Пәні Тарих | Күні сыныбы 7 а сынып | |||||
Сабақтың тақырыбы | Жеті жарғы.Ұлы билер | |||||
Сабақтың мақсаты | Тәукенің ел үшін жасаған еңбегін, қазақтың құқықтық жүйесін қалыптастыруға қосқан үлесі туралы біледі. | |||||
Қажетті құрал-жабдықтар | Оқулық, карта, флипчарт,слайдтар, маркер, стикерлер | |||||
Пән аралық байланыс | География, әдебиет | |||||
Күтілетін нәтиже | «Жеті жарғы» заңы , билер туралы біледі | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақ кезеңдері |
| |||||
Кіріспе бөлім 5минут | Оқушылармен сәлемдесу «Шаттық шеңбері» оқушылар бір-біріне тілек айтады Топқа бөлу (түрлі-түсті парақшаларға әріптер жазылады) І топқаА тобы ІІ топқа: Б тобы ІІІ топқа: С тобы Үй тапсырмасын сұрау. Зымыран сұрақтар (миға шабуыл) А тобы 1.Тәуке хан кім? 2.Тәуке хан қай жылдары билік құрды?(1680-1715-1718) 3. Тәуке ханның шын есімі?(Мұхаммед Батыр хан) Б тобы 1.Тәуке ханның негізгі мақсаты?(бытыраңқылықты жоюға тырысты) 2.Тәуке хан саясатының басты бағыттары? ()ыдырай бастаған хандықтағы саяси жағдайды реттеуге күш салды 3.1681-1685 ж қандай оқиға болды?(жоңғар феодалдары Оңтүстік Қазақстанға бірнеше рет шабуыл жасады) 4.Тұрсын ханның бүлігі қай жылы болды?(1627) С тобы 1.Қазақ хандығымен одақ құру үшін1573 жылы келген орыс елшілігі?(С.Мальцев пен Т.Чебуков бастаған орыс елшілігі келген еді) 2.1694 жылы қандай келісімге келді?(Тәуке хан І Петрмен елші Аталықов арқылы сауда байланысын күшейту туралы келісім жасады) 3.Тәуке хан жоңғарларға қарсы қандай елдерді тартты?(қырғыздар мен қарақалпақтар) | |||||
Негізгі бөлім | уақыты | мұғалімнің әрекеті | оқушының әрекеті | қолданылатын әдіс-тәсілдер | бағалау | |
| 10 мин | Оқушыларға жаңа сабақты өз беттерімен меңгеруіне уақыт беріледі. А тобы:173 оқулық Б тобы:174оқулық С тобы:175 оқулық | Мәтін бойынша оқушылар жаңа сабақты топта талқылайды.Өздерінің оқып түсінгенін жолдасына айтып береді. | Білу
Негізгі ойды суреттеу Топпен жұмыс
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер |
| |
| 10мин | Топтық жұмыстар: Алған білімді өмірде қолдана білуге үйрету үшін топтарға шығармашылық тапсырмалар беріледі. | І топ: Тәуке ханның саясатына шағын әңгіме жазады ІІ топ: Тәуке ханның өмірі рөлдік ойын ІІІ топ: Тәуке ханның билермен кездесуі диалогқа түсу
| Түсіну
|
| |
| 1 мин | Сергіту сәті Егерде мен! Сен білесің бе? | Оқушылар жалғастырады |
|
| |
| 5 мин | «Назар аударыңыз»!
Құналғы, жамылғы , мардикар | Тақтадан оқып ұғынады. Есте сақтап топпен бірге (қанша сөз есте қалғанын парақшаға жазады) | Қолдану |
| |
| 10мин | Тапсырма «Би» ұғымы
Төле би
Қазыбек би
Әйтеке би
| Тапсырмаларды орындайды
А: тобына
Б: тобына
С:тобына Мәтін бойынша жұмыс, диалог құрастыру | Талдау Жинақтау
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер |
| |
| 2 мин | Заңның мемлекеттің тұрақтылығындағы рөлі қандай?
| Тест жұмысы | Бағалау | Постерг дауыс беру арқылы | |
Қорытынды бөлім Бағалау | 2 мин | Топтық және өзін-өзі бағалау. Топ жетекшілеріне алдын ала парақтары тапсырылған.
| Бағалау критерийлері: 1.Жаңа тақырыпты түсінуі 2.Топтық жұмысқа қатысуы 3.Сұрақ жауап
|
|
| |
Келесі тапсырма |
| Қазақ хандары құрған заң мен кәзіргі заңның айырмашылығы мен ұқсастығын жазып келу |
|
|
|