Материал на украинском языке.
1.ВІД ГЛИНЯНОЇ ДОЩЕЧКИ ДО ІНТЕРАКТИВНОЇ ДОШКИ
Перші відомості про використання глиняних дощечок у навчанні належать до IV тисячоліття до н. є. Майже в кожному місті Межиріччя були школи, які називались «едубба» («будинок табличок»). У таких школах навчали письма: учні писали загостреними паличками на глиняних табличках. І до XIX ст. ще у кожного школяра була окрема дощечка для записів. На ній писали грифелем, а непотрібні записи витирали. Учитель підходив до кожного учня й перевіряв написане.
Згодом для зручності пояснення навчального матеріалу стали застосовувати одну велику дошку на весь клас. Завдяки цим дошкам і сучасні учні отримують чимало інформації, адже іноді лише за допомогою дошки вчитель може пояснити навчальний матеріал так, щоб його зрозумів будь-який учень. Шкільна дошка — найефективніший і найпоширеніший спосіб донесення інформації до учнів.
Ми можемо лише здогадуватися, коли виникли перші шкільні дошки. Загалом, як дошки можна розглядати й стіни печери первісної людини. Хоча першу класну дошку винайшов, як вважають, невідомий раб-педагог саме в Стародавньому Римі. Що сприяло цьому винаходу? Можливо, списана стіна? Тепер на це запитання не відповість ніхто. Але відтоді потужний засіб передавання інформації набув поширення в усьому світі.
Шкільна дошка пройшла довгий шлях розвитку: від простої поверхні до сучасного інтерактивного пристрою. Кожен сучасний творчий учитель на запитання: «Які засоби навчання потрібно придбати для вашого кабінету?» відповість однозначно: «Інтер-активну дошку, комп'ютер і доступ до мережі Інтер-нет!». Як вдалося інтерактивній дошці «завоювати» повагу вчителів з різних предметів у такі стислі терміни? З одного боку, була дуже вдала рекламна кампанія фірм, що виготовляють дошки, з іншого — реклама самих учителів. Усі відкриті уроки, як правило, проводять з використанням інформаційних технологій: комп'ютера, проектора, екрана або інтерактивної дошки. Досвід учителів-нова-торів активно поширюють інститути післяди-пломної перепідготовки працівників освіти.
Що дає застосування інтерактивної дошки у школі на уроці?
1. Полегшується робота вчителя. Він не повинен щоразу робити записи крейдою на дошці, не стоїть спиною до учнів у класі, виводить на екран заздалегідь підготовлені матеріали. До того ж, ефективно використовується робочий час на уроці.
2. З'являється можливість підготувати й провести цікавий урок, який буде зрозумілим для учня і міститиме достатньо складні теоретичні матеріали, подані за допомогою різних візуальних форм (відео- й аудіо-матеріали, анімація, таблиці, малюнки, схеми, фотографії тощо). Це дає змогу підвищити інтерес учнів до навчального матеріалу.
3. Учні швидше та краще сприймають навчальну інформацію за рахунок впливу всіх інформаційних каналів. У людському мозку ЗО % займають нейрони, що відповідають за зір, 8 % нейронів забезпечують тактильне сприйняття, і тільки 3 % відповідають за слух. Пам'ятаєте вислів: «Краще один раз побачити, ніж сто разів почути»?
Існує ще багато можливостей використання інформаційних технологій та інтерактивної дошки в навчальному процесі. Але ми розглянемо, як використовувати інтерактивну дошку на уроці, щоби це сприяло підвищенню рівня навчальних досягнень учнів з певного предмета, а також не завдавало шкоди здоров'ю учнів і вчителя.
Важливо зрозуміти, що інтерактивна дошка — не чарівна паличка, яка сама вирішує всі проблеми на уроці й робить заняття цікавими та захопливими, а рівень навчальних досягнень учнів — високим. Також не варто планувати використання інтерактивної дошки на кожному уроці чи на кожному етапі уроку. Як і з будь-яким іншим ресурсом, найбільшого ефекту від використання інтерактивної дошки можна досягти тільки тоді, коли її використовувати відповідно до поставленої мети й завдань на уроці. Ми, вчителі, маємо грамотно користуватися програмним забезпеченням до інтерактивної дошки, й використовувати його потенціал у підготовці до уроку. Також учителі повинні мати чітке уявлення про технологію застосування інших програмних засобів, які можуть розширити сфери використання інтерактивної дошки, а головне — володіти інтерактивними технологіями навчання учнів, уміти професійно добирати потрібний програмний продукт, на базі якого готувати матеріали до уроку.
ПІДГОТОВКА ПРЕЗЕНТАЦІЙ ДЛЯ УРОКУ
Найчастіше вчителі використовують програми для створення презентацій до уроку. Чому? Річ у тім, що інтерактивні дошки активно «увійшли» в наше шкільне життя. Ще років п'ять тому мало хто уявляв собі масове використання інтерактивних дощок на уроках з різних шкільних дисциплін. Тогочасне програмне забезпечення передбачало його індивідуальне використання у роботі учня з комп'ютером. Було створено електронні підручники, енциклопедії, електронні задачники, атласи, словники тощо. З повним переліком наявних електронних засобів навчального призначення можна ознайомитися в журналі «Комп'ютер у школі та сім'ї» (2011, № 1, с. 52—55 [1].
Навчальні заклади, які мають класи, обладнані інтерактивними дошками, потребують зовсім іншого рівня програмного забезпечення: воно має бути орієнтоване на використання в інтерактивних дошках. Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України передбачило своїм наказом від 01.04.2011 № 302 заходи щодо впровадження електронного навчального контенту (журнал «Комп'ютер у школі та сім'ї», 2011, № 3, с. 51—52 [2].
Планом заходів передбачено: розробку концепції безпечної інтернет-платформи для розміщення, збереження та функціонування електронного навчального контенту, розробку технічних та педагогічних вимог, систематизацію наявного контенту, проведення консультацій, семінарів, майстер-класів, тренінгів з питань поширення та обговорення методики використання та обміну досвідом щодо його впровадження.
У сучасних школах є апаратні електронні засоби, але немає професійних навчальних програм, які давали би змогу моделювати фізичні чи хімічні явища, проводити віртуальні експерименти й на власному досвіді відкривати закономірності та перевіряти гіпотези. Тому вчителі активно використовують програми створення презентацій, щоб підготувати матеріали до уроку.
Нині створення презентацій — це спосіб реалізації індивідуального стилю професійної діяльності педагога.
Створюючи навчальні презентації для підтримки певного виду навчальної діяльності, важливо з'ясувати: наскільки цей вид діяльності має потребу в цифровому дидактичному супроводі; які віртуальні навчальні об'єкти максимально повно забезпечать навчальну підтримку діяльності цього виду. Інакше кажучи, перш ніж створювати презентацію для уроку, потрібно відповісти на запитання: для кого, навіщо, коли (у якій частині уроку, курсу), як із цим повинні працювати учні (слухати, виконувати завдання, відповідати або щось створювати). Бажано, щоби презентація не просто ілюструвала урок, а організовувала його, робила інтерактивним. Також навчальні презентації можна представити як ще один (додатковий для учнів) засіб навчання з предмета й джерело інформації.
В середині XX ст. в школах стали з'являтися білі дошки, на яких можна писати кольоровими маркерами. На таких дошках можна отримати більш яскравіше і контрастніше зображення, що полегшує процес зорового сприйняття матеріалу. Такі дошки зазвичай роблять з металу, покритого емаллю, зі скла або пластика. Найміцніші з них —дошки з пластиковим покриттям, а найдовговічніші — дошки, покриті емаллю. На металокерамічні дошки за допомогою магнітів можна поміщати різноманітні плакати, таблиці, тощо.
Ознаки вдалої навчальної презентації
• чітка структура, що має методологічне, психолого-педагогічне й методичне обґрунтування;
• взаємозв'язок з іншими джерелами інформації з предмета;
• опора на сучасні технології навчання: систематизація та узагальнення знань і
вмінь;
- формування узагальнених пізнавальних умінь у різних видах пізнавальної діяльності;
- проблемне навчання;
: організація навчальної діяльності у формі дидактичної гри;
- організація навчальної роботи школярів у віртуальному інформаційному середовищу;
• орієнтація на формування ключових і спеціальних компетенції.
Презентація—це засіб навчання, який учитель самостійно створює та використовує на уроці під час навчання учнів. Тому вся відповідальність за якість навчання покладена на автора.
Запорукою успіху навчальної презентації є високий професіоналізм учителя.
Учитель-фахівець повинен:
• володіти технічними навичками роботи із засобами інформаційно-комунікативних технологій;
• мати чітке уявлення про наявність програмного забезпечення з конкретного предмета;
• вільно володіти навичками роботи в різних середовищах створення презентацій;
• мати право вільного доступу та вибору електронного навчального контенту з предмета;
• працювати в середовищах редакторів, які дають змогу опрацювати графічні зображення, анімацію, відео та звук;
• уміти обирати різновид засобів навчання або сукупність засобів, які краще застосовувати на конкретному уроці;
• критично аналізувати й оцінювати використання створених засобів навчання (презентацій) на уроках;
• знати позитивні та негативні аспекти використання інформаційних і телекомунікаційних технологій в освіті;
• знати ергономічні вимоги використання інформаційних і телекомунікаційних технологій в освіті й дотримуватись їх.
Більшість учителів наших шкіл закінчили педагогічні ВНЗ задовго до появи інтерактив-" них дощок, тому вони не мають досвіду ані створення презентацій, ані їх використання на уроці. Першими помічниками, консультантами в цьому питанні у школі є вчителі інформатики. Вони навчають учителів працювати з інформаційними технологіями та відповідним програмним забезпеченням, дають поради й допомагають створювати презентації.
Розглянемо питання, які необхідно знати і враховувати під час створення презентації.
Презентація має відповідатити
1. Дидактичним вимогам до сучасного уроку:
• чіткому формулюванню освітніх завдань загалом і його складових, їх зв'язку з розви-вальними й виховними завданнями;
• прогнозуванню рівня засвоєння учнями наукових знань, сформованості вмінь і навичок як на уроці, так і на окремих його етапах;
• вибору найбільш раціональних методів, прийомів і засобів навчання, стимулюванню й контролю оптимального впливу на кожному етапі уроку, вибору, що сприяє пізнавальній активності, поєднанню різних форм колективної та індивідуальної роботи на уроці й максимальної самостійності в навчанні учнів;
• реалізації на уроці всіх дидактичних принципів;
• створенню умов успішного навчання учнів.
2. Основним, типам, уроків.
3. Меті використання презентації на уроці для:
• актуалізації опорних знань та умінь;
• мотивації навчально-пізнавальної діяльності учнів на уроці;
• викладання нового матеріалу;
• закріплення знань та умінь;
• узагальнення й систематизації знань;
• самостійної роботи учнів з презентацією;
• контролю, оцінювання й корекції знань.
Створюючи презентацію, потрібно досконало та всебічно вивчити й систематизувати зміст матеріалу для слайдів. Доцільно його попередньо структурувати, визначити, які мультимедійні ефекти буде використано у презентації.
Слід уникати перевантаження слайдів текстами та стандартними анімаційними ефектами.
Підготовча робота щодо створення презентації
1. Створення теки з назвою презентації для подальшого розміщення в ній файлів, необхідних у створенні презентації:
• відео- та аудіофайлів;
5. Визначення способів використання презентації в навчальному процесі.
6. Створенні системи спеціальних слайдів з:
• інструктивними вказівками до матеріалів на слайді;
• зразками правильних відповідей (приховані слайди);
• коментарем для неправильних відповідей (приховані слайди).
7. Використання презентації для закріплення знань та умінь учнів.
8. Розміщення інформації на кожному слайді презентації:
• визначення структури та змісту кожного слайда (для текстовик слайдів уникати перевантаження слайда інформацією). Наявність довідкових текстових слайдів (для індивідуальної роботи користувача з презентацією). Перехід до довідки — за гіперпосиланням;
• вибір стилю презентації (полів, тла, шрифтів заголовків і підзаголовків, основного тексту, формату нумерованих і маркованих списків, міжрядкових інтервалів, кольорів тексту, способів анімації тексту й ілюстрацій, звукових ефектів, режимів показу тощо);
• добір ілюстрацій (малюнків, фото- й ві-деомоделей тощо) для кожного слайда презентації, способів їхнього розміщення на слайдах презентації та їх активізації (ілюстрації на слайді не мають перекривати інші об'єкти, зокрема тексти);
• добір та обґрунтованість використання медіаоб'єктів (ілюстрацій, анімації, аудіо, відео тощо) на конкретних слайдах у презентації з погляду методичної та психолого-педагогіч-ної доцільності.
Етапи створення презентації:
• розміщення об'єктів на слайдах;
• оформлення презентації;
• встановлення зв'язків між слайдами;
• налаштування анімації в презентації (дидактично обґрунтоване).
Вимоги до оформлення презентації
1. Стиль оформлення слайдів І презентації:
• бажано розробляти авторський варіант оформлення слайда;
• потрібно вибирати малюнок або шаблон для фону, який найбільше відповідає темі презентації;
• слід уникати стилів, які відволікатимуть увагу учнів від змісту презентації;
• необхідно дотримуватись у презентації єдиного стилю оформлення;
• кнопки керування (кольори, форма, розмір) мають бути відредаговані відповідно до стилю презентації.
2. Використання кольорів:
• на одному слайді рекомендовано використовувати не більше ніж 3 кольори: один для фону, один для заголовків, один (рідше два) для тексту;
• для фону й тексту необхідно використовувати контрастні кольори;
• якщо текст на слайді досить об'ємний і є основним джерелом інформації, доцільно розбити його на частини;
• на всіх слайдах презентації шрифт заголовків, а також колір основного й допоміжного текстів мають бути однаковими;
• кольори гіперпосилань на всіх слайдах презентації повинні мати однакову кольорову гаму.
3. Використання анімаційних ефектів для:
• акцентування уваги на зміні слайда;
• виокремлення головного на слайді;
• послідовного звертання до різних елементів слайда;
• відображення переміщення об'єктів на слайді.
Під час переміщення об'єкти на слайді не повинні перекривати текст та інші об'єкти.
Не варто зловживати різними анімаційни-ми ефектами. Вони не мають відволікати увагу від змісту інформації на слайді.
4. Використання звукових ефектів:
• слайд може демонструватися з музичним супроводом (за умови методичної доцільності), музичний жанр має відповідати змісту слайда;
• у навчальних презентаціях краще використати повільні й спокійні музичні композиції;
• усний текст може звучати на фоні музичної композиції.
5. Використання текстової інформації:
• заголовки слайдів і текстів матеріалів мають привертати увагу аудиторії;
• необхідно використовувати короткі слова, фрази, а такожмінімізувати кількість прислівників, прикметників у висловах;
• текст без супроводу на слайді завжди сприймається погано;
• анімація тексту не повинна відволікати від його змісту, не має дратувати шумовими та графічними ефектами, має бути єдиною за стилем для текстів різного типу (наприклад, заголовків, основного й допоміжного текстів);
• доцільно структурувати текстову інформацію (абзаци, нумеровані й маркіровані списки, схеми, таблиці).
6. Розміщення інформації на слайді:
• варто скористатися опцією «розмітка слайда»;
• корисно використовувати макети текстів і макети вмісту;
• необхідно встановлювати й дотримуватись полів на слайді (не менш ніж 1 см);
• найважливіша інформація має розміщуватися у верхній частині слайда;
• слід переважно використовувати горизонтальне розташування інформації;
• не варто перевантажувати слайд інформацією, краще розмістити її на кількох слайдах, розміщених послідовно;
• якщо на слайді є картинка, то напис має бути під нею на певній, заздалегідь призначеній для всіх ілюстрацій, відстані;
• у розміщенні інформації слід враховувати її структуру та зв'язки елементів (вони можуть відображатися за допомогою різних графічних та анімаційних прийомів);
• на додаткову інформацію роблять гіпер-посилання (при цьому можуть долучати документи МS WORD, інші презентації МS POWER POINT, відео, звук, анімації, моделі, тести, тренажери та інші цифрові ресурси);
• для гіперпосилань можуть використовуватися спеціальні кнопки, які потребують додаткового простору на полі слайда. Для екрно-мії місця та зручності в роботі гіпер-посилання може бути організовано з тексту або із графічного об'єкта.
7. Застосування шрифтів заголовків, текстів матеріалів:
• розміри (для заголовків — не менше ніж 24, для основної інформації — не менше ніж 18);
• можна скористатися ефектами шрифту (переважно для заголовків);
• шрифти без насічок легше читати з великої відстані;
• не можна поєднувати різні типи шрифтів в одній презентації;
• для виділення головних елементів інформації варто використати жирний шрифт, курсив або підкреслення, виділення кольором, не слід зловживати великою літерою (вона читається гірше за рядкову);
• не слід зловживати курсивом, він читається гірше від звичайного прямого шрифту.
8. Кількість інформації на одному слайді:
• не варто подавати на одному слайді надто велику кількість інформації (люди можуть одразу запам'ятати не більш ніж 3 факти, висновки, визначення);
• найбільш ефективно подавати по одному ключовому пункту на кожному окремому слайді.
9. Розташування графічного матеріалу на слайді:
• робіть графічну інформацію простою;
• не розміщуйте на слайді зображення, які відволікають від змісту уроку;
• використовуйте найбільш реалістичні зображення (моделі) об'єктів;
• використовуйте малюнки для спрощеного сприйняття інформації.
10. Використання діаграм і графіків:
• діаграми та графіки мають бути простими і зрозумілими, уникайте перехресних ліній, стрілок;
• уникайте скорочень, якщо їхній зміст незрозумілий;
• використовуйте вбудовані написи, що пояснюють стадії або рівні діаграм;
• виділяйте різні частини діаграм різними контурами, символами або кольором;
• обмежте обсяг поданої інформації, складні діаграми показуйте фрагментами на окремих сторінках;
• розрізняйте лінії графіка та лінії сітки (лінії сітки мають бути світлішими й тоншими, ніж ті, які несуть кількісну інформацію на графіку);
• зведіть до мінімуму застосування на сторінці з графіком (діаграмою) допоміжних (оформлювальних) міток і символів;
• підтримуйте єдиний стиль для діаграм і графіків усього навчального контенту;
• добирайте складність діаграм відповідно до рівня підготовки учнів.
11. Використання табличних даних:
• зробіть таблиці простими (велика кількість інформації заважає розумінню);
• кожен стовпчик таблиці повинен мати заголовок, що дає змогу зрозуміти його зміст;
• вирівнювання тексту в колонці краще зробити «за лівим краєм»;
• вирівнювання числових даних у колонці краще зробити «по центру» або «за правим краєм»;
• виділіть підсумкові елементи (рядка/ стовпчика);
• уникайте розірваних таблиць;
• використовуйте для виділення колір шрифту або фон комірки.
Практичні приклади налаштування навігації (презентація в МS Power Point)
1. Використання гіперпосилань.
На слайді для узагальнення навчального матеріалу вчителю необхідно розмістити одночасно кілька малюнків, які будуть невеликим за розмірами. Малюнки за такого розміщення вдало відображають загальні характеристики предмета узагальнення, але не дають змоги розглянути його докладно. Як доцільно створити презентацію, щоби можна було узагальнити і детально розглянути конкретний малюнок? На першому слайді розміщуємо кілька малюнків у зменшеному вигляді, щоб усі вони розмістилися на одному слайді. На наступних слайдах розміщуємо по одному малюнку у збільшеному вигляді. Встановлюємо гіперпосилан-ня від конкретного маленького малюнка з першого слайда до відповідного слайда зі збільшеним розміром малюнка. В цьому разі гіперпосиланням буде сам маленький малюнок. Для повернення на перший слайд використовуємо кнопки керування. Цей прийом роботи є також вдалим у роботі з картами, коли необхідно збільшити частину карти.
2. Використання тригерів.
За звичайного налаштування анімації на слайді всі об'єкти з'являються або починають рухатися чи зникають у тому порядку, в якому було налаштовано анімацію. Інколи під час демонстрації презентації необхідно довільно обирати порядок анімації об'єктів. Цього ефекту можна досягти за допомогою використання тригерів.
3. Порядок налаштування анімації на слайді з правом, вибору об'єкта, що буде змінюватися.
Наприклад, на слайді подано текстовий і графічний об'єкти. Текстовий об'єкт має змінити колір шрифту, а графічний — збільшитись у розмірі. Для цього розташуємо обидва об'єкти на слайді.
Налаштуємо анімацію для текстового об'єкта:
• виділяємо текстовий об'єкт;
• Показ слайдов/Настройка анимации;
• Добавить зффект / Вьіделение / Из-менение цвета текста;
• відкриваємо список команд налаштованого об'єкта;
• у контекстному меню обираємо команду Время;
• у діалоговому вікні на вкладці Время натискауемо кнопку Переключатели, ставимо перемикач у позицію Начать вьшолнение аффекта при щелчке та вказуємо назву потрібного об'єкта.
Аналогічно налаштовуємо анімацію для графічного об'єкта. Під час демонстрації слайда наводимо курсор на потрібний об'єкт: гіпер-посилання дає можливість запустити ятгімяттіт обраного об'єкта на виконання. Для виконання анімації, що складається з кількох дій, необхідно ашмаційні об'єкти перемістити в певну групу тригерів.
ЧИ ГОТОВИЙ УЧЕНЬ ДО УРОКУ З ІНТЕРАКТИВНОЮ ДОШКОЮ
Ми розглянули лише один аспект успішного використання інтерактивної дошки на уроках—створення програмного засобу, який буде використано на уроці.
Потрібно ще сказати про готовність учнів до сприйняття великого обсягу інформації, вміння швидко її опрацьовувати, узагальнювати й запам'ятовувати. Якщо вчитель, готуючи урок, заздалегідь налаштовує себе на відповідну роботу на уроці, то для учня кожен новий урок з використанням інтерактивної дошки — це не лише приємна несподіванка, а й інтенсивна робота впродовж певного часу уроку.
Чи готовий учень до такої інтенсивної роботи? Чи має він ґрунтовні знання з предмета, необхідні на уроці для успішного сприйняття нового матеріалу? Абсолютно всі вчителі, які використовують інтерактивні дошки, зазначають, що кількість навчального матеріалу, який викладають на уроках, збільшується. Наскільки можна збільшувати кількість навчального матеріалу, щоб учень міг його добре засвоїти? Які інтерактивні педагогічні технології вчитель повинен застосовувати, щоб учень міг увесь обсяг матеріалу на уроці свідомо осмислити й застосувати до розв'язування поставлених завдань? Які інші засоби навчання доцільно використовувати на уроці разом з комп'ютерними презентаціями? Ці та багато інших проблем має розв'язати вчитель, який використовує інформаційні технології на своїх уроках. Потрібно відпрацьовувати методику викладання кожного навчального предмета, бо на різних уроках інтерактивну дошку використовують по-різному. Наприклад: на уроці фізики — проводять дослідження за допомогою моделюючих програм, на уроці хімії — демонструють досліди, які неможливо організувати у шкільній аудиторії, на уроці історії та географії використовують електронні атласи, на історії, географії та уроках літератури—відеоматеріали, на уроках біології проводять досліди з використанням віртуального мікроскопа, переглядають графічні, анімацшт та відеоматеріали. Тут учи-телю-предметнику потрібна допомога не лише вчителя інформатики у школі, а й професіоналів-програмістів, які створять електронні бібліотеки навчальних матеріалів з кожного предмета.
Працювати на інтерактивній дошці цікаво і вчителям, і учням, але це негативно позначається на здоров'ї. Щороку інтерактивні дошки стають більш технічно досконалими, кількість програмного забезпечення зростає в геометричній послідовності, збільшується кількість учителів, які із захопленням розповідають про свої успіхи в опануванні комп'ютерної техніки, але ніхто не порушує питання впливу інтерактивної дошки на здоров'я учнів і вчителів.
Це питання нині є надзвичайно складним, не дослідженим. Мені вдалося знайти лише одну публікацію в російському журналі «Директор школьт» № 4 за 2010 р. (автор М. Степа-нова, докт. мед. наук, НДІ гігієни та охорони здоров'я дітей та підлітків Російської академії медичних наук). В Інституті гігієни та охорони здоров'я дітей і підлітків розпочато дослідження з обґрунтування вимог щодо використання інтерактивних дощок у навчанні школярів. Було проведено анкетування серед 145 вчителів навчальних закладів Москви, Московської області та Смоленська. Встановлено, що використання інтерактивної дошки в навчальному процесі розширює дидактичні можливості навчання дітей, супроводжується збільшенням навчального навантаження та підвищує мотивацію з боку учнів. Середня тривалість використання інтерактивної дошки в процесі уроку становить 15 хв, а час безпосередньої роботи з нею учнів — близько 10 хв. Встановлено, що до кінця уроків, на яких було використано інтерактивну дошку, були скарги астенічного характеру, що свідчило про загальну (третина опитаних) і зорову втому (половина опитаних). Дискомфорт і зорова втома після роботи з новою дошкою простежувалася не лише в учнів, а й у педагогів. Чинники, які (на думку педагогів) погано впливають на самопочуття тих, хто працює з інтерактивною дошкою: яскравий світловий потік проектора, підвищення температури повітря біля проекційного екрана, електромагнітне випромінювання. Попередні результати наших досліджень підтверджують необхідність об'єктивної гігієнічної оцінки використання нового ТСО — інтерактивної дошки в навчальному процесі, обгрунтування безпечних умов і регламентів її використання».
В Україні Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01 регламентують лише використання технічних засобів навчання (ТЗН). Кількість уроків із застосуванням ТЗН впродовж тижня не має перевищувати 3—4 (для учнів початкової школи), 4—6 (для старшокласників). Тривалість безперервного застосування на уроках різних технічних засобів навчання для початкової школи: 15—20 хв, для старшокласників: 25—30 хв. Під час використання комп'ютерної техніки на уроках безперервна тривалість занять безпосередньо з відеодисплей-ним терміналом і проведення профілактичних заходів мають відповідати вимогам ДСанШН 5.5.6.008-98 «Улаштування та обладнання кабінетів комп'ютерної техніки в навчальних закладах та режим роботи учнів на персональних комп'ютерах». Після занять із ввдеодисшіейними терміналами необхідно проводити гімнастику для очей, яку учні виконують на робочому місці. Офіційних рекомендацій, які регламентували б час використання інтерактивних дощок у початкових, середніх і старших класах та проведення профілактичних заходів із запобігання негативному впливу в Україні, немає.
Сподіваюсь, що фахівці звернуть увагу на широке застосування інтерактивних дощок у навчальному процесі в загальноосвітніх закладах — і ми, вчителі, матимемо конкретні рекомендації Щодо часу використання цих засобів навчання на уроці; не будемо хвилюватися за своє та дитяче здоров'я, а будемо впевнені, що всі нами створені навчальні матеріали йдуть лише ьа користь учням.
ЩО НОВОГО В ГАЛУЗІ ЕЛЕКТРОННИХ ІНТЕРАКТИВНИХ ДОШОК?
Справжня революція сталася в 2009 році, коли компанії Роїууізіоп представила інтерактивну дошку Роїууізіоп Епо — першу в світі інтерактивну дошку без дротів. Вона одна може бути використана як звичайна біла маркерна дошка з магнітною поверхнею: на ній можна писати різноколірними фломастерами, стирати, прикріплювати магнітами наочні матеріали, а за необхідності перетворювати на великий інтерактивний екран. На інтерактивній дошці компанії Роїууізіоп нанесена непомітна координатна сітка з розкиданою по ній спеціальним чином точками — саме поєднання точок сприймається як унікальна координата комп'ютерної миші завдяки інфрачервоному датчику, розташованому в електронному стілусі. Міцна металокерамічна поверхня і відсутність електроніки на інтерактивній дошці Роїууізіоп Епо робить цю інтерактивну дошку дійсно антівандальной (в ній просто нічому зламатися). На уроці її використовують як звичайну класну дошку, і лише за необхідності перетворюється на інтерактивну дошку. Поява інтерактивних дошок Роїууізіопепо Яех з кількома робочими поверхнями дало змогу збільшити розмір дошки і використовувати самі різні комбінації: інтерактивна біла маркерна дошка займає центральну частину, а допоміжні поверхні — це білі маркерні дошки і крейдяні дошки.