Урок в 6 классе по теме «Мой любимый день».
| Авторы УМК: | “Английский в фокусе-6”, Ю.Е.Ваулина, Д. Дули, О.Е.Подоляко, В.Эванс |
| Цели урока: | Образовательные:
Развивающие: 1.Развитие речевых способностей. 2.Развитие психологических функций, связанных с речевой деятельностью (память, внимание, мышление, способность логически мыслить, умение анализировать). 3.Развитие умений высказывать своё мнение по пройденной теме. 4.Развитие умений понимать на слух основное содержание текста по теме Воспитательные: 1.Воспитание уважительного отношения друг к другу. 2. Создание положительной мотивации для дальнейшего изучения языка. Практическая: Развитие монологических и диалогических умений обучающихся при рассказе о дне недели |
| Планируемые образовательные результаты (личностные, метапредметные, предметные): | Личностные: 1.Развить мотивы учебной деятельности и сформировать личностный смысл учения. 2.Развить навыки сотрудничества со сверстниками в разных социальных ситуациях 3.Сформировать коммуникативную компетентность в общении и сотрудничестве со сверстниками. Метапредметные: Познавательные:
Регулятивные:
научить навыкам целеполагания, как постановки учебной задачи, и планированию своей деятельности в учебной ситуации;
Коммуникативные:
Предметные: 1. Сформировать языковые, фонетические, орфографические, лексические навыки в рамках темы «Мой любимый день». 2. Совершенствовать навыки говорения через практику выражения главной идеи рассказа, ответов на вопросы, составления плана рассказа, через схематическое изображение основной информации (spidergram), рассказе о любимом дне недели подростков. 3. Развить навыки аудирования, поискового чтения в рамках предложенной темы. 4. Освоить способы логической временной связи внутри текста - повествования при помощи слов - связок. |
| Оборудование: | Ноутбук, проектор, стационарный экран.
|
| Образовательные ресурсы: | Учебник “Английский в фокусе-6”, Ю.Е.Ваулина, Д. Дули, О.Е.Подоляко, В.Эванс. Рабочая тетрадь. Книга для учителя. картинки на новые фразы, карточки для рефлексии |
| Этап урока | Средства и задания | Деятельность учителя | Деятельность ученика, УУД |
| I. Формулирование темы урока, постановка цели | Слайд 1
План урока на доске
Слайд 2,3 | Good morning, girls and boys! Nice to see you. My name is Larisa Talgatovna. I am your English teacher for today. So, today we will
And the theme of our lesson you will guess yourselves. So, look at the board, please. What date is it today? What day of the week is it today? Let’s revise the days of the week. The English people begin their week Sunday, then comes Monday, after Monday comes Tuesday… And now let’s play. There is a poem about days of the week. Please, try to fill in the gaps and read it. Who can read the poem? Let’s read altogether. Sunday, Monday, Tuesday too. Wednesday, Thursday just for you. Friday, Saturday, that’s the end. Let’s say those days again: Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday. |
|
| II. Мотивация к учебной деятельности | Слайд 4 Карточки для раздачи | We have revised the days of the week. And now we can speak about what can do every day. But before, let’s see a proverb. The English people say “Early to bed, early to rise makes a man healthy, wealthy and wise”. Let’s translate this proverb into Russian. I shall help you. Do you know the words healthy, wealthy, wise, early mean? Read them after me. Let’s read altogether. Do the Russian people have such proverbs? Do you know if the Bashkir people have such proverbs? So, boys and girls, I’ll give you cards with these three proverbs in three languages. Your first homework will be to learn them by heart. Show me your cards. Please, think, why there is a rose and a kuray flower on the cards. |
|
| III. Введение нового материала
| Слайд 5
Карточки №1 | Now I would like to know what you do on each day of the week. Pupils in my school like to have breakfast, do morning exercises, go to school in the morning. And you? What do you like to do in the morning? They like to meet their friends and play sports in the afternoon. And what about you? In the evening pupils from my school usually watch TV, do their homework and go to bed. And you? Let’s work in groups. On your desks you have got cards №1 with some phrases what you can do during the day. So, the first group your task is to find only those phrases what you do in the morning. The 2d group – in the afternoon, the 3d group - in the evening. If you are ready, please come to the blackboard and stick your phrases. Let’s complete a spider gram. |
Обучающиеся работаю в группах.
Обучающиеся по очереди выходят к доске, составляют предложение и крепят фразу на доску. |
| IV. Закрепление нового материала
| Слайд 6
Карточки №2
Слайд 7
Слайд 8 Карточки №3
Карточки №4 | And which of these do you do on Mondays, Tuesdays, Fridays and which of them at weekends? Please, match phrases to the pictures. Take your cards №2. What can you see in the first picture? Please, come to the blackboard and put in the card, when do you do them: on a working day or at weekends?
Well, children, some people like Mondays, some people like Sundays. Now I will speak about my favorite day. But I will use long sentences. “I like Sundays. Why? On Sundays I like to cook tasty cakes in the morning. After that I go to the cinema and I go shopping. Before I go to bed, I go for a walk with my family and with our dog”. I told about my favorite day – about Sunday. Какие же слова англичане используют чтобы построить сложные распространенные предложения? Эти слова называются linkers – слова-связки. Please, find cards №3 on your desks with linkers. There are linkers on the screen. Let’s read them altogether and translate. Let’s make up sentences together using the ideas from the board. I feed my pet then I watch TV. Now we shall watch the video about Ann’s favorite day. Your task is to watch, listen and choose the activities she does on her favorite day. The phrases are on your desks. Let’s read them. -Have a cup of coffee and a toaster -Do morning exercises -Have orange juice -Brush my teeth -Have a shower -Get dressed -Go shopping -Take a nap - Go to bed at midnight | Обучающиеся по очереди выходят к доске, составляют предложение и крепят фразу на доску.
Обучающиеся читают по очереди фразы
|
| V. Повторение нового материала
| Слайд 9 | So, watch the video and listen. What phrases did you hear? Read the activities Ann does during the day. Did you hear - Have a cup of coffee and a toaster? Do morning exercises
| Обучающиеся смотрят видео и отвечают на вопросы, выбирают нужные фразы |
| VI. Физкультминутка | Слайд 10 | Does she do her morning exercises? Let’s help her. Stand up please and do exercises after me.
| Дети выполняют зарядку |
| VII. Активизация изученного материала |
| What do you usually do on Sundays? Is Saturday your favorite day? What do usually do on your favorite day?
| Обучающиеся рассказывают о своем любимом дне. |
| VIII. Выведение темы урока | Тема урока на доске | So, what did we speak about? What is the theme of our lesson?
| Обучающиеся самостоятельно выводят тему урока |
| IX. Рефлексия учебной деятельности на уроке
| Слайд 11 | I have a present for you. It is a symbol of Britain – Teddy Bear. He will live in your classroom and help you study English. He brought his homework for you. It is to write what you usually do on your favorite day on the right side. On the left side you can read what Teddy does on his favorite day on Sundays. Our lesson is coming to the end. What did we speak about? Did you like our lesson? It was nice to work with you. Our lesson is over. Have a nice day. Good bye. |
|
1


Конспект урока "Мой любимый день" (28.91 KB)

