Меню
Разработки
Разработки  /  Прочее  /  Уроки  /  Прочее  /  КЛИЛ технологиясымен өткен "Saving and locating archive documents" тақырыбындағы ашық сабақтың әзірлемесі

КЛИЛ технологиясымен өткен "Saving and locating archive documents" тақырыбындағы ашық сабақтың әзірлемесі

Елбасымыздың үш тілді бірдей меңгеру әрбір қазақстандық жастың міндеті деген ұстанымына сәйкес, жәнеде қазіргі білім беру саласында да үштілділікті енгізу қолға алынды. Болашақ іс жүргізуші мамандардың үш тілді қатар меңгеруі бастамасын жүзеге асыру мақсатында КЛИЛ технологиясы бойынша өткізілген сабақтың әзірлемесі.

13.06.2018

Содержимое разработки

«Мұрағаттағы құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету және орналастыру тәртібі» тақырыбында өткен сабақтың әзірлемесі.


Аблахатова Ардақ Амангельдықызы - арнайы пәндер оқытушысы

“Бизнес және сервис колледжі” КМҚК Семей қаласы

ұялы тел: 87026294918, эл.пошта: [email protected]


Елбасымыздың үш тілді бірдей меңгеру әрбір қазақстандық жастың міндеті деген ұстанымына сәйкес, жәнеде қазіргі білім беру саласында да үштілділікті енгізу қолға алынды. Болашақ іс жүргізуші мамандардың үш тілді қатар меңгеруі бастамасын жүзеге асыру мақсатында КЛИЛ технологиясы бойынша өткізілген сабақтың әзірлемесі.


Пән: «Мұрағаттану» Топ: 31ДПк


Мақсаты:

Танымдық мақсаты: Мұрағаттану пәні бойынша студенттердің теориялық білімдерін кеңейту, іскерліктерін қалыптастыруға арналған ақпараттармен таныстыру. Мұрағаттағы құралдардың орналасу реті мен сақталу тәртібін білу.

Тәрбиелік мақсаты: Оқушылардың өз таңдаған мамандықтарына деген құрмет, сүйіспеншілік, мақтаныш сезімдерін дамыта түсуге, болашақ мамандықтарына деген, елі мен жерінің өткені мен бүгініне деген қызығушылықтарын арттыра түсуге ықпал ету.

Тілдік мақсаты: Студенттердің сөйлеу әрекетін дамыту, тіл байлықтарын арттыру, дұрыс сөйлеу дағдысын арттыруға бағытталған терминдермен жұмыс.

Пайдаланған әдебиеттер тізімі:

  1. Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 22 желтоқсандағы № 326-I Заңы,

  2. 2003 жылы 29 желтоқсанында бекітілген Ведомстволық мұрағаттар қызметінің негізгі ережелері,

  3. А.Б.Алимжанова «Мұрағат ісі» оқу-әдістемелік құралы, Астана 2010;

  4. 2009 жылы қыркүйекте бекітілген ҚР мемлекеттік ұйымдарында құжаттау мен құжаттаманы басқарудың Тұрпатты Ережелері










Сабақтың тақырыбы: Мұрағаттағы құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету және орналастыру тәртібі. Saving and locating archive documents.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Оқыту тілі: Қазақ және ағылшын тілі

Әдістері: Студенттердің индивидуалды жұмыстары

Бағалау: Формативті


Ресурстары: Мұрағаттық құжаттар көрмесі, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, бейнекөрсетілім, термометр.

Мазмұны: Мұрағаттану пәні бойынша студенттердің теориялық білімдерін кеңейту, іскерліктерін қалыптастыруға арналған ақпараттармен таныстыру.

Оқудың мақсаты: мұрағаттағы құралдардың орналасу реті мен сақталу тәртібін білу.


Оқудың нәтижесі:

Біледі: Мұрағаттық құжаттарды сақтау тәртібі мен техникасы жайлы білімді меңгереді.

Түсінеді: Сақтау құралдарын өлшем бойынша орналастыруды түсінеді.

Тілдік қатынас: Студенттердің сөйлеу әрекетін дамыту, тіл байлықтарын арттыру, дұрыс сөйлеу дағдысын арттыруға бағытталған терминдермен жұмыс.

Таным: Дидактикалық тапсырмалар арқылы студенттердің ойлау, жүйелеу, саралау қабілеттерін дамыту, есте сақтау процесін арттыру.

Мәдениет: Тапсырмалар беру арқылы студенттерді ізденімпаздыққа, өзбетінше жұмыс істеуге, ұйымдастырушылыққа баулу. Қоршаған ортаға адекватты көзқарасын қалыптастыру.


Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі:

Студенттерді оқу әрекетіне бағыттау, қызығушылықтарын ояту.

А) 2-3баладан үй тапсырмасын сұрау;

Ә) компьютерде ЕXAM бағдарламасында тест тапсырмасын орындату;


2. Негізгі кезең:

А) Слайдтар бойынша жаңа тақырыпты түсіндіру;

Ә) Жаңа терминдерді қайталау, сол терминдер бойынша оқушыларға сәйкестендіру тест тапсырмаларын беру.


New vocabulary:


Written Information

жазылған, расталған ақпарат

To shows

көрсету

Put information

ақпарат беру

Order information

ақпаратқа тапсырыс беру

Save

сақтау

Instrument

құрал

Measure a humidity

ылғалдылықты өлшеу

a place

орын

Devise

әзірлеу

provided

берілген

equipped

жабдықталған

Warehousing rules

сақтау ережесі

created

құрылды

determine

анықтау

cellar

жертөле

following

келесі


__________Name


«Matching» find a Wright variant

  1. What is a archive?


It is a written information.

  1. What is Psychrometer?


It is a document storage tool.

  1. What is a documents?


It is a place where documents is saved.

  1. What is a stylish?


It is an instrument which is measure a humidity.

  1. What is a topographical card?


Directory showing the location of the document.








______________

Mark

(Уақыт біткеннен кейін бағалау критерийлері экранға шығарылып, әрқайсысы өзін-өзі тексереді).

The criteria's of matching

5 wright answer – «5»

4 wright answer – «4»

3 wright answer – «3»

Б) Жаңа сабақ бойынша мәтін таратылады, мәтіндегі білетін сөздердің астын сызады, білмегендерін дөңгелектейді.

  1. Equipment for storage of documents.

An archive for personal storage of documents is provided. Archive is equipped with archive warehouses, reading rooms, work rooms, rooms for electronic and communication equipment. The archive store is located away from laboratories with chemical substances, food storage facilities, warehouses. It is not allowed to place archive warehouses in a cellar, partial basement and bottom room.

  1. Documents storage facilities and their placement.

The main instruments for storing documents are fixed or rolling metal shelves, accessories - metal cabinets and safes. Warehousing rules: their interval distance is 120 cm; distance of storage means - 75 cm; the distance between the outer wall of the building and parallel to it the storage distance - 75 cm; Distance between the wall and the storage device is 45 cm; The distance between the floor and the bottom shelf of the storage device is 15 cm. A topographic card is created for each storage device to determine the location of documents.

  1. Document storage mode.

In the archive stores, the following temperature and humidity regimes are set for storage of documents: 1. For paper baseddocuments - the temperature is +17 - +19°C, relative air humidity is 50-55%. 2. For documents in black and white film - temperature +15°C, relative humidity - 40-55%. 3. For documents of color film - temperature +2 - +5°C, relative air humidity - 40-55%. 4. For documents on an electronic basis - the temperature is +15 - +25°C, relative humidity - 40-60%. Temperature-humidity regulators: thermometers, psychometers, hygrometers.


В) «Сен-маған, мен-саған»: мәтін бойынша парақшаларда сұрақтар мен жауаптар болады, оқушылардың бірі сұрақ оқыса, екіншісі сәйкес жауабын тауып оқу керек.

Question №1

Where can not put documents?


Question №2

What rooms should be in archive?


Question №3

Where is saved a documents?


Question №4

In what rooms is not allowed to place documents?


Question №5

How is called an instrument temperature-humidity regulators?


Answer №__

Do not put documents between floors, windows, stairs, or unbundled floors.


Answer №__

Archive is equipped with archive warehouses, reading rooms, work rooms, rooms for electronic and communication equipment.


Answer №__

The main instruments for storing documents are fixed or rolling metal shelves, accessories - metal cabinets and safes.


Answer №__

It is not allowed to place archive warehouses in a cellar, partial basement and bottom room.


Answer №__

Temperature-humidity regulators, thermometers, psychometers, hygrometers.



Г) мемлекеттік мұрағатта түсірілген бейнефильм көрсетіледі.

Д) видео бойынша берілген сөйлемдерден шын мен жалған ақпаратты табу керек.


  1. Мұрағат қоймалары рет бойынша араб цифрларымен нөмірленеді. (Archive stores are numbered in Arabic numerals).

  2. Мұрағаттық қойманың ішіндегі ауа ылғалдылығы 100% болуы керек. (The moisture content of the archive warehouse should be 100%).

  3. Мұрағат қоймасы зең, жәндіктер, кеміргіштер пайда болу, шаң жиналу мүмкіндіктеріне жол бермейтін жағдайда ұсталады. (The archive store is held in molds, insects, rodents, and does not allow dust collecting)

  4. Мұрағат қоймасының ішінде көп терезелер болуы керек. (There should be many windows in the archive store).

  5. Жалпы және қабаттар бойынша тоқ ажыратқыштар қойманың сыртында орналастырылады. (In general and on floors, the circuit-breakers are located outside the warehouse).


3. Қорытынды кезеңі:

А) келесі ойынымыз «Ғажайып үштік» деп аталады. Бұл ойында сұрақтар үш тілде: қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде (бейне сұрақтар) қойылады. Сұрақтардың деңгейлері бірдей, қандай тілде сұрақты таңдаса, жауап сол тілде болуы керек. Сұрақтарды қолдарын көтеру арқылы оқушылардың өздері таңдайды.


10. Мұрағаттың есіктері мен терезелері қандай болуы керек?

20. Как нумеруется хранилище?

30. Бейнесұрақ


10. Кино, фото, фоно құжаттары неліктен қораптарға салынады?

20. Как правильно надо нумеровать стеллажи хранилища?

30. Бейнесұрақ


10. Ауа райы реттелмейтін мұрағат қоймасын қалай жылытуға болады?

20. Сколько раз в неделю надо измерять температуру и влажность хранилища?

30. Бейнесұрақ

Ә)«Полиглот» ойынымен сабақты аяқтаймын.


«Полиглот» сұрақтары.


1. Тарихты адамдар жасайды, ал ...................... сақтайды.

мұрағаттар – архивы - archives

2. Бүгінгі оқиға, ертеңгі .....................

тарих – история – history

3. Мұрағат - тарихи деректі құжаттар сақталатын асыл........

қазына – сокровище – treause

4. Мұрағаттар – ұлттық ...........................қазынасы.

құндылық – ценность – wellness

5. Өткенге шолу жасамай, ....................... болжау киын.

болашақ- будущее - future


Үйге тапсырма: Ведомстволық мұрағаттар қызметінің негізгі ережелерінен (2003 жыл 29 желтоқсан) 3-тарау 1,2,3- параграфтарын оқу.


Сабақ соңында студенттер бағалау парағына өздерін бағалайды.


-80%
Курсы дополнительного образования

Основы HTML

Продолжительность 72 часа
Документ: Cвидетельство о прохождении курса
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
КЛИЛ технологиясымен өткен "Saving and locating archive documents" тақырыбындағы ашық сабақтың әзірлемесі (1.11 MB)
