Материал на украинском языке.
Мета:
навчальна: ознайомити учнів з основними правилами співу; розширити поняття «розспівка»; формувати в учнів навички співацької постави, дихання та звукоутворення; формувати навички вокального виконавства;
розвивальна: розвивати творчі здібності до музики, почуття ритму, музичну пам’ять; розвивати емоційне, зацікавлене ставлення до музики;
виховна: виховувати інтерес, любов до музики, уміння спілкуватися.
Наочні посібники: мультимедійна презентація, посібник «Музичне мистецтво» 1 клас (О.Лобової), картки зі стрілочками, що вказують напрямок руху мелодії – вгору, вниз; картки з характеристиками настрою музики.
ТЗН: мультимедійне обладнання
Тип уроку: урок формування нових знань
Форма уроку: урок-подорож
ХІД УРОКУ
І. Організаційначастина. (Вхід учнів до класу під звучання «Дощик пройшов»).
Музичне вітання
Добрий день вам, діти! Добрий день!
Учитель. Що зображено на малюнку? Про що нагадали нам дзвіночки? Яку музичну фразу ви заспівали?
ІІ. Актуалізація опорних знань
– Послухайте уважно вірш і подумайте, про який урок ідеться в ньому.
Нас звуть дзвіночки на урок,
де маршами лунає крок,
де звуки чисті та ясні,
веселі танці і пісні.
Там ми разом співаємо,
на інструментах граємо,
крокуємо, танцюємо
і музику малюємо...
Про який урок розповідається у вірші?
Чим займаються діти на уроках музичного мистецтва?
Пригадайте, як потрібно слухати музику (слайд 1).
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
Вступна бесіда.
До нас у гості на урок завітали бегемотики Бетті та Карл. Вони також хочуть повчитися слухати музику, а вам вони розкажуть про те, як правильно співати.
IV. Сприймання музики
Вступне слово вчителя
Кап-кап-кап, дощик пройшов,
кришталевий дзвоник знайшов,
і так гарно ним награвав,
і до танцю нас закликав..
Про що йде мова у вірші?
Який дощик може бути?
Український композитор Віктор Косенко (слайд 2) написав для дітей музичний твір «Дощик». Послухайте п’єсу уважно, і спробуйте визначити «характер» дощику.
Слухання музики «Дощик» В.Косенка
Бесіда про прослуханий твір
Аналізуючи твір, можна використати малюнки-підказки:
Який дощик зобразив композитор: теплий чи холодний, лагідний чи непривітний?
Чи змінюється характер музики протягом твору?
Скільки у п’єсі частин? Які з них однакові?
Повторне слухання музики (слайд 3).
Повторне слухання доповнюється виконанням завдання за вибором:
Фізкультхвилинка
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз – присіли, другий – встали.
Всі за парти посідали.
V. Опанування первинними навичками співу
Актуалізація чуттєвого досвіду
Без попереднього оголошення починає звучати пісня «Пісенька Левенятка і Черепахи» із мультфільму «Як левенятко і черепаха пісеньку співали» (слайд 4).
Що це за пісенька? Хто її виконує?
Як виконують пісню герої мультфільму?
Чи зручно співати лежачи?
Чи знаєте ви як правильно співати?
Сьогодні на уроці ми з вами познайомимося з правилами співу. Допоможуть нам у цьому наші гості – бегемотики Кеша та Маша (слайд 4 або с.18 підручника). Ви уважно слухайте вірш і одночасно разом за мною виконуйте рухи.
Щоби правильно співати,
треба сісти або встати.
(Школярі наслідують рухи, які показує вчитель)
Спинки рівні, як тростинка,
руки вниз чи на колінка.
В класі тиша, геть розмови!
Вже до співу всі готові?
На відповідних словах діти перевіряють правильність положення корпусу, потім опускають руки вниз (якщо стоять) чи на коліна (якщо сидять), «створюють» тишу і кивком голови підтверджують загальну готовність до співу.
Співаком не просто стати:
треба вчитися співати!
Робота в зошиті (с.10)
Подивіться, як сидить Маша та як співає Кеша. Це називається співацькою поставою.
Хто із цих звірят забув про правила співу? Обведіть малюнок.
– Кеша і Маша пропонують нам вивчити нову пісеньку. Але перш ніж розпочати вивчення пісеньки, розігріємо свої голосочки.
8. Вокально-хорова робота
Вокальні вправи
Вправа «Вчимося дихати»: вчитель показує картки з образними поясненнями-малюнками і пояснює як потрібно вдихати і видихати повітря.
ВДИХ
спокійний і повний,
ніби нюхаємо квітку,
але швидкий,
бо може прилетіти бджілка.
ВИДИХ
довгий і плавний,
ніби дмемо на вогник
так, щоб не загасити
полум'я свічки.
Раз – увага!
Два – вдихаймо!
Три – співати починаймо!
Учні повторюють диригентські жести за вчителем, одночасно виконуючи команди «увага», «вдих», «спів (видих)».
Вокальні вправи
Вправа на дихання «Граємо на сопілочці»: кулачки складаються «трубочкою», учень дме й приспівує звуки «у-у-у». Повторити 5-6 разів.
Фонопедична вправа «каблучки»: легке й рухливе цокання язичком. Повторити 5-6 разів.
Музична зарядка: розспівка на одному звуці із використанням різних складів (с.19 підручника) – розучування розспівки за схемою:
Музична зарядка: розспівка «Раз-два-три-чотири» (слайд 5) – виконання поспівки, визначення ритму поспівки оплесками.
Словникова робота
Що таке розспівка?
Словничок
Розспівка – це вправа для голосу.
Розспівування готує голос до співу
Ознайомлення з піснею
Уявна подорож «З музикою до поля»
Сьогодні музика знову кличе нас у подорож. Цього разу – до поля, де так багато цікавого.
Їдьмо в поле, друзі з нами,
за піснями, гарбузами.
Лине музика здаля,
то співає вже земля.
А це не так уже і близько. То на чому поїдемо? Може на автобусі? (слайд 6)
Звучить пісня М.Старокадомського «Веселі мандрівники». Учні імітують їзду на автобусі.
Релаксаційна пауза
Дуже весела у нас була дорога. Але вона швидко скінчилася і ми приїхали. Закрийте очі і уявіть себе в полі. Ось подув свіжий вітерець, пролетів метелик, подав свої звуки коник-стрибунець, заспівала пташка, долинули голоси людей, що збирають урожай. Як ви думаєте, про кого розповість наша пісня?
На допомогу вам прийдуть загадки-підказки щодо дійових осіб пісні. Послухайте їх уважно. (Вчитель показує на слайдах або прикріплює на дошці у правильній послідовності малюнки тих героїв, про яких співається у пісні) (слайд 7).
Круглий жовтий карапуз,
йшов городом і загруз,
бо насіння стільки має,
що аж боки розпирає. (Гарбуз)
Я на сонці достигаю,
одежинку жовту маю.
Я – городу господиня,
запашна, солодка ... (Диня)
Між зеленим листям
пишним заховалися потішні
гарбузові сини й дочки –
зелененькі ... (Огірочки)
Дівка вправна,червоненька
має косу зелененьку,
цілий день сидить в коморі,
а коса її – надворі. (Морква)
Ми веселі і кругленькі,
в нас головки червоненькі,
маєм добрий смак і вроду –
в борщик просимось з городу. (Буряки)
– Дійсно, ми завітали до гарбузової родини, про яку народ склав пісню «Ходить гарбуз по городу».
Хто читав уже таку казку?
Хто головний у родині гарбузових?
Які ще овочі є персонажами казки?
Які овочі ви вирощуєте у себе на городі?
Чи допомагаєте старшим поратися на городі?
Художній показ української народної пісні «Ходить гарбуз по городу» (вчителем або звучання пісні у грамзаписі) (слайд 8).
Бесіда про виконану пісню.
Який настрій викликала у вас пісня? Перед вами лежать картки із характеристиками настроїв. Підніміть картку з тим обличчям, яке відповідає настрою пісні.
Розучування літературного тексту пісні (1-3 куплети, проговорюючи текст вголос).
Розучування музичного тексту пісні за фразами (прийом «Співає вчитель – співають діти»). Можна запропонувати учням показати, куди рухається мелодія пісні.
9. Підсумок уроку
– Певно, вам сподобався ігровий настрій пісні. Але, на жаль, нам пора уже повертатися додому. Сідайте в автобус і поїхали (слайд 9).
Звучить пісня М.Старокадомського «Веселі мандрівники». Учні імітують їзду на автобусі.
– Кому сподобалася наша подорож?
– Яка музика звучала на уроці? Який твір найбільше вам сподобався?
– Можливо, не вся музика була вам до кінця зрозумілою. Але знавцями музики стають не одразу. Тому необхідно:
слухати музику, що звучить навколо;
спостерігати, які почуття вона викликає, про що розповідає;
музичні враження виражати через рухи і малюнки.
– Вдома я пропоную вам прочитати текст пісні (с.20-21 підручника) у ролях разом з рідними.
10. Вихід із класу під музику пісні «Веселі мандрівники»