@ HAMKORUQITUVCHI Aloqa uchun +998919662824
Sana______________________
Mavzu:Ona tili haqida suhbat. Joylarga atab qo‘yilgan nomlarning bosh harf bilan yozilishi(103-104-mashqlar)
Maqsad: DTS talablariga asosan ona tili fani haqida ma’lumot berish.
Ta’limiy maqsad: O’quvchilarni so’z boyligini oshirish, mustaqil fikrlashga o’rgatish.
Tarbiyaviy: O’quvchilarda tilimizga, milliy urf – odatlarimizga muhabbat ruhini singdirish, kun tartibiga rioya qilish haqida tushuncha berish.
Rivojlantiruvchi: O’quvchilarni og’zaki va yozma nutqini rivojlantirish.
O`quv jarayoniga oid kompetensiyalar: FK-1: rasmlar asosida va o‘qib eshittirilgan matn yuzasidan suhbatga kirisha oladi, nutq jarayonida o‘zlashtirgan yangi so‘zlarni og‘zaki nutqda qo‘llay oladi; mashq matnidagi so‘zlarni qo‘shib o‘qiy oladi, gap ohangiga rioya qilgan holda ravon va ifodali o‘qiy oladi, TK-2: o‘quv fanlarini o‘rganish va bir-biridan farqlash; kun tartibiga amal qilish va badantarbiya bilan shug‘ullanish. TK-4: orasta kiyinish; ozodalikka rioya qilish;
Dars turi: Yangi bilim berish, o’tgan mavzuni mustahkamlash..
Me’todi: Interfaol, mustaqil ish, klasster
Jihozi: darslik, ko’rgazma,tarqatma
Darsning borishi
T/R | Bo’limlar | Vaqti |
1 | Tashkiliy qism | 2 daqiqa |
2 | Uy ishini tekshirish | 4 daqiqa |
3 | Yangi mavzuni tashkil etishga o’tish | 2 daqiqa |
4 | Yangi mavzuni yoritish | 14 daqiqa |
5 | Yangi bilimlarni tekshirish va mavzuni | 10 daqiqa |
6 | O’rtog’ingni tekshir bellashuvi | 10 daqiqa |
7 | Darsni yakunlash va o’quvchilarni baholash | 2 daqiqa |
8 | Uyga vazifa | 1 daqiqa |
9 | Jami | 45 daqiqa |
I. Tashkiliy qism: a) Salomlashish , davomot aniqlash, tozalikni tekshirish.
c) Ma’naviyat daqiqasini o’tkazish “Yurt tinchligi” mavzusida suhbat o’tkazish.
d) ingliz tili daqiqasi Uzbek alphabet – o’zbek alifbosi.
II. O’tgan mavzuni so’rash va mustahkamlash.Tarqatmalar yordamida o’quvchilarni darsga jalb etish.Uyga berilgan vazifani tekshirib baholash.
III Yangi mavzu bayoni O’qituvchi o’quvchilarni ona tili darsligi bilan tanishtiradi. Darslikning mualliflari bilan tanishtirish.
Darslikda berilgan mashqlarning shartli belgilari bilan tanishtirish.
103-mashq. Rasmni kuzating. Un- da qaysi shahar tasvirlanganini ayting.
Toshkent — O‘zbekistonning poy- taxti. Toshkentning yerosti shahar-chasi metro deyiladi. Metroning Chi- lonzor, O‘zbekiston, Yunusobod yo‘nalishlarida poyezd I ar qatnaydi.
Toshkentda Fransiya, Germaniya, Rossiya, Koreya, Yaponiya kabi ko‘plab xorijiy davlatlarning elchi- xonalari joylashgan.
Shahar Joy nomlari qanday harf bilan yozilgan? Nima uchun?
104-mashq. O‘qing. So‘roqlar yordamida joy nomlari va- kishi ism- larini aniqlang.
Ko‘hna Urganch Xorazm davlati- ning poytaxti edi. Uni Chingizxon qo‘shinlari vayron etdi. Jaloliddin Manguberdi Vatan ozodligi uchun kurashdi.
Ko'chiring. Joy nomlari va kishi ism I arining tagiga chizing. Matndan nimalarni bilib oldingiz?
Siz vayron etdi deganda nimani tu- shunasiz?
Joylarga atab qo‘yilgan nomlar bosh harf bilan yoziladi.
IV Yangi mavzuni mustahkamlash Shoir Muhammad Yusufning Ona tili she’rini ifodali o’qish.Ona tilim
Ona tilim, jon tilim,
Sen o‘zingsan jon-dilim.
Yuragimning to‘rida
Sayrab turgan bulbulim.
Sen borsan — men tirikman,
Suyumliman, suyukman.
Men sen bilan ardoqli,
Men sen bilan buyukman.Muhammad Yusuf
Topshiriq: She’rni yod oling.
O’quvchilar ishini nazorat qilish. Topshiriqni to’g’ri bajargan o’quvchilarni rag’batlantirish.
V Baholash.
Dars yakunida umumiy ballar e’lon qilinadi va faol, bilimdon o’quvchilar rag’batlantiriladi.
VI. Uyga vazifa.
Uyga vazifa. 105-mashq. O‘qing. Matnda kimning yoshligi bayon qilingan?
Mening bolalik yillarim Farg‘ona vodiysining Yaypan, Buvayda, Yul- g‘unzor, Oqqo‘rg‘on degan qishloq- larida o‘tgan. O‘tmish hayotimdan esimda qolganlarini «O‘tmishdan er- taklar» asarimda yozdim. Abdulla Qahhordan
• Joy nomlarini ko'chiring. Ular nima uchun bosh harf bilan yozilgan? Ularga so‘roq bering. O`IBDO`:____________________________
Sana______________________
Mavzu: Joylarga atab qo‘yilgan nomlarning bosh harf bilan yozilishi(106-107-mashqlar)
Maqsad: DTS talablariga asosan tovush va harf haqida bilim berish.
Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga so’zlar va ulardan gap tuzish haqida bilim berish.
Tarbiyaviy: O’quvchilarga tilimizga, milliy urf – odatlarimizga, buyuk bobolarimizga muhabbat ruhini singdirish.
Rivojlantiruvchi: O’quvchilarni nutqini o’stirish, tafakkurini rivojlantirish.
O`quv jarayoniga oid kompetensiyalar: FK-1: rasmlar asosida va o‘qib eshittirilgan matn yuzasidan suhbatga kirisha oladi, nutq jarayonida o‘zlashtirgan yangi so‘zlarni og‘zaki nutqda qo‘llay oladi; mashq matnidagi so‘zlarni qo‘shib o‘qiy oladi, gap ohangiga rioya qilgan holda ravon va ifodali o‘qiy oladi, TK-2: o‘quv fanlarini o‘rganish va bir-biridan farqlash; kun tartibiga amal qilish va badantarbiya bilan shug‘ullanish. TK-4: orasta kiyinish; ozodalikka rioya qilish;
Dars turi: Yangi bilim berish o’tgan mavzuni mustahkamlash..
Me’todi: Guruhlarda ishlash, mustaqil ish, savol – javob.
Jihozi: darslik, ko’rgazma,tarqatma
Darsning borishi
T/R | Bo’limlar | Vaqti |
1 | Tashkiliy qism | 2 daqiqa |
2 | Uy ishini tekshirish | 4 daqiqa |
3 | Yangi mavzuni tashkil etishga o’tish | 2 daqiqa |
4 | Yangi mavzuni yoritish | 14 daqiqa |
5 | Yangi bilimlarni tekshirish va mavzuni | 10 daqiqa |
6 | O’rtog’ingni tekshir bellashuvi | 10 daqiqa |
7 | Darsni yakunlash va o’quvchilarni baholash | 2 daqiqa |
8 | Uyga vazifa | 1 daqiqa |
9 | Jami | 45 daqiqa |
I. Tashkiliy qism: a) Salomlashish , davomot aniqlash, tozalikni tekshirish.
c) Ma’naviyat daqiqasini o’tkazish “ Vatan ravnaqi” mavzusida suhbat
d) ingliz tili daqiqasi compatriot – vatandosh..
II. O’tgan mavzuni so’rash va mustahkamlash. Tarqatmalar yordamida o’quvchilarni darsga jalb etish.Uyga berilgan vazifani tekshirib baholash.
Yangi mavzu bayoni 106-mashq Matnni o‘qing. Joy nomlarini ko‘chiring.
Qarshi
Qarshi — qadimiy va navqiron sha- har. Qarshi shahridan temiryo‘l o‘tadi. Temiryo‘l Qarshini Toshkent, Farg‘ona, Samarqand, Buxoro, Ter- miz shaharlari bilan bog‘laydi.
Joy nomlarining imlosini tushunti- ring. Ularga so‘roq bering. Ketma- ket kelgan undoshlarning tagiga chizing.
Navqiron so'zining ma’nosini bila- sizmi?
O’quvchilar javoblarini tinglash.
IV Yangi mavzuni mustahkamlash
107-mashq O‘zingiz bilgan sha- har, qish I oq, ko‘cha nomlarini yozing.
Namuna:
Shaharlar: Toshkent, , , , ...
Qishloqlar: Yakkatol, , , , ...
Ko‘chalar: Qatortol, , , , ...
V Baholash. Dars yakunida umumiy ballar e’lon qilinadi va faol, bilimdon o’quvchilar rag’batlantiriladi.
VI. Uyga vazifa. 108-mashq Ko'chiring. Joy ™ nomlarining tagiga chizing.
Buxoro
Buxoro — qadimiy va navqiron shahar. Shaharda Labihovuz, Ko‘kal- dosh kabi yodgorliklar bor. Sayohat- chilar Shohrud arig‘i bo‘yida sayr qiladilar.
B. Saidomonovdan
Hayvonlarga atab qocyilgan nomlarning bosh harf bilan
yozilishi
O`IBDO`:____________________________