Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  11 класс  /  Лондон - столица Великобритании (разработка урока)

Лондон - столица Великобритании (разработка урока)

Урок познакомит со столицей Великобритании, ее достопримечательностями.
09.03.2016

Описание разработки

Цель урока:

Знакомство со столицей Великобритании, ее достопримечательностями.

Задачи урока:

1. Развитие способности к догадке, коммуникабельности, способность осуществлять репродуктивные и продуктивные речевые действия.

2. Воспитание уважительного, толерантного отношения к чужой культуре.

3. Активизация навыков аудирования; совершенствование навыков грамматики и диалогической речи; развитие умения читать с охватом общего содержания.

Ход урока

Организационный момент

Good morning, boys and girs!.

I am glad to see you. (So we are. )

Sit down please.

Речевая разминка

Who is on duty today?

Who is absent?

What is the date today?

What is the day of the week today?

What days of the week do you know?

What is the weather like today?

What season is it now?

What spring months do you know?

Thank you! Sit down, please.

Лондон - столица Великобритании (разработка урока)

Фонетическая зарядка

We start our lesson with the English sounds. You will work in pairs and remember three words with each sound. (задание для учащихся назвать звук и три английских слова с этим звуком).

[ æ ] [ ei ] [ ju: ] [ i: ] [ a: ] [ ɛə ]

Постановка целей урока и мотивация.

Look at this screen. It is the theme of our lesson.

Учащиеся читают тему урока “ Welcome to the capital of Great Britain”

Today we’ll talk about the capital of the UK, read about some of the famous sights and then you will check your knowledge, make our own dialogues.

Развитие навыков аудирования

You read the dialogue at the last lesson. I want you to listen it once more and then answer my questions. Now open your books.

Обучающиеся прослушивают диалог из учебника и отвечают на следующие вопросы преподавателя по содержанию диалога.

Вопросы преподавателя:

What country is Lisa from? (She is from Great Britain).

How long will she stay in Russia? (She will stay in Russia for two days).

Does she like Moscow? (Yes, she does. She likes Moscow).

Does Lisa think that Moscow is different from London? (Yes, she does. She thinks that Moscow is different from London).

Has Oleg been to London? (No, he hasn’t. He hasn’t been to London).

Does Lisa like London? How can we prove it? (She likes London. She says that it’s one of the most famous and interesting cities in Europe. Lisa says London is one of her favourite cities).

What places can a person visit in London? (There are a lot of places to visit in London: museums, art galleries, theatres, cinemas, parks and stadiums).

Does Lisa live in London? (No, she doesn’t. She lives not far from London).

Thank you.

Чтение с полным охватом содержания.

Welcome to the capital of Great Britain. You have a great opportunity to visit one of the most ancient and beautiful cities in the world.

Прочтите и будьте готовы выполнить задания по текстам.

Полную информацию смотрите в файле. 

Содержимое разработки

Тема урока: "Лондон - столица Великобритании".

London is a capital of England

Цель урока:

  1. Знакомство со столицей Великобритании, ее достопримечательностями.

Задачи урока:

1. Развитие способности к догадке, коммуникабельности, способность осуществлять репродуктивные и продуктивные речевые действия.

2. Воспитание уважительного, толерантного отношения к чужой культуре.

3. Активизация навыков аудирования; совершенствование навыков грамматики и диалогической речи;   развитие умения читать с охватом общего содержания.

План урока

Организационный момент. Приветствие.

Речевая разминка.

Фонетическая зарядка.

Постановка цели и задач урока, мотивация.

Развитие навыков аудирования.

Чтение с охватом общего содержания.

Физкультминутка.

Совершенствование навыков грамматики и диалогической речи.

Домашнее задание.

Выставление оценок.

Итог урока.













Ход урока

Организационный момент

Good morning, boys and girs!.

I am glad to see you. (So we are.)

Sit down please.

Речевая разминка

Who is on duty today?

Who is absent?

What is the date today?

What is the day of the week today?

What   days of the week do you know?

What is the weather like today?

What season is it now?

What spring months do you know?

Thank you! Sit down, please.

Фонетическая зарядка

We start our lesson with the English sounds. You will work in pairs and remember three words with each sound. (задание для учащихся назвать звук и три английских слова с этим звуком).

æ ] [ ei ] [ ju: ] [ i: ] [ a: ] [ ɛə ]  

Постановка целей урока и мотивация.

Look at this screen. It is the theme of our lesson.

Учащиеся читают тему урока “ Welcome to the capital of  Great Britain”

Today we’ll   talk about the capital of the UK, read about some of the famous sights and   then you will check your knowledge, make our own dialogues.

Развитие навыков аудирования

You read the dialogue at the last lesson. I want you to listen it once more and then answer my questions.  Now open your books.

Обучающиеся прослушивают диалог из учебника и отвечают на следующие вопросы преподавателя по содержанию диалога.

Вопросы преподавателя:

What country is Lisa from? (She is from Great Britain).

How long will she stay in Russia? (She will stay in Russia for two days).

Does she like Moscow? (Yes, she does. She likes Moscow).

Does Lisa think that Moscow is different from London? (Yes, she does. She thinks that Moscow is different from London).

Has Oleg been to London? (No, he hasn’t. He hasn’t been to London).

Does Lisa like London? How can we prove it? (She likes London. She says that it’s one of the most famous and interesting cities in Europe. Lisa says London is one of her favourite cities).

What places can a person visit in London? (There are a lot of places to visit in London: museums, art galleries, theatres, cinemas, parks and stadiums).

Does Lisa live in London? (No, she doesn’t. She lives not far from London).

Thank you.

Чтение с полным охватом содержания.

Welcome to the capital of Great Britain. You have a great opportunity to visit one of the most ancient and beautiful cities in the world.

Прочтите и будьте готовы выполнить задания по текстам.

Тексты:

Trafalgar Square

Trafalgar Square is in the centre of the west End of London. On the column in the centre there is a stature of Admiral Nelson who defeated the French at the Battle of Trafalgar in 1805. Trafalgar Square is the place where the meetings and demonstrations take place.

St Paul’s Cathedral

St Paul’s Cathedral is the spiritual centre of the City. Old Saint Paul’s was destroyed by the Great Fire of London in 1666. The fire was so hot, it melted the cathedral bells. After the fire, Sir Christopher Wren designed a new Saint Paul’s.

The Tower of London

The Tower has been part of the capital’s history for the past 900 years. The fortress first built by William the Conqueror as a citadel, royal palace, seat of the government. The Tower now protects the Crown Jewels.

Houses of Parliament

Houses of Parliament stands on the River Thames at Westminster. It begun in 1840 after a Great Fire of London. It is a place where the British Government sits. It consists of three parts: the Royal Apartments, the House of Lords and the House of Commons It is officially known as the Palace of Westminster. The complex includes  the 320 foot high Clock Tower. It contains the world famous sight Big Ben.

Buckingham Palace

It’s the London home of the Queen. When the flag is flying on the top she is at home. Buckingham Palace was built for John, first Duke of Buckingham, in1703. Changing the guards takes place there. The palace is open to public.

Piccadilly

Piccadilly is the centre of entertainment. It is the meeting point of six streets. Here you can find the most expensive shops, restaurants and entertainment places. This centre was created in 1980s.

Thank you. Before we   start to do exercises on texts let's make gymnastics.

(Перед выполнением заданий учащиеся выполняют физкультминутку)

Westminster Abbey

Westminster Abbey has  been closely connected with the Crown over 900 years. The Abbey was rebuilt in the 11th century by a king Edward the Confessor. The Abbey contains monuments to monarchs. It is the meeting place for Parliament from the 14th to the 16th centuries.

Физкультминутка

If you are happy and you know it, clap your hands

If you are happy and you know it and you really want to show it

If you are happy and you know it, clap your hands

If you are happy and you know it, step your feet -

If you are happy and you know it and you really want to show it

If you are happy and you know it, step your feet

If you are happy and you know it, slap your knees

          Выполните задания по текстам  стан изучаемого языка

Подберите к картинке соответствующее название достопримечательности.

Подберите соответствующую дату постройки  для каждой из предложенных достопримечательностей Лондона. Прочитайте и подберите пару.

Совершенствование навыков грамматики и диалогической речи

I am sure all pupils of your group would like to visit London.   Work in pairs for 2 minutes and prepare three questions about the capital of Great Britain. Then we shall read the questions and try to answer them. Look at the pictures on the screen. They will help you.

Обучающиеся работают в парах и составляют по 3 вопроса о Лондоне. Затем обучающиеся зачитывают вопросы и отвечают на них.

Домашнее задание: составить диалог двух друзей, которые побывали в Лондоне.

Выставление оценок                                  

Итог урока

Did you like our lesson today? What do you like best of all?

Final marks for the lesson. I thank everybody. You were very active. The lesson is over. Good-bye, children! (Good-bye, Irina Arnoldovna)

















-80%
Курсы повышения квалификации

Педагог дополнительного профессионального образования

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Лондон - столица Великобритании (разработка урока) (21.12 КB)
