Материал на украинском языке.
Мета: Формувати уявлення про закінчення слова, як змінну частину слова та засіб зв'язку слів у реченні;
Задачі:
Діяльнісні:
вчити визначати закінчення слів за допомогою зміни їх форми;
знайомити з незмінними іншомовними словами;
розширювати словниковий запас;
розвивати мовлення і мислення учнів, пам'ять;
Виховні:
виховувати відчуття допомоги, інтерес до мови.
Уміння:
Удосконалення вміння визначати закінчення у словах.
За підручником: М. С. Вашуленко, О. М. Мельниченко
Київ «Освіта» 3 клас
Тип уроку: урок - подорож
Розумові операції:спостереження, аналіз, порівняння, вдосконалення.
Обладнання: підручник М. С. Вашуленко «Рідна мова» 3 клас К. С. Прищепа «Тематичний словник», Київ 2001р малюнки, картки
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Вітання (діти повертаються до дидактичного полотна):
Доброго ранку, сонечко ясне
Доброго ранку, земле прекрасна,
Доброго ранку, дерева багряні,
Доброго ранку, квіти духмяні.
Доброго ранку, птахи галасливі,
Доброго ранку, люди щасливі!
ІІ. Актуалізація отриманих знань
Сьогодні у нас незвичайний урок. Я запрошую всіх вас у чудову подорож океаном Знань. Але подорожувати зможе тільки той, хто не боїться і хоче здобувати знання.
IIІ. Повідомлення теми і мети уроку
Щоб дізнатися, до якої країни ми поїдемо, вам треба відповісти на запитання.
- З чого складається текст? (Із речень)
- З чого складається речення? (Зі слів)
- З чого складаються слова? (Зі звуків)
Але в словах можна визначити й інші частини. Вивчаючи ці частини, ви дізнаєтесь, як будуються слова, яких значень вони можуть набувати. Сьогодні ми вирушаємо в подорож до країни Будова слова.
А яким видом транспорту ми поїдемо, ви дізнаєтесь, коли напишите каліграфічну хвилинку.
П п По пл їзд оп поїзд потяг залізнична колія
- На чому ми вирушаємо у подорож?
Станція «Словникова»
- На сенсорних хрестах цього тижня ви бачили слова з розділу «Машини». Перепишіть їх з дошки , поставте наголос, визначте ненаголошені голосні.
Автобус, автомобіль, літак, поїзд.
- Зробити звуко - буквений аналіз слова поїзд
IY. Опрацювання нового матеріалу
Станція «Пошукова».
- Зверніть увагу на дидактичне полотно. Прочитайте речення.
- Як в реченнях змінюється слово праця? Давайте на дошці запишемо слово праця, ставлячи до нього відповідне запитання
Що? Без чого? Що? Чим? У чому?
праця без праці працю працею у праці
- Що змінилося в словах?Виділіть частину, яка змінилася. Це закінчення.
Висновок
- То яка частина слова називається закінченням?(Змінна)
- Що потрібно зробити, щоб знайти закінчення?(Змінити слово за питаннями)
- Яку роль виконує закінчення?(Служить для зв ҆язку слів у реченні)
Станція «Дослідницька»
- Проведемо дослідження:опрацюйте правило в підручнику(с. 68). Визначте, чи все ми з ҆ясували про закінчення?
- Що таке закінчення?
- Як його визначити?
Станція «Працьовита»
- Потренуємось виділяти закінчення в словах.
- Прочитайте слова. Що треба зробити, щоб утворити з них словосполучення?
Милуватися квітка
Розповісти мама
Повернути сестра
- Що змінилось в словах?(закінчення) Виділіть закінчення.
Станція «Фізкультурна»
- Визначте місцезнаходження «вісімки»(Діти повертаються до зорового тренажеру).
- У літак сідає лис, з лісу вилітає в ліс (учитель водить палицею із зображенням лиса по вісімці, учні слідкують за ним очима)
Станція «Будівельна».
Клас, з, вікна, лунати, народна, пісня
- Прочитайте рядок слів. Чи можна його вважати реченням?
- Що треба зробити, щоб утворити речення?
- Форму яких слів треба змінити?(Клас, лунати)
- Запишіть складене речення.
З вікна класу лунає народна пісня.
- Визначте головні та другорядні члени речення. Встановіть зв҆ язок слів у реченні. Визначте частини мови.
Весь материал - смотрите документ.