Меню
Разработки
Разработки  /  Начальные классы  /  Уроки  /  3 класс  /  Урок для начальных классов «Я у світі». "Що таке людське «Я». Яким бути?"

Урок для начальных классов «Я у світі». "Що таке людське «Я». Яким бути?"

Материал на украинском языке. Мета: формувати в учнів розуміння про особистість і неповторність людського "Я ", розширювати і узагальнювати поняття дітей про поведінку між людьми, про вихованість і чемність, людську доброту та милосердя; розвивати вміння свідомо дотримуватись усталених норм поведінки, навички культурного звертання до людей; виховувати в дітей бажання бути культурною, вихованою, милосердною і доброю людиною.
31.10.2014

Описание разработки

Материал на украинском языке.

Мета. Формування ключових компетентностей: вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту, формувати духовно – моральні основи життя; соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших, продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі та команді, компететності з ІКТ - вміння осмислювати, опрацьовувати та використовувати інформацію, користуватися різноманітною довідковою літературою; громадянської – бути культурною, людиною, з відповідальністю ставитися до людей, до самого себе.

Формування предметних компетентностей: формувати в учнів розуміння про особистість і неповторність людського "Я ", розширювати і узагальнювати поняття дітей про поведінку між людьми, про вихованість і чемність, людську доброту та милосердя; розвивати вміння свідомо дотримуватись усталених норм поведінки, навички культурного звертання до людей; виховувати в дітей бажання бути культурною, вихованою, милосердною і доброю людиною.

Обладнання: презентація до уроку, скринька з дзеркалом, картки із заданнями

Вислови на дошці:

Для людини немає вибору, вона повинна бути людиною.

Добра людина не падає з неба, її потрібно виховувати.

   В. Сухомлинський

Хід уроку

І. Організація початку уроку

Сонце світить нам, а ми –

Радісні й здорові,

Добрий ранок, сонечко,

Світ такий чудовий!

Вчитель: - Дорогі діти! Сьогодні у нас з вами незвичайне заняття. Давайте проведемо його у мирі, злагоді та гарному настрої. Тому для початку візьмемось за руки і побажаймо один одному, щось хороше, приємне, радісне, підтримаємо один одного.

ІІ. Повторення і перевірка домашнього завдання

 - Про що ми говорили на минулому уроці?

 - Які основні правила успішного навчання ви знаєте?

ІІІ. Актуалізація опорних знань. Створення проблемної ситуації

 - На якій планеті ми живемо?

 - Хто населяє нашу планету?

 - Чим гарна наша планета?

 - Як ви гадаєте, чи є на Землі найважливіша людина?

 - Послухайте, будь ласка, легенду, яку я вам розповім.

Було в одного батька три сини. Виросли вони і роз'їхались у різні місця. Один з них вчив людей, другий лікував, а третій вирощував хліб. Якось приїхали вони до батька на гостину. За вечерею стали вони сперечатися між собою:

 - Я найважливіший на Землі, адже я навчаю людей.

 - Ні, я, - заперечив другий, - адже я лікую людей, щоб вони були здорові.

 - Ні, я, - сказав третій, - адже я вирощую хліб, щоб люди мали що їсти.

Довго вони сперечалися і вирішили піти до старого мудреця. Вислухав їх мудрець, усміхнувся і сказав:

 - Погляньте в цю скриньку, там в чарівному дзеркальці ви побачите найважливішу людину.

Подивились брати в дзеркало і побачили в ньому всіх трьох. Здивувались брати, а мудрець сказав:

 - Це правда. Кожен з вас найважливіший на Землі. Адже кожен з вас дбає про те, щоб життя на Землі було краще.

Зрозуміли брати, що чим краще вони будуть виконувати свою справу, тим кращою і веселішою буде наша планета. . .

А що ви робите; щоб наша планета була кращою? А що можна ще зробити?

Діти, кожен з вас хоче зробити добру справу. Хто ж із вас найважливіший?

Давно немає мудреця. Але скринька його залишилася. Ось вона.

І щоб ви переконалися в тому, що кожна людина найважливіша, я відкрию вам цю скриньку; і там в дзеркальці ви побачите найважливішу людину на Землі.

ІV. Повідомлення теми і завдань уроку

Життя людини — складний механізм, який залежить не тільки від зовнішніх умов, але й від внутрішнього світу людини. Ось про цей світ ми й будемо вести розмову на уроці. Кожен із вас - особистість, і саме такої людини, як ви, немає більше на землі і не може бути. Кожна людина є єдиною і унікальною.

Сьогодні на уроці ми будемо з’ясовувати, що таке людське «Я» і яким потрібно бути. (на слайді тема уроку)

Завдання уроку ( на слайді):

 - з’ясувати, що таке Людське «Я», з чого воно складається;

 - розвивати бажання виховувати власне «Я», віру у свої сили;

 - виховувати бажання бути культурною, вихованою, милосердною і доброю людиною.

V. Основна частина. Розкриття теми

1.      Бесіда

 - Людське " Я ". З чого ж воно складається?

Відповідь ви дасте, прочитавши статтю на с. 25.

2.      Самостійне читання.

 - Що ж належить до людського " Я "?

— Із чого складається людське «Я»?

— Від чого залежить прояв людського «Я»?

— Чи можна, тільки зустрівши людину, визначити її характер, людські якості?

— Що впливає на формування внутрішнього світу людини? Народжується дитина. Вона тільки з'явилася на світ, а вже потребує батьківської уваги, любові. Зараз від рідного оточення за­лежить, які риси характеру, звички закладаються в дитині. Дитина підростає, і вже не тільки рідні мають вплив на особистість, а й інші люди — в дитячому садку, школі, у транспорті, на прогулянці. Книги, музика, живопис впливають на формування внутрішнього світу людини.

3. Притча про Шартрський собор

Колись дуже давно у французькому місті Шартрі будували великий собор. Трьом робітникам, які підвозили матеріал, задали одне й те ж ли­стания: «Що ви робите?»

Перший відповів крізь щільно стиснуті зуби:

— Тягаю важучі тачки з цим проклятим камінням. Ось які мозолі набив на руках!

Другий відповів добродушно:

— Що роблю? Заробляю на кусень хліба своїй жінці і двом донечкам. А третій випрямився, витер піт з обличчя, широко посміхнувся і ска­зав:

— Я будую Шартрський собор!

— У чому полягав сенс життя кожного робітника?

— Хто із цих людей насправді щасливий? Чому?

— Яка основна думка притчі?

— Що, на вашу думку, може принести людині щастя?

Фізкультхвилинка «Ти – молодець!»

4. Колективне читання статті "Основа характеру" с. 19.

 - Хто з хлопчиків вам більше сподобався? Чому?

 - То які риси характеру треба формувати в собі?(сміливість, справедливість, рішучість, доброта, милосердя).

Весь материал – смотрите документ.

Содержимое разработки

Тема. Що таке людське «Я». Яким бути?

Мета. Формування ключових компетентностей: вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту, формувати духовно – моральні основи життя; соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших, продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі та команді, компететності з ІКТ - вміння осмислювати, опрацьовувати та використовувати інформацію, користуватися різноманітною довідковою літературою; громадянської – бути культурною, людиною, з відповідальністю ставитися до людей, до самого себе.

Формування предметних компетентностей: формувати в учнів розуміння про особистість і неповторність людського "Я ", розширювати і узагальнювати поняття дітей про поведінку між людьми, про вихованість і чемність, людську доброту та милосердя; розвивати вміння свідомо дотримуватись усталених норм поведінки, навички культурного звертання до людей; виховувати в дітей бажання бути культурною, вихованою, милосердною і доброю людиною.

Обладнання: презентація до уроку, скринька з дзеркалом, картки із заданнями

Вислови на дошці:

Для людини немає вибору, вона повинна бути людиною.

Добра людина не падає з неба, її потрібно виховувати.

В.Сухомлинський

Хід уроку

І. Організація початку уроку

Сонце світить нам, а ми –

Радісні й здорові,

Добрий ранок, сонечко,

Світ такий чудовий!

Вчитель: - Дорогі діти! Сьогодні у нас з вами незвичайне заняття. Давайте проведемо його у мирі, злагоді та гарному настрої. Тому для початку візьмемось за руки і побажаймо один одному, щось хороше, приємне, радісне, підтримаємо один одного.

ІІ. Повторення і перевірка домашнього завдання

- Про що ми говорили на минулому уроці?

- Які основні правила успішного навчання ви знаєте?

ІІІ. Актуалізація опорних знань. Створення проблемної ситуації

- На якій планеті ми живемо?

- Хто населяє нашу планету?

- Чим гарна наша планета?

- Як ви гадаєте, чи є на Землі найважливіша людина?

- Послухайте, будь ласка, легенду, яку я вам розповім.

Було в одного батька три сини. Виросли вони і роз'їхались у різні місця. Один з них вчив людей, другий лікував, а третій вирощував хліб. Якось приїхали вони до батька на гостину. За вечерею стали вони сперечатися між собою:

- Я найважливіший на Землі, адже я навчаю людей.

- Ні, я,- заперечив другий, - адже я лікую людей, щоб вони були здорові.

- Ні, я,- сказав третій, - адже я вирощую хліб, щоб люди мали що їсти.

Довго вони сперечалися і вирішили піти до старого мудреця. Вислухав їх мудрець, усміхнувся і сказав:

- Погляньте в цю скриньку, там в чарівному дзеркальці ви побачите найважливішу людину.

Подивились брати в дзеркало і побачили в ньому всіх трьох. Здивувались брати, а мудрець сказав:

- Це правда. Кожен з вас найважливіший на Землі. Адже кожен з вас дбає про те, щоб життя на Землі було краще.

Зрозуміли брати, що чим краще вони будуть виконувати свою справу, тим кращою і веселішою буде наша планета...

А що ви робите; щоб наша планета була кращою? А що можна ще зробити?

Діти, кожен з вас хоче зробити добру справу. Хто ж із вас найважливіший?

Давно немає мудреця. Але скринька його залишилася. Ось вона.

І щоб ви переконалися в тому, що кожна людина найважливіша, я відкрию вам цю скриньку; і там в дзеркальці ви побачите найважливішу людину на Землі.

ІV. Повідомлення теми і завдань уроку

Життя людини — складний механізм, який залежить не тільки від зовнішніх умов, але й від внутрішнього світу людини. Ось про цей світ ми й будемо вести розмову на уроці. Кожен із вас - особистість, і саме такої людини, як ви, немає більше на землі і не може бути. Кожна людина є єдиною і унікальною.

Сьогодні на уроці ми будемо з’ясовувати, що таке людське «Я» і яким потрібно бути. (на слайді тема уроку)

Завдання уроку ( на слайді):

- з’ясувати, що таке Людське «Я», з чого воно складається;

- розвивати бажання виховувати власне «Я», віру у свої сили;

- виховувати бажання бути культурною, вихованою, милосердною і доброю людиною.

V. Основна частина. Розкриття теми

1. Бесіда

- Людське " Я ". З чого ж воно складається?

Відповідь ви дасте, прочитавши статтю на с. 25.

2. Самостійне читання.

- Що ж належить до людського " Я "?

— Із чого складається людське «Я»?

— Від чого залежить прояв людського «Я»?

— Чи можна, тільки зустрівши людину, визначити її характер, людські якості?

— Що впливає на формування внутрішнього світу людини? Народжується дитина. Вона тільки з'явилася на світ, а вже потребує батьківської уваги, любові. Зараз від рідного оточення за­лежить, які риси характеру, звички закладаються в дитині. Дитина підростає, і вже не тільки рідні мають вплив на особистість, а й інші люди — в дитячому садку, школі, у транспорті, на прогулянці. Книги, музика, живопис впливають на формування внутрішнього світу людини.

3. Притча про Шартрський собор

Колись дуже давно у французькому місті Шартрі будували великий собор. Трьом робітникам, які підвозили матеріал, задали одне й те ж ли­стания: «Що ви робите?»

Перший відповів крізь щільно стиснуті зуби:

— Тягаю важучі тачки з цим проклятим камінням. Ось які мозолі набив на руках!

Другий відповів добродушно:

— Що роблю? Заробляю на кусень хліба своїй жінці і двом донечкам. А третій випрямився, витер піт з обличчя, широко посміхнувся і ска­зав:

— Я будую Шартрський собор!

— У чому полягав сенс життя кожного робітника?

— Хто із цих людей насправді щасливий? Чому?

— Яка основна думка притчі?

— Що, на вашу думку, може принести людині щастя?

Фізкультхвилинка «Ти – молодець!»

4. Колективне читання статті "Основа характеру" с. 19.

- Хто з хлопчиків вам більше сподобався? Чому?

- То які риси характеру треба формувати в собі?(сміливість, справедливість, рішучість, доброта, милосердя).

5 . Дослід зі свічкою

Погляньте на запалену свічку . Я боюсь , що вона згасне від мого подиху чи від вашого необережного руху, тому, намагаючись вберегти від негараздів, заховаю її під скляну колбу.Давайте подивимось що буде далі .

Свічка згасла . Чому ? (Припущення дітей . )

Висновок: Не слід ховатись від людей , треба не боятись спілкування з ними. Але слід не забувати, що душа кожної людини ніжна, як вогник свічки, який від необережного руху може згаснути, може запалити пожежу, а може порадувати в темряві.

6. Робота в групах (Скласти частини прислівїв)

7. Народна мудрість (с.26)

- Поясніть значення прислів’їв.

8. ЗОЛОТЕ ПРАВИЛО

- І пам’ятатимемо головне правило, яке заповідав нам Бог:

Ніколи не робіть іншим того, чого не бажаєте собі.

9. Опрацювання твору В.О.Сухомлинського «Який слід повинна людина залишити на землі?»

- Яким же повинно бути Людське «Я»? Яким треба бути?

10. Вправа «Якою повинна бути людина, щоб залишити гарний слід на землі?»

- Щоб не сталося з кожним з нас таке, як із цим чоловіком, ми повинні часто ставити собі запитання: «Хто я? Який? Кому краще від того, що я є на світі? Чи люблю я ближніх?»

- Якою повинна бути людина, щоб залишити гарний слід на землі? (доброю, чемною, милосердною, працьовитою, ввічливою, скромною, щирою тощо.)

11. Щоб називатися людиною, ми повинні робити добро, бути вдячними. Памятати 8 негідних речей, про які писав В. Сухомлинський:

1. Не гідно здобувати своє благополуччя за рахунок інших.

2. Залишати товариша у біді.

3. Бути боягузом.

4. Обманювати.

5. Лицемірити.

6. Не мати власної думки.

7. Давати нездійсненні обіцянки.

8. Нашіптувати, наговорювати на товариша.

12. Опрацювання статті в підручнику «Яким бути?» (с. 26-27) (самостійно).

13. Правила «Я – Людина»

1. Сказав – зроби.

2. Не впевнений – не обіцяй.

3. Помилився – визнай.

4. Забувся – попроси пробачення.

5. Говори тільки те, що думаєш.

6. Не можеш сказати правду – поясни, чому.

7. Не видавай чужу таємницю.

8. Не будь хвалько.

9. Старайся робити добро скромно, непомітно.

V. Рефлексія

  • Давайте і ми залишимо свій невеличкий слід. Які висновки зробили із сьогоднішнього уроку. Якими ви хочете вирости?

(Діти на слідочках пишуть свої думки)

- Що ж, підходить до завершення наш урок. А тепер скажіть, чи виконали ми завдання уроку?

Перегляд відеоролика «Доброта»

VІ. Домашнє завдання

  • Будьте ж добрими, носіть у своїх серцях світле сонечко любові до всього світу, вмійте зігріти і освітити своєю любов’ю, турботою, ласкою, щирістю ближніх. Це і буде домашнім завданням на все ваше життя. Нехай у вашому житті буяють сади з міцним корінням і прекрасними плодами.

  • Опрацювати с. 24-27











































Уманська загальноосвтня школа І – ІІІ ступенів №11 ім. М.П.Бажана Уманської міської ради Черкаської області







Урок

Я у світі

Що таке людське «Я». Яким бути?



Підготувала: Тупчій В.В.,

вчитель початкових класів



















Умань 2014р.







-80%
Курсы повышения квалификации

Информационные технологии в работе учителя начальных классов: создание дидактических материалов к уроку с помощью программного обеспечения SMART Notebook

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Урок для начальных классов «Я у світі». "Що таке людське «Я». Яким бути?" (24.52 КB)
