Міністерство освіти і науки України
![](https://fsd.videouroki.net/html/2013/11/09/98668118/98668118_1.png)
Вправи на всі дії з натуральними числами.
Властивості числа 2006 і застосування їх до розв'язування вправ.
Відкритий урок з математики в 5 класі
![](https://fsd.videouroki.net/html/2013/11/09/98668118/98668118_2.png)
Попружна Наталія Іванівна
учитель математики
Дяківської гімназії Антрацитівського району Луганської області
2006
Тема. Вправи на всі дії з натуральними числами.
Властивості числа 2006 і застосування їх до розв'язування вправ.
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про натуральні числа; розвивати навички застосування теоретичного матеріалу до розв'язування задач і вправ, пізнавальні інтереси, а також прищеплювати інтерес до математики.
ХІД УРОКУ
I. Повідомлення теми та мети уроку.
Слово «бенефіс» прийшло до нас із театру. Бенефіс — це урочиста вистава, що є творчим звітом актора з нагоди його ювілею, під час якого глядачам показують уривки з вистав, де обов'язково виступає актор-ювіляр.
У нас сьогодні таким актором буде число 2006.
Як ви думаєте, чому сьогодні ми вшановуватимемо число 2006?
(Відповіді учнів.)
Так, молодці. Тому, що зараз підходить до свого завершення 2006 рік.
II. Актуалізація опорних знань.
У математиці понять багато різних і цікавих, але перше й основне називається «число».
Щоб записати різні числа, нам потрібно знати цифри.
1. Скільки у десятковій системі числення різних цифр?
(10.)
2. З яких цифр складається число 2006?
(0, 2, 6.)
3. Яким є число 2006?
(Натуральним.)
4. Назвіть його натуральних сусідів.
(2005, 2007.)
5. Число 2006 — чарівне, тому що ділиться на 2.Ми його називаємо парним. А чи ділиться число 2006 на 2006; 1003; 1?
(Так.)
III. Усні вправи.
1. Який день року записується так 20.06?
(20 червня.)
2. Назвіть час доби, що також записується числом, схожим на 2006.
(20 год 06 хв.)
3. Обчисліть найзручнішим способом:
а) 2*501 + 502 * 2;
б) 6 + 200 + 2* 900;
в) 540 + 1006 + 460.
Які закони множення та додавання використали?
( Переставний, сполучний, розподільний.)
IV. Розв'язування вправ і задач.
1. Поділити число 2006 на 17.
2. Поділити число 2006 на 59.
3. Розв'язати рівняння.
(Біля дошки працюють 2 учні)
а) (х + 194) - 1200 = 1000,
х + 194 = 1000 + 1200,
х + 194 = 2200,
х = 2200 - 194,
х = 2006.
б) Зх + 182 = 6200,
Зх = 6200 - 182,
Зх = 6018,
х = 6018 : 3,
х = 2006.
Завдання для решти учнів.
в) х*3 = 6018,
х = 6018 : 3,
х = 2006.
г) 44 + х = 2050,
х = 2050 - 44,
х = 2006.
V. Фізкультхвилинка.
4. Розв'язати задачі.
1) Зріст білого лелеки 1 м 06 см, зріст журавля на 20 см менший від зросту білого лелеки, а зріст страуса на 120 см більший від зросту журавля. Визначити зріст страуса.
Учні задачу розв'язують колективно.
1 м 06 см — 20 см = 86 см — зріст журавля.
86 см + 120 см = 206 см — зріст страуса.
206 см = 2 м 6 см.
Відповідь. 2 м 6 см.
Розв'язуючи цю задачу, ви не лише пригадали залежності між одиницями довжини, а й дізналися про зріст таких красивих птахів.
(Учні розглядають птахів на малюнках.)
Добрі люди люблять і бережуть птахів. Хочу, щоб і ви були добрими.
2) Яблуневий сад займає площу, що має форму прямокутника з розмірами 603 м і 400 м. Знайти довжину огорожі навколо саду.
(603 + 400) * 2 = 2006 (м) — довжина огорожі.
Відповідь. 2006 м.
V. Казка «Як Іван з Миколою торгувалися».
Продавав Микола вівці по 360 грн. зо 10 тварин. Хотів купити у нього Іван. Та здалося йому це дуже дорого. Почав він торгуватися. Микола погодився. Але за такої умови: Він продасть 10 овечок за стільки, скільки вийде у виразі
(100а) • 2 + 6, якщо а = 10.
Погодився іван. Та чи був він правий?
(Учні обчислюють значення виразу і одержують 2006.)
Сумний пан Іван знову йде до пана Миколи.
Учитель. А тепер скажіть, чого ця казочка вас, діти вчить?
(Відповіді дітей.)
Так, математику потрібно вчити, бо вона потрібна завжди. Я ще хочу, щоб ви повчилися культури спілкування. Іван був незадоволений, що потрібно заплатити багато грошей. Але зрозумів, що закон на боці пана Миколи, адже вони домовлялися про ціну. І між паном Іваном і паном Миколою не виникло непорозумінь. Я вам бажаю теж чемно себе поводити, навіть якщо виникають якісь неприємні ситуації.
VI. Домашнє завдання.
Придумайте і розв'яжіть задачу, щоб у відповіді вийшло 2006.