Меню
Разработки
Разработки  /  Начальные классы  /  Мероприятия  /  1 класс  /  Урок на тему "Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті Ұлттық кейіпкерлер туралы не білемін? Я дыбысы мен әрпі."

Урок на тему "Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті Ұлттық кейіпкерлер туралы не білемін? Я дыбысы мен әрпі."

1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану

1.2.5.1 мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған сұраққа жауап беру

1.1.9.1 сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау

1.2.4.1 мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату

1.1.4.1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау

15.02.2018

Содержимое разработки

Күні:20.02.2017 ж

Сынып: 1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Ұлттық кейіпкерлер туралы не білемін? Я дыбысы мен әрпі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақ-ры (оқу бағдар-на сілтеме)

1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану

1.2.5.1 мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған сұраққа жауап беру

1.1.9.1 сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау

1.2.4.1 мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату

1.1.4.1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау

Сабақтың мақсаттары

Барлығы:Жаңа білімді меңгереді.

Көбі:Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.

Жетістік критерийлері

Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану , ана тілі сабағы

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба , таныстырылым.

Тілдік құзыреттілік

Я- қосарланған дыбыс

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

2минут

«Мен өзімді кімге балаймын? Мен кіммін?»

– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!


Шаттық шеңбері




Сабақтың ортасы

20минут

Тыңдалым

























Оқылым.



Әр сабақта, балалар, дыбыстармен жұмыс жасаймыз ғой. Қане, кім айтады дыбыс дегеніміз не?
Дыбысты біз естиміз, айтамыз, ал әріпті біз жазамыз, көреміз.

Баяу, аяз, қоян, шаян,тақия деген сөздерде жаңақай дыбыс естіліп тұр.

-Ядыбысы

-Кәне, бәріміз Ядеп айтып көрейікші,

- Яяяяяяқалай айтылып тұр?

- Созылып кедергіге ұшырамай айтылып тұр...

«Я» қосарлы дыбыс

я әрпі й+а дыбыстарының қосындысынан тұрады, ол екі дыбыстан қосарлана айтылуынан жасалғанымен, бір әріппен ғана таңбаланады

Сөздерді хормен , жеке оқыту : Баяу, аяз, қоян, шаян,тақия, аяз, аяқ, қияр, зиян, саяз.

Сонымен балалар:

Я дыбысы – қандай дыбыс?

-Я дыбысы дауыстыдыбыс

-Неліктен олай ойлайсыз? Себебі:........

Баяу, аяз, қоян, шаян,тақия сөздерің буынға бөлейік : Ба-яу, а-яз, қо-ян, ша-ян, та-қи-я

Жарайсыңдар , балалар.


Видеоролик «Алдар көсе мен байбаласы» мультфильмін көрсету


1 Алдаркөсе мен бай баласы.

Қ.Б.

Бағалау критерийі:буындап оқиды, жиі кездесетін сөздерді тұтас түсініп оқиды.

Дескриптор:

-сөздерді буынға бөліп немесе тұтас сөздермен оқиды;

- Берілген сұрақтарға мәтін желісі бойынша нақты жауап береді;

- Мәтін мазмұны бойынша өз ойын білдіріп, дәлелдеулер жасай алады.

Мәтін бойынша сұрақтар:

1. Алдаркөсе кімді кездестіреді?

2. Жөн сұрасқаннан кейін бай баласы не деп өтінеді /- Қане мені алдашы/.

3.Алдар қалай алдайды?

Балалрдың жауабын толық тыңдау, дұрыс болмаса сыныптастарына толықтыруға мүмкіндік беру.


Шағын 2 топқа бөлу

Мәтінненя әрпі бар сөздерді тап. Дыбыстық талдау жаса

Жаяу, таяғым . Топ мұшесінің біреуі қорғайды, талдайды


Бағалау критерийі:.сөздегі буын санын анықтайды, дыбыстық талдау жасайды

Дескриптор:

-Сөздегібуын санын анықтайды;

-Дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажыратады.


Балалар , қарама қарсы мағыналы сөздер дегенді қалай түсінесіздер? Мысал келтіріңіздер.

Ойын:«Жылдам тап» мағынасы қарама-қарсы сөздерді біріктір /Ақ, қара ,ұзын, қысқа, биік, төмен, тәтті, ашты, күн, түн, қатты, жұмсақ, алыс ,жақын, аз ,көп/ магнитті тақтада жұмыс : сөздерді сәйкестендіреді.

2 Берілген сөздерге мағынасы қарама-қарсы сөзді тап.

Баяу- жылдам, тез.

Сақ- бейқам.

Балалар біздің ортақ тақырыбымыз «Салт – дәстүр және ауыз әдебиеті» болғандықтан мен сіздерге келесі тапсырма дайындап келдім. Тапсырманы орындау үшін топтарға бөлінеміз, топтық жұмыс жүргіземіз.

Топтық жұмыс: «Ізденуді ұйымдастыр».Тобыңмен бірге суреттегі «Ұлттық салт – дәстүрлерді» ретімен орналастыр. Неліктен солай орналастырдыңыз,дәлелдеңдер. / «Ат қою», «бесікке салу», «тұсау кесер» «сүндетке отырғызу», «атқа мінгізу», «беташар» рәсімдері./

Бағалау критерийі:

Салт – дәстүрлерді ретімен дұрыс түсініп орналастырып түсіндіреді.

Дескрипторлар:

- Салт- дәстүр мағынасын түсінеді;

- Салт- дәстүрлерді атайды , біледі;

- Постер құра алады;

- Салт- дәстүрлерді дұрыс ретімен орналастырады.


Таныстырылым, оқулықпен жұмыс


аудиожазба «Дыбыстар»









Сөздер жазылған парақшалар



Видеожазба



Суреттер















Магниттік тақта




Қ.Б.







Жазылған сөздер, мангнитті тақта

Оқулық ,

қарама- қарсы мағынаны білдіретін сөздердің суреттері.




Постер суреттер, желім маркерлер

Қ.Б. парақшалары

Сергіту сәті 1 минут

«Математикалық ойын»

Кубиктер

Аяқталуы

15 минут











Жазылым




Сергіту сәті 1мин

3 Мысық неге мияулады?

Сюжетті сурет арқылы болжау. Бірнеше баланың болжау әңгімесін тыңдау.


Бағалау критерийі:Сюжеттісуреттер бойынша әңгіме

құрастырады.

Дескрипторлар:

әңгіменіңқұрылымын анықтайды:басы, оқиғаның желісі, соңы;

жүйесін сақтай отырып, сурет бойынша әңгіме құрастырады;


Дәптермен жұмыс

ЖАЗЫЛЫМ ҚЫЗЫҚТЫ БОЛУ ҮШІН дәптерге смайликтер жапсыру. Жазудың алдында – үлгіге қара, оқы.


Орнымыздан тұрамыз,

Алақанды ұрамыз.

Бiр отырып, бiр тұрып,

Тез шынығып шығамыз.

Жазудан кейін – оқушыларға өздерінің шығармасын бағалауға мүмкіндік беру.

Табыс критерийлері:жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.

Мысық пен кірпінің суреті.

Оқулық


ҚБ









Дәптерлер, смайликтер

Сабақтың соңы

2-3 минут



2-3 мин

Рефлексия: Бүгін Сіз не білдіңіз?

Бүгін Сіз үшін не ең керемет/таң қаларлық/қызықты/пайдалы болды?

Бағалау:Өзіңді өзің бағала «Жетістік сатысы»

Стикерлерді тиісті басқышқа орнатып, оқушылармен бірлесіп нәтижені талдау. Жетістікке қол жеткізу стратегиясын айқындау.




Стикерлер «Жетістік сатысы»

Бәрі де мүмкін! Мүмкін емес нәрсе жоқ!



-80%
Курсы повышения квалификации

Организация и сопровождение олимпиадной деятельности учащихся

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Урок на тему "Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті Ұлттық кейіпкерлер туралы не білемін? Я дыбысы мен әрпі." (31.31 KB)
