| Пән: қазақ тілі және әдебиеті Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
| Мектеп: | ||||||
| Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
| Сынып:5 Сапбақ 163-164 | Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
| |||||
| Сабақ тақырыбы | Ер есімі- ел есінде! | ||||||
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.3.12.1 Сөйлем түрлерін құру барысында бас әріп пен сәйкес тыныс белгілерді (үтір, нүкте, леп белгісі, сұрақ белгісі) өз бетінше дұрыс қолдана біледі. | ||||||
| Сабақ мақсаттары | ҚазақтіліндегінақтыхабарламаларарқылыҰлыОтансоғысыныңбатырларыментаныстыру. Есімдіктердің түрлерінмеңгерту. | ||||||
| Жетістік критерийлері | Оқушыныңтөменгіжетістігі(ОТЖ):тақырыпқақатыстыақпараттарбереді,ауызшасұрақтарғажау- апбереді. Оқушыныңорташажетістігі(ООЖ):тақырыпаясындасыныптастарыментілдеседі,өзойынайтады. Оқушыныңжоғарғыжетістігі(ОЖЖ):тақырыпқақатыстысыныптастарыменпікіралмасады,мәтін құрайд | ||||||
| Сөздік қор | Мәтіндер жазу және оқу барысында оқушылардың сөздік қорлары молаяды. Үзіліс-перемена-turn, ойын-игра-game, дәліз-корридор-corridor, мәтін-текст-text, жазу-письмо-letter сөздерін үш тілде айтып үйренеді. | ||||||
| Құндылықтарды дарыту
| Үзіліс кезіндегі іс-әрекетті бақылау барысында мектеп ішінде тәртіпті сақтау керектігін түсінеді, ойын барысында пәнге деген қызығушылықтары артады, жұмыс барысында өзара көмекке ұмтылады. | ||||||
| Пәнаралық байланыстар | Сергіту жаттығуларын жасау кезінде дене шынықтыру және музыкамен байланыс болады. Фотосуретке түсіру кезінде өнер пәнімен байланыс жүзеге асады. | ||||||
| АКТ | Үзіліс кезінде түсірілген фотосуреттер слайд арқылы көрсетіліп, талқыланады. | ||||||
| Алдыңғы меңгерілген білім | «Үзілісте» тақырыбы бойынша әңгімелеп және сөйлем түрлерін ажырата отырып, шағын мәтіндер жазды. | ||||||
| Сабақ барысы | |||||||
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар | |||||
| Сабақтың басы 10 минут | (Ұ) Ойын «Сөздерді сәйкестендір» Оқушылар ойын-игра-game, дәліз-корридор-corridor, оқушылар-ученики-students, үзіліс-перемена-turn, мәтін-текст-text, жазу-письмо-letter сөздерін сәйкестендіреді. Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде «Жүректен-жүрекке» тре- нингін өткізеді. Оқушыларға А4 парағын таратып береді. Жақсы сөз — жанды жадыратар. Мұғаліммен бірге параққа жақсы сөздер жазады. Сабақ соңында талданады. Үй тапсырмасын тексереді. Кемшіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды.
| Үш тілде жазылған қима сөздер | |||||
| Сабақ ортасы 25 минут | (Ұ) Оқушылар шеңберде отырып, үзіліс кезінде көрген іс-әрекеттер туралы әңгімелейді. ...Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты дайындаған слайдтарды көрсетеді, Ұлы Отан соғысының батырларымен таныстырады. 1.Сөздікпенжұмыс.А)Мұғаліминтерактивтітақтадантақы- рыпқақатыстыжаңасөздерментаныстырады,аудармасын айтады.Олардыоқиды,оқушыларғақайталатады. 2. Мәтіналды жұмыс. А) Айтылым. Жазылым. Оқулықтағы 1-тапсырманы орындатады. Ә)Жазылым.Дұрыс,сауаттыжазуғамашықтандыруүшін 2-тапсырманыорындатады. 3. Тілдік бағдар. Есімдіктердің түрлерін меңгертеді. 3.Мәтінменжұмыс.А)Тыңдалым.Оқылым.Мәтіндімәнерлеп, дұрысоқуғамашықтандыруүшін3-тапсырманыорындатады. Ә)Айтылым.Дұрысайтуға,жаңаақпараттықабылдауғама- шықтандыру үшін 4, 5-тапсырманы орындатады. 4. Сергіту сәті. Күнделікті сергіту жаттығуын жасатады. 5.Мәтінсоңыжұмыс.А)Жазылым.Оқулықтағы7,11-тапсыр- маныорындатады.«Бұлқайесімдіктер»логикалықойынын ұйымдастырады. Ә)Айтылым.Дұрысайтуға,жаңаақпараттықабылдауғама- шықтандыру үшін 8, 9-тапсырманы орындатады. Аты аңызға айналған қазақ елінің ақиық қыраны Бауыржан Момышұлының қайталанбас ғажайып сырға толы өмірімен көркем туындыларына арналған «Ұрпақ айтар сексен мен жүздігімді, тарихтың қойнауынан сөз келгенде» атты өлең шумақтармен өрнектей отырып «Ерліктің ерен үлгісі-Бауыржан ата» туралы қысқаша мәлімет бере кетсек. Атамыз 7 жылдық мектепті бітіргеннен кейін біраз уақыт мұғалім болған.1941- жылы Екінші дүниежүзілік соғыс басталысымен, Бауыржан даңқты генерал майор И.В.Панфиловтың басшылығымен Алматы маңында жаңадан жасақталған 316-атқыштар дивизиясының құрамында майданға аттанады. 1- «Мен таулықпын» өлеңімен Ұлжан мен Әсемгүлді ортаға шақырамыз. Өр едің өліссең де беріспеген, Ел едің еншісінде бөліспеген, Зар мұңның әні барма сен айтпаған Тағдырдың зәрі барма сен ішпеген,-деп Бауыржан атамыз 5 рет қоршауды бұзып-жарып шыққан.7 рет жарақатанып 3 рет контузия алған.Мәскеу түбіндегі шайқастағы ерлігі сол кездің өзінде Одақ көлемінде аңыз болып таралған Ердің де ері бар,сондай еңіреген ерлерден кем түспеген шығыстың қос жұлдызы Мәншүк пен Әлия. Әлия,Мәншүк- қайсар қызы қазақтың, Ерлігіне таңданатын ғажап тым. Солар төккен қызыл қанның арқасы, Қазақстан аспанында азат күн. Желбірейді бейбітшілік жалауы, Орындалып жас ұрпақтың қалауы Әлия,Мәншүк жүрегі боп жанып тұр, Мәңгілік от ескерткіші алауы. Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды. Айтылым. Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу жүргізеді. Айтылым. Жазылым. Суреттер бойын- ша әңгімелейді. Жазылым. Шағын әңгіме құрайды. Есімдіктердің түрлерін меңгереді. Тыңдалым. Оқылым. Мәтінді тыңдайды, оқиды. Айтылым. Сұрақтарға жауап береді, халқымыздыңбастанкешкенеңауыр күндері мен қазіргі күндерді салы- стырыпайтады. Сергіту жаттығуын жасайды. Жазылым. Ойын шартын орындайды затесімдерменсанесімдердітауып жазады. Айтылым. Сұрақтарға жауап береді, «Жалғасынтап»ойыныныңшартынорындайды.
|
https://www.youtube.com/watch?v=6JAdbNkc970
Қағаздан жасалған тыныс белгілері
https://www.youtube.com/watch?v=5GNjDy03aIc&list=RDeR7kCG3I8iA&index=4
| |||||
| Сабақтың соңы 5 минут
| Оқулықтағы 10-тапсырманы орындатады. Диаграмма толтырады. «Сөздерден әңгіме құрау» тәсілі бойынша ойсергек ұйымдастырады. Оқушылардың әрқайсысына бір-бір сөзденойлауларынтапсырады,бірнешесекундтанкейінол сөздерді тақтаға жазғызады (жалпы саны 15-20 сөздей болу керек). Сөздердітақтағажазады, шағынтоптаросысөздердентақырыпқақатыстыауызшаәңгімеқұрастырады. Рефлексия Оқушылар фотосуреттерді сөйлейтін қабырғадағы ережелердің қасына іледі.
|
| |||||
| Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
| Оқушылардың әр жауаптарына мадақтаулар айтылып, қолдау көрсетіледі. Қабілеті жоғары оқушылар жазу кезінде басшылық жасайды | - фотосуреттер бойынша шағын мәтін құруы; - жазу кезінде тыныс белгілерін дұрыс қоюлары бағаланады. Сондай-ақ, өзара бағалау жүргізіледі. | Сергіту сәті өткізіледі. Дене сымбатын сақтау үшін оқу мен жазу кезінде денені түзу ұстап, партаға дұрыс отыру, жазу мен дәптер арақашықтығы 30-35 см болуы ескертіледі. | |||||


"Ер есімі- ел есінде!" (24.81 KB)

