Меню
Разработки
Разработки  /  Математика  /  Уроки  /  5 класс  /  Бұрыш.Бұрыш түрлері.

Бұрыш.Бұрыш түрлері.

Сабақтың тақырыбы: Бұрыш. Бұрыш түрлері.

Сабақтың мақсаты:

  1. Оқушыларды жаңа геометриялық фигура – бұрышпен таныстыру. Бұрыштардың дұрыс белгіленуін

және оларды өзара салыстырып үйрету. Сүйір, доғал және тік бұрышты айыра білуі.

2.Оқушылардың бұрыш туралы түсініктерін қалыптастыру және логикалық ойлауын,

ой-өрісін дамыту.

3.Оқушыларды зейінді,тәртіпті болуға баулу және өз ойын қорыта отырып, жеткізе білуге,

ұқыптылыққа, нақтылыққа, өз бетінен және топпен жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ.

Сабақтың көрнекіліктері: : Мультимедиялық проектор, презентация, үйлестірме карточка

трек беті,слайд.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық дайындық

Оқушылармен амандасу; - сыныптың тазалығын қадағалау.жоқ оқушыларды түгелдеу.

2. Тірек білімдерін пайдалану.

-Тақырыпты бастамас бұрын өткенді қайталап көрейік.

3. Жаңа материалмен жұмыс.

Сйын«Зейінді бала»

Тақтадағы суреттерден қандай геометриялық фигуралар көріп тұрсыңдар? (түзу,сәуле,кесінді,нүкте) 1)Кесінділерді ата. Түзуді ата.Сәулелерді көрсет. Бір нүктеден шығатын екі сәулені көрсет. Міне, осындай геометриялық фигуралардың тағы бір түрі – Бұрыш.

2)Бұрыш дегеніміз – бір нүктеден шығатын екі сәуле. Әдетте, бұрышты үш әріппен белгілейді. Мұндай жағдайда бұрыштың төбесі белгіленген әріп ортада жазылады. Демек, ∠АОВ немесе ∠ВОА немесе ∠О жазулары бір бұрышты береді.Бұрыштың өлшем бірлігі градус және бұрыштың шамасын транспортирмен өлшейді.

Бұрышты ауада сызып үйренеміз.

Дәптерге сызамыз.

3)Сергіту сәті.

4)Әртүрлі бұрыштар суретін көрсетіп,олардың ұқсастығын және айырмашылығын оқушыардан сұрақ-жауап арқылы бұрыш түрлерін енгізу.

1.Тік бұрыштың бұрышы тік болып келеді. 900-қа тең.

2.Сүйір бұрыштың бұрышы тік бұрыштан кіші болады.

3.Доғал бұрыштың бұрышы тік бұрыштан үлкен болады.

5) Вен н диаграммасы.

6) Жауаптарымен сәйкестендір.

7)Анықтамаларды жалғастырыңыздар

1.Тік бұрыштың бұрышы.болып келеді. (90-қа тең)

2.Сүйір бұрыштың бұрышы тік бұрыштан.болады.

3.Доғал бұрыштың бұрышы тік бұрыштан. болады.

4. Сабақты қорытындылау.Сөзжұмбақ.

Б

і

р

б

Ұ

р

ы

ш

г

Р

а

д

у

с

б

ұ

р

Ы

ш

к

і

Ш

і

1.Мына сызбада неше бұрыш бар?

2. Бір нүктеден шыққан екі сәулені не деп атайды?

3. Бұрыштың өлшем бірлігі неге тең?

4. Градуспен нені белгілейміз?

5. Сүйір бұрыш тік бұрыштан...

Шыршаны безендіру.

Тік бұрыштар Сүйір бұрыштар Доғал бұрыштар

5.Оқушылардың білімін бағалау.

6.Үйге тапсырма: Ереже жаттау.3-топ ережені оқу,есте сақтау.

15.02.2018

Содержимое разработки

Сабақтың тақырыбы: Бұрыш. Бұрыш түрлері.

Сабақтың мақсаты:

  1. Оқушыларды жаңа геометриялық фигура – бұрышпен таныстыру. Бұрыштардың дұрыс белгіленуін

және оларды өзара салыстырып үйрету. Сүйір, доғал және тік бұрышты айыра білуі.

2.Оқушылардың бұрыш туралы түсініктерін қалыптастыру және логикалық ойлауын,

ой-өрісін дамыту.

3.Оқушыларды зейінді ,тәртіпті болуға баулу және өз ойын қорыта отырып, жеткізе білуге,

ұқыптылыққа, нақтылыққа, өз бетінен және топпен жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ.

Сабақтың көрнекіліктері: : Мультимедиялық проектор, презентация, үйлестірме карточка

трек беті,слайд.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық дайындық

Оқушылармен амандасу;
- сыныптың тазалығын қадағалау.жоқ оқушыларды түгелдеу.

2. Тірек білімдерін пайдалану.

-Тақырыпты бастамас бұрын өткенді қайталап көрейік.

3. Жаңа материалмен жұмыс.

Сйын«Зейінді бала»


Тақтадағы суреттерден қандай геометриялық фигуралар көріп тұрсыңдар? (түзу,сәуле,кесінді,нүкте)
1)Кесінділерді ата. Түзуді ата.Сәулелерді көрсет.
Бір нүктеден шығатын екі сәулені көрсет.
Міне, осындай геометриялық фигуралардың тағы бір түрі – Бұрыш.

2)Бұрыш дегеніміз – бір нүктеден шығатын екі сәуле. Әдетте, бұрышты үш әріппен белгілейді. Мұндай жағдайда бұрыштың төбесі белгіленген әріп ортада жазылады.
Демек, ∠АОВ немесе ∠ВОА немесе ∠О жазулары бір бұрышты береді.Бұрыштың өлшем бірлігі градус және бұрыштың шамасын транспортирмен өлшейді.

Бұрышты ауада сызып үйренеміз.

Дәптерге сызамыз.

3)Сергіту сәті.

4)Әртүрлі бұрыштар суретін көрсетіп,олардың ұқсастығын және айырмашылығын оқушыардан сұрақ-жауап арқылы бұрыш түрлерін енгізу.

1.Тік бұрыштың бұрышы тік болып келеді. 900-қа тең.

2.Сүйір бұрыштың бұрышы тік бұрыштан кіші болады.

3.Доғал бұрыштың бұрышы тік бұрыштан үлкен болады.

5) Вен н диаграммасы.

6) Жауаптарымен сәйкестендір.

7)Анықтамаларды жалғастырыңыздар

1.Тік бұрыштың бұрышы ...болып келеді. (90-қа тең)

2.Сүйір бұрыштың бұрышы тік бұрыштан ...болады.

3.Доғал бұрыштың бұрышы тік бұрыштан ... болады.

4. Сабақты қорытындылау.Сөзжұмбақ.



Б

і

р


б

Ұ


р

ы

ш

г

Р

а

д

у

с

б

ұ

р

Ы


ш


к

і

Ш


і


1.Мына сызбада неше бұрыш бар?

2. Бір нүктеден шыққан екі сәулені не деп атайды?

3. Бұрыштың өлшем бірлігі неге тең?

4. Градуспен нені белгілейміз?

5. Сүйір бұрыш тік бұрыштан . . .






Шыршаны безендіру.

Тік бұрыштар Сүйір бұрыштар Доғал бұрыштар

5.Оқушылардың білімін бағалау.

6.Үйге тапсырма: Ереже жаттау.3-топ ережені оқу,есте сақтау.

































-80%
Курсы повышения квалификации

Методика преподавания математики в соответствии с ФГОС ООО (СОО)

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Бұрыш.Бұрыш түрлері. (462.49 KB)
