Пән: Қазақ тілі Күні:07.12.2016 Сынып: 3А
Сабақтың таңырыбы: Жалаң және жайылма сөйлем
Сабақтың мақсаты: жалаң, жайылма сөйлемдер туралы алған білімін бекіту; тұрлаусыз мүшелер туралы түсінігін жетілдіру.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап әдісі, топтық жұмыстар
Сабақтың барысы : Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасып алғаннан кейін, сабаққа келген қонақтармен сәлемдесу.
Оқушыларға карточкаларда жазылған сөйлемдер бойынша топтарға бөлу.
1к: Жаңбыр жауды
2к: Дала ақ қарға оранды
3к: Суретші бояды
4к: Ол суда жүзді
5к: Кеше боран соқты
6к: Есік айқара ашылды
топ: Тұрлаулы
топ: Тұрлаусыз
ІІ Қызығушылықты ояту: Лездеме сұрақтарға жауап беру
Мұғалім Оқушы
Екі көзің не үшін керек? – Жақсыларды көру үшін!
Екі қолың не үшін керек? – Елге көмек беру үшін!
Құлақ деген не үшін керек? - Ақыл-кеңес тыңдау үшін!
Жүрек деген не үшін керек? – Жауларымнан қыңбау үшін!
Тіл мен жағың не үшін керек? – Ақиқатты айту үшін!
Ал аяғың не үшін керек? – Шетте жүрсем, Туған жерге қайту үшін!
ІІІ. Үйге берілген тапсырманың орындалуы осы кезеңде тексеріледі.
.
Сызба бойынша ауызша жалаң және жайылма сөздерге мысалдар құрастыру.
а/Көркем жазу сәті:
Ққ
қыс
қар
ІV. Мағынаны тану кезеңі ережені қайталай отырып,Оқулықпен жұмыс:
1-жаттығу : Мәтінді түсініп оқы. Мәтіннен өзің қалаған 3 жайылма сөйлемді жалаң сөйлемге айналдырып жазу
Сілеусін (лат. Lynx lynx) – мысық тұқымдасына жататын жыртқыш. Тұрқының ұзындығы 87 – 104, құйрығы 20 – 31 см, салмағы 13 – 23 кг. Қазақстанда 3 түр тармағы бар, соның ішінде Түркістан сілеусіні Қазақстанның Қызыл кітабына енгізілген.
-Сілеусін қандай аң? Ол неліктен қызыл кітапқа енген?
-Тағы қандай жыртқыш аңдарды білесіңдер? (қасқыр,жолбарыс,арыстан)
1/Сілеусін тіршілік етеді.
2/ Сілеусін қоректенеді.
3/Адам үйретеді.
2-жаттығу: Жаңылтпашты жатқа жазу
Әр топ жаңылтпашты жаттап, орындарында орындайды.
Топпен жұмыс: «Жоғалған сөздер» ойыны
Күн, биікке, ұшақ, бұлттанды,көтерілді, мұғалім, түн, кірді,сыныпқа, қуанды,Динара, ұзарды.
Келесі оқулықпен жұмысты жалғастырамыз.
V. Сергіту сәті:
Жел еседі алдымнан
Тербеледі ағаштар
Кіп-кішкентай бұталар
Үп-үлкен боп өседі.
3-ж: Оқулықпен жұмыс 3-жаттығу .Жайылма сөйлемді жалаң сөйлемге айналдырып оқы.
-Құмырсқа қандай жәндік?
-Еңбек туралы қандай мақал білеміз?
4-жаттығуды карточкалар бойынша топтарға үлестіріп беріп, сұрақтарға орындарында жауап жазу.
Кімдер? қайда? не істеді? 1.Не? қайтті?
Қандай ? не? қайтті? 2.Кімдер? не істеді?
VІ.Қорытынды: Әр топ қағазда жазылған сөйлемдерді жазып, оқып береді.
Піл к3-ті
Піл к3-ті емес
Тіл к3-ті.
6-н балдақ қол сәні,
Әшекей т10 сәні.
4-еу түгел болса, төбедегі келер,
6-ау ала болса, ауыздағы кетер.
Сұрақ-жауап әдісі арқылы сұрақтар қою
Жалаң сөйлем дегеніміз не?
Жайылма сөйлем дегеніміз не?
Бір бір мысал келтіру
VІІ. Бағалау:
Ақмола облысы
Ерейментау ауданы
Ақмырза ОМ
Сынып: 3 «А»
Сынып жетекшісі: Куринбаева Г.А
2016-2017 оқу жылы