Меню
Разработки
Разработки  /  Химия  /  Уроки  /  10 класс  /  металдық сутектік байланыс

металдық сутектік байланыс

металдык сутктік байланысты? ??рылысы мен ?аситеттері. байланысты? т?рлері.

16.10.2016

Содержимое разработки

14 САБАҚ:

Химия

Мектеп: «Мәтібұлақ ауылыдағы орта мектеп МДШО» кмм

Күні: 13.10

Мұғалімнің есімі: Максутова Гулзад

Сынып: 10 а

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Металдық байланыс. Сутектік байланыс

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Металдық байланыс,оның шығуы,металдық байланыстың табиғаты, сутектік байланыс,оның шығуы  туралы білімдерін жүйелеп, тереңдетеді;

металдық байланыспен берілген заттарды, сутектік байланысты сипаттай біледі, атомдардан иондардың түзілу схемасын құрастыра алады, химиялық байланыстың түрлерін анықтай біледі


Сабақ мақсаттары



Барлық оқушылар:

  • Металдық байланыс,оның шығуы,металдық байланыстың табиғаты, сутектік байланыс,оның шығуы  туралы білімдерін жүйелеп, тереңдетеді

Оқушылардың басым көпшілігі:

  • металдық байланыспен берілген заттарды, сутектік байланысты сипаттай біледі

Кейбір оқушылар:

  • атомдардан иондардың түзілу схемасын құрастыра алады, химиялық байланыстың түрлерін анықтай біледі

Сабақтың түрі

аралас, жинақтау сабағы.

Қолданылатын

әдіс-тәсілдер

түсіндіру, салыстыру, сұрақ-жауап,баяндау, оқулықпен жұмыс, бағалау, бекіту, қорытындылау.

Сабақтың көрнекілігі

Кітап,  дәптер, интерактивті тақта . Түрлі түсті шариктер, таяқшалар.

Пән аралық байланыс

биология,география, тарих, қазақ әдебиеті.



Тілдік мақсат



Оқушылар: Металдық байланыстың көмегімен металдардың қаттылығы, электрөткізгіштігі, жылуөткізгіштігі, озылғыштығы, иілгіштігі түсіндіріледі.

Негізгі сөздер мен тіркестер: Металдық байланыс. Сутектік байланыс. Металдық тор. Ассоциация.


Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

А) кристалл торындағы металдар атомдары бағытталмауымен, қанықпауымен сипатталады;

Б) металдардың физикалық қасиеттері (қаттылығы,электрөткізгіштігі,жылуөткізгіштігі,иілгіштігі,тапталғыштығы)металдық байланыстың болуымен түсіндіріледі.

Талқылауға арналған тармақтар:

Металдық байланыс

Сутектік байланыс

Жазылым бойынша ұсыныстар

Металдық байланыс қалай пайда болады?

Металдардағы жылу- және электрөткізгіштік немен қамтамассыз етіледі?

Сутектік байланыс түзілу үшін қандай жағдайлар қажет?

Тірі организмдер үшін сутектік байланыстың маңызы қандай?

Алдыңғы оқу

Барлық химиялық байланыстың табиғаты бір. Қосылыстардың қасиеттері байланыстың типіне ғана емес, олар түзетін кристалдық торға да тәуелді.

Нәтижесі

 -Сутектік және металдық байланыс тақырыбына сипаттама береді;

- Сутектік байланыс туралы біледі;

- Өзара әрекет арқылы бір-бірімен кеңесу, тақырыпқа сәйкес түсініктерін одан ары дамытады.

Сілтеме

10 сынып оқулығы мен әдістемелік. Есептер мен жаттығулар жинағы. Интернет ресурстары.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз




Ресурстар


Мұғалімнің әрекеті

Оқушылардың әрекеті

  • Басталуы

Ұйымдастыру: амандасу рәсімі, ынтымақтастық атмосфераны құру

Топқа бөлу, бағалау ерекшеліктерін түсіндіру

Суреттер арқылы бөліну

Парақшалар


Тест

1.Тотықсыздандырғыш қасиеті басым элемент

A) Фосфор B) Хлор C) Магний

D) Күкірт E) Натрий

2. Оң зарядты иондар

A) оксидтер B) электролиттер

C) бейэлектролиттер

D) катиондар E) аниондар

3. Диссоциацияланғанда алюминий катионын түзетін зат A) AlClB) NaOH C) HCl D) K2COE) NaCl

4. VII А топ элементтерінің ұшқыш сутекті қосылысының формуласы

A) R2H B) RHC) RHD) RH E) RH3


Тест тапсырмаларын орындайды

Өзара алмасу арқылы бағаланады

  • Ортасы

1-топ: Иондық байланыс

2-топ: Металдық байланыс

3-топ: Ковалентті байланыс

4-топ: Сутектік байланыс

Тапсырманы оқып, ерекшеліктері мен ұқсастықтарын айтады.

Постер, түрлі түсті маркер

Бағдаршам бойынша бағалау


Мына зат молекулаларының полярлығын салыстырыңыз:


Берілгені:

Χ(Н)=2,1

Χ(СI)=3.0

Χ(Br)=2,8

Χ(I)=2,5

Χ(F)=4

∆Χ=?

Шешуі: ∆Χ(НF)= 4.0-2.1=1.9

∆Χ(НCI) = 3.0-2.1=0.9

∆Χ(НBr) = 2.8-2.1=0.7

∆Χ(НI) = 2.5-2.1=0.4

Жауабы: байланыс полюстілігі мына қатар бойынша кемиді : HF, HCI, HBr, HI


  • Аяқталуы

Бағалау

Венн диаграммасымен тақырыптың ерекшеліктері мен ұқсастықтарын сипаттама береді.

Сіздерге сабақ қызықты болды ма? Білгендеріңнің маңызы қандай?


Бас бармақ бойынша бағалау

Қосымша ақпарат

Сутектік байланыс арқылы сұйық және қатты сулардың ассоциациясы және молекулалық реттеле орналасуы түсіндіріледі.

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы түрлендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтарға байланыс

Рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.





Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?




Сыныптағы ахуал қандай болды?


Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?


Мен берілген уақыт ішінде үлгердім ба?


Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?






-80%
Курсы повышения квалификации

Химические компоненты живых организмов

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
металдық сутектік байланыс (22.5 KB)
