Меню
Разработки
Разработки  /  Информатика  /  Уроки  /  9 класс  /  Компьютер пайдаланудың кері аспектілері

Компьютер пайдаланудың кері аспектілері

Компьютер пайдаланудың кері аспектілері
24.04.2020

Содержимое разработки



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Казнаковка орта мектебі

8.4 Денсаулық және қауіпсіздік

Күні: 08.10.18 Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Компьютер пайдаланудың кері аспектілері

Осы сабақта қол

Жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына

сілтеме)

8.4.1.1 адам ағзасыныа түрлі электронды құрылғылардың әсері туралы мысал келтіру және қорғану тәсілдерін тиімді қолдану.

Сабақтың мақсаты

  • Барлық оқушылар: техника қауіпсізідгі ережелерін бұзу кезінде өзінің денсаулығына зиян салдарын анықтайды.

  • Оқушылардың басым бөлігі: компьютермен жұмыс кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін қолдану екендігін түсінеді.

  • Кейбір оқушылар: жұмыс кезінде, жұмыстан кейін, кабинетте жұмыс алдында ережелерді сақтайды

Бағалау критерийі

  • техника қауіпсіздігі ережелерін біледі және айтады:

  • жұмыс кезінде, жұмыстан кейін, кабинетте жұмыс алдында ережелерді сақтайды

  • техника қауіпсіздігі ережелерін бұзу кезінде себептер мен салдарының өзінің денсаулығы үшін салдарын айқындайды;

  • компьютермен жұмыс кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін қолданады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар істей алады:

дұрыс сымбаттылық мәселесінің маңыздылығын талқылауды (сөйлеу дағдысы мен тыңдау)

денсаулығын сақтап қалуға көмектесетін жаттығулар кешенін суреттеуге (жазу дағдысы)

Пәндік лексика мен терминология

Көру нашарлауы, сымбатының бұзылуы, сіңір созылуы, денсаулық пен қауіпсіздік, қауіп

Білек, мойын, қол, арқа, иық, омыртқа, іш, буындар

Қатайту, созу, бойынеркінұстау, баурау.

Ауыз екі сөйлесуге/жазуға пайдалы сөйлем қатары

(сіңір созылуының жарақаттық сипатының созылмалы лығынан,көздің шаршаңқылығы/ширыққандығы)қашып құтылу үшін алдымен ........., сонан соң .......... қажет.

Сымбаттылықты жақсарту үшін сіз біріншіден………..көзжеткізуіңіз, сонансоң ………..

Қауіпсіздікті сақтау ............тәуелді.

Құндылықтарға баулу

  • өзара түсіністік, өзара сыйластық, академиялық адалдық

  • Тапсырманы орындауда өзара келісім, жұптық (топтық) жұмыс кезінде бір-біріне деген құрмет.


Пəнаралық байланыс

Адам анатомиясы, адам сүлдесі. Физика (электр құралдары мен электрмагниттік сәуле шығару)

Алдыңғы білім

Желілің өткізу қабілетін анықтауын біледі



Сабақ барысы



Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы


5 мин















Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу.

Ынтымақтастық атмасферасын құрамын.

«Екі жұлдыз, бір тілек» тренингін жасау арқылы оқушылардың жақсы көңіл – күйлерін, сыныптың ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Барлығын ортаға шығып шеңбер құру. Мен және оқушылар бір – бірімізге допты лақтыру арқылы өз ұсыныстарымыз бен тілектерімізді білдіргізу

Оқушылардың мұндағы мақсаты жақсы тілектер арқылы өз жұптарын тауып, бір топ болып құралу.

Оқушылардың өткен тақырыпты «Ой қозғау» әдісі арқылы пысықтаймын

1.Ақпатар тасмалдаушы дегеніміз не?

2. Қарапайым өткізгіштік қабілеті қандай өлшем бірлікпен өлшенеді?


«Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа тақырыпқа кіру


Компьютер пайдаланудың кері аспектілерінде қандай маңыздылығы орындалады?

Сабақтың басталуы.

Суреттерге қарап, сабақтың тақырыбы мен мақсатын айтыңдар.

Оқушылар сабақ тақырыбын атайды: Денсаулығын және техника қауіпсіздігі ережесін сақтау.

Техника қауіпсіздігін сақтау туралы видео көруге береміз

http://bilimland.kz/ru/#lesson=16720



Егер сіз техника қауіпсіздігін сақтамаған жағдайда, кандай ауруларга шағылысамыз не болады?

Оқушылар сабақтың міндеті мен мақсатын атайды:

Бүгін біз техника қауіпсіздігі ережелерін сақтамағанның қандай салдар болатынын білетін боламыз. Біз қауіпсіздік туралы айтамыз. Компьютермен жұмыс кезінде өзінің жұмысын қалай дұрыс ұйымдастыру керек. .

Информатика оқулығын ашыңдар. 33 беттегі КЕСТЕДЕН ТАҚЫРЫПҚА қатысты сөздерді тауып дәптерлеріңе жазыңдар.Түйінді сөздерді қолданып, жұптасып диалог құрастырыңдар.

Жұптасып диалог құрастырады.

Диалог нәтижесі бойынша қорытынды жасаймыз.



Жаттығулар көрсетілімі немесе видео материалдар










































http://bilimland.kz/ru/#lesson=16720



Сабақтың ортасы

8 мин







1 минут




5 минут



3 минут

16 минут









Жаңа сабақты түсіндіру: сабақ мақсатымен тапсырмалармен және критерийлерімен танысу

Ойланып, бөлініңдер:

Суретің қандай сұраққа жауап береді?

- Компьютермен жұмыс кезінде не істеуге болмайды?

- Компьютер бізге қалай ықпал етеді – қауіпсіздік техникасын бұзу;

- Компьютердің зиянды ықпалынан қорғану үшін не істеу керек?

Топтарға жаңа тақырып бойынша Кітаппен жұмыс атқару үшін әр топқа кітаптағы тапсырмалармен жұмыс істеуді тапсыру.

Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру. Кітаптағы тапсырмаларды топпен біргіп жұмыс істейді, талқылайды, зерттейді.

Оқулықпен жұмыс жасаймыз

1 топқа тапсырма. Жалпы қауіпсіздікке қойылатын жалпы талаптар қандай ?

(суретпен, сызбамен қорғау)

2 топқа тапсырма. Апат жағдайындағы қауіпсіздік талаптар .

( топтастыру, оқушылар акт тақтаға жазады )

3 топқа тапсырма. Алғашқы медициналық көмек көрсету.

(Флипчартқа өз ойларын жазып пікірлесу)

Мұғалім үшін нұсқаулықтар:

Жоғары деңгей дағдысы: сараптау және бағалау

Алдын ала сыныптағы оқушылар санына сәйкес суреттерді басып алыңыз (мысалы: 12 сурет). Сабаққа дейін кабинетте суреттерді жасырып қойыңыз. Оқушылар суреттер тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарды таңдау үшін, сұрақтар дайындаңыз (сурет бойынша):

- Компьютермен жұмыс кезінде не істеуге болмайды?

- Компьютер бізге қалай ықпал етеді – қауіпсіздік техникасын бұзу;

- Компьютердің зиянды ықпалынан қорғану үшін не істеу керек?




Оқушылар әрекеті

Кабинетте суреттерді тауып, топқа бөлінеді.

(У) «Сен маған, мен саған» тапсырмасы

Сонымен, біз үш топқа бөліндік.

Топта бір-біріңмен бөлісіп, суретте не бейнеленгенін көрсетіңіз және неге оны осы топқа айқындағаныңыз туралы айтып беріңіз.

Мұғалім үшін нұсқаулық: бұл тапсырма сөйлеу дағдысын дамыту үшін бағытталған. Бұл тапсырмаға 3 минут уақыт беріңіз.

2 тапсырма «Постер құрастыру»

(Г) Топтар суреттерін,түрлі түсті қарындаштар мен фломастерлер пайдалана отырып постер құрастырады 8 сынып оқулығының 31 бетіндегі материалды пайдаланыңыз (көз үшін жаттығулар мен қол буындары үшін жаттығулар)

- Компьютермен жұмыс кезінде не істеуге болмайды?

- Компьютер бізге қалай ықпал етеді – қауіпсіздік техникасын бұзу;

- Компьютердің зиянды ықпалынан қорғану үшін не істеу керек?

* Қосымша тапсырма

Егер адам тәулігіне 3 сағат компьютер алдында уақытын өткізетін болса, онда сіз жылына, айына, аптасына қанша уақыт компьютер алдында өткізетініңізді есептеңіз.

Формативтік бағалауды орындау

Мұғалім үшін нұсқаулық

Формативтік бағалаудың бір түрін ұсынуға болады:

  1. Компьютерде BILIMLAND http://bilimland.kz/ru/#lesson=16720 ресурсынан 2,3 жаттығуларды орындауға болады.

  2. Қағазға екі сұрақты басып шығарып, жазбаша түрде формативтік бағалауды жүргізуге болады.


(У) Сонымен біз бүгін компьютермен жұмыс істеу кезінде өзіне қалай зиян келтірмеу? туралы білдік.



Слайд 1-2



Сергіту сәті

Сұрақ парақшалары.












Оқулық, 8-сынып информатика арман пв баспасы дәптерлер.







Ойын ойнайық.

Сабақтың соңы


2 мин


















Сабақ саңында оқушылар рефликция жүргізеді:

Стикерде өздеріңіздің бүгін қалай жұмыс істегеніңіз туралы сурет салып беріңіз:

Үйге тапсырма

8 сынып Информатика оқулығының 30-34 бетін оқу.

* Отбасы мүшелерін байқап көр: олар компьютермен жұмыс кезінде дене мен көз үшін жатығулар жасай ма.





Смайликтер

Саралау – Сіз қандай тəсілмен

көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Оқушыларға

«Ой қозғау» әдісі арқылы алдыңғы тақырыптағы білімдерін еске түсіруге бағыт бағдар беремін. «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі топтық жұмыста Қабілеті төмен оқушылар: ойын қозғауға, дамытуға арналады. Мұғалімнің қолдауы.

Тәжірибеде денгейлік тапсырмалар орындату арқылы барлық оқушылар компьютерде берілген тапсырманы орындай алады.

Қабілеті орташа оқушылар ағзасына кері әсерін анықтайды. Қабілеті жоғары оқушылар барлық тапсырмаларды орындай алады. Деңгейлік тапсырмалар.


Ынталандыру, қолдау көрсету

Оқушылар өзара бағалайды

«Бағдаршам түстері»

«Бас бармақ»

«Смайликтер»




Оқушыларға информатика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін сақтау, компьютер алдында дұрыс отыру ережелері.

Көз жаттығуларын жасап отыру.

Сабақ бойынша

рефлексия

Сабақмақсаттары

немесеоқу

мақсаттарышынайы,

қолжетімдіболдыма?

Барлықоқушылароқу

мақсатынақол

жеткіздіме? Егер

оқушылароқу

мақсатынажетпеген

болса, неліктендеп

ойлайсыз? Сабақта

саралаудұрыс

жүргізілдіме?

Сабақкезеңдерінде

уақыттытиімді

пайдаландыңызба?

Сабақжоспарынан

ауытқуларболдыма

жəненеліктен?



Жалпыбағалау


Сабақтаеңжақсыөткенекінəрсе (оқыту мен оқуғақатысты)?

1:

2:


Сабақтыңбұдан да жақсыөтуіненеоңықпалетереді (оқыту мен оқуғақатысты)?

1:

2:


Осы сабақтыңбарысында мен сыныптуралынемесежекелегеноқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтарытуралыненіанықтадым, келесісабақтарда не нəрсегеназараударуқажет?






-75%
Курсы повышения квалификации

Система работы с высокомотивированными и одаренными учащимися по учебному предмету

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Компьютер пайдаланудың кері аспектілері (1.31 MB)
