Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  10 класс  /  Культурные различия

Культурные различия

Методическая разработка урока

Карпец Анастасия Алексеевна

Учитель английского языка

МБОУ «СОШ№2»

Английский язык

10 класс

“Enjoy English” Биболетова М.З., 2014

Уровень обучения – базовый

Тема – «Культурные различия»

Общее количество часов – 2

Место урока в системе уроков по теме это 1-й урок по теме. На первом уроке обучающиеся познакомятся с этикетом в разных странах.

Цель урока: Формировать ключевые ценностно-смысловые, общекультурные, учебно-познавательные, информационные, коммуникативные компетенции учащихся по теме «Культурные различия»

Задачи урока

- Ознакомить учащихся с понятием «Культурное многообразие».

-Ввести страноведческую информацию по теме «Культурное многообразие».

- Совершенствовать у учащихся навыки англоязычной устной речи, аудирования,чтения, письма.

- Воспитывать уважение, толерантность к представителям разных культур.

- Расширить кругозор учащихся,

- Мотивировать к дальнейшему изучению английского языка.

Планируемы результаты: На примере текста формировать нравственность, любовь к Родине. Научить уважать традиции других народов. Отработка навыков чтения и мологической речи.

Техническое обеспечение урока: “Английский с удовольствие 10 класс, М. Биболетова и Е. Бабушис, “Титул”, 2014 г.; магнитофон; постеры “Do you know that…?” и “In your culture”; раздаточный материал (карточки с дополнительными заданиями по теме); материалы из Интернета: карта мира – плакат ЦМО (центра международного обмена); адреса для переписки со сверстниками из англоговорящих стран (на стенде “For the Lesson”)

Дополнительно методическое и дидактическое обеспечение урока учебник (учебное пособие):

  • рабочая тетрадь;
  • сборник заданий;
  • дополнительная литература (словари, справочники);
  • плакаты;
  • таблицы.

Ход урока

  1. организационный момент

Good morning, dear friends! I’m glad to see you. You may take your seats.

Please look at the screen and guess what we are going to talk about. You are right! Today we are going to discuss different cultures.

2. Введение в тему

Please look at the blackboard, you see the word CULTURE.

Let’s brainstorm. What for you does ‘culture’ mean? Why? Give your ideas.

3.Введение основного материала

Now let’s work in pairs. I give each pair a piece of paper from a bag (Papers say: ‘Indian culture’, ‘youth culture’, ‘European culture’, ‘American culture’, ‘African culture’, ‘primitive culture’, ‘Moslem culture’).

Please make a list of at least 5 things, ideas, words that you associate with your category. (3minutes).

Now I split pairs to form two large groups. Each group is to present yourideas of ‘culture’ and its associations to your group. The members of another group must add at least 3 more ideas/words to the list.(5minutes).

How, now, has your understanding of ‘culture’ changed, compared to when you first thought of it? What does ‘culture’ include that you didn’t think of before? Why?(2 minutes).

Check your ideas.

4.Развитие навыков аудирования

Now please listen to the tape and fill in gaps of the typescript:

“Multiculturalism is (everywhere) today. As the world __________(gets smaller), multiculturalism becomes bigger. ______(Few of us today) live in towns in which there is only one culture. Today, ___________(we live in towns) where we are surrounded by many other cultures. If we live in a city, __________(we will see people) from all over the world. Of course, some cities are more multicultural than others. New York is_______(a real melting pot). It is called the most multicultural city on Earth. A city like Tokyo isn’t so multicultural. I think multiculturalism is________( a great thing). It’s fantastic walking out of your door and seeing other cultures. This didn’t happen________( when I was young). People didn’t understand other cultures. They didn’t even want to understand. I’m glad things are changing today.”

5. Развитие монологической речи

Answer the questions:

1. What is MULTICULTURALISM?

2.Why is New York called a melting pot?

3. Is Kazan a multicultural city?

5. Are the cultures of the UK, USA, Canada, Australia, India different?

6. What cultural differences can you name?

7. What do they have in common?

8. Is it important to understand other cultures? Why?

9.What can help people to learn tolerance towards other cultures?

6. Развитие письменной речи. Рефлексия

Write about multiculturalism for 10 minutes. Show your partner your paper. Correct each other’s work and pass me your sheets of paper.

7. Итоги и домашнее заданее

Thank you for your work. I liked your ideas and active participation.

Your homework is to prepare for a project work. Divide into groups of 4 members and choose one English speaking country (Canada, Australia, India, Philippines, New Zealand). Bring the materials to make a poster of the chosen country. This plan lists topics to be covered (Slide 3):

  1. General info (flag, population, capital…)
  2. Nature.
  3. Sightseeing.
  4. Culture (cuisine, dress, famous people.)
  5. The route from Kazan.
02.05.2017

Содержимое разработки

Методическая разработка урока


Карпец Анастасия Алексеевна

Учитель английского языка

МБОУ «СОШ№2»

Английский язык

10 класс

“Enjoy English” Биболетова М.З., 2014

Уровень обучения – базовый

Тема – «Культурные различия»


Общее количество часов – 2


Место урока в системе уроков по теме это 1-й урок по теме. На первом уроке обучающиеся познакомятся с этикетом в разных странах.


Цель урока: Формировать ключевые ценностно-смысловые, общекультурные, учебно-познавательные, информационные, коммуникативные компетенции учащихся по теме «Культурные различия»


Задачи урока

- Ознакомить учащихся с понятием «Культурное многообразие».

-Ввести страноведческую информацию по теме «Культурное многообразие».

- Совершенствовать у учащихся навыки англоязычной устной речи, аудирования,чтения, письма.

- Воспитывать уважение, толерантность к представителям разных культур.

- Расширить кругозор учащихся,

- Мотивировать к дальнейшему изучению английского языка.



Планируемы результаты: На примере текста формировать нравственность, любовь к Родине. Научить уважать традиции других народов. Отработка навыков чтения и мологической речи.


Техническое обеспечение урока: “Английский с удовольствие 10 класс, М. Биболетова и Е. Бабушис, “Титул”, 2014 г.; магнитофон; постеры “Do you know that…?” и “In your culture”; раздаточный материал (карточки с дополнительными заданиями по теме); материалы из Интернета: карта мира – плакат ЦМО (центра международного обмена); адреса для переписки со сверстниками из англоговорящих стран (на стенде “For the Lesson”)


Дополнительно методическое и дидактическое обеспечение урока учебник (учебное пособие):

  • рабочая тетрадь;

  • сборник заданий;

  • дополнительная литература (словари, справочники);

  • плакаты;

  • таблицы.



Ход урока

  1. организационный момент


Good morning, dear friends! I’m glad to see you. You may take your seats.

Please look at the screen and guess what we are going to talk about. You are right! Today we are going to discuss different cultures.

2. Введение в тему

Please look at the blackboard, you see the word CULTURE.

Let’s brainstorm. What for you does ‘culture’ mean? Why? Give your ideas.

3.Введение основного материала

Now let’s work in pairs. I give each pair a piece of paper from a bag (Papers say: ‘Indian culture’, ‘youth culture’, ‘European culture’, ‘American culture’, ‘African culture’, ‘primitive culture’, ‘Moslem culture’).

Please make a list of at least 5 things, ideas, words that you associate with your category. (3minutes).

Now I split pairs to form two large groups. Each group is to present yourideas of ‘culture’ and its associations to your group. The members of another group must add at least 3 more ideas/words to the list.(5minutes).

How, now, has your understanding of ‘culture’ changed, compared to when you first thought of it? What does ‘culture’ include that you didn’t think of before? Why?(2 minutes).

Check your ideas.

4.Развитие навыков аудирования

Now please listen to the tape and fill in gaps of the typescript:

“Multiculturalism is (everywhere) today. As the world __________(gets smaller), multiculturalism becomes bigger. ______(Few of us today) live in towns in which there is only one culture. Today, ___________(we live in towns) where we are surrounded by many other cultures. If we live in a city, __________(we will see people) from all over the world. Of course, some cities are more multicultural than others. New York is_______(a real melting pot). It is called the most multicultural city on Earth. A city like Tokyo isn’t so multicultural. I think multiculturalism is________( a great thing). It’s fantastic walking out of your door and seeing other cultures. This didn’t happen________( when I was young). People didn’t understand other cultures. They didn’t even want to understand. I’m glad things are changing today.”

5. Развитие монологической речи


Answer the questions:

1. What is MULTICULTURALISM?

2.Why is New York called a melting pot?

3. Is Kazan a multicultural city?

5. Are the cultures of the UK, USA, Canada, Australia, India different?

6. What cultural differences can you name?

7. What do they have in common?

8. Is it important to understand other cultures? Why?

9.What can help people to learn tolerance towards other cultures?

6. Развитие письменной речи. Рефлексия

Write about multiculturalism for 10 minutes. Show your partner your paper. Correct each other’s work and pass me your sheets of paper.

7. Итоги и домашнее заданее

Thank you for your work. I liked your ideas and active participation.

Your homework is to prepare for a project work. Divide into groups of 4 members and choose one English speaking country (Canada, Australia, India, Philippines, New Zealand). Bring the materials to make a poster of the chosen country. This plan lists topics to be covered (Slide 3):

  1. General info (flag, population, capital…)

  2. Nature.

  3. Sightseeing.

  4. Culture (cuisine, dress, famous people...)

  5. The route from Kazan.




-80%
Курсы повышения квалификации

Методика обучения английскому языку как второму иностранному

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Культурные различия (17.42 KB)
