Меню
Разработки
Разработки  /  Внеурочка  /  Классные часы  /  8 класс  /  Классный час-викторина "Что? Где? Когда?"

Классный час-викторина "Что? Где? Когда?"

Разработка классного часа-викторины для обучающихся 6-9 классов интересна и познавательна.
14.02.2020

Содержимое разработки

Brain Ring "What? Where? When?"

Кирюхина Т.А., учитель английского языка

Цели: заключительный урок к УМК WayAhead 4. Обобщение изученного материала по учебнику.

Оборудование: конверты с вопросами, волчок со стрелкой, скрипичный ключ (для музыкальной паузы), песочные часы.

Ход урока

I. Организационный момент

Good morning boys and girls: Today we will play the game “What? Where? When?”. Three teams will take part on our game.

II. Проведение игры

Для проведения игры выбираются три команды по 5 человек. На обсуждение каждого вопроса дается 1минута. Очки получает та команда, которая первой даст правильный ответ. Если ответ был неправильный, у команды соперников есть возможность ответить до истечения 1 минуты обсуждения. Вопросы выбираются путем вращения волчка.

III. Игра

  1. Match parts of the UK with their capitals:

    1. England

    a) Cardiff

    2. Wales

    b) London

    3. Scotland

    c) Edinburgh

    4. Northern Ireland

    d) Belfast

  2. What happened in the summer of 1666 in London?

    1. The Olympic Games

    2. The Great Fire

    3. The Festival

  3. What is the most northern capital city?

    1. Wellington in New Zealand

    2. Tokyo in Japan

    3. Reykjavik in Iceland

  4. Match the two parts

    1. The Sahara Desert

    a) the coldest

    2. The Gobi Desert

    b) the largest

    3. The Arabian Desert

    c) there is oil in

    4. The Kalahari Desert

    d) sand dunes

    5. The Turkestan Desert

    e) San people

    6. The Australian Desert

    f) Kangaroo

  5. Find four things that are good for you. Find four things that are bad for you.

    asperg

    lothcoaec

    klmi

    ksace

    sewset

    iscistub

    aestd

    eshece

  6. Good

    Bad

    1 ___________

    1 ___________

    2 ___________

    2 ___________

    3 ___________

    3 ___________

    4 ___________

    4 ___________

  7. Complete the words

    1. If someone has a bad cut, you can use c____ w____ to stop the b_____.

    2. The cut must be c____ so you must use very clean w____ and wash it.

    3. You should put a b____ on a big cut but for smaller you can use a p____.

  1. Where does Queen Elizabeth live?

    1. Tower of London

    2. Buckingham Palace

    3. Trafalgar Square

  1. Write the missing letters

    1. tick_t off_ _ e

    2. rest _ _ rant

    3. fo _ t _ all pi_ch

    4. b_nd_ge

    5. sci_s_rs

    6. n_wsag_nt

    7. ro_iny b_ _ t

    8. pla_t_r

    9. cot_ _n wo_l

    10. can_e

  1. Write the missing letters then match

    1. th_nd_r

    a) a narrow space in a building leading to other rooms

    2. l_ghtn_ng

    b) a desert animal like a large goat with long horns

    3. r_ _ nb_w

    c) things you throw away

    4. r_bb_sh

    d) the half circle of seven colours you sometimes see after rain

    5. c_rr_d_r

    e) the loud sound you hear during a storm

    6. _ryx

    f) the bright light that flashes across the sky during a storm

  2. Order the letters. Write the words

    1. When there are a lot of passengers the airport is very ____ yubs

    2. When we went to the airport we were very _______ tixedec

    3. The ice cream in the airport café is _________ ocudelisi

    4. Sometimes the passengers’ suitcases are _____ vahye

    5. The mechanic who checks the engine must be very _______ufcarle

  3. Write the missing letters

    1. sp_c_

    2. m_ _ n

    3. pl _n_ts

    4. sp_c_cr_ft

    5. sc_ent_st

    6. s_t_llite

  4. Read the definitions. Write words

    1. sea water in a rocky place on the beach

    2. sea creature with a shell and 8 legs

    3. small hills of sand between the beach and the land

    4. sea water curling in a circle and falling on the beach

    5. plants that live in the sea or rock pools

    6. sea creatures with five pointed arms

  5. Кроссворд

Across

1. кошка
4. находятся, есть
5. не
9. нет
10. семь

Down

1. мочь
2. буквосочетание дающие звук [a:]
3. десять
6. один
7. тонна
8. быть

IV. Вопросы болельщикам.

Во время обдумывания вопросов можно задать вопросы болельщикам.

  1. How many toes do camels have?

  2. A woman who looks after books is a …?

  3. What is opposite of ugly?

  4. A man who looks after teeth is a …?

  5. What is the opposite of dirty…?

  6. Who wrote Around the World in 80 days?

  7. A man who checks engine is a …?

  8. A woman who looks after passengers is an …?

V. Музыкальная пауза

Для музыкальной паузы необходимо приготовить песни на английском языке, танцы, стихи.

VI. Заключение

В заключении подведение итогов, награды победителям.

Ключи к заданиям – Приложение 1.

KEYS

  1. 1. b

2. a

3. c

4. d

2) b

3) c

4) 1. b

2. a

3. d

4. e

5. c

6. f

5) good

grapes

milk

dates

cheese

bad

chocolate

cakes

sweet

biscuits

6) 1. Cotton wool, blood

2. Clean, water

3. Bandage, plaster

7) Buckingham Palace

8) 1 ticket office

2 restaurant

3 football pitch

4 bandage

5 scissors

6 news agent

7 rowing boat

8 plaster

9 cotton wool

10 canoe

  1. Thunder – e

Lightning – f

Rainbow - d

Rubbish – с

Corridor - a

Onyx – b

  1. Busy

Excited

Delicious

Heavy

Careful

  1. Space

  2. Moon

  3. Planets

  4. Spacecraft

  5. Scientist

  6. Satellite

12)

  1. Rockpool

  2. Crab

  3. Sand dune

  4. Wave

  5. Seaweed

  6. Starfish



















-75%
Курсы повышения квалификации

Деятельность педагога-организатора в условиях реализации ФГОС и актуальные педагогические технологии

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Классный час-викторина "Что? Где? Когда?" (25.09 KB)
