Материал на украинском языке.
Мета: узагальнення знань, отриманих учнями в початковій школі; засвоєння знань про технологію та основні види технологічної діяльності в побуті, правил внутрішнього розпорядку в шкільній майстерні та безпеки; формування вмінь користуватися побутовою технікою та використовувати згідно з призначенням; розвиток інтересу до технологічної діяльності в побуті, пам’яті; виховання основ культури праці, бережливого ставлення до побутової техніки.
Обладнання: стенди, таблиці й інструкційні карти з техніки безпеки, об’єкти праці,
виготовлені учнями, зразки побутової техніки (чи ілюстрації).
Ключові слова: технологія, техніка, перетворювальна діяльність, технологічна культура.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Орієнтовний план проведення уроку
Перша 30-хвилинка
I. Організаційна частина — 10 хв.
II. Актуалізація опорних знань і життєвого досвіду учнів —10 хв.
III. Мотивація навчально-трудової діяльності учнів — 10хв.
Друга 30-хвилинка
IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку — 2 хв.
V. Вивчення нового матеріалу — 28 хв.
Третя 30-хвилинка
VI. Практична робота — 20хв.
VII. Підсумки уроку — 10 хв.
ХІД УРОКУ
Перша 30-хвилинка
І. Організаційна частина
Знайомство з класом. «Мікрофон» (інтерактивна частина заняття)
Учитель пропонує учням познайомитися, використовуючи інтерактивну гру «Мікрофон», і пояснює їм правила гри:
• говорити має лише той, хто в руках тримає символічний мікрофон;
• відповіді не коментуються й не оцінюються;
• якщо хтось із учнів відмовиться завершувати речення, то можна дозволити обмежитися лише ім’ям;
• коли хтось висловлюється, інші не мають права перебивати, щось говорити, коментувати з місця.
Алгоритм роботи вчителя
1. Учитель ставить запитання учням: «Назвіть своє ім’я, прізвище і завершіть речення “Моя улюблена справа…”».
2. На завершення вчитель бере «мікрофон» і називає своє ім’я, по батькові та розповідає про свою улюблену справу.
II. Актуалізація опорних знань і життєвого досвіду учнів
Бесіда
1. Як ви розумієте слово праця? Поясніть поняття обслуговуюча праця? (Слайд 2)
2. Що називаємо інструментом? Яке його призначення? Який ви знаєте інструмент для обробітку картону, тканини, шиття, в’язання, вишивки, приготування їжі?
Учитель пропонує гру «Знайди за описом». (Слайд 3)
Правила ігри. Серед інструментів та матеріалів треба знайти ті, що відповідають опису, та пояснити їх призначення.
• невеличка металева, з вушком (голка);
• усіх на світі обшиває, а сама не надягає (голка);
• без рук, без ніг, під лавку скік (клубок).
3. Як створюють корисні речі?
4. Діти, як ви розумієте слово професія?
Гра «Відгадай професії»
Правила гри. Ви повинні назвати професії, які відповідають зображеним знаряддям і предметам праці (Слайд 4).
Підказка: садівник, майстер художнього розпису, перукар, кресляр, слюсар.
Пригадай, на які п’ять груп поділяються професії. Назви їх за рисунками. (Слайд 5)
Підказка: техніка, художній образ, знаки інформації, природа, людина.
Висновок учителя
Знання й уміння, які ви отримали в початковій школі, стануть основою для здобуття нових знань, умінь та навичок.
III. Мотивація навчально-трудової діяльності учнів
Учитель нагадує учням, що в початковій школі вони ознайомилися з тим, як обробляти картон, тканину, природні матеріали. (Слайд 6, 7,8) На заняттях у шкільній майстерні вони можуть навчитися працювати з більш складним інструментом, конструювати й виготовляти складніші вироби. Учитель нагадує учням, що слово праця означає корисну роботу людини в процесі трудової діяльності.
Запис у зошитах: Праця – корисна робота людини в процесі трудової діяльності.
Але праця на заняттях у навчальній майстерні відрізняється від виробничої тим, що дорослі створюють матеріальні й духовні цінності, а школярі тільки вчаться їх створювати. Учитель пропонує дітям ознайомитися з експозиціями в майстерні, де представлені кращі об’єкти праці, виготовлені учнями основної та старшої школи. (Слайд 6, 7,8) Учитель запитує, чи хочуть дівчата виготовляти такі речі. Якщо так, то цьому необхідно навчатися.
Під керівництвом педагога учні будуть організовувати працю в шкільній майстерні, навчаться визначати параметри робочого місця, робочу зону,
розміщення заготовок та інструментів.
Запис у зошитах: Організація праці — це способи впорядкування засобів, предметів та умов праці людини в технологічному процесі.(Слайд 9)
Крім того, треба знати, як виготовити ту чи іншу річ. Для цього треба засвоїти поняття «технологія», «технологічна послідовність виготовлення виробу», дотримуватися правил безпечної праці.
Бесіда про перетворювальну діяльність, визначення понять «технологія», «техніка»
Запитання до бесіди (Слайд 10)
• Назвіть приклади перетворення матеріалу (сировини) в необхідну річ чи предмет.
• Як інакше можна назвати діяльність на перетворення?
• Чи можна створити потрібну річ без спеціальних інструментів і технічних засобів?
Друга 30-хвилинка
IV. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
(Слайд 11) Учитель проектує на екран тему уроку, повідомляє мету й формулює завдання уроку:
• вивчити правила внутрішнього розпорядку в шкільній майстерні та правила безпечної праці;
• з’ясувати зміст поняття «технологія»;
• засвоїти знання про основні види технологічної діяльності й техніки в побуті.
V. Вивчення нового матеріалу
Учитель ознайомлює учнів із завданнями предмета «Трудове навчання».
Розповідь учителя
Слово технологія походить від грецьких слів techne — мистецтво, уміння, майстерність і logos — навчання, наука. Тобто, технологія — це наука про майстерність, способи взаємодії людини, знарядь і предметів праці. Визначення, яке учням необхідно запам’ятати: «Наука, яка вивчає процеси перетворення різних матеріалів у предмети споживання, називається технологією» - (запис у зошитах) (Слайд 12). Головною метою технології як науки є вдосконалення виробничих процесів, тобто зменшення часу на виготовлення виробів, поліпшення їх якості, здешевлення виробів, економія матеріалів, полегшення праці людей.
Запис у зошитах
Технологічна діяльність — це процес перетворення матеріалів (сировини) з метою створення нових предметів, речей, меблів, устаткування для задоволення власних потреб.
Технологічна культура — це рівень розвитку перетворювальної діяльності людини, що виражається в сукупності досягнутих технологій матеріального й духовного виробництва. Технологічна культура впливає на всі сфери життя людини й суспільства. Технологічна культура людини визначає її місце у світі. У різних галузях виробництва існують певні види технологій. Наприклад, технологія швейного виробництва, технологія харчової промисловості тощо.
Технологія швейного виробництва вивчає процеси перетворення тканини в готові вироби — сукні, спідниці, білизну тощо. Технологія харчової промисловості розглядає способи перетворення овочів, м’яса, молока в харчові продукти. Технологія вивчає процеси виготовлення виробів і на виробництві, і в побуті.(Слайд 13,14)
Будь-який технологічний процес складається з таких трьох елементів: предмет праці, засоби праці й сама праця. Результатом технологічного процесу є готові продукти, або готова продукція. (Слайд 15)
Весь материал - смотрите документ.