Тема. Казки Івана Франка. І.Франко «Лисичка-кума». Читання в особах. Розігрування епізоду казки.
Мета: розширити знання учнів про творчість І. Франка; розвивати техніку читання, образне мислення, мовлення, творчість, фантазію, вміння працювати з текстом, швидко орієнтуватися в його структурі, відповідати на запитання за змістом твору; розширювати читацький кругозір; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати інтерес до літературних казок; виховувати почуття дружби, товариськість.
Обладнання: підручник «Читанка» О.Я.Савченко, презентація до уроку, малюнки лисиці і вовка, картки із завданням для груп.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже урок,
Починаємо урок! (Слайд1)
— Щоб наша праця була успішною слід дотримуватись таких правил, пригадаймо їх:
(Діти по черзі називають правила) (Слайд2)
1. Правило піднятої руки.
2. Дружня співпраця у парах, групах.
3. Уважно слухати вчителя і учнів.
4. Активно і творчо працювати.
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Промовляння скоромовки
— Прочитаймо з вами скоромовку ( слайд 3)
Обережний хитрий лис
До нори вечерю ніс.
Біг додому лісом лис,
Шелестів над лисом ліс.
2. Гра «Доповни прислівꞌя» ( слайд 4)
У дружбі велика … (сила).
Дерево міцне корінням, а людина…(друзями).
Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду… ( каже).
Друзі пізнаються в …(біді).
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання з пам’яті вірша І. Франка «Дрімають села...».
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Іван Франко любив дітей. «Життя,— говорив Франко,— мені мало всміхалося, але діти були тим весняним, сонячним промінням, яке зігрівало моє серце». Саме для дітей Каменяр написав багато казок. Сьогодні ми прочитаємо одну з них. Але перед цим, давайте пригадаємо, а що ж називається казкою? ( слайд 5) ( Вони є народні і авторські, про тварин, фантастичні, побутові)
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Робота над заголовком. Гра «Передбачення»
— Прочитайте з дошки назву твору.
— Як ви розумієте слово кума? (слайд 6 )
(Кума — хрещена мати стосовно батьків похресника; звертання до приятельки.)
— Подивіться на ілюстрацію до казки. (слайд 7 )
— Як ви гадаєте, які дійові особи будуть у творі? (Лисичка, Вовчик)
— Про що йтиметься у казці, яка має такий заголовок?
2. Словникова робота.
а) Читання слів «луною» за вчителем.
— Повторюючи за мною, прочитайте слова, правильно їх наголошуючи:
| Корч Полуденок Горнятко | Похресники Чудернацькі Згамкаю | Злосливий Досягну Схрупала | Мотика Гук Клюка |
б) Робота в групах
— До слів лівого стовпчика доберіть тлумачення з правого стовпчика.
Полуденок з’їла щось із хрускотом.
Похресники пень, викорчуваний з корінням.
Згамкаю діти по відношенню до своїх хрещених батька та матері.
Злосливий їжа, яку приймають опівдні.
Схрупала з’їм, проковтну.
Корч зігнута палиця
Мотика сердитий, роздратований.
Клюка знаряддя для обробки грунту
2. Тлумачення значення деяких слів із тексту.
— Щоб вам, діти , було легше читати, потренуймося у читанні висловів і з’ясуймо їх значення.
Не мати ніякої спілки втекла
Ані пари з рота страшно, лячно
Мурашки за плечима мовчати
Накивала пятами не робити нічого разом
3. Первинне сприймання казки
а) Комбіноване читання казки способом «вчитель - учні»
б) Творче читання (роз`єднати слова) .
в) Кінцівку казки прочитати «ланцюжком» абзацами.
— Чи сподобалась вам казка?
— Кому ви співчували?
— Чиї вчинки вас обурили?
4. Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
Цікаво знати!
Вовки мають сильний батьківський інстинкт, вихованню вовченят приділяють багато уваги. Вовчиця ніколи не залишає дітей самих. Батько, єдиний годувальник великої сім'ї (вовченят буває 6-8, іноді навіть 10 чи 13). Вовчиця, відчувши небезпеку, двічі, а то й тричі переносить вовченят на нове місце. Проте, хоч як це не дивно, коли на лігво нападають собаки, вовки чомусь не захищають своїх дитинчат.
Хитрує лисиця не лише в казках, а й у повсякденному житті. Не раз, наприклад, спостерігали, як лисиця обдурює птахів: перекинеться на бік, відкине лапи - лежить не ворухнеться, ніби мертва. Підлетить поцікавитись сорока чи ворона - дивись і попаде хитрунці в лапи.
5. Відтворення змісту казки з елементами вибіркового читання.
— У яку пору року відбувалися події казки? (весною)
— Що задумали Вовчик- братик і Лисичка –сестричка? (працювати разом) Де вони заховали страву? ( в корчі)
— Як Лисичка вперше надумала обманути Вовка? Прочитайте про це.
— Скільки разів Лисиця бігала в корчі? ( три рази)
— Як її витівки пов’язані з іменами удаваних похресників?
— Куди Лисичка заховалася від розгніваного Вовка?
— Як вона знову його перехитрила?
— На скільки частин можна поділити казку? Прочитайте другу частину в особах.
— Визначити головну думку казки. ( Головна думка казки : треба уміти дружити і вчитись обирати собі друзів. )
6. Читання казки в особах
7. Характеристика дійових осіб
— Якими ви уявляєте головних героїв?
— Які у них риси характеру? Доведіть це словами тексту.
Гра «Хто який?»
— Вам потрібно вибрати ті слова які б характеризували головних герої, додайте закінчення і вкажіть стрілкою.
довірлив...
хитр...
підступн...
Лисиця злодійкуват... Вовк
сором’язлив...
брехлив...
жадібн...
працьовит...
запальн...
7. Гра «Продовж речення»
— Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті та зачитує правильну відповідь.
8. Гра «Актори». Розігрування епізоду казки.
9. Перевірка розуміння прочитаного тексту у вигляді тестування.
1. Скільки разів Лисичка бігала на « хрестини » ?
А) 5 разів Б) 3 рази В) 2 рази
2. Де вони заховали страву?
А) поклали між корчі
Б) поклали на нивці поля
В) поклали у ямку
3. Куди Лисиця заховалася від розлюченого Вовка?
А) втікала далеко до лісу
Б)сховалась у кущах
В) заховалась у нору
4. Запиши як звали « похресників Лисиці?
____________________________________________________________________
5. Продовж речення : « Тоді пішов геть, і зарікся з Лисичкою ______________
6.До кого із героїв казки відноситься прислів’я
« Словом, як листом стеле, а ділом, як голками коле» ,підкресли правильну відповідь ( до Вовка, до Лисички)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що сподобалося на уроці найбільше?
— Що здалося складним?
— Чого навчились?
— Які побажання ви можете висловити одне одному?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати ст. 85 -90. Переказ казки за планом. Творча робота – малюнок до казки.

Конспект уроку І.Франко «Лисичка-кума» (34.49 KB)

