Меню
Разработки
Разработки  /  Алгебра  /  Уроки  /  8 класс  /  Квадрат түбірдің анықтамасы. Квадрат түбірдің жуық мәндері

Квадрат түбірдің анықтамасы. Квадрат түбірдің жуық мәндері

Күні:

Сынып: 8

Пән мұғалімі: Бердышова А.У

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Квадрат түбірдің анықтамасы. Квадрат түбірдің жуық мәндері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Оқушыларға квадрат түбір және оның жуық мәндері туралы жалпы түсінік беру

Сабақтың мақсаттары

  • Санның квадрат түбірі, арифметикалық квадрат түбір деген не екенін меңгерту;
  • Квадрат түбір белгісімен таныстыру;
  • түбірдің жуық мәні нені білдіретіндігін,
  • кез келген дәлдікпен арифметикалық квадрат түбірдің мәнін табу мүмкіндігін білдіру;

есеп шығаруда санның квадраттарын пайдалана білу;

Жетістік критерийлері

Оқушылар натурал сандарды дәрежеге көтере алады,есептер шығарған уақытта оларды дұрыс пайдаланады.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:

- натурал сандар;

-дәреже;дәрежеге шығару,түбір шығару, «Квадрат түбір» және «арифметикалық квадрат түбір» ұғымдарының қандай айырмашылығы бар

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

дәреже,түбір, квадрат түбір,арифметикалық квадрат түбір,

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Өнер,информатика сабағы

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба, таныстырылым.

Тілдік құзыреттілік

санау

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу.

Мұғалім оқушылардан, олардың көңіл күйдеріне сәйкес келетін смайликті таңдауды ұсынады

Миға шабуыл әдісі арқылы сұрақтар қою Балалар сендер натурал сандардың квадраты дегенді қалай түсінесіңдер?

Әр оқушы сандарды екіші дәрежеге көтеріп оны түсіндіреді жене қасиетін айту. Мысалы, 5-тің екінші дәрежесі неге тең,6^2

неге,11^2 неге тең, 12^2 неге тең, т.с.с.

Шаттық шебері

Сабақтың ортасы

8 минут

Анықтама.Теріс емес а санының квадраты түбірі деп квадраты а-ға тең в санын атайды.

Мысалы, 64 санының квадрат түбірі 8 және -8,өйткені 8²=64 және (-8)² =64.

Анықтама. Квадраты а-ға тең кез келген теріс емес b саны теріс емес а санының арифметикалық квадрат түбірі деп аталады.

а санынан алынған арифметикалық квадрат түбір √а деп белгіленеді. Мұндағы √ таңбасы арифметикалық квадрат түбірдіңбелгісінемесе радикал,а- түбір белгісінің ішіндегі өрнек.

3.Арифметикалық квадраттың түбірі мына сандарға тең болатын сандарды табыңдар.

5,12, 0, 0,4 0,49,1∕4 1∕9, 1,3

2.Теңдеу дұрыс па?

√121=11, √49=-7, √0=0 √0,9=0,2 √0,64=0,8 √250=50. Жауабын түсіндір.

Кітап - білім бұлағы, білім - өмір шырағы. (Оқулықпен жұмыс)

Таныстырылым, оқулықпен жұмыс

Аяқталуы

16 минут

Қызықты тапсырма

8 минут

Деңгейлік тапсырмалар:

  1. 10-

5)

  1. 0,09*

20*

15* -

Қортындылау.

  • Натурал сандар не үшін қолданылады?
  • Ең кіші натурал сан неше?
  • «+», «-» амалдарының компоненттерін ата;
  • «*», «:» амалдарының компоненттерін ата.

Оқулық, дәптерлер.

Сабақтың соңы

2 минут

Үйге тапсырма

№ 57, 58, 61 (А); 67 (В); 79 (С)

Рефлексия

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.

Бас бармақтар

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбие)

Қолдау көрсету.

Қабілеті жоғары оқушылар берілген есептер мен тапсырмаларды орындай алавды

Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)

Математикаі сабағында

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

02.03.2018

Содержимое разработки


Күні:

Сынып: 8


Пән мұғалімі: Бердышова А.У

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Квадрат түбірдің анықтамасы. Квадрат түбірдің жуық мәндері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Оқушыларға квадрат түбір және оның жуық мәндері туралы жалпы түсінік беру

Сабақтың мақсаттары

  • Санның квадрат түбірі, арифметикалық квадрат түбір деген не екенін меңгерту;

  • Квадрат түбір белгісімен таныстыру;

  • түбірдің жуық мәні нені білдіретіндігін,

  • кез келген дәлдікпен арифметикалық квадрат түбірдің мәнін табу мүмкіндігін білдіру;

есеп шығаруда санның квадраттарын пайдалана білу;

Жетістік критерийлері

Оқушылар натурал сандарды дәрежеге көтере алады,есептер шығарған уақытта оларды дұрыс пайдаланады.


Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:

- натурал сандар;

-дәреже;дәрежеге шығару ,түбір шығару, «Квадрат түбір» және «арифметикалық квадрат түбір» ұғымдарының қандай айырмашылығы бар

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

дәреже,түбір, квадрат түбір,арифметикалық квадрат түбір,

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Өнер,информатика сабағы

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба , таныстырылым.

Тілдік құзыреттілік

санау

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу.

Мұғалім оқушылардан, олардың көңіл күйдеріне сәйкес келетін смайликті таңдауды ұсынады

Миға шабуыл әдісі арқылы сұрақтар қою Балалар сендер натурал сандардың квадраты дегенді қалай түсінесіңдер?

Әр оқушы сандарды екіші дәрежеге көтеріп оны түсіндіреді жене қасиетін айту. Мысалы, 5-тің екінші дәрежесі неге тең,6^2

неге,11^2 неге тең, 12^2 неге тең , т.с.с.


Шаттық шебері








Сабақтың ортасы

8 минут



Анықтама.Теріс емес а санының квадраты түбірі деп квадраты а-ға тең в санын атайды.

Мысалы, 64 санының квадрат түбірі 8 және -8,өйткені 8²=64 және (-8)² =64.

Анықтама. Квадраты а-ға тең кез келген теріс емес b саны теріс емес а санының арифметикалық квадрат түбірі деп аталады.

а санынан алынған арифметикалық квадрат түбір √а деп белгіленеді. Мұндағы √ таңбасы арифметикалық квадрат түбірдіңбелгісінемесе радикал,а- түбір белгісінің ішіндегі өрнек.

3.Арифметикалық квадраттың түбірі мына сандарға тең болатын сандарды табыңдар.

5,12, 0, 0,4 0,49,1∕4 1∕9 , 1,3

2.Теңдеу дұрыс па?

121=11, √49=-7, √0=0 √0,9=0,2 √0,64=0,8 √250=50. Жауабын түсіндір.

Кітап - білім бұлағы, білім - өмір шырағы. (Оқулықпен жұмыс)


Таныстырылым, оқулықпен жұмыс

Аяқталуы

16 минут

Қызықты тапсырма

8 минут




Деңгейлік тапсырмалар:


  1. 10-

5)

  1. 0,09*

20*

15* -

Қортындылау.

  • Натурал сандар не үшін қолданылады?

  • Ең кіші натурал сан неше?

  • «+», «-» амалдарының компоненттерін ата;

  • «*», «:» амалдарының компоненттерін ата.





Оқулық, дәптерлер.

Сабақтың соңы

2 минут


Үйге тапсырма

№ 57, 58, 61 (А); 67 (В); 79 (С)

Рефлексия

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.







Бас бармақтар

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?


Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)

Қолдау көрсету.

Қабілеті жоғары оқушылар берілген есептер мен тапсырмаларды орындай алавды


Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)


Математикаі сабағында

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.





























Күні:

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Натурал сандарды салыстыру. Қос теңсіздік сабақ 3

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.1

натурал сандарды салыстыру, сонымен қатар координаталық сәуленің көмегімен салыстыру;

5.5.2.6

сандарды салыстырудың нәтижесін белгілері арқылы жазу;

5.5.2.7

натурал сандарды салыстыру мен реттеуді талап ететін жағдайды зерттеу;

Сабақтың мақсаттары

оқушыларға натурал сандарды салыстыру, натурал сандарды координаталық сәуледегі кескіндері бойынша салыстыру, көп таңбалы натурал сандарды разрядтары бойынша салыстыру тақырыбы бойынша оқушылардың білімдері мен тиянақтылығын тексеру

Жетістік критерийлері

1 . Теңсіздік белгілері арқылы натурал сандарды салыстырады;

2. Разрядтарына қарап отырып натурал сандарды салыстырады;

3. Проценті бойынша санды табуды үйренеді;

4. Қос теңсіздік ұғымымен танысады.


Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Өнер, ана тілі сабағы

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба , таныстырылым.

Тілдік құзыреттілік

Қар-снег

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут

«Миға шабуыл» стратегиясы (Карточкалар көмегімен берілген сұрақтарға жауап беру)

1. Математикадағы “” және “_________деп аталады.

2. Мұндағы, “” және “

3. Координаталық сәуледе кіші сан_______жақтағы нүктемен, ал одан үлкен сан ____жақтағы нүктемен кескінделеді.

4.Салыстырылатын екі натурал санның разрядтар саны __________.

5. Разрядтар саны әр түрлі екі натурал санның қайсысының разряды __________ болса, сол сан үлкен болады.

6.Салыстырылатын екі натурал санның разрядтар саны __________________.

7.Разрядтар саны бірдей екі натурал сан жоғарғы разрядтарынан бастап _______________ разрядтары бойынша салыстырылады.

8.Егер екі натурал санның разрядтар саны бірдей және аттас разрядтардағы цифрлары бірдей болса, онда мұндай натурал сандар өзара___________________болады.

9.Кез келген 3 санды салыстыру___________түрінде жазылады.

10.Қос теңсіздіктер___________ саннан бастап оқылады.




Шаттық шебері










Сабақтың ортасы

8 минут



I тәсіл. Натурал сандарды санауы бойынша салыстыру.

Анықтама: Екі натурал санды санағанда өсуретімен алғашқы айтылғаны кіші, ал кейін айтылғаны үлкен болады.

Мысал келтіріңдер:

II тәсіл. Натурал сандарды жазылуы бойынша салыстыру.

Анықтама: Екі натурал санның жазылуында қайсысының разряды үлкен болса, сол сан үлкен және қайсысының разряды кіші болса сол сан кіші болады.

Мысалы, 101 99, өйткені 101 санның жазылуында үш разряд, ал 99 санның жазылуында екі разряд бар, яғни 101 санның разрядтар саны 99 санның разрядтар санынан көп.

Анықтама: Разрядтары бірдей екі натурал санның қайсысының (солдан оңға қарай) бірдей разрядтағы цифры үлкен болса, сол сан үлкен болады.

Мысалы, себебі 31.

Салыстырыңдар: 5814 □ 5814, 6230□6240

Анықтама: Екі натурал санның разрядтар саны мен бірдей разрядтағы цифрлары бірдей болса, онда олар тең болады.

Мысалы,

III тәсіл. Натурал сандардың координаталық сәуледе орналасуы бойынша салыстыру.

Анықтама: Екі натурал санның координаталық сәуледе сол жақта орналасқаны кіші, ал оң жақта орналасқаны үлкен болады.

Мысалы,

О

1-сурет

0 1 14 19

19 саны 14 санының оң жағында орналасқан, сондықтан 19 14.

Егер қандай да бір сан біреуі сол жағында, ал екіншісі оң жағында орналасқан екі санмен салыстырылса, онда қос теңсіздік қолданылады.

Мысалы,

О

• • • • 2-сурет

0 1 12 15 19

15 саны координаталық сәуледе 12 санының оң жағында, ал 19 санының сол жағында орналасқан. Онда 12қос теңсіздік дейміз.

12

-15 саны 12-ден үлкен, бірақ 19-дан кіші немесе 15 саны 19-дан кіші, 12-ден үлкенОқулықтағы тапсырмалармен жұмыс жүргізу.

Қосымша тапсырма.

. Белгісіз цифрлары жұлдызшалармен ауыстырылатын сандарды салыстырыңдар:

1)3** және 7*;

2) 42* және 81*;

3) **1 және ***4;

4)45**9 және 36**2;

5) 56**3 және 54***3;

6)***7 және **7.

Теңсіздіктегі жұлдызшаның орнына теңсіздік тура болатындай ең кіші сан шығатын цифрды қойыңдар:

1)3715 371*;

2) 476*8 ;

3) *3 204 63204;

4)1*296 10 497;

5) 104 927 *3 812;

6)*65 913 397 224.



Таныстырылым, оқулықпен жұмыс

Сергіту сәті

1 минут

Қатты нөсер басылды (жаймен тырсылдатады)

Күн жарқырай ашылды (қолдарымен күн жасайды)

Көктен төмен  әдемi кемпiрқосақ шашылды (жарты доға жасайды)

Сергіту сәтіне арналған жинақ

Аяқталуы

16 минут


Қызықты тапсырма

8 минут




5, 0 және 3 цифрларының әрқайсысы бір рет қана пайдаланып, үш таңбалы сандарды жазыңдар. Осы сандардың ең үлкені ең кішісінен қанша артық?

Шешуі:

305; 350; 503; 530 сандары; 530-305=225-ке артық.

Сандарды кему ретімен ата:

25 , 98 , 78 , 64 , 52 , 46 , 89 , 87

48 , 32 , 23 , 19 , 91 , 84 , 71 , 17

Сандарды өсу ретімен ата:

18 , 28 , 5 , 14 , 15 , 29 , 105

189 , 156 , 12 , 31 , 178 , 10

Жауабы:

Сандарды кему ретімен ата:

98 , 89 , 87 , 78 ,64 , 52 , 46 , 25

91 , 84 , 71 , 48 , 32 , 23 , 19 , 17

Сандарды өсу ретімен ата:

5 , 14 , 15, 18 , 28 , 29 , 105

10 , 12 , 31 , 156 , 178 , 189






Оқулық, дәптерлер.


Сабақтың соңы

2 минут


Рефлексия

Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтты. Кері байланыста оқушылар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың да жұмыстарын бағалады және ұсыныстарын берді.

Бұл сабақта оқушылар шығармашылықпен жұмыста топтық жұмыстың пайдасын түсінді деп ойлаймын.



Микрафон

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?


Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)

Қолдау көрсету.

Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.


Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)


Математика сабағы

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.





















-80%
Курсы повышения квалификации

Развитие пространственных представлений школьников в обучении математике в условиях реализации ФГОС

Продолжительность 36 часов
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
3000 руб.
600 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Квадрат түбірдің анықтамасы. Квадрат түбірдің жуық мәндері (666.69 KB)
