Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
Сабақ: Тақырыбы: Адамдар жануарлардан не алады? Пәні: Жаратылыстану | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты: | |
Ортақ тақырып | Өзім туралы | |
Сынып: 1 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 1.2.2.2 жабайы және үй жануарларын ажырату, үй жануарларынан және үй құстарынан алынатын өнімдерді білу, анықтау;
| ||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: Жануарлардан не алынатынын біледі. | ||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Үй жануарларынан және үй құстарынан алынатын өнімдерді ажырата біледі. | |||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар:Жабайы жануарларға қарағанда үй жануарларының адам өмірінде маңызы зор екенін түсінеді. | |||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Адамдардың жануарлардан не алатыны туралы оқушылар зерттеу арқылы көз жеткізіп түсіндіреді. Тірек сөздер: тері, жүн, сүт, жұмыртқа, ет. Сүт-молоко- milk | ||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу: | Жабайы жіне үй жануарлары туралы біледі, түрлерін ажырата алады. | ||||||||||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт есебі | Жоспарланған жаттығу түрлері(төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз) |
| |||||||||||||||||||||||
Басы | «Ойшылдың қалпағы» ойыны арқылы алдыңғы білімін жаңа сабақпен байланыстырамын.
Сары қалпақ таңдағандар үй жануарлары туралы әңгімелейді:
Қара қалпақ таңдағандар жабайы жануарлар туралы әңгімелейді:
|
| |||||||||||||||||||||||
Ортасы |
Оқушыларға оқулықтағы сюжеттік суретке мұқият қарауды тапсыру. Мынадай сұрақтар қоямын:
Адам үй құстарынан тағы не алады? Дескриптор
Кері байланыс: «Шапалақтау» әдісі (әр топтың жұмысы шапалақтау арқылы бағаланады. )
Топпен жұмыс «Алып кел, көрсет, бөліс» ойыны арқылы әр топтағы оқушы үйінен дайындап әкелген заттарына назар аудартып қалай және неден жасалғандары туралы айтып бөліседі. 1-топ Жүннен жасалған өнімдер 2-топ Сүттен жасалған өнімдер 3-топ Теріден жасалған өнімдер
Дескриптор
Кері байланыс: «Алақан» әдісі
Сергіту сәті Караокемен «Қошақаным» әнін айтады
Оқушылардың назарын дүкеннің қасында орналасқан көпқабатты үйге аудару. Адамға тотықұс, мысық, аквариум балықтары қандай пайда әкеледі? Деген сұрақтарға жауап ала отырып, оқушыларға жануарлардан азық-түлік пен киім жасайтын өнім (жүн, тері, мамық) алып қана қоймай, оларға қамқорлық жасау (емдеу, қоректендіру, қарау) керектігін түсіндіремін. Кімнің үйінде осындай жануарлар барын сұраймын. Оқушыларға тірек сөздерді (тері, жүн, сүт, жұмыртқа, ет, сүт-молоко-milk) бірге хормен айтқызамын.
Дескриптор:
Кері байланыс: «Смайлик» әдісі
Дәптермен жұмыс
Дескриптор
Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі
Жауабы: Сиыр: сиырқора, сүт, ет. Жылқы: атқора, қымыз, ет. Қой: қойқора, жүн, ет. Тауық: күрке, жұмыртқа, мамық, ет. Түйе: түйеқора, шұбат, ет.
Жеке жұмыс. Адамдар жануарлардан не алады? Бұл тапсырманы оқушылар өз бетінше орындайды. Жануарлардан алынатын өнімдердің суретін тауып, соны бояйды: жұмыртқа, сүзбе, қымыз, құрт, шұбат, сүт, қаймақ, шұжық.
Дескриптор:
Кері байланыс: «Басбармақ» әдісі |
Слайд, жүн мен мамық тан, теріден жасалған бұйымдар
Ыдысқа құйылған сүт өнімдері: сүт, шұбат, қымыз, айран, құрт, май;
| |||||||||||||||||||||||
Соңы | Бағалау баспалдағы.
|
| |||||||||||||||||||||||
Қосымша мәліметтер | |||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы үш тапсырма берілді.
| Бағалау – өзін-өзі бағалау, «Басбармақ», «Смайлик», «Алақан», «Баспалдақ»- әдістерін қолданамын. | Пәнаралық байланыс – дүниетану, музыка. Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)- «Отан –отбасынан басталады» | |||||||||||||||||||||||
Өз сабағыңызды талдау үшін берілген сұрақтарға жауап беріңіз? | |||||||||||||||||||||||||
Рефлексия 1.Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? 2.Бүгін оқушылар не үйренді, не білді? 3.Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? 4.Сыныптағы ахуал қандай болды? 5.Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма(тапсырмалар сәйкес болды ма)? 6.Уақытты қалай пайдаландым? 7.Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? | |||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды(оқыту мен оқуға қатысты) 1. 2. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді(оқыту мен оқуға қатысты )? 1. 2. Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім? 1. 2. |