника". Зайва ж заклопотаність батьків тільки нервує малюка, налаштовує негативно його до дитячого садочка. "Хто тебе штовхнув? Чому він тобі так сказав? А чи був ти перший? А чому тобі не дали віршика?" - діти швидко розуміють, що дорослого цікавлять, перш за все, негативні розповіді про дітей або вихователів і дитина починає складати такі історії "спеціально для мами". Це зазвичай відбувається у віці 5-6 років, коли діти вже розуміють, як можна маніпулювати людьми. Штучно створюючи конфлікт, вони стоять осторонь і дивляться, "що станеться", отримуючи від цього задоволення і тамуючи свою цікавість. Тому дорослі повинні навчитися спокійно і з розумінням ставитися до таких речей.

Підсумок:

Дійсно, всі батьки різні, це дорослі люди, і до кожного потрібно знайти певний підхід.

Проблема конфлікту між батьками та педагогами - це глобальна проблема самої системи освіти. Навіть при дуже хорошому вихователі і чудовому пристрої дитячого садка безліч причин породжують складні відносини. При цьому, на щастя, більшість батьків і вихователів розуміють, що єдино правильний і найкращий вихід полягає зовсім не в безперервному протиборстві або пасивному бездіяльності, а в серйозному і вдумливому співпраці.

Вправа на вміння інтонувати.

Вимовити такі фрази :

( "Мені не байдужі успіхи вашої дитини"; "Мені хотілося б більшої відвертості в нашій розмові")

з відтінками іронії, докору, виклику, байдужості, вимогливості, доброзичливості.

По ходу вимови вихователі можуть повідомити, який тон допоможе їм досягти мети.

Програвання проблемних ситуацій (по парам).

Мета: розширення поведінкового репертуару педагогів в проблемних ситуаціях.

Ситуація: Вихователь повинен піти вранці в поліклініку на прийом до фахівця. Його заміщає новий педагог, який недавно прийшов в колектив, не знає батьків і дітей, а також особливостей групи. Педагог зайшов вранці в групу вирішити якесь питання і вже йде, так як наближається час візиту до лікаря. А мама найактивнішого вихованця, з'являється в дверях зі словами: «Ви хотіли поговорити зі мною про поведінку сина. Зараз у мене є час. Взагалі я вважаю, що Ви до нього несправедливі»;

Ситуація: Робочий день вихователя добігає кінця, залишається всього 10 хвилин, дзвонить мама одного з вихованців і каже, що сильно затримується, стоїть у пробці.

Ситуація: У вихователя сильно болить голова, він сильно втомився за день. Увечері, ближче до шести приходить батько, явно в поганому настрої (проблеми вдома, на роботі, день не вдався, і явно провокує вихователя на конфлікт, чіпляючись до всяких дрібниць.

Ситуація: Мама прийшла за дитиною, і в роздягальні невиправдано жорстко поводиться з ним, кричить, замахується на нього. Цю картину спостерігають і інші діти, вихователь розуміє, що таке поводження з дитиною незаслужено і неприпустимо.

Ситуація: Вихователю потрібно обов'язково переговорити з батьком на якусь дуже важливу тему, саме сьогодні, а у мами явно немає часу на розмови, вона в похапцем збирає дитини і вже ось-ось збирається виходити.

Завдання вихователя - вирішити всі питання по суті за певний, короткий термін.

Вправа "побудувати".

Психологічний зміст вправи.

Демонстрація можливості адекватного обміну інформацією без використання слів, розвиток експресії і навичок невербального спілкування. Незвичайні умови, в які потрапляють учасники, включає зацікавленість, змушує знаходити способи донести точніше свою думку до іншої людини, контактувати один з одним заради досягнення спільної мети.

Опис вправи:

Ведучий пропонує провести вправу, де основна умова полягає в тому, що завдання виконується мовчки. Розмовляти і листуватися при цьому не можна, можна спілкуватися тільки за допомогою міміки і жестів. «Подивимося, чи зможете ви зрозуміти один одного без слів?»

У першій частині вправи дається завдання учасникам вишикуватися за зростом, у другій частині завдання ускладнюється - потрібно вишикуватися за датою народження. У другому варіанті після закінчення побудови учасники по черзі озвучують свої дні народження, при цьому відбувається перевірка правильності виконання вправи.

Підсумок: Слова, складають всього лише 1/6 частина загального обсягу общенія. Невербальне спілкування: пози, рухи, міміка, тон голосу, інтонації, ритм, тембр голосу - 5/6 частина. Роль невербального спілкування величезна і вміння його контролювати - один з чинників ефективного спілкування. Важливе значення в техніці спілкування має вміння педагога володіти невербальними засобами комунікації (жести, міміка, пантоміма, відтінки голосу, темп мови, паузи, контакт очей, дотику). Усвідомлення значущості невербальної манери спілкування, розвитку мімічної і пантомімічної виразності, вміння адекватно виражати себе і «прочитувати» емоційну реакцію партнера по спілкуванню сприяють створенню умов для ефективного спілкування.

Тест для самооцінки труднощів у спілкуванні з батьками.

Притча.

Одного разу в сутінках селянин сидів на порозі свого бідного будинку, насолоджуючись прохолодою. Поруч пролягала дорога, що веде до села.

По ній йшов чоловік, який, побачивши старого, подумав: "Цей чоловік ледачий, він не працює і цілий день сидить на порозі свого будинку".

Трохи згодом з'явився інший путнік.Тот подумав: "Ця людина - Дон Жуан. Сидить тут, та спостерігає за дівчатами, що про ходять повз нього і, можливо, докучає їм".

Нарешті, один лісник, що йде в село, подумав: "Ця людина - великий трудівник. Він напружено трудився весь день і зараз насолоджується законним відпочинком".

Насправді ми не можемо знати багато чого про селянина, який сидить на порозі свого будинку. Навпаки, ми багато чого можемо сказати про трьох подорожнього, що пройшли в село: перший був ледарем, другий - бабієм, а третій - великим трудівником.

Все, що ти говориш, - каже про тебе; особливо, коли ти говориш про кого-небудь іншому.

Проекція - захисний механізм, при якому людина приписує зовнішнього світу щось, що належить до її внутрішнього світу.

Рефлексія-що для мене було найбільш важливим і цінним сьогодні.

Підсумок зустрічі:

Шановні коллеги!

Дякую Вам за плідну роботу. І наприкінці нашого тренінгу , мені б хотілося , щоб кожен з вас написав на стікерах ваші враження від сьогоднішнього заходу та розмістив їх на чарівному дереві взаєморозуміння , що знаходиться на мольберті .

Дозвольте закінчити нашу зустріч такою фразою : «Педагогічна творчість і

задоволеність обраною професією взаємно стимулюють один одного. Без задоволеності спеціальністю неможливо проявити високу, творчу продуктивність в педагогічній праці.

Тому сьогодні я можу з упевненістю сказати , що в нашому колективі працюють творчі, цілеспрямовані, емоційно багаті педагоги , для яких їх праця є джерелом радості .» І надалі будемо співпрацювати та стимулювати один одного для найкращого взаєморозуміння педагогів та батьків.









-75%
Курсы повышения квалификации

Развитие художественно-эстетических качеств у дошкольников (ИЗО-деятельность) в соответствии с ФГОС ДО

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
«Мистецтво взаємодії педагога і батьків.» (21.81 KB)

Комментарии 0

Чтобы добавить комментарий зарегистрируйтесь или на сайт