Материал на украинском языке.
Мета уроку: формувати поняття «прісна водойма – природне угруповання»;
збагатити уявлення учнів про рослинний і тваринний світ водойм;
розвивати вміння встановлювати зв’язки між рослинами і тваринами прісних водойм, будувати ланцюги живлення;
з’ясувати, які дії людей можуть зруйнувати водойму як природне угруповання;
виховувати любов до рідного краю і бережливе ставлення до його природи.
Обладнання: підручник «Я і Україна» 4 клас авт. Т. М. Байбара, Н. М. Бібік, таблиця «Прісна водойма», ілюстрації рослин і тварин водойм, картки з тестами, кросворд, презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Продзвенів дзвінок , починається урок.
Попрацюєм всі старанно, щоб почути у кінці , що у нашім
Щоб урок пройшов добре , яких правил потрібно дотримуватись?
(Правила)
дружнім класі діти просто , молодці!
Сьогодні на уроці ми продовжимо читати книгу «Мій рідний край». Прочитайте сторінки подорожі,
- Що ви очікуєте від уроку?
Щоб подорожувати потрібно знати погоду в рідному краю. (Календар)
ІІ. Підсумок фенологічних спостережень.
1 сторінка – «Прогноз погоди». Виступ учня, що виконує роль синоптика. Він повідомляє про стан погоди, а діти роблять позначки у календарі погоди (стан неба, температура повітря, напрям вітру, опади, інші явища природи).
Народний календар.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
2 сторінка – «Питайлик». Він хоче нам задати питання: Де? Куди? Коли? Звідки? Як? (Яка це частина мови?)
- - Що таке природні угрупування?
- - Які є угрупування?
- Яку місцевість називають луками?
- На які групи діляться всі живі організми у природних угрупуваннях?
Всім цікавиться питальний знак.
- Питальний знак цікавиться, як діти підготували домашнє завдання.
Тестова перевірка домашнього завдання.
1 варіант
1. Безлісі ділянки, вкриті трав’янистими рослинами – це
а) болото;
б) ліс;
в) луки.
2. На луках живе багато
а) звірів;
б) комах;
в) риб.
3. Підкресли назви рослин, які ростуть на луках
голубі дзвоники, ліщина, стоколос, конвалія, очерет, конюшина
4. Вуж відноситься до
а) організмів – виробників; б) організмів – споживачів; в) організмів – перетворювачів.
5. Щоб трави на луках були високими і густими, їх требаа) поливати;
б) підживляти;
в) підсівати кормовими травами.6. Побудуй ланцюг живлення між попелицею, горошком мишачим і сонечком.
(горошок мишачий – попелиця – сонечко)
2 варіант
1. Луки – це
а) природна зона; б) природне угруповання; в) природний заказник.
2. На луках росте багато
а) високих дерев; б) кущів; в) трав’янистих рослин.
3. Підкресли назви звірів, які живуть на луках
вовк, кріт, олень, миша, нутрія, хом’як
4. Опеньки лугові відносяться до
а) організмів – виробників; б) організмів – споживачів; в) організмів - перетворювачів.
5. Люди використовують луки
а) щоб відпочивати; б) для сіножатей і пасовиськ; в) для одержання сіна і зеленого корму.
6. Побудуй ланцюг живлення між конюшиною, ропухою і комахою.
(конюшина – комаха –ропуха)
Перевірка , самооцінювання)
ІV. Актуалізація опорних знань.
Щоб дізнатись нові таємниці.
1. Розгадування кросворда.
а) Водойма, створена людиною (Ставок)
б) Наймілкіше море в Україні (Азовське)
в) Місце, де на поверхню землі витікає підземна вода(Джерело)
г) Синя стрічка блищить, щось тихенько гомонить(Річка)
д) Частина океану, яка врізається в сушу(Море)

Весь материал – смотрите документ.











Мікроскопічні водорості 

Осока рогіз ставковик хохуля. (рогіз)
Урок для начальных классов "Прісна водойма" (1.82 MB)

