Пәні: Ғылыми педагогикалық зерттеу әдістері
Тақырыбы: «Ғылым мен тәжірибе мәліметтерін жинақтау әдістері»
Мамандығы: 0105000 – Бастауыш білім беру
Дайындаған: пән оқытушысы Суюбаева Райхан Давидовна
Тақырыбы
| Ғылым мен тәжірибе мәліметтерін жинақтау әдістері | |
Сабақтың жоспары | 1. Ғылыми фактілер жинау әдістері 2. Тәжірибеден фактілер жинау әдістері | |
Мақсаты | Ғылым мен тәжірибе фактілері, ғылыми фактілер жинау әдістері, тәжірибеден фактілер жинау әдістері туралы мағлұмат беру | |
Міндеттері
| - Студенттердің ғылыми дүниетанымын кеңейту; - Студенттерді білімді терең меңгеруге, білімді болуға, өз бетімен іздене білуге тәрбиелеу. | |
Күтілетін нәтиже | Педагогикадағы зерттеу әдістері және эмпирикалық әдістерді ұғады | |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Әңгіме әдісі, шығармашылық жұмыс, постер, өзіндік жұмыс | |
Қолданылатын ресурстар | Слайд, мәтін, тірек-сызба | |
Сабақ барысы | Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті | |
Ұйымдастыру кезеңі | Сәлемдесу |
|
Үй тапсырмасын тексеру кезеңі
(5 минут)
ОҮБ |
Педагогикалық зерттеу әдістері
Үй тапсырмасын бекіту
Мектеп құжаттарын зерттеу Оқушы құжаттарын зерттеу
| Қайталау |
Әңімелесу
(5 минут)
| Зерттеу әдістері педагогикалық ғылым дамуының басты құрамды бөлігі болып табылады. Кез келген педагогикалық зерттеу белгілі ғылыми білімдерді дәлелдеу емес, ол – жаңа білімдерді табу процесі. Ол адамның зерттеу обьектісі, заттар мен құбылыстардың мәнін ашуға бағытталған жан-жақты танымдық іс-әрекеттің бір түрі | Тыңдайды |
1. Ғылыми фактілер жинау әдістері
(6 минут )
ОҮБ |
1) Теориялық зерттеу әдістері – анализ, синтез, салыстыру, модельдеу т.б. 2) Эмпирикалық зерттеу әдістері – байқау, әңгіме, эксперимент, тест т.б. 2.Зерттеуші – педагогтық объектімен әрекеттесуінің сипаты Бұған: а) объектіні зерттеу (теориялық және эмпирикалық зерттеулердің аталған барлық әдістері); б) алынған деректерді өңдеу (сапалық және сандық, онда корреляциялық, факторлық, кластерлік талдау т.б. әдістері)
| Жаңа сабақты меңгереді |
Постер
(7 минут)
| 1 топ: Педагогикалық зерттеу әдістерін талдау 2 топ: Педагогика ұғымына талдау жасау 3 топ: Студенттердің ғылыми зерттеу әдістерін талдау | Әр топ өзіне берілген тапсырмаларды әртүрлі әдістермен қорғайды |
Сергіту | Сәлемдесу | Жағымды көңіл-күй |
Әңімелеу
| Жалпы педагогикалық тәжірибеде, мысалы оқытушыны зерттеу үшін байқау әдістерін (атап айтқанда, күнделікті жазу әдісі), әңгіме (сауалнама, сұхбаттасу) және тест жүргізуді пайдаланған дұрыс. | Тыңдайды |
2. Тәжірибеден фактілер жинау әдістері |
1. Сұхбат мазмұны 2. Ашық, жасырын
4. Әңгіме әдісі – педагогикалық құбылыстарды анықтау үшін әңгіме әдісі қолданылады. 5. Сұхбат – ол туралы хабарлар, сұхбат алынатын адам туралы ақпарат алу үшін. 6. Анкета – арнайы іріктелген танымдық сұрақтар. 7. Эксперимент – педагогикалық процестерді әдейі зерттейтін ғылыми тәжірибе
| Талдау |
Өзіндік жұмыс | 1 топ: Қиын оқушыларды тәрбиелеудегі, өзін-өзі тәрбиелеудегі, баланың дамуындағы мәселелерді шешу үшін, қабілетімен талантын дамыту үшін эксперименттің қай түрі қолданылады? 2 топ: Курс жұмысын жазған студент жоғары сынып оқушыларына, кіші жастағы оқушылардың ойынын бақылауға қажетті нұсқаулар береді. Бастауыш сынып оқушыларының үзілісте, үйде, сабақтан кейін ойнайтын ойындарын бақылап бақылап, мәліметтер жинады 3 топ: БББ бөлімінің 4 курс студенті курс жұмысын жазу үшін «Көрнекі құралдар оқушылардың оқу танымдық іс-әрекетінің тиімділігін көтереді» деген болжам жасады | Зерттеуші қай әдісті қолданған?
Студенттер бақылаудың қай түрін қолданған?
Әңгіме қай педагогикалық зерттеу әдісі туралы болып отыр |
Бекіту сұрақтар
(5 минут)
| 1. Ғылыми танымдық деңгей нешеге бөлінеді? 2. Теориялық зерттеу әдістерін атаңыз? 3. Эмпирикалық зерттеу әдістерін атаңыз? 4. Бақылау Өзін-өзі бақылау Сауалнама Әңгіме әдісі 5. Әңгіме әдісі дегеніміз не? 6. Анкета дегеніміз не? 7. Эксперимент дегеніміз не? |
Сұрақтарға жауап береді
|
Үйге тапсырма (2 минут ) | 1. Топқа сауалнама, әңгіме, сұхбаттасу жүргізу 2.Лекция бойынша дайындалу |
|