
Варвинська районна гімназія
Конспект уроку
музичного мистецтва
(для 1-го класу за програмою О.Лобової)
Підготувала
вчитель музичного мистецтва,
вчитель-методист
Євдокимова Ольга Михайлівна
УРОК № 3
Тема. Вчимося слухати музику
Мета:
навчальна: формувати в учнів навички уважного та вдумливого слухання музики; формувати вміння визначати характерні риси та особливості маршової музики; ознайомити учнів з основними правилами сприймання музики, розширити уявлення учнів про марш, розширити поняття «марш», «музичний пульс»; формувати навички вокального виконавства;
розвивальна: розвивати відчуття рівномірної пульсації музичного твору; розвивати емоційне, зацікавлене ставлення до музики; розвивати творчу уяву;
виховна: виховувати культуру слухання музики; виховувати інтерес, любов до музики.
Наочні посібники: мультимедійна презентація, посібник «Музичне мистецтво» 1 клас (О.Лобової), картки зі стрілочками, що вказують напрямок руху мелодії – вгору, вниз, картки з характеристиками настрою музики.
ТЗН: мультимедійне обладнання
Тип уроку: урок формування нових знань
Форма уроку: урок-екскурсія
ХІД УРОКУ
1. Організаційний момент. Вхід учнів до класу під звучання «Маршу олов’яних солдатиків» П.Чайковського.
2. Актуалізація опорних знань. Музичне вітання
Учитель. На попередньому уроці ми працювали на уроці музичного мистецтва у лісовій музичні школі. Вчитель музики з учнями школи навчив нас співати музичне вітання. Пригадаймо його (виконується музичне вітання)
3. Повідомлення теми і мети уроку
4. Мотивація навчальної діяльності
– Сьогодні ми також не сидітимемо без діла і зробимо невелику уяву екскурсію до музею музики. В музеї нас чекає багато цікавого. Та не буду розкривати всі секрети, бо потім вам буде не цікаво. І так, вирушаймо.
Щоб екскурсія була захоплюючою і змістовною, я
запросила на допомогу екскурсоводів-гномиків (слайд 1).
5. Опрацювання музичного матеріалу
У першій кімнаті, куди запросили нас гномики, знаходяться предмети і прилади, які можуть звучати. Розгляньте їх уважно (слайд 2). Для чого призначені ці речі?
Учні розглядають малюнки, з’ясовують їх призначення, імітують гру на музичних інструментах і дії технічних засобів.
Учні розділяють предмети на дві групи: «музичні інструменти», «пристрої для слухання музики»
Перш ніж зайти до кімнати, ми повинні познайомитися з правилами поведінки і слухання музики. Прочитаємо їх.
Знаходячись у «музичному салоні» слухачі повинні:
Музику потрібно слухати:
тихо;
уважно;
зосереджено;
вдумливо

Вправа «Знайди зайве слово»: учням пропонується слова-підказки з правилами слухання музики. Вони повинні знайти зайві слова (слайд 3).
Раз, два, кроком руш!
От заграли сурми туш,
барабани підхопили,
раз, два, три, чотири.
Ліва, права, раз і два,
ритм чіткий, чіткі слова.
Де відвага, мужність, слава –
марш крокує ліва, права.
Раз, два, три, чотири,
всі за парти тихо сіли.
Настає чарівний час:
музика іде до нас.
Та спочатку прийде тиша…
![]()
Тож умощуйтесь зручніше,
всі заплющіть оченята,
будемо разом чекати.
Тиша плине край вікна,
вже заходить в клас вона,
йде повз парти тишком-нишком
(в неї лапки, як у кішки),
огортає цілий клас...
А за нею йде до нас
звукова співуча казка.
Музико, заходь, будь ласка!
Про що йде мова у вірші? Чому він нас вчить?
Вірно, вірш вчить нас слухати тишу, бо лише за нею до класу може приходити музика.
6. Сприймання музики
Один-два – шикуються у колони
дерев’яні солдатики,
Ліва-права – крокують вони
під звуки маршу.

![]()
Під час повторного слухання музики запропонувати учням закрокувати разом з солдатиками, при цьому слід звернути увагу на відповідність крокування легкому «іграшковому» характеру маршу.
Ритмічна вправа «кроки музики». Учні діляться на три групи:
Словничок
Марш – це чітка, пружна музика, під яку легко крокувати.
У музиці маршу добре чути музичний пульс – рівномірні «кроки» музики.
Діти переглядають мультфільм «П.Чай-ковський. Дитячий альбом (4-14). Марш дерев’яних солдатиків».
Про кого йшла мова у мультфільмі?
Мелодія, що супроводжувала показ, вам знайома?
Що це за твір? Хто її автор?
7. Пісенна кімната. Вокально-хорова робота
Годі марші крокувати,
Пора пісеньку співати.
На попередньому уроці ми розпочали працювати над новою піснею. Пригадайте, як вона називається.
Вправа на дихання «Вдихаємо аромат троянди»: повільно набрати носом повітря із задоволенням, затримати повітря, відчути аромат троянди, потім повільно видихнути повітря роботом, склавши губи трубочкою. Повторити 5-6 разів.
Фонопедична вправа «Мишка»: склад «пі» вимовити тоненьким голосом і швидко. Повторити 5-6 разів.
Музична зарядка: поспівка «Раз-два-три-чотири» (с.15 підручника) – розучування поспівки, визначення ритму поспівки оплесками.
Раз, два, три, чотири…
Мене грамоти учили…
І читати, і писати,
й гарно пісеньку співати.
Розспівку виконуємо на одному звуці примарної для дітей зони (ре-фа′). Під час ознайомлення з розспівкою звертаю увагу на те, що її останні рядки відтворюють ритм другої частини схеми – рівномірне повторення восьмих нот (звуків короткої тривалості).

Вокально-ритмічна вправа «Попрацюймо разом»: учні діляться на три групи. Їм пропонується проспівати лічилку з рухами: (слайд 7).
1 група – з оплесками,
2 група – з крокуванням,
3 група – з рухами рук.
Повторення літературного і музичного тексту пісні (1 куплет і приспів).
Розучування літературного тексту пісні (2-3 куплет, проговорюючи вголос).
Розучування музичного тексту пісні за фразами (прийом «співає вчитель – співають учні»).
Виконання пісні. (У роботі над піснею слідкувати за диханням, правильним звуковеденням, одночасним вступом).
8. Підсумок уроку
Наша екскурсія до музею музики завершилася. Кому вона сподобалася? Чого навчила?
З якою музикою познайомили нас Гномики у музеї? Які музичні твори ми сьогодні співали і слухали?
Пригадайте правила, як потрібно слухати музику.
Який твір зараз звучить? Скористайтеся малюнком-підказкою (слайд 8).
На закінчення нашої зустрічі, гостинні працівники музею пропонують розповісти про сьогоднішню екскурсію своїм рідним вдома і разом з ними у робочих зошитах (с.8) обвести назви предметів, що можуть звучати та розфарбувати малюнки музичних інструментів.
9. Вихід із класу під музику пісні «Маленькі гномики» (слайд 9).
12