Методическая разработка урока
ПО АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ НА ТЕМУ: "FOOD AROUND THE WORLD"
Подготовила преподаватель английского языка
МБОУ СОШ №5
Дьяченко Евгения Александровна
Тема: Сходные черты в национальных кухнях мира.
Цель: обобщить и систематизировать изученный материал, активизировать употребление в речи учащихся ранее освоенной лексики, расширять словарный запас учащихся по теме.
Закрепить грамматическую структуру: I would like to ...
Совершенствовать лексические навыки, практиковать учащихся в монологической речи.
Совершенствовать навыки аудирования, тренировать учащихся в чтении, умении использовать различные структуры в беседе по ситуации и строить связное высказывание по теме.
Развивать стремление использовать наиболее рациональные способы решения задач и умение работать в команде.
Воспитывать положительное отношение к изучению английского языка и уважать культуру питания народов мира.
Тип урока: урок обобщения и систематизации знаний и умений.
Форма урока: урок - презентация проекта.
Методы и приемы: фронтальный опрос, беседа по ситуации, защита ученического проекта, выполнения теста, игра, заполнение опросного листа.
Основные термины и понятия: food, meal, hated, favourite, delicious, to cook.
Межпредметные связи: народоведение, мировая литература, информатика, география. Наглядность: постер, мультимедийная презентация, карточки для рефлексии.
Технические средства обучения: медиа-проектор.
Ход урока
Начало урока. Подготовка к восприятию иноязычной речи.
Организационный момент. Приветствие.
Сообщение темы и цели урока.
Good morning! Today at the lesson we are going to continue our work on the theme “Food”. As you know it’s one of the most popular topics in English. We eat every day and everywhere. We can’t live without food. We eat not only our national food but have a lot of dishes from other countries. We have already spoken about Russian and British food. The theme of our lesson today is «Сходные черты в национальных кухнях мира» or “Food around the world” in English. People all over the world like fresh and healthy food, try to eat some new dishes from other countries. Write down the date and class work.
By the end of the lesson you should review vocabulary on the topic, be able to use it in your speech and be ready for the test. You will practise in speaking, listening, reading and writing.
Актуализация опорных знаний.
Работа в группах.
а) фронтальный опрос.
Speaking.
I want you work very well at the lesson and that’s why I ask you some questions about food. (см. Дополнение 1)
b) Беседа с учениками про их предпочтения в еде. Speaking.
Now I want you to speak about your preferences in food. (см. Дополнение 2) 4. Мотивация.
Look at the words by famous people. Do you know them? What are they? Let’s read and translate the phrases together: I hate people who are not serious about meals. It’s so shallow of them O. Wilde. There is no love sincere than the love of food B. Show.
You have noticed that not only we pay much attention to food, but famous people considered this topic very important in our life. So we have to be serious and well-prepared speaking about food today. We all like to eat and have to work very well and attentively today to have good results and get something delicious at the end of the lesson.
ІІ. Основная часть урока.
1.Ученические презентации. Защита проектов. (см. Дополнение 3)
Our girls had a task to find out and prepare some interesting information about food in the world. Also they had asked you some questions and made up a test for you. They’ll present it to you. Let’s start working.
a) презентация карты мира – Speaking (см. Дополнение 4)
b) интересная информация с раздела – Reading (см. Дополнение 5)
c) результат опроса учащихся – Reading (см. Дополнение 6)
d) тест – Writing
1. What do Italians traditionally put on a Pizza Margharita?
a. Tomato
b. Tomato, cheese and basil
c. Tomato, cheese and pineapple
2. What is the most common Indian bread?
a. Pita
b. Chapatti
c. Tortilla
3. What’s the world’s favourite ice-cream flavour?
a. Chocolate
b. Strawberry
c. Vanilla
4. What do Chinese and Japanese people use when they eat?
a. Chip sticks
b. Chopsticks
c. Chilly sticks
5. What do we call people who don’t eat meat?
a. Vegetables
b. Vegepeople
c. Vegetarians
6. What’s the most popular dish in the UK?
a. Vegetables, fish or meat
b. Fish or chips
c. Roast beef and potatoes
7. When was the first hamburger made?
a. 1935
b. 1885
c. 1985
8. What do people often eat in Morocco?
a. Sushi
b. Paella
c. Couscous
9. What is the most popular fruit in the world?
a. The banana
b. The apple
c. The orange
10. What is the basic ingredient of chocolate?
a. Cream
b. Sugar
c. Cocoa butter
ANSWERS: 1.B 2.B 3.C 4.B 5.C 6.B 7.A 8.C 9.C 10.C
ІІІ. Заключительная часть урока.
Подведение итогов. Рефлексия.
а) игра “ Listening and Guessing”.
Listening and Speaking Now let’s rest a little and play a game. You have to listen to the following clues and guess what food or dish is being described. Let’s look at the key and answer some questions. (см. Дополнение 7)
б) заполнение опросного листа.Writing
To finish our lesson I want with an English poem ”Robin the Bobbin”. I’ll read it in English and you can see the translation.
I don’t want you to be like Robin the Bobbin, but suggest you filling in the “Little Robin” with the information about yourselves. (см. Дополнение 8)
Выставление оценок и комментарии к ним.
Thank you for your work. Some of you worked very well today, but some have to be more attentive and more active. Your marks are…
Домашнее задание.
Repeat all the words and be ready for the test. Be ready with your daily menu as we’ll have the same task in the test.