Материал на украинском языке.
Мета: Ознайомити з творчістю Саші Путрі, її життєвим шляхом; видами творчих доробок юної художниці; формувати здатність сприймати, інтерпретувати та характеризувати твори образотворчого мистецтва; висловлювати особисте ставлення до них, аргументуючи власні думки; виховувати духовні та моральні орієнтири; продовжувати вивчення основ композиції, створювати настрій, атмосферу свята при виконанні творчої роботи; розвивати асоціативно – образне мислення.
Тип уроку: Комбінований.
Обладнання: Для вчителя – відео ряд творів Саші Путрі; ілюстративний матеріал «Малюнки Сашеньки»; книжка Л. Віцені «Сашенька»; аудіо запис «Класична музика», «Музика народів світу: Індія»; для учнів – альбом, олівець, гумка, графічні матеріали за вибором.
Хід уроку:
1. Організація уваги учнів
(з’являється зображенням ордена Миколи Чудотворця «За примноження добра на Землі» на екрані монітора); оголошується тема та мета уроку.
2. Актуалізація опорних знань і вмінь.
Застосовуючи метод «Мікрофон», учні по черзі відповідають на питання :
Що таке композиція?
Як можна покласти аркуш паперу для створення композиції?
Що таке графічні матеріали?
Що таке графіка?
Вияснивши чи виконали учні домашнє завдання( відвідати музейну кімнату Саші Путрі в Галереї мистецтв), запитати: «За що маленька дівчинка Саша була нагороджена орденом Миколи Чудотворця «За примноження добра на Землі»? (обговорення відповіді).
3. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя:
Сьогодні на уроці ми познайомимося з творчістю юної художниці Саші Путрі. При роботі над створенням сюжетної композиції за творами Сашеньки, ми будемо застосовувати знання, які отримали на попередніх уроках: робота з натури і по пам’яті, особливо схеми компонування на форматі допоможуть створити композицію – малюнок за власним задумом на вірші, казки, оповідання Саші Путрі. У своїй композиції ви повинні не тільки зобразити сюжет, а й передати головне - своє ставлення до зображуваного.
4. Вивчення нового матеріалу.
Слово вчителя:
Унікальні малюнки юної художниці Саші Путрі не залишають байдужими до її долі тисячі людей. Саме ці, по дитячому простодушні, малюнки насичують духовністю сучасне мистецтво. Мова її малюнків зрозуміла і дорослим і дітям. В неповторній красі її творчості кожен знаходить щось своє.
Саша Путря народилася в Полтаві 2 грудня 1997 року в сім’ї митців: мати - Вікторія Ємець, викладач та хормейстер, батько - Євген Путря, художник. З раннього дитинства Сашенька вирізнялася природною обдарованістю, винахідливістю, та веселою вдачею. Дівчинка рано навчилася читати й писати. Вже в чотири роки вона самостійно відсилала вітальні листівки знайомим і родичам. Знала напам’ять багато віршів та казок, артистично розповідала їх.
В три роки дівчинка почала малювати і вирішила, що як тато, буде художницею, бо на мамин шлях ступила її старша сестра Валерія, яка чудово знається на мистецтві, та вибрала музику - стала скрипачкою. Дівчатка разом малювали та слухали класичну музику. Можливо саме це спричинило ранній розвиток Саші, як творчої особистості.
Жива природа, а особливо беззахисні тварини викликали співчуття, Сашенька одягала їх у казкові строї і вони ставали щасливими і безтурботними в її малюнках. Оселя юної художниці нагадувала квітучий рай: де серед кімнатних рослин жили сіамський кіт Мітхун, собачка Альфа, папужки Тоша і Гоша, а в акваріумі – рибки, тритончики, равлики… та все зів’яло, коли у січні 1983 року Сашенька захворіла на лейкемію… Зупинити хворобу лікарі не могли. Почався новий відлік часу. Залишалося зовсім мало - шість років. Та весь час Саша продовжувала малювати, перемагаючи виснаження і біль.
Мимоволі це наївне дитя дорослішало. Її обтяжували питання: «Мамо, за що люди нищать тварин? Татусю чому люди такі злі?». Дивувалася дівчинка, спостерігаючи реальний світ: війна в Афганістані, чорнобильська трагедія. І в своїх малюнках рятувала планету, як могла: покинутих тваринок, поселяла в недосяжних печерках, у підводних човнах, забезпечивши їх необхідним. Цей вигаданий світ був насичений любов’ю і злагодою, царили в ньому краса і гармонія.
Життєрадісна вдача Сашеньки не підкорялася безжалісній хворобі. Дівча зосталось ласкавим і терплячим, та тільки в оченятах виднілась глибока печаль.
Сашенька прожила 11 років, один місяць, 21 день і холодної січневої ночі залишила цей світ. Тіло її поховали на старому міському кладовищі, та душа її залишилася в віршах, листах, записничках та 2279 малюнках.
За життя Сашеньки було проведено дві персональні виставки, після її смерті було організовано 87 виставок у багатьох країнах: Австралії, Азербайджані, Англії, Німеччині, Греції, Індії, Латвії, Росії. З 1994 року при Фонді захисту і підтримки обдарованих дітей працює «Дитяча художня галерея імені Саші Путрі», в одному із залів якої діє постійна виставка її малюнків.
Посмертно Саша Путря нагороджена: золотою медаллю Христа Спасителя «За жизнь достойную человека», орденом Миколи Чудотворця «За примноження добра на Землі», Міжнародною премією Індії «Неру бал саміті», іконою «Господь Вседержитель» в срібних шатах.
Дивовижний світ, створений Сашенькою, продовжує жити в малюнках, випромінюючи любов та гармонію.
Колективна робота за завданням.
Учитель разом із учнями робить опис малюнків Сашеньки «Родина Рижки в двоповерховій квартирі» та «Свято звірят» за картою – схемою.
Карта – схема
(компоненти оцінки художнього твору)
1. Власна інтерпретація сюжету.
2. Опис місця події.
3. Визначення головного героя, героїв, їх емоційного стану, моральних якостей.
4. Аналіз композиційного вирішення.
5. Визначення художньої техніки виконання.
6. Виявлення загального настрою твору.
7. Висловлення особистого враження від твору.
Вчитель зачитує один із творів С. Путрі:
Для котят и для собачек Мы построим целый дом. И сосисок, и колбасок Будет много – много в нём. И постельки, и кроватки, И игрушки, и мячи! Поиграют, лягут спатки, Вам тепло, как на печи! И возьмём для них автобус, Серя будет их катать. Вот веселья сколько будет! Киски будут хохотать.
5. Практична діяльність учнів.
Учні виконують лінійний малюнок до сюжетної композиції «За творами Саші Путрі» - «Дім, де живуть тварини», «Кошаче сімейство», «Мої домашні улюбленці святкують день народження кота Бантика» та інші (за власним вибором, задумом), дотримуючись послідовності:
придумати сюжет;
визначити формат аркушу і розташувати предмети та об’єкти на площині зображення;
визначити плановість зображення;
виділити композиційний центр;
промалювати об’єкти;
деталізувати елементи композиції;
узагальнити малюнок, підкресливши його основну думку.
Учитель спостерігає за самостійною роботою учнів і дає поради та рекомендації.
6. Закріплення нових знань і вмінь.
Фронтальне опитування
Які твори Сашеньки Путрі вам запам’ятались? Чому?
Які художні засоби застосувала юна художниця у своїх малюнках для розкриття теми?
7. Завершення уроку.
Учитель підводить підсумки: аналізує характерні помилки в роботах учнів; дає загальну оцінку виконаним роботам; організовує виставку кращих робіт; оцінює діяльність учнів на уроці.
8. Домашнє завдання.
Подивитися документально публіцистичний фільм «Сашенька». Організувати домашнє читання у колі родини художньо - документальної повісті полтавської поетеси Лідії Віцені «Сашенька», або перегляд альбому за редакцією Сергія Швецова «Саша Путря. Зібрання малюнків одного короткого життя».