Меню
Разработки
Разработки  /  Химия  /  Уроки  /  7 класс  /  Ауа. Ауаның құрамы

Ауа. Ауаның құрамы

Сабақты тәжірибе жасау арқылы бастап көрейік:

Ауаның сапалық құрамын мынадай тәжірибемен анықтауға болады: толтырылған шыны қалпақ суға төңкеріледі. Темір қасыққа салынған қызыл фосфорды тұтатып, суға төңкерілген қалпақ астында жақса, су қақпақтың 1/5 бөлігіне дейін көтеріледі.

-Ыдыста қандай құбылыс болады деп ойлайсыздар?

Оқушылардың жауабы:

- Өйткені фосфордың жануына ауа құрамындағы оттек қана жұмсалады.

Мұғалім:-Дұрыс, неліктен?

Оқушылар:- ал қалған газ — азот реакцияға қатыспайды.

Мұғалім:-Мұны қалай түсіндіруге болады?

Оқушылар:-Фосфорды ауада жаққанда оттек қана жұмсалады,ал газ- азот реакцияға қатыспайды.

Мұғалім:- Дұрыс айтасыңдар.

13.11.2018

Содержимое разработки

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлім: 7.2В Ауа .Жану реакциясы


Күні:

Сынып: 7

Пән мұғалімі: Кушаева Гульнар

Қатысқандарсаны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы

Ауа.Ауаның құрамы.

№6 Зертханалық тәжірибе «Балауыз шамның жануы»


Оқу мақсаты : 7.3.1.1– ауа құрамын білу

7.3.1.2 – заттардың жануы кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатынын білу

7.3.1.3 – атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:Ауаның құрамын, заттардың жану кезінде оттектің жұмсалатындығын біледі ,атмосфераға зиян келтіретін қосылыстармен танысады, атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі: Заттардың жануын зерттейді,жануда ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатынын біледі.

Кейбір оқушылар:Атмосфералық ауаны ластанудан қорғау шараларын ұсынады

Бағалау критерийі

1.Ауаның мөлшерлік және көлемдік құрамынанықтайды.

2.Атмосфералық ауаның ластанудан қорғау жөніндеқорытынды жасайды.

3.Заттардың жану шарттарын анықтап, өнімдерінкөрсетеді.

Тілдік мақсаттар

Атмосфера экологиясы туралы талқылау.

Ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ауа,оттек,оксид,жану,сынау,тұтану,өртсөндіргіш

Сыныптағы диалог:1.Ауаның құрамы туралы не білесің?

2.Заттардың жануы кезінде қандай өзгерістер болады?

3.Балауыз шам қандай жағдайда сөніп қалады?

4.Жану не үшін қажет?

5.Серіктің жауабы туралы сен не ойлайсың?

6.Бақыт естігеннің барлығын бір жауапқа қалай біріктіруге болады?

Құндылықтарға баулу

Топтық жұмыс арқылы сын тұрғысынан ойлауға үйрету арқылы кеңістік ойлау дағдысын дамыту.Топта өз бетімен жұмыс орындау кезінде қарым-қатынас жасау қабілетін нығайту,өмір бойы білім алуға дайын болу

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану

Алдыңғы білім

5.1.3.2 зерттеу жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін тұжырымдау

5.3.3.1 кейбір табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттарға мысалдар келтіру

5.3.3.2 зертханалық жағдайда заттарды бөліп ала алу. 5 сынып ЖаратылыстануЖер атмосферасы (Жаратылыстану 5-сынып)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

(3 мин)










5 минут







Сабақтың ортасы


2 минут








8 минут




































3 минут

















10 минут















10 минут





















10 минут




























8 минут







Жағымды ахуал қалыптастыру.

Шаттық шеңбер«Гүлмен тілек» Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.ынтымақтастық орнату

Топқа бөлу.Гүлдің астына жазылған (N2 O2) химиялық элемент таңбалары бойынша 2 топқа бөлінеді

1-топ «Азот»

2-топ «Оттек»

Гүл шоқтары арқылы оқушыларды топтастыру.



І. Қызығушылықты ояту. Жұмбақ жасыру

Көзге ілінбейді

Жұтсаң білінбейді.


Өңсіз дәмді
Барша адам сіміреді.
Жинап әлді,
Бойға куат сіңіреді.


Түсі бар көрінбейтін,

Бір тұтас бөлінбейтін.

Тынысы ол тіршіліктің,
Ешқашан жерінбейтін


Тәулік бойы сіміріп,

Бойға жүрем сіңіріп


Сабақ тақырыбы ашылады.

Оқушылар 5 сыныпта жаратылыстану пәнінен таныс екенін айтады.

«БББ» кестесіне осыған дейін білетін мәліметтерін толтырады.

Білемін

Білдім

Білгім келеді






Сабақ мақсаттарымен танысу.

  • Ауа құрамын білетін боламыз;



  • Заттардың жануын зерттейміз;



  • Атмосфера ауасын ластанудан қорғаудың маңызын түсінеміз.


Мұғалімніің түсіндірмесі: «Зерттеушілік конференция әдісі»Сабақты тәжірибе жасау арқылы бастап көрейік:

Ауаның сапалық құрамын мынадай тәжірибемен анықтауға болады: толтырылған шыны қалпақ суға төңкеріледі. Темір қасыққа салынған қызыл фосфорды тұтатып, суға төңкерілген қалпақ астында жақса, су қақпақтың 1/5 бөлігіне дейін көтеріледі.

-Ыдыста қандай құбылыс болады деп ойлайсыздар?

Оқушылардың жауабы:

- Өйткені фосфордың жануына ауа құрамындағы оттек қана жұмсалады.

Мұғалім:-Дұрыс, неліктен?

Оқушылар:- ал қалған газ — азот реакцияға қатыспайды.

Мұғалім:-Мұны қалай түсіндіруге болады?

Оқушылар:-Фосфорды ауада жаққанда оттек қана жұмсалады,ал газ- азот реакцияға қатыспайды.

Мұғалім:- Дұрыс айтасыңдар .


«Ауаны ластаушылары» видеоролик көру және төмендегідей сұрақтарға жауап беру.

- Ауаны ластаушы газдарға қандай газдар жатады?

--Ол газадар қалай пайда болады?


1тапсырма: ауаның сапалық құрамын кестеге толтыр

Құрамдық бөлігі

Газдың мөлшері

көлемдік

мөлшерлік













Дескриптор :

-Ауаның құрамын кестеге толтырады

- Ауаның құрамын көлемі бойынша кестеге толтырады


2-тапсырма №6 З.Т «Балауыз шамның жануы»

Реактивтер мен құрал жабдықтар:

-тұрғы-1 дана

-стакан-1 дана

-әк суы

-балауыз шамы-1дана

Жұмыстыңбарысы:

Тұрғыға құрғақ стаканның аузын төмен қаратып бекітіп,астына жанган балауызды орналастырамыз.Стаканның қабырғалары буланады. Енді жанып тұрган балауызды алдын ала әк суымен шайылган стаканның астына орналастырамыз.Стаканның қабырғаларында лайланған су тамшылары пайда болады.

Дескриптор.

  • Жанудың қандай құбылысқа жататынын анықтайды.

  • -Жану өнімдерін атайды.


3-тапсырма: Суреттер сөйлейді.

Дескриптор :

- Суреттен ауаның ластану көздерін атайды.

-Ауаның тіршілік үшін маңызын түсіндіреді және оны қорғау шараларын ұсынады

Жаңа сабақты бекіту «Сұрақты ұстап ал» әдісі.

  1. Ауаның құрамын анықтаған ғалым.

  2. Ауаның физикалық қасиеті.

  3. Ауаның құрамы.

  4. Ауа сөзінің орысша және ағылшынша аудармасы.

  5. Ауаның құрамында кездесетін кездейсоқ газдар.

  6. Ауаның құрамындағы жануды қолдайтын газ.

  7. “Жасыл Ел “ бағдарласы аясында атқарылған жұмыстар.

  8. Атмосфераны ластанудан сақтау үшін өз ұсынысыңды айт.



Кері байланыс “БББ” кестесін аяқтау

Бағалау

“6” балл----өте жақсы,керемет,тамаша

“4-5” балл----жақсы,талпын

“3”-тен төмен балл---- көмек қажет







Гүл шоқтары










периодтық жүйе








Акт









Электрондық оқулық








































«Борт» журналы




Жұмыс дәптерлері


Оқулық.


Тақта, бор.









Оқулық.
















Оқулық.



















Оқулық



























штатив, стақан, әк суы (кальций

гидроксиді) ерітіндісі, балауыз.
















«Борт» журналы


Жұмыс дәптерлері





Сабақтың соңы

6 минут







Кері байланыс.

(жазбаша)

1.Мен бүгінгі сабақта.....................білдім.

2. Балауыз шамның жануы арқылы жану өнімдерін---------------------- анықтадым.

3.Атмосфераның ластануы----------------- мен қорғау ------------------------шараларын білдім

4.Менің білгім келеді...

Оқушыларды бағалау.

Үйге тапсырма:

§ 8. Aуа және оның құрамы.Атмосфераның ластануыэссе жазу



Кеспе қағаз

Нұсқау беру және түсіндіру







Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?



Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық

және қауіпсіздік техникасын

сақтау

Әртүрлі деңгейдегі оқушыларды түгел қамту үшін “жеңілден күрделіге қарай” бағытталған топтық тапсырмалар арқылы жұмыс жасай отырып, қолдау көрсету

1.Атмосфераның ластануы адам денсаулығына әсер ете ме?

2.Қазақстандағы экологиялық аймақтарға эссе жазу.

3.Қышқыл жаңбыр дегеніміз не ?




⃰Оқушылардың сабақ басындағы ауызша және жазбаша сұрақтарының жауаптарын бақылай отырып смайликтермен бағалау.

Зертханалық жұмыста білу қабілеттерін атап, мадақтау.

*Жеке,топтық бақылау жүргізеді.

*Оқушылар өзара бақылайды.



Зертханалық жұмысты жасау барысына қауіпсіздік техникасының ережесін сақтауды қатаң талап етемін.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Жалпыбаға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Бағалау критерийі

Тапсырма

Дескриптор


Балл

Ауаның мөлшерлік және көлемдік құрамын анықтайды.

№1




  1. Ауаның құрамына кіретін газдарды біледі.

  2. Ауаның құрамындағы газдардыңкөлемдік және мөлшерлік көлемін пайызбен көрсетеді.

1


1

Заттардың жану шарттарын анықтап, өнімдерін көрсетеді



№2


  1. Жанудың қандай құбылысқа

жататынын анықтайды.

  1. Жану өнімдерін атайды.

1


1

Атмосфералық ауаның ластанудан қорғау жөніндеқорытынды жасайды

№3

  1. Суреттен ауаның ластану көздерін атайды.

  2. Ауаның тіршілік үшін маңызын түсіндіреді және оны қорғау шараларын ұсынады

1


1

Барлығы

6




-80%
Курсы повышения квалификации

Эмоциональный интеллект

Продолжительность 36 часов
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
3000 руб.
600 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Ауа. Ауаның құрамы (707.75 KB)
