Виховна година
Тема: Добро починається з тебе.
Мета: Формувати розуміння поняття «добро», усвідомлення того, що кожна людина приходить в цей світ, щоб творити добро.
Вчити висловлювати власну думку, розширити і збагатити словниковий запас учнів; працювати в групах.
Розвивати вміння своїми добрими вчинками прокладати шлях до добра. Виховувати людяність, милосердя, доброту; прагнення повсякчас творити добро.
Обладнання: епіграф А. Потапової, тлумачний словник, таблиця «Асоціативний кущ», картки з прислів’ями, гра «Чарівний кубик», мікрофон, роздатковий матеріал у формі квіток, наочний демонстративний матеріал.
Хід уроку
Організаційний момент.
Діти:
Ми посміхаємось сонечку:
- Здраствуй, золоте!
Ми посміхаємось дереву:
- Хай воно росте.
Ми посміхаємось друзям:
- Дружба в нас міцна!
Ми посміхаємось до вас, любі гості,
І зичимо всім вам добра.
Вчитель:
- Хай першими сядуть дівчатка, а потім хлопчики. Щоб наш перший урок був гарним, цікавим, змістовним, якими ви бажаєте бути на ньому?
Діти:
- Активними, уважними, кмітливими, розумними, вихованими.
Вчитель:
- Кажуть, коли народжується дитина, Бог запалює зірку на небі і посилає до неї ангела-хоронителя. Уві сні ангел цілує немовлятко тричі: в чоло - аби воно зростало розумним, в личко, щоб було красивим, та в груди, аби здоров’я, любов та доброта вселилися в його тіло, в серце та душу, бо головне призначення людини на землі - здатність творити добро.
І тому епіграфом до нашого уроку будуть слова Алли Потапової.
Світ прекрасний навколо тебе –
сонце ясне і синє небо,
птахи і звірі, гори і ріки –
нехай він буде таким навіки!
Нехай людина добро приносить,
бо світ навколо любові просить.
Актуалізація опорних знань учнів, визначення теми уроку.
Вчитель:
- Сьогодні ми будемо говорити про добро, а темою нашого уроку буде вислів, зашифрований у шифрограмі-колограмі.

Ключ: читати за рухом годинника через 2 букви, починаючи з виділеної. (Добро починається з тебе).
Вчитель:
- А щоб краще зрозуміти цей вислів, треба визначитись: що ж таке добро?
Робота з тлумачним словником.
Добро - корисна справа, вчинок.
Слухання і обговорення (можна у формі інсценізації) оповідання В. Сухомлинського «Чому дідусь такий добрий сьогодні».
Вчитель:
- Послухайте оповідання і дайте відповідь на запитання:
- Які з наведених чеснот відповідають вчинку хлопчика?
(Людяність, дисципліна, терпіння, добро).
Чому дідусь такий добрий сьогодні
Поліз Андрійко на шовковицю: привабили чорні ягоди. Навтішався вволю, а тут дощ пішов.
Пересидів Андрійко дощ. Хотів злазити з шовковиці, аж дивиться - сидить під шовковицею дідусь Петро. Вийшов після дощу в сад.
«Що ж його робити» - думає Андрійко. - Злізати з шовковиці - струсиш на дідуся всю воду з листя, змокне під дощем, захворіє.
Сидить Андрійко, притулившись до гілки, боїться поворухнутися. Жде, поки дідусь до хати піде, а він не йде. Вже й сутеніти стало, коли підвівся дідусь, питає:
- Чому це ти сидиш на дереві, внучку?
- Боюсь струсити на вас краплі, дідусю...
- Злазь, Андрійку!
Дідусь відійшов. Андрійко зліз з шовковиці. Дідусь пригорнув й поцілував Андрійка.
- Чому це дідусь такий добрий сьогодні!
- З подивом подумав онук.
Бесіда за змістом оповідання.
Висновки дітей про вчинок хлопчика.
Складання асоціативного куща.
Учитель вивішує на дошку картку зі словом «Добро». Діти пропонують можливі варіанти, пояснюючи свій вибір.

Основна частина
Вчитель:
- Співчуття, добродійність, чуйність, милосердя, благодійність завжди були притаманні нашому народові. Цілком природним і закономірним вважалося допомогти знедоленому, нещасному, поділитися шматком хліба з голодним, дати притулок бездомному, захистити старого і немічного, порятувати хворого чи каліку, захистити скривдженого.
- Чи бажаєте ви продовжити ці добрі українські традиції?
Диспут про різноманітність та багатогранність добрих вчинків в наш час. Метод «Мікрофон».
Вчитель:
- Добрі вчинки не знають кордонів, меж.
Даруйте людям добро і при цьому не чекайте
віддачі.
Спішіть підставити плече людині, яка потрапила в біду, навіть якщо ви її зустрінете раз у житті.
Учень:
Зробив добро для тебе чоловік –
Ти вдячний будь йому навік.
Зробив добро ти чоловіку –
приємно буде вам обом.
Не прагни тільки, щоб довіку
За це він був твоїм би боржником.
Добро радніше ми приймаєм те,
Що від серця називаєм.
Фізкультхвилинка. (під музичний супровід).
Дощик по землі босоніж пройшов,
Клена по плечу плескав.
Якщо ясний день - добре для усіх
А якщо все навпаки - сумно.
Чутно, як дзвенять в небі високо
Сонця променів струни.
Якщо добрий ти - добрий для усіх,
А якщо навпаки - сумно.
З кожним поділись радістю й добром,
Сиплячи свій сміх всюди,
Якщо пісня є - з нею веселіш,
А якщо все навпаки - смутно!
Літературна гра «Чарівний кубик», (робота в четвірках)
Правила гри:
Вчитель пропонує дітям «чарівний кубик» і картки із завданнями. Кожна грань кубика має свій колір. На картках із завданнями є також квадратна кольорова позначка (відповідно до кольору грані). Клас ділиться на 6 груп.
З кожної групи вибирається командир. Він виходить до вчителя і підкидає кубик. Відповідно до кольору грані кубика дитина вибирає картку і несе до своєї групи для виконання завдання. Обговорення в групах йде за визначений вчителем час. Яка група швидше впорається із завданням - піднімає руку і обґрунтовує свою думку.
Решта груп слухають і аналізують відповідь.
Діти повинні скласти прислів’я з розсипанки слів та пояснити їх зміст.
• Добре діло твори сміло.
• Від добра добра не шукай.
• Світ не без добрих людей.
• Добре довго пам’ятається.
• За добро добром платять.
• Добре слово і в мороз зігріє.
• Добрі справи красять людину.
Вчитель:
- Тож будемо робити добрі справи, адже не даремно в народі кажуть: «Добро віддається сторицею».
Закріплення набутих знань.
Мешканці країни Доброти: милосердя, дружба, любов, щирість, щедрість, порядність, радість, щастя дарують вам Квіти доброти. Вони вважають, що хоча ви ще маленькі, але кожен із вас робить багато добрих справ.