Оқу іс –әрекетінің тақырыбы: Ж дыбысы және әрпі
Мақсаты : Ж дыбысының айтылу, дыбысталу артикуляциясымен таныстыру. Ж дыбысы бар сөздерді атау, буынға бөлу. Ойын арқылы балалардың ойлау қабілетін дамыту.
Балаларды ұқыптылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Әдіс –тәсілдері: сұрақ –жауап, ойын, көрнекілік, жұмбақ шешу.
Көрнекіліктер: ойыншықтар , суреттер,кеспе әріптер,текшклер, ж дыбысыының баспа және жазба түрі, әліпби.
Оқу іс- әрекетінің барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Балалар, ортаға шығып шаттық шеңберін құрайық.
Арайлап бүгін атты күн
Шашып бірге шапағын
Тілейміз сізге ақ таңнын,
Қуанышын шаттығын
Қуанышты күн бүгін,
Сәлеметсіздер ме, қонақтар?
Балалар ,біз бүгінгі күнге дейін бірнеше дыбыстармен таныстық. Енді дыбыс дегеніміз не, әріп дегеніміз не екенін ажыратып алайықшы.
Біз дыбысты естиміз, тыңдаймыз.
Ал, әріпті көреміз, оқимыз, жазамыз.
Дыбыстар нешеге бөлінеді?
Олай болса мен бұрын танысқан дыбыстарды көрсетемін, оларды айтамын. Егер мен көрсетіп атаған дыбыс дауысты дыбыс болса қызыл текшелеріңді, дауыссыз дыбыс болса көк текшелеріңді көтеріңдер.
Өткен сабақтағы Ы әрпін еске түсіру. Ы дыбысына байланысты сөздер айту.
Демек , ы дыбысы- жуан дауысты дыбыс.
-Балалар, біз орыстың халық ертегісі «Бауырсақ» туралы білеміз бе?
-Ендеше, бүгін бізге сол бауырсақ көмек сұрап келді.
-Бауырсаққа көмектесеміз бе?
- Жарайды.
Бірінші қоянның тапсырмасын орындап көрейік.
Жұмбақ шешу: Күндіз бәрі қашады,
Түнде аспанды басады. ( жұлдыз)
Жарайсыңдар, қандай әріптен басталады?
Ж.
Қоянның тапсырмасы арқылы біз, бүгінгі өтетін әрпімізді шештік.
Ол , Ж дыбысы және әрпі.
Ж дыбысының баспа түрін көрсетіп таныстыру. Ж дыбысын ауада жасып көрсету.
Екінші қасқырдың тапсырмасын орындайық.
Ж қандай дыбыс?
Қандай текшемен белгілейміз?
Ж дыбысына байланысты кім тез сөздер тауып айтады? Енді қолымызды шапалақтап ұру арқылы осы сөздерді буынға бөлейік.
Сергіту сәті: Біз қандаймыз, қандаймыз?
Шұғылалы таңдаймыз,
Жарқыраған күндейміз,
Ренжісуді білмейміз.
Үшінші аюдың тапсырмасын орындап көрейік.
Әліппе дәптердегі , әже, жолбарыс, морж сөздеріне дыбыстық талдау жасатып, ондағы ж дыбысының орнын ажырату.Балалардың ж дыбысының сөздің басында, ортасында, аяғында келетінін айту.Дәптердегі буындарды, сөздерді оқыту.
Топ – топ етіп басайық,
Жалаудан күн жасайық.
Жаса – жаса жарқын күн,
Жаса –жаса алтын күн.
Төртінші түлкінің тапсырмасын орындаймыз.
Үстел үстіндегі ойын : әртүрлі ойыншықтар алдын ала матамен жабылып қойылады.
Ал, балалар , мына матаны ашамын, астынан бірнеше ойыншықтар көресіңдер. Сол ойыншықтардың ішінен ж әрпінен басталатын ойыншықтарды тауып атын атап, буынға бөлесіңдер.
Балалар, біз бауырсақты ертегідегідей жегізген жоқпыз, тапсырманы дұрыс орындағанымыздың арқасында аман алып қалдық.
Қорытындылау:
Балалар, бүгін қандай әріппен таныстық?
Ж дыбысы дауысты ма, дауыссыз ба?
Қандай ертегіні сахналадық?
Ертегі сендерге ұнады ма?
Өте жақсы, балалар. Олай болса сабағымыздың соңында «Қара жорға»биін билеп сабағымызды қорынтындылаймыз.
ұғалімі


Зат есім -қазақ тілі (23.16 KB)

