Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Кабинет  /  7 класс  /  "впровадження інтерактивних технологій та ікт в навчальний процесс в системі креативної освіти"

"впровадження інтерактивних технологій та ікт в навчальний процесс в системі креативної освіти"

Содержит статью.Теоретический материал и практикум.

03.02.2018

Содержимое разработки

ф

Автор досвіду:

Орішич Н.М.



Тема досвіду:

ВПРОВАДЖЕННЯ ІНТЕРАКТИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ ТА ІКТ В НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЦЕС В СИСТЕМІ КРЕАТИВНОЇ ОСВІТИ



АНОТАЦІЯ  


Тема Тема досвіду: Впровадження інтерактивних технологій та IКТ в навчальний процес в системі креативної освіти.


Автор досвіду:   Орішич Наталія Миколаївна.


 Об’єкт досвiду — процес iнтерактивного навчання учнів .

         
Предмет досвiду — шляхи формування та розвитку комунікативної компетентності учнiв засобом iнтерактивного навчання .  

 

Актуальність досвіду полягає в реалізації завдань формувати конкурентоздатну, компетентну особистість учня. Набуття компетентності перетворює учня з носія академічних знань на людину соціально активну, налаштовану на соціалізацію в суспільстві з метою практичного використання здобутих знань. Найбільш ефективними шляхами реалізації комунікативного підходу до вивчення англійської мови є застосування інтерактивних методів навчання.

 Мета досвiду — створити та забезпечити оптимальнi умови реалiзацiї можливостей розвитку комунікативної компетентності учнiв, використовуючи різноманітні засоби та форми інтерактивного підходу до навчання на уроках англійської мови .


Ідея – пошук і впровадження нових активних підходів до навчання,  удосконалення засобів і форм процесу навчання з метою створення  комфортних умов, за яких кожен учень відчує свою успішність, інтелектуальну спроможність, значущість.

Провідна ідея полягає у створенні умов як на уроці, так і в позаурочни час, для особистісного розвитку учня і збагачення його емоційного досвіду під час здійснення спілкування в усній і писемній формі.

Ідея спрямована на формування освітніх компетенцій:

  • Оволодіння мовним матеріалом з метою використання його в усному і писемному мовленні;

  • Формування умінь користуватися у процесі спілкування мовленнєвими реаліями (зразками), особливими правилами мовленнєвої поведінки, характерними для країни, мова якої вивчається;

  • Опанування стратегіями мовленнєвої діяльності, спрямованої на розв’язання навчальних завдань і життєвих проблем;


Виховання позитивного ставлення до іноземної мови як засобу спілкування, поваги до народу, носія цієї мови, толерантного ставлення до його культури, звичаїв та способу життя.
































ЗМІСТ

ВСТУП    
РОЗДІЛ 1. НАУКОВО-ТЕОРЕТИЧНЕ ОБГРУНТУВАННЯ ТЕМИ 
РОЗДІЛ 2. ВПРОВАДЖЕННЯ ІНТЕРАКТИВНИХ МЕТОДІВ НАВЧАННЯ 
РОЗДІЛ 3. РЕЗУЛЬТАТИВНІСТЬ РОБОТИ 
ВИСНОВКИ 
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 



ВСТУП


Ще з дитинства мріяла стати вчителем. Мені подобалось передавати свої дитячі знання своїм друзям, відчувала, що вони мене розуміють. Мріяла стати саме вчителем іноземної мови.

Люблю дітей, радію їх успіхам, результатам. Іншого життя та іншої роботи для себе навіть не уявляю.Робота вчителя іноземної мови надзвичайно цікава і різноманітна, адже щодня потрібно познайомити дітей із чимось новим, зробити їм якийсь сюрприз, отже, і для мене особисто кожний день приносить нові знання. Вдосконалююсь разом зі своїми дітьми.

Мій педагогічний стаж розпочався у 1991 році . І чим довше я працюю, тим більше переконуюсь, що не помилилася у виборі професії. Підготовка до уроків, розробка нестандартних уроків, удосконалення методики проведення уроків – цим я живу. Знаю, що урок – це частина життя не тільки вчителя, а й учня. Тому на кожному уроці намагаюсь встановити атмосферу довіри, співробітництва, взаємоповаги з учнем. Завжди хочу привносити у кожен урок щось нове, цікаве, незвичайне та креативне.Я впевнена, що вчитель ніколи не повинен зупинятися ні в своєму навчанні, ні в творчості, ні в оволодінні новими методами і прийомами. Тому пошук – це потреба моєї душі, і ця робота стає невід’ємною часткою мого педагогічного життя. Більш завсе я в собі ціную цілеспрямованість, працездатність, витримку, педагогічний такт,стремління до нового. Своїм недоліком вважаю бажання охопити неможливе, та змінити світ навколо.

У своєму колективі знаходжу спільну мову з педагогами, учнями та батьками. З часомприходить розуміння, що в роботі вчителя є речі важливіші за передачу знань. Робота вчителя – “це гармонія серця і розуму”,- писав В.Сухомлинський. Від мене залежить, якою буде особистість. На кожному уроці, кожного дня намагаюсь знайти в дитині неповторне,цікаве для щирого спілкування. Я розумію, що зміни в навчальному процесі висувають нові вимоги до діяльності вчителя, потребують вдосконалення структури і методики проведення уроку.

Освіта ХХІ століття – це освіта для людини. Її стрижень - розвивальна, культуро-творча домінанта навчання і виховання відповідальної особистості, яка здатна до самоосвіти й саморозвитку . Я впевнена, що однією з найголовніших умов досягнення мети є активізація пізнавальної діяльності учнів, як головного чинника створення ситуації успіху.Тому для себе я вибудувала систему вимог, що повинні мене і моїх учнів вести до успіху:


- застосування методів навчання та виховання, що стимулюють творчість,

дослідництво, креативність, самостійне мислення;

- мати теоретичні знання та практичні вміння у сфері процесу спілкування,

здатність створити позитивний мікроклімат в учнівському колективі;

- завжди творчо підходити до будь-якої справи, самовдосконалюватися,

відходити від стереотипів;

- підводити учня до успіху, давати можливість відчути радість досягнення мети.

Нові технології можуть підвищити доступ до отримання освіти для кожного – незалежно від місця проживання та соціального положення. Ось чому серед

головних компетенцій людина майбутнього повинна мати досконалі знання з іноземних мов,щоб вільно себе почувати у глобалізованому світі і не мати обмежень у своїй професії через не володіння іноземною мовою.Ефективність цих технологій може бути досягнута, якщо навчально–виховний процес

організований з урахуванням індивідуально–психологічних особливостей учнів, їх здібностей і нахилів. Прикладом ефективних педагогічних технологій є використання інтерактивного навчання та комп’ютерних технологій на кожному уроці та в різних формах позаурочної діяльності. Сучасний учитель іноземної мови – учитель, який докорінно переосмислив свою роль у навчально-виховному процесі з урахуванням новітніх рис суспільства: розвиток комп'ютерного інтелекту та усвідомлення, що англійська мова є лідером у міжнародному спілкуванні.


РОЗДІЛ 1. НАУКОВО-ТЕОРЕТИЧНЕ ОБГРУНТУВАННЯ ТЕМИ


Теоретичною основою запровадження інтерактивних методів навчання мусять бути системний, особистісно зорієнтований, діяльнісний та комунікативний підходи до побудови дидактичних процесів, теорія оптимізації педагогічного процесу (Ю.К.Бабанський, М.М.Поташник), а також інваріантність процесу навчання, уроку як конкретної форми існування процесу засвоєння знань і методу навчання як мікродіяльності навчання.

Методологічною основою є розробки сучасних українських та зарубіжних педагогів у галузі методів та технологій навчання. Теоретичні та практичні розробки в цій галузі належать В.Гузєєву, А.Гіну, О.Пометун, Л.Пироженко, А.Фасолі.

Термін «інтерактивний» прийшов до нас з англійської і має значення «взаємодіючий». Існують різні підходи до визначення інтерактивного навчання. Однi вченi визначають його як дiалогове навчання: iнтерактивний — означає здатнiсть взаємодiяти чи знаходитись у режимi бесiди, дiалогу з чимось (наприклад, комп’ютером) або кимось (людиною). Отже, iнтерактивне навчання — це перш за все дiалогове навчання, у ходi якого здiйснюється взаємодiя вчителя та учня. Як зазначають О.Пометун та Л.Пироженко,сутнiсть iнтерактивного навчання полягає в тому, що навчальний процес вiдбувається за умов постiйної, активної взаємодiї всiх учнiв. Це спiвнавчання, взаємонавчання  (колективне, групове навчання в спiвпрацi). На мою думку, сутність інтерактивного навчання полягає у взаємонавчанні, груповій формі організації освітнього процесу з реалізацією активних групових методів навчання для вирішення дидактичних завдань. Педагог при цьому виконує функції помічника в роботі, консультанта, організатора, стає одним із джерел інформації. Однак, учень і вчитель виступають як рівноправні суб’єкти навчального процесу. Під час такого діалогового навчання учні вчаться критично мислити, розв’язувати складні проблеми на основі аналізу обставин і відповідної інформації, зважуючи альтернативні думки, приймати продумані рішення, брати участь у дискусії, спілкуватися.   
         Пiд час iнтерактивного навчання учень стає не об’єктом, а суб’єктом навчання, вiн вiдчуває себе активним учасником подiй i власної освiти та розвитку (що є особливо важливим для старшокласникiв). Це забезпечує внутрiшню мотивацiю навчання, що сприяє його ефективностi.    
         Завдяки ефекту новизни та оригiнальностi iнтерактивних методiв при правильнiй їх органiзацiї зростає зацiкавленність до процесу навчання.        


РОЗДІЛ 2. УПРОВАДЖЕННЯ ІНТЕРАКТИВНИХ МЕТОДІВ НАВЧАННЯ та ІКТ.


Упровадження iнтерактивного пiдходу в процес навчально-пізнавальної діяльності учнiв має необмеженi можливостi в досягненнi практичної мети навчання англійської мови . Для того, щоб успішно навчатися, учнi мають брати активну участь у навчальному процесі. Отже, у процесi власної діяльності використовую різні методи навчання.

      Мозковий штурм є чи не найбільш цікавою, захоплюючою і, головне, невимушеною формою інтерактивної діяльності. Уявімо, існує факт, явище, поняття, що учні їх не знають чи не розуміють повністю. Учитель шляхом питань, натяків, логічних висновків, висловлювань доводить їх до самостійного усвідомлення ідеї, факту, тобто заповнення «інформаційної прогалини».

      Часто використовую роботу в парах. Учні не розділяються, а об’єднуються в групи та пари! Об’єднані в малі творчі колективи, учні згодом стають професіоналами, здатними співпрацювати в команді.













Робота в парах




             Робота в групах є не менш цікавою. У таких формах теж присутня подвійна спрямованість. По-перше, школярі працюють у групі однолітків, де вони можуть досить вільно висловлювати власні думки, мобілізувати знання, виявити творчий, організаторський та лідерський потенціал. По-друге, після закінчення роботи групи розпочинають дискутувати, обмінюватися думками та аргументами. У такий спосіб до роботи залучається ще й подвійна мотивація: мотив прояву особистості та самоствердження в групі та мотив досягнення колективної мети, що повинна бути доцільнішою, ніж в іншої групи. Мета вчителя при цьому полягає в тому, щоб вірно організувати й контролювати роботу груп, а також об’єктивно оцінити їхні результати, намагаючись акцентувати увагу не на бажанні бути кращими, а на досягненні поставленої мети.







Робота в групах



      Ще однією з форм групової роботи є «рольова гра». За наявності ситуації, що максимально наближається до реального життя, необхідних базових знань та творчого підходу, рольова гра відтворює інтерактивність під час уроку.
       Дискусiя – це активне висловлювання власних думок, тобто без інтерактивності вона просто неможлива. Учні отримують можливість не тільки здобути нові знання, а й використати, активізувати вже наявні. На уроках використовую наступні види дискусії: згода – незгода,  капелюх з квитками,   відповіді по колу, дебати, форум.





Дискусія






Метод проектів є дієвим засобом формування компетентності учнів.  Проектна технологія використовує всі кращі ідеї традиційної та сучасної методики викладання. Навчальне проектування орієнтоване перш за все на самостійну діяльність учнів: індивідуальну, групову або колективну, яку учні виконують упродовж певного часу. Метод проектної технології використовую на завершальному етапі вивчення будь-якої теми програми.



Проекти учнів

Плануючи уроки , я приділяю велику увагу формуванню і розвитку пізнавальних інтересів учнів. Для цього розробляю шкалу ознак наявності пізнавальних інтересів кожного учня, сформованих в результаті індивідуального підходу до нього:

  • Активність учня на конкретному уроці;

  • Точність і повнота відповідей;

  • Кількість доповнень до відповідей однокласників з власної ініціативи;

  • Додаткові запитання учителеві на уроці;

  • Кількість звертань за консультацією до вчителя;

  • Участь в олімпіадах;

  • Загальна ерудиція учня.

Ця шкала допомагає досліджувати коливання мотивації кожного учня в позитивний чи негативний бік. Виходячи з цього необхідно добирати відповідні тексти, вправи та завдання для того, щоб зацікавити учнів і підтримувати мотивацію на достатньо високому рівні.

При цьому дотримуюсь трьох принципів:

  1. Формулювання завдань уроку має імпонувати учням, відкривати перед ними чітку мовленнєву перспективу.

  2. Засвоєння матеріалу повинне бути особистісно значущим.

  3. На уроці повинна панувати атмосфера довіри й співпраці. Учитель стає партнером по спілкуванню та організатором, що перетворює живі враження дійсності у предмет спілкування на уроці.

Іншомовним спілкуванням на уроках оволодівають через взаємодію всіх видів мовленнєвої діяльності (аудіювання, говоріння, читання, письмо).

Мотивація - це «запускний механізм» оволодіння іноземною мовою.

З першої хвилини уроку вчитель повинен зацікавити учнів, поставити перед ними такі завдання, які їм хотілося б виконати.

Пропоную таку модель уроку:



Згідно цієї моделі, тему уроку учитель розкриває не за допомогою стандартного «темою уроку є…», а з окреслювання основної проблеми уроку, з’ясування чому вона важлива та які способи існують для її вирішення. Наприкінці, здійснюючи рефлексію, вирішує чим ця тема близька, цікава і де стане у пригоді особисто для учня.

Мотивація забезпечується також шляхом бесіди, де вчитель окреслює коло питань, що розглядаються на уроці, при цьому наводяться цікаві приклади, залучається досвід дітей, використовується парадоксальність фактів тощо. У цьому допомагають такі прийоми: «Здогадайся, розвинь, дивуй, підкажи», рольові ігри, пісні, вірші, імітації, використання афоризмів, висловлювань, загадок; створення проблемних ситуацій; методи: «Асоціації на дошці», «Показуха» (скульптура), «Картинна галерея», «Мозковий штурм», «Класифікація», «Альтернатива», «Мікрофон» тощо. Слід зауважити, що основні прийоми підходять для мотивації як окремої теми, так і всього уроку..

Наприклад, метод «Асоціації на дошці», залучається власний досвід учнів, що має високий ступінь зацікавленості, дана робота проводиться фронтально.

Для посилення емоційності та емпатії (тобто співпереживання) використовуваються фотографії, пісні афоризми, вірші тощо. Залежно від змісту, цей метод має 2 різновиди проведення: «поняття», «прямокутник».

«Поняття» - учитель вертикально записує на дошці основне поняття, яке мають опрацювати учні. Після цього учні називають ознаки цього поняття або асоціації, які воно в них викликає. Обов’язковою умова: подані слова мають бути спільні з основним поняттям літери, бажано також щоб починалися з них.

Наприклад, “Meal”:

M - morning, market

E - expensive, enjoy

A - attractive, appetite

L - lamb, ladle



«Прямокутник». Учитель малює на дошці прямокутник і записує на ньому основне поняття. Учні назвають його синоніми, антоніми, прикметники і дієслова, що на їх думку, пов’язані з даним поняттям. Всі вони записуються на відповідних сторонах прямокутника. Коли асоціації закінчуються, вчитель пропонує учням з кожної групи відібрати по три найхарактерніших. Із відібраними асоціаціями відбувається подальша робота.







Наприклад: Food”:





Метод «Мозкова атака» застосовується під час мотивації питань, пов’язаних із пошуком шляхів вирішення проблем, а не з усвідомленням змісту понять. Цей метод полягає у колективній творчій роботі з розв’язання певної складної проблеми. Всіх учнів об’єднує спільна робота над пошуком істини. Розмірковуючи над певною проблемою, доповнюючи один одного, підхоплюють і розвивають одні ідеї, відкидаючи інші.







Наприклад:

Why do people become ill?

What should people do to be healthy?

P1: I think people become ill because of pollution. Human beings have two environments. One is the outside world and the other is their own bodies. Pollution is bad for both.

P2: I agree with you. By the way, many people pollute themselves taking alcohol, tobacco or drugs.

P3: You are right, but there is another question – why do we get diseases? And there are two main reasons:

  1. We catch them from other people.

  2. Our own body develops them.

P4: I know exactly that for many people bad health begins with a bad diet. Some eat the wrong kind of food.

P5: Others eat too much or too little. It’s not surprising that people like this often become ill.

P6: You didn’t mention stress. You know, modern life is full of problems. Some people can control this. Others are the opposite. They become nervous, sleep badly, it leads to many illnesses. So, don’t worry, be happy!

P7: I think too little exercise is one of the reasons of becoming ill. Exercise is very important for good health.

P8: I want to add that without sport the body becomes slow, weak and fat.

P9: That’s why if you want to be healthy – take regular exercise or go in for sports.

P10: Smile and the entire world will smile with you.

P11: So, we must remember some rules if we want to be healthy:

Don’t pollute the environment.

Get up early and go to bed early.

Take a cool shower every day.

Eat healthy food.

Never smoke, never use drugs.

Take regular exercise or go in for sports.

Don’t worry. Smile.

Універсальний підхід» – написати вдома історію, розповідь, вірш,...

Наприклад:

I like English very much,

I want to know it.

I’d like to speak to everyone

And go to Great Britain





«Класифікація». Учні отримують робочі картки, на яких розміщені різні ознаки певних явищ або понять. Спираючись на власний досвід та уподобання, учні повинні згрупувати її за певними ознакам або критеріями.

Наприклад: Fruit and vegetables”.

При вивченні теми «Їжа» у 5-му класі на етапі застосування знань у стандартних і змінених умовах можуть бути правила поведінки за столомTable Manners

Teacher: Children! During the break I was at school canteen and saw that many pupils didn’t know table manners. They were shouting and talking with their mouth full. Do you know the table manners?

Let’s formulate them, using these and other word-combinations:

To sit up straight, to eat with fingers, to put elbows on the table, to speak with a full mouth, to lick fingers, to say ‘Thank you’, to eat with a knife and a fork etc.

Учні формулюють правила поведінки за столом, один із них записує на дошці.

Table Manners

  1. You must sit up straight at the table;

  2. You must not eat with your fingers;

  3. It is not polite to put your elbows on the table;

  4. You must eat with knife and a fork;

  5. You must put your dirty knife, spoon and fork on your plate after finishing to eat;

  6. You must not talk with your mouth full;

  7. You must not lick your fingers:

  8. You should say “Thank you” after the meal.

Рішення комунікативного завдання “Table manners” побудоване на знайомій лексиці, про значення виразу “to lick fingers” учні здогадуються швидко, користуючись своїм досвідом. Після цього можна запропонувати учням обговорити поведінку дітей за столом, зображену на малюнку.

Situation: Grandmother Loo is talking with her grandchildren. But they don’t have good manners. Look at the picture and say what she is telling to each child.

Study this example:

Grandmother Loo is telling Bill not to put his elbows on the table.

Remember!



Досвід показує, що презентації для закріплення лексики є прекрасною базою для відпрацювання граматичного матеріалу.

З цією метою мною розроблені і застосовуються на практиці

- для учнів 5 класу «Pronouns», «Де?», «Colours»,

«Numerals», «How many? », «Prepositions», «Sports and games»;

- для учнів 5-6 класів «Where?» (прийменники місця),

«Possessive case», «This - that», «Tenses», «Ordinal numerals»,

«There is», «There was», «There are/ There were», «Pets»,

«Parts of the body», «Face», «Christmas», «New Year»,

«Clothes», «Degrees of comparison», «Seasons».

Використовуючи можливості інформаційно-комунікаційних технологій, створюю ребуси і кросворди для повторення лексики, а також комікси в якості опори, як для переказу тексту підручника, так і для відпрацювання розмовної теми чи граматичної конструкції. Цей вид роботи викликає інтерес у дітей і надає вчителеві змогу перевірити, наскільки усвідомленні їх усні висловлювання.

Комп'ютерне тестування, розроблене в PowerPoint, дозволяє учням відразу ж перевірити свої знання, використовуючи ключ або правильний варіант, представлений на наступному слайді.

Створення комп'ютерних презентацій широко практикується і моїми учнями 9 та 11 класів для представлення своїх дослідницьких проектів з англійської мови. Пошук матеріалу з використанням Інтернет-ресурсів розширює інформаційну базу учнів.



Застосування інформаційно-комунікаційних технологій у вивченні іноземної мови, безсумнівно, має велике практичне значення, а саме:

- є ефективним засобом візуалізації навчального матеріалу, дозволяючи вчителю реалізувати свій творчий потенціал;

- допомагає вчителю у здійсненні особистісно-орієнтованого підходу до навчання;

- сприяє розширенню кругозору учнів і підвищення їх культурного рівня;

- є засобом підвищення мотивації до вивчення предмета;

- стимулює пошукову діяльність учня і сприяє розвитку його творчих здібностей.

Крім цього, впровадження в практику роботи школи інноваційних технологій, покликаних формувати поликультурную мовну особистість, готову до плідної міжкультурної комунікації, має вирішальне значення у підвищенні якості володіння школярами іноземною мовою.

Таким чином, використання інформаційних технологій на уроках іноземної мови сприяє тому, щоб:

1. Знайти шляхи включення кожного учня в процес уроку, використовуючи його індивідуальні здібності;

2. Створити доброзичливу творчу атмосферу на уроці;

3. Постійно звертатися до суб'єктним досвіду школярів як досвіду їхньої власної життєдіяльності;

4. Шукати і знаходити найбільш ефективні шляхи засвоєння знань;

5. Розкрити і реалізувати особистісні особливості учня і вчителя.



Використання ж комп’ютерних технологій дозволяє досягти цілей, поставлених комунікативно-орієнтованим викладанням англійської мови, яких додержуюсь у педагогічній діяльності. Такий підхід дає можливість стимулювання когнітивних процесів учнів, адже вони беруть активну участь у процесі навчання, заохочення висловлення власної думки, вираження своїх почуттів і використовування власного досвіду. За такого підходу учні стають активними учасниками навчальної діяльності, яка імітує або створює реальні чи реалістичні ситуації.

Під час навчальної діяльності я, як учитель, намагаюсь застосовувати технологію проникнення, згідно якої застосування комп’ютера не є кінцевою метою навчання, а лише ефективним засобом формування навичок говоріння учнів.

У своїй діяльності за допомогою комп’ютера я використовую різноманітні комп’ютерні технології: мультимедійні презентації, електронні таблиці, відео матеріали, Інтернет-ресурси, програмне забезпечення до британських навчальних курсів, електронні словники для молодших класів, інтерактивні посібники з граматики. Їх вид залежить від типу уроку, його мети та структури.

На уроці введення нового матеріалу незамінним є використання мультимедійних презентацій - найефективніших під час семантизації лексичних одиниць та первинного відпрацювання їх використання.

На уроках формування навичок і розвитку умінь процес засвоєння знань із застосуванням комп’ютерних технологій стає цікавішим та ефективнішим, автоматизується вживання граматичних структур в усному мовленні, а також формується граматична правильність мовлення за рахунок багаторазового вживання мовленнєвих структур. Пропоную приклад закріплення вживання у діалогічному мовленні дієслова to be у часовій формі Past Simple.

Ефективним для розвитку мовних та мовленнєвих навичок, зокрема граматичного аспекту говоріння, є використання наочності, відтвореної за допомогою комп’ютера. Наприклад, застосування комп’ютерних технологій є доцільним під час тренування учнями вживання часових форм Present Simple та Present Continuous , а також закріплення вживання структури There is/There are .

На уроках узагальнення та систематизації знань використання комп’ютерних технологій допомагає структуруванню отриманих знань. Електронні тести, вікторини, анімаційні таблиці, малюнки та схеми, відеофільми сприяють підвищенню результативності засвоєння навчального матеріалу, ефективному використанню часу на уроці, мають велику практичну направленість завдяки зв’язку з реальним життям та іншими шкільними предметами. Наприклад, під час роботи над монологічним висловлюванням учнів можна використовувати наочність, відтворену за допомогою комп’ютера, як засіб створення смислової опори.

Комп’ютерні технології відіграють важливу роль у організації навчально-виховного процесу завдяки тому, що вони надають учителю можливість урізноманітнити форми та методи роботи на уроці. Використовуючи комп’ютер, маю можливість організувати індивідуальну, парну й групову форми роботи. Наприклад, під час перегляду відео фрагменту у беззвучному режимі, учні відтворюють ситуацію спілкування у власному мовленні. Така робота передбачає участь тієї кількості учнів, яка потрібна для інсценізації даного фрагменту. Також використання комп’ютерних технологій стають у пригоді для наближення навчальної ситуації до реальної під час рольових ігор, дискусій, обговорень та інтегрованих уроків, що сприяє розвитку навичок говоріння учнів.

Зазначені форми роботи вже мають свої результати, а саме: значне підвищення мотивації вивчення англійської мови, активізація навчальної діяльності учнів, підвищення рівня навчальних досягнень.

Таким чином, перевагами застосування інформаційно-комп’ютерних технологій під час проведення уроків англійської мови, на мій погляд, можна вважати: підвищення якості навчання та ефективності контролю, збільшення кількості додаткової інформації, скорочення часу подачі матеріалу, зорієнтованість на сучасні методи навчання, які стимулюють мотивацію учнів. Застосування зазначених видів роботи підвищує ефективність засвоєння навчального матеріалу, сприяє міцному формуванню навичок говоріння учнів. Комп’ютер є ефективним помічником учителя, він змінює роль учителя від учителя-інформатора на вчителя-організатора навчальної діяльності учнів з урахуванням вікових особливостей сучасної дитини.

Під час роботи я зіткнулась з наступними труднощами: недостатній ступінь обладнання школи; низька комп’ютерна грамотність молодших школярів, що часом заважає індивідуальній роботі учня з комп’ютером для відпрацювання певних мовленнєвих зразків; учні старших класів потребують постійної допомоги учителя, під час створення власних презентацій та повідомлень, що їх супроводжують.

З метою подолання вказаних труднощів, учні отримують додаткові консультації від учителя англійської мови, учителя інформатики та на сайті школи у розділі «Корисні посилання», що суттєво допомагає інтенсифікувати процес навчання.













РОЗДІЛ 3. РЕЗУЛЬТАТИВНІСТЬ РОБОТИ


Основними показниками ефективності даного досвіду «Впровадження інтерактивних технологій навчання та ІКТ на уроках англійської мови » є результати за останні 3 роки, тобто за період активного впровадження в практику інтерактивної технології навчання англійської мови учнів:


  1. Мої учні  кожного року є учасниками Всеукраінського конкурсу «Puzzle»:


2013 р.- 6 учнів – III місце по Украіні ,2 учнів – I місце по області,


2014- 2 учнів – II місце по Украіні, 10 учнів – I місце по області.


2015- 6 учнів – II та III місця по Украіні, 8 учнів – I та II місця по області.



  1. Поступово підвищилась тенденція до зростання успішності. Зацікавленість предметом стала професійним вибором для ряду учнів.









ВИСНОВКИ


       Сьогодні суспільству необхідно мати випускника, який не тільки знає і  вміє  здійснювати  якісь  операції,  а  людину  компетентну,  в  якій  поєднано

освіченість і соціально-культурна поведінка, ініціативність, здатність

працювати  в  групі,  прогнозувати  й  досягати  своєї  мети.  Важливо

формувати навички  й  компетенції,  які  випускник  зможе  реалізовувати, застосовувати впродовж усього життя для свого сталого саморозвитку.

      Готуючись  до  кожного  уроку,  прагну  зробити  процес  навчання

багатоаспектним:  виробити  в  учнів  уміння  грамотно  писати  і

висловлюватись,  емоційно  розповідати,  доречно  підібрати  слово  у  певній

ситуації,  передати  своє  ставлення  до  зображуваного  тощо. 

       Учитель  не  повинен  зупинятися  ні  на  своєму  навчанні,  ні  в  своїй

творчості,  ні  в  оволодінні  новими  методами  і  прийомами.  Якщо  педагог

припинив  своє  творче  зростання,  значить,  він  перестав  жити.  Саме  про  це писав і Б.Степанишин: «Творчість учителя треба розуміти не як суцільні  методичні  новації,  а  як  постійне  прагнення  уникнути  трафарету, одноманітності,  що  вбиває  дитячий  інтерес».

Тому в подальшій педагогічній діяльності ставлю такі завдання:

-  розвиток  особистісних  здібностей  і  інтересів  учня,  створення  умов,

необхідних  для  самопізнання,  самовираження,  самовдосконалення,  що

забезпечує успішну адаптацію в соціокультурному середовищі регіону;

-  якісне навчання англійської мови з використанням таких

принципів:

•  гуманізація,  диференціація  навчання  з використанням інтерактивних методів роботи;

• розвиток творчих здібностей учнів, загальнокультурного рівня;

•  виховання  творчо  активної  особистості,  здатної  співпереживати, співчувати.

Вирішення  цих  завдань  через  урок  й  позакласну  роботу  –

найважливіший елемент моєї педагогічної діяльності.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 


1.  Пометун О.І. та ін. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: Наук. – метод. посіб.- К.: А.С.К., 2005. – 192 с.

2. Пометун О., Пироженко Л. Інтерактивні технології навчання: теорія, практика, досвід. – К., 2002. – 135 с.

3. Пересунько Т. М.Інноваційні технології навчання у розвитку творчих здібностей на уроках англійської мови [Электронний ресурс]. – Режим доступу:http://osvita.ua/school/lessons_summary

6. Стасюк Н. А. Інтерактивні методи навчання на уроках англійської мови [Электронний ресурс].–Режим доступу: osvita.pl.km.ua/~poninka1/index.

 7. Т. В. Колган.  Мультимедіа на уроках англійської мови  [Электронний ресурс].–Режим доступу:http://kolgantv.blogspot.com/2009/11

-80%
Курсы профессиональной переподготовке

Учитель, преподаватель английского языка

Продолжительность 300 или 600 часов
Документ: Диплом о профессиональной переподготовке
13800 руб.
от 2760 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
"впровадження інтерактивних технологій та ікт в навчальний процесс в системі креативної освіти" (9.76 MB)

Комментарии 0

Чтобы добавить комментарий зарегистрируйтесь или на сайт