ЦИКЛ УРОКІВ З ТЕМИ «ГРИБИ. ЛИШАЙНИКИ»
УРОК 1
Загальна характеристика царства Гриби
Мета: сформувати в учнів уявлення про царство Гриби як безхлорофільні гетеротрофні організми, з'ясувати особливості будови й життєдіяльності грибів; розвивати вміння порівнювати, узагальнювати, логічно мислити, встановлювати зв'язки будови й функцій, робити висновки на основі подібності та відмінності; формувати навички роботи зі схемами, таблицями, підручником; продовжувати виховувати бережливе ставлення до природи, здійснювати екологічну освіту та виховання; залучати школярів до наукової творчості.
Обладнання: таблиця «Гриби», кімнатні рослини, схеми будови клітини рослин, тварин і грибів, фотографії грибів, муляжі шапкових грибів, натуральні об'єкти — печериці, гливи.
Базові поняття й терміни: гриби, мікологія, клітина.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
Інтерактивна методика «Тренування»
Учні висловлюють усе, що їм відомо про гриби. Учитель на дошці записує їхні повідомлення, допомагає встановити зв'язки між поняттями {схема І).
II Мотивація навчальної діяльності
Поетична хвилинка
Дубовий Нестор дивиться крізь пальці
На білі вальси радісних беріз.
І сонний гриб в смарагдовій куфайці
Дощу напився і за день підріс.
Ліна Костенко
III. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу
1. Класифікація грибів.
1) Розповідь учителя
Наука, що вивчає гриби, — мікологія (від грец. мікес — гриб, логос — вчення). Виділити гриби в самостійне царство запропонував у II пол. XIX ст. Г. де Фріз.
Учитель повідомляє тему уроку й разом із учнями визначає мету.
В Україні мікологія почала розвиватися тільки у 30-х рр. XX ст. Видатними українськими мікологами є М.Підоплічко, В.Білай, І.Дудка.
До царства Гриби належать відділи: Слизовики, Гриби й Лишайники
.
2) Повідомлення учня
Слизовики — це організми, що не мають сталої форми тіла (таке тіло називається плазмодієм), не великі за розміром, бувають різного забарвлення (жовтого, білого, оранжевого). Молоді слизовики можуть пересуватися, розмножуються спорами. їх існує близько 450 видів.Слизовики — гетеротрофи (бувають сапротрофи й паразити). Несприятливі умови переживають у стані спокою. Часто є збудниками хвороб рослин, особливо пасльонових.
2. Характеристика грибів. Робота в групах Завдання
Знайти у тексті § 55 підручника* й опрацювати матеріал про:
група 1 — поширення й будову грибів;
група 2 — живлення грибів;
група 3 — розмноження грибів.
Презентації творчих груп
Група 1
Відділ Гриби налічує близько 100 тис. видів, відомих із палеозойської ери. Вони поширені скрізь на суходолі і трапляються у воді. Особливо багато грибів у вологих тропіках, а також у лісах, болотах, пустелях, снігах і льодах Арктики й Антарктиди.
3 рослинами | 3 тваринами |
Прикріплений спосіб життя. | Відсутність хлорофілу. |
Необмежений ріст. | У складі клітинної оболонки — хітин. |
Наявність клітинної стінки. | Гетеротрофний спосіб живлення. |
Розмноження спорами. | Запасна речовина — глікоген. |
Поглинання їжі шляхом всмоктування | Утворення й виділення продукту |
| життєдіяльності — сечовини |
| |
Вегетативне тіло грибів називається міцелієм, або грибницею. Міцелій складається із тонких переплетених волокнистих або ниткоподібних утворів — гіфів. Гіфи бувають одноклітинні й багатоклітинні. У деяких грибів гіфи міцелію диференційовані подібно до тканин — механічної, провідної. До того ж гіфи міцелію можуть переплітатися і зростатися, утворюючи несправжню тканину, що називається плектенхімою. Справжні тканини у грибів відсугні.
Група 2
Гриби живляться, всмоктуючи їжу всією поверхнею міцелію. За способом живлення вони є гете-ротрофами й поділяються на три групи:
-сапротрофи живуть на рештках мертвих тварин і рослин, прикріплюються ризоїдами до субстрату й розкладають органічні рештки. До цієї групи належать дріжджі, мукор, пеніцил;
-паразити прикріплюються до субстрату спеціальними присосками-гаусторіями, через які відбувається висмоктування поживних речовин із клітини хазяїна. До таких грибів належать трутовики.
Деякі багаторічні паразити рослин, руйнуючи деревину, спричинюють загибель рослини-хазяїна й переживають його, перетворюючись із паразита на сапрофіт;
-симбіонти беруть участь в утворенні мікоризи — співжиття гибів із коренями вищих рослин.
Гіфи грибів обплітають корені рослин і потрапляють усередину органів та клітин. Гриб поглинає з грунту воду та мінеральні речовини й передає їх рослині, створюючи велику всмоктувальну по верхню, а рослина забезпечує гриб органічними ечовинами.
Мікориза має особливе значення, якщо дерево росте на бідному грунті.
Група З
Гриби розмножуються:
а) вегетативно:
-частинами міцелію;
-відокремленими члениками, на які розпадаються гіфи міцелію (о'щії, або троспори);
-брунькуванням — утворенням бічних виростів на міцелії чи одній клітині, які, розростаючись, перетворюються на самостійні клітини, що відчленовуються від міцелію;
-склероціями, які утворюються при сильному ущільненні сплетених між собою підсохлих гіфів, укритому зовні твердою темною оболонкою (мають форму ріжків, подушечок, кульок тощо);
б) спорами, що утворюються на подових тілах або в спорангіях; спори переносяться повітрям, комахами, іноді водою;
в) статеве розмноження відбувається складно, типи його різномані.
IV. Рефлексія
1) Пошукова бесіда
Чому гриби виділено в окреме царство?
Що в них спільного з рослинами? А з тваринами?
Заповнення таблиці 1
Створення схеми 2
V. Контроль і корекція знань Інтерактивна вправа «Знайди логічну помилку»
Завдання
Знайдіть зайвий термін і скажіть, чому ви так вирішили:
I ряд — гриби, бактерії, слизовики, лишайники;
II ряд — паразити, автотрофи, симбіонти, сапрофіти;
III ряд — хітин, глікоген, хлорофіл, сечовина.
VI. Підсумки уроку
Формування висновку
Висновок. Гриби — це особливі гетеротрофні живі організми, які разом зі слизовиками та лишайниками об'єднані в царство Гриби.
VII. Домашнє завдання
1) Вивчити § 55 підручника.
2) Для охочих: підготувати повідомлення про гриби з погляду спеціалістів: мікробіолога, еколога, лікаря, біотехнолога, кулінара.
3) Випереджальне завдання: підготувати творчі проекти на теми:
• «Значення грибів у природі»;
• «Значення грибів у житті ЛЮДИНИ».
У записник учителя
У грунті є багато мікроскопічних грибів — в 1 г до 1 млн й навіть більше.
Серед грибів є хижаки. За допомогою деяких пристосувань гриби-хижаки гіфоміцети вловлюють здобич (нематоди), розчиняють її оболонку, висмоктують внутрішній вміст, використовуючи його для свого живлення. Оскільки нематоди — шкідники сільськогосподарських культур, гриби-хи-жаки можна використати в боротьбі з ними.
Чага, або березовий гриб (інші назви — цир, чорна губа, березова губа), має вигляд наросту неправильної форми чорного кольору з потрісканою поверхнею. Поселяється на стовбурі живої берези в тріщинах
кори, іноді сягає до 0,5 м завдовжки й може важити навіть 2 кг. Розмножується спорами. Його використовують у народній медицині: чага містить комплекс барвників, які легко вбираються водою й мають лікувальні властивості.
Із давніх-давен відомий симбіоз грибів і квіткових рослин. У єгипетських гробницях було знайдено насіння пажитниці, заражене тим самим грибом, з яким вона досі перебуває в симбіозі.
Мешканці бразильських джунглів називають гриб, який росте буквально на очах, «дамою під покривалом». З'являється він із пружного білого «яйця», котре на очах збільшується, тріскається й розпадається на дві половинки. З них з'являється яскраво-оранжева шапочка на довгій білій ніжці. Ніжка швидко збільшується. Наукова назва цього гриба — дзвоникуватий диктофон.
Є гриби, що ростуть у ґрунті. Це — трюфелі. їх знаходять за допомогою спеціально навчених собак. Досвідчені ж грибники відшукують трюфелі самі, знаючи, що трава над ними ніби випалена. Є трюфелі чорні, білі й оленячі. В Україні чорні трюфелі трапляються в південно-західних букових лісах.
УРОК 2
Різноманітність грибів. Цвілеві гриби
Мета: сформувати уявлення про різноманітність грибів, особливості їх будови, життєдіяльності та розмноження; виявити характерні особливості нижчих та вищих грибів; розвивати розуміння еволюційного розвитку живого, уміння порівнювати, аналізувати, робити висновки.
Обладнання: мукор на харчових продуктах, лупа, мікроскоп, обладнання для виготовлення мікропрепаратів, постійні мікро-препарати з пеніцилом, таблиця «Гриби».
Базові поняття й терміни: нижчі гриби, вищі гриби.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування практичних умінь
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань .
Завдання . Знайдіть пару, знаючи походження термінів.
Дайте визначення термінам, складові частини яких тут є.
сапрос тканина
трофее симбіози риза
живлення співжиття
корінь гнилий спора
мікес
посів гриб вчення
логос нахлібник
вигляд паразитос гіфе
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. У людини є багато супутників серед тварин і рослин. А що ви знаєте про гриби, які постійно живуть біля людини? Пригадайте зіпсовані продукти. У каструлі під кришкою зосталася варена картопля й про неї забули. Коли через кілька днів відкрили кришку, то побачили пухнасту «вату» — білу цвіль. Що ж це за живі організми і як вони утворилися?
Відповідь на це запитання ми отримаємо на сьогоднішньому уроці.
{Оголошує тему й мету уроку.)
III. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу
1. Поняття про вищі та нижчі гриби.
Розповідь учителя.Гриби — велика група організмів, що займає особливе місце в системі органічного світу та налічує близько 100 тис. видів. Гриби різноманітні за зовнішнім виглядом, місцем існування та фізіологічними особливостями, але в їх будові є спільні риси, й тому умовно їх поділяють на нижчі та вищі гриби. Міцелій нижчих грибів або зовсім не розвинутий, або представлений неклітинним міцелієм.У вищих грибів він багатоклітинний.
2. Особливості будови нижчих грибів.
Виконання лабораторної роботи
Лабораторна робота № 16 Тема. Будова нижчих грибів.
Мета: ознайомлення з біологічними особливостями мукору.
Обладнання та матеріали: му-кор на харчових продуктах, мікроскоп, лупа, обладнання для виготовлення мікропрепаратів.
Хід роботи:
1.Розгляньте неозброєним оком та за допомогою лупи мукор на хлібі. Знайдіть нитку цвілі і спорангій зі спорами.
Приготуйте мікропрепарат: на сухе предметне скло покладіть частину грибниці і, не накриваючи накривним скельцем, розгляньте під мікроскопом при малому збільшенні. Знайдіть міцелій і спорангії зі спорами.
На поверхню препарату нанесіть краплину води та накрийте його накривним скельцем.
4.Розгляньте мікропрепарат при великому збільшенні. Спостерігайте за збільшенням розмірів спорангія і виходом із нього великої кількості спор. Переконайтеся, що гриб не має перетинок і вся грибниця схожа на розгалужену багатоядерну клітину.
5.Зробіть висновок про особливості будови мукора як нижчоо гриба.
3. Особливості будови вищих грибів.
Робота в групах
Завдання
Опрацюйте текст на с. 232 та малюнки 203 і 204 підручника, розгляньте постійний мікропрепарат гриба пеніцила.
Дайте відповіді на запитання:
група 1 — Що спільного в будові мукора та пеніцила?
група 2 — Що відмінного в будові мукора та пеніцила?
група 3 — Чому цвілеві гриби оселяються на органічних рештках?
група 4 — За яких умов можна уникнути появи цвілі?
(Групи звітують про виконані завдання.)
4. Різноманітність цвілевих грибів.
1) Аналіз схеми
Учитель. На рештках рослин і тварин, у ґрунті та продуктах харчування можна побачити характерні плівочки, утворені добре розгалуженими міцеліями грибів. За цю особливість їх називають цвілевими грибами. Вони є представниками різних класів грибів (схема 3).
На сьогоднішній урок ми запросили науковців та фахівців, діяльність яких пов'язана з існуванням цих грибів.
2) Повідомлення «спеціалістів»
Мікробіолог. У 1928 р. видатному шотландському бактеріологу Олександрові Флемінгу замовили статтю про властивості стафілококів. Перш ніж написати статтю, учений вирішив перевірити особливості розвитку цих мікробів: форму колоній, їх забарвлення, розміри. Під час досліджень доводилося відкривати чашки з мікробами й довго розглядати їх під мікроскопом. Була вогка лондонська осінь. Та що це? Біля пухнастої цвілі, що виросла в чашці, колонії стафілококів неначе розчинилися. Флемінг уже бачив схожу картину років вісім тому, коли відкрив лізоцим, — сильну антимікробну речовину, яку виділяє людський організм. Отже, цвіль також виділяє речовини, згубні для стафілококів? «Ні, цю чашку не можна викидати! Навпаки, її треба берегти як зіницю ока. Можливо, це — нове відкриття».
О.Флемінг, вивчаючи гриби, винайшов усім відому речовину, що рятує життя хворим людям, — антибіотик пеніцилін. У 1945 р. ученого за це відкриття було нагороджено Нобелівською премією. Сам же Флемінг, виступаючи у Французькій академії з промовою, зазначив, що він мав багато попередників.
Лікар. І це справді так. Сама назва антибіотиків (від лат. апііЬіойсит — проти життя) — а пеніцилін був першим у цій серії ліків — походить від терміна «ан-тибіозис», який у 1889 р. запропонував французький лікар ІЇ.Віл-лємен для позначення процесу взаємного знищення організмів.У 1896 р. з грибків було виділено перший антибіотик — «мікофе-нолову кислоту» (від грец. мукез — гриб, фенол — карболка, що вказує на хімічну природу виділеного антибіотика).
У цьому ж році невідомий студент Ліонської військово-медичної академії Е.Дюшес описав у своїй дипломній роботі «життєву конкуренцію» між мікроорганізмами та цвілевими грибами, особливо зеленими.
На згубну дію зеленої цвілі на мікроорганізми звернули увагу ще за 50 років до Флемінга російські лікарі В.Манасеїн і О.Полотебнов. Вони лікували шкіряні хвороби, спричинені бактеріями, шкіркою апельсинів, на якій росла цвіль. У роки Другої світової війни з пеніцилу почали одержувати антибіотик пеніцилін, який успішно використовували для лікування запалення легенів, газової гангрени та інших хвороб. 1 г пеніциліну припиняє дію тисячі мільярдів хвороботворних бактерій.
Учитель. Антибіотики — речовини, які знищують або припиняють розвиток мікробів, тобто виявляють бактерицидну дію. Нині вчені вже виділили й вивчили понад 400 антибіотиків. їх добувають із природного матеріалу або синтетичним способом.
Кулінар. Історія знаменитого французького сиру «Рокфор» пов'язана з легендою про хлопчи-ка-пастуха. Одного разу, виганяючи худобу на пасовисько, він забув шматочок сиру, загорнутий у хустку, у печері, де ночував. Повернувшись через кілька днів, хлопчик розгорнув хустку і побачив, що сир вкрився плямами та прожилками синьо-зеленої плісняви, став схожим на мармур. Але малий пастух був дуже голодним і вирішив з'їсти сир. Як же він здивувався, коли сир не тільки не втратив свій смак, а став ще приємнішим і пікантнішим.Нині французькі сири «Ка-мамбер», «Брі», італійський сир «Горгонцола», голубий датський сир теж готують за допомогою грибів.
Учитель. Виробництва, у яких для отримання якогось продукту використовують живі організми, називають біотехнологічними. До таких виробництв належить пивоваріння, випікання хліба, виноробство.
Біотехнолог. 6 тис. років тому шумери вже знали мистецтво пивоваріння. Уміли варити пиво. й стародавні єгиптяни. Досліджуючи краплю пива, А. ван Левен-гук зумів знайти у ній під мікроскопом жовті кульки дріжджів — одноклітинні гриби, здатні розщеплювати глюкозу на етиловий спирт та вуглекислий газ. Деякі дріжджі нагромаджують у клітинах білки та жири, тому їх споживають у їжу. У природі налічують близько 390 видів дріжджів, але в промисловості використовують лише кілька видів.
Учитель. А яку роль відіграють цвілеві гриби у природі?
Еколог. Цвілеві гриби за способом живлення — сапротрофи. Досить поширені гриби ризопус та мукор, розмножуючись на харчових продуктах, псують їх і завдають шкоди людині. Але у природі цвілеві гриби разом із бактеріями становлять групу редуцентів, які розкладають органічні рештки, забезпечуючи таким чином колообіг речовин у природі. На 1 га ґрунту міститься 4 ц бактерій, 2—3 ц грибів, водоростей та найпростіших тварин.
IV. Рефлексія
Проблемне навчання Проблемні запитання
Відомо, що гриби не можуть активно знаходити собі "їжу. Але тоді чому вони, як і бактерії, всюдисущі? Які біологічні особливості забезпечують їм успішне захоплення нових місць існування? Спори нижчих грибів мають джгутики. У якому середовищі вони допомогають грибам поширюватися?
Спори грибів можуть підійматися з висхідними течіями повітря на висоту 6 000 м і у вільному падінні перебувати 15 діб. Які властивості спор забезпечують таке повільне падіння? Яке біологічне значення мають різні пристосування в будові спор?
V. Підсумки уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
-На уроці ми вивчили...
-До нижчих грибів належать...
-Пеніцил має міцелій...
-Цвілеві гриби у природі відіграють...
•Знання про цвілеві гриби потрібні для...
VI. Домашнє завдання
Вивчити § 57 підручника.
Для охочих: підготувати повідомлення про гриби-паразити, які завдають людям шкоди.
У записник учителя
Цікаво знати, що...
• Крім пеніциліну, з грибів було виділено й інші антибіотики:
стрептоміцин (1943);
хлортетрацикдін (1945);
тетрациклін (1953);
олеандоміцин (1960).
За допомогою грибів виготовляють деякі вітаміни. Зокрема, вітамін В2 (рибофлавін) — його виділяють із продуктів життєдіяльності дріжджів.
Клітини дріжджів при обробці звуками вдвічі збільшують свою активність щодо зброджування тіста. З такого тіста виходить якісніший хліб.
• Близько ста років тому в аулах горців-карачаївців біля підніжжя Ельбрусу винайшли спосіб приготування дуже корисного напою — кефіру, додаючи до молока закваску — кефірні зерна. Таємницю про них горяни не розголошували: так вимагала
релігія. Але поступово з рецептом приготування кефіру ознайомилися в усьому світі. Як виникли кефірні зерна — досі невідомо. Є припущення, що їх виявили в недостатньо вискобленому бур-дюці, куди наливали молоко для заквашування. На вигляд вони схожі на грудочки рисової каші. Це симбіоз молочнокислої бактерії та дріжджового гриба.
Приготування постійних препаратів грибів для мікроскопічного вивчення
Готують невелику кількість агарізованого поживного середовища.
Поживне середовище тонким шаром наливають на поверхню предметного скла та дають застигнути.
Мікробіологічною петлею проводять по поверхні культури гриба, вирощеного в чашці Пет-рі, а потім по поверхні предметного скла.
Предметне скло ставлять у склянку, на дні якої налито дистильовану воду. Краї склянки змащують вазеліном, зверху накривають склом.
Через 2—3 дні на склі розів'ється міцелій гриба. Скло виймають. На поверхню поживного середовища, що містить міцелій гриба, за допомогою піпетки наносять суміш 96 % спирту та 70 % оцтової кислоти (2 : 3), слідкуючи за тим, щоб рідина повністю покривала міцелій гриба і не залишала повітря. Після цього скло витримують на повітрі 20 хв.
Потім скло на 10 хв занурюють в іншу склянку з дистильованою водою.
Скло з міцелієм гриба переносять у склянку з розчином ген-цианвіолету (3 мл фіолетового чорнила «Радуга-2» розчиняють у 100 мл води) та залишають у розчині барвника на добу.
Через добу скло підсушують, знімаючи розчин фарбника за допомогою фільтрувального паперу, переносять на 10 хв у склянку з водою, після чого
знову підсушують та вивчають під мікроскопом.
При розгляданні мікро-препарату обирають найвдалішу його частину за розміром із накривне скельце, а решту видаляють.
Ділянку з міцелієм заливають кількома краплями гліцерин-желатину та накривають накривним скельцем. Залишок глі-церин-желатину, що виступає за край скельця, видаляють за допомогою леза. Скельце по краях окантовують клеєм БФ-2.Гліцерин-желатин готують так: 7 г чистого харчового желатину розмочують упродовж 2—3 год у 42 мл води, додають 50 мл гліцерину та 0,5 г фенолу. Суміш нагрівають, перемішуючи на водяній бані, після чого фільтрують через складену втричі марлю та охолоджують. Застиглий гліцерин-желатин може зберігатися досить довго. За необхідності беруть частину застиглого гліцерин-желатину, розігрівають та використовують.
УРОК З
Різноманітність грибів. Гриби-паразити
Мета: ознайомити учнів із паразитичними грибами та особливостями їх біології; розширити знання про пристосування грибів до паразитизму, ознайомити з профілактичними заходами щодо захворювань рослин, тварин і людини, спричинених грибами; формувати бережливе ставлення до свого здоров'я.
Обладнання: таблиця «Гриби-паразити», колекція злакових рослин, уражених сажкою, набір листків барбарису і злакових рослин, уражених іржею, бульби картоплі, уражені фітофторозом, гриби-трутовики.
Базові поняття й терміни: фітофтора, ріжки, сажкові, іржасті гриби, трутовики.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Розминка
Вправа на розвиток логічного мислення
Учитель зачитує описові речення, після кожного роблячи паузу, а учні, які уважно слухають, називають варіанти відповіді. Хто першим здогадається, про що йдеться, підіймає руку.
• Живлення в них гетеротрофне.
• Вони співіснують з іншими організмами.
Міцелій у них може бути одноклітинним і багатоклітинним.
У зв'язку з пристосуванням до свого життя, вони втрачають навіть плодові тіла.
Деякі з них мають спеціалізовані форми спороношення.
•
Вони спричиняють шкоду живим органі
• Вони — збудники багатьох хвороб рослин, тварин і людини.
(Відповідь. Гриби-паразити.) Саме про них ми будемо говорити на сьогоднішньому уроці.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Цифровий біологічний диктант
Завдання Із перерахованих тверджень виберіть характерні для:
варіант 1 — мукору; варіант 2 — пеніцила; варіант З — дріжджів.
1.Сиза цвіль.
2.Багатоядерний міцелій.
3. Розмноження брунькуванням.
4. Біла цвіль.
5. Сапротрофне живлення.
6. Розмноження спорами.
7. Багатоклітинний міцелій.
8. Виділяють антибіотик.
9. Забезпечують бродіння.
10. Псують продукти харчування.
11. Одноклітинний гриб.
(Відповіді. Варіант 1: -2, 4, 5, 6,10, 11;
варіант 2: - 1, 5, 6, 7, 8, 10;
варіант 3: -3, 5, 6, 9, 11.)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Прийом «Зацікав»
Учитель. В епоху Середньовіччя траплялися спалахи дивної хвороби, що знищувала не менше людей, ніж чума й холера. Було відомо дві форми розвитку хвороби: розвиток гангрени — змертвіння певного органа (так званий «антонів вогонь») та поява конвульсій — судом («злі корчі»). Під час одного із великих спалахів цієї хвороби наприкінці X ст. у Франції загинуло 40 тис. людей. Цей недуг не обминув і наш край. Під час азовських походів Петра І від цієї хвороби загинуло 20 тис. людей. Нині це рідкісне захворювання, тому що люди навчилися його попереджати. Причина захворювання — алкалоїди паразитичного гриба, назва якого — ріжки.
До грибів-паразитів належить багато видів, сьогодні ми з ними ознайомимося.
IV. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу
1. Особливості паразитичного
способу живлення організмів.
1) Складання асоціативної схеми
Учні пригадують усе, що асоціюється зі словом «паразит» (схема 4).
Висновок. Паразитизм — форма співжиття організмів різних видів, за якої один із них (паразит) використовує іншого (хазяїна) як джерело живлення та середовище існування. Наука, що займається вивченням паразитів та спричинюваних ними хвороб організмів, — паразитологія.
2) Бесіда
Які взаємовідносини існують між паразитом і хазяїном?
Які організми можуть бути в ролі паразита? А хазяїна?
Висновок. Паразити живляться живими, а не мертвими організмами, тому вони пригнічують життєдіяльність організму-хазяї-на, а іноді призводять до смерті. Такі взаємовідносини між організмами називають антагоністичними — хазяїн намагається позбутися паразитів, а ті натомість — послабити цю дію.
У природі паразитизм трапляється серед рослин, тварин і грибів. Майже кожен живий організм є хазяїном для одного чи кількох паразитів.
2. Різноманітність грибів-паразитів.
1) Розповідь учителя Гриби-паразити становлять велику групу, близько 10 тис.
видів. Вони паразитують не тільки на рослинах — є види грибів, які уражають шкіру людини, її дихальні шляхи. Є й такі, що паразитують на тваринах. Стригу-чий лишай, яким люди заражаються від котів, спричинює гриб.
2) Демонстрація гербарного матеріалу
Учні розглядають гербарій основних представників грибів-паразитів, визначають їх систематичне положення.
3) Проблемне навчання
Проблемне запитання — Чи будуть гриби-паразити набувати спеціалізації у зв'язку з паразитичним способом життя?
4) Робота в малих творчих групах
Завдання
За § 57 підручника (с. 234— 236) ознайомтеся з будовою, способами зараження, пристосуванням до паразитичного способу життя грибів-паразитів:
група 1 — фітофтори картопляної;
група 2 — борошнисторосяних грибів;
група 3 — ріжків;
група 4 — трутовиків;
група 5 — сажкових грибів;
група 6 — іржастих грибів.
Після виконання завдання представник групи презентує вивчений матеріал із послідовним складанням опорного конспекту у вигляді таблиці на дошці (табл. 2). (Учні переносять його у свої робочі зошити.)
Схема 4 Гриби-паразити
| Клас ооміцети | | |
Назва гриба | Особливості будови | Захворювання, які Спричиняє профілактика | |
Фітофтора картопляна | Паразитує на картоплі, уражає її бадилля і бульби,а також уражає майже всі пасльонові,особливо помідори. Зараження рослин відбувається зооспорами через продихи. | Спричинює фітофтороз картоплі (картопляну гниль) | Агротехнічні заходи. Виведення фітофторостійких сортів. Обприскування рослин бордоською рідиною | |
клас аскоміцети |
Борошнисто-росяні гриби 150 видів | Збудники небезпечних хвороб у вищих рослин. Гриби розвивають багатоклітинний міцелій білуватого кольору, що стелиться на поверхні листків, своїми присосками проникає в клітини епідермісу й живиться за рахунок рослини-хазяїна | Зменшують урожай на 30%, а інколи знищують на 100% | Обрізування і знищення хворих органів рослини. Виведення стійких сортів агрусу, троянд, малини, ожини, винограду, яблунь, груш |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | | |
| | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | Злісний паразит злакових | Спричинюють «антонів | Очищення посівного |
| | культур. На одній насінині | вогонь», «злі корчі» — | матеріалу. |
| | пшениці може бути | захворювання, | Агротехнічні засоби. |
| | до 20 млн спор. Спора | які розвиваються при | Знищення рослин разом |
| | проростає разом із зернівкою злаків. Зараження рослини може відбуватися і внаслідок потрапляння спор на квітку чи вегетативні органи. | споживанні зерна з ріжками, що містять отруйні речовини. Гриб може принести зниження врожайності | зі спорами паразита |
| | Наприкінці літа міцелій гриба перетворюється в щільне плетиво гіф чорно-фіолетового кольору — ріжки | пшениці на 20 % | |
| | Клас Базидіоміцети | |
| Трутовики | Трутовики — руйнівники | Гриби руйнують деревину, | Санітарний догляд, охорона |
| | деревини. Зараження | завдаючи шкоди лісовому | рослин від поранень, |
| | відбувається спорами через ушкоджені ділянки стовбура. Вони проростають, утворюючи міцелій. Гіфи пронизують весь стовбур, а плодові тіла утворюються на його поверхні через кілька років. У них дозрівають багаточисленні спори, які розносяться по лісу, заражаючи нові рослини | господарству | своєчасне лікування ран плодових рослин. Хімічна обробка дерев |
| Сажкові гриби | Не утворюють плодових тіл. | Спричинюють | Знезараження посівного |
| | Ці гриби можуть уражати | захворювання у рослин. | матеріалу. |
| | рослини як під час | Пухирчаста сажка кукурудзи | Знищення хворих рослин |
| | проростання зернівок, | відома у Європі з 1829 р. | до розпилювання спор; |
| | так і під час цвітіння. | Знижує врожайність культур | застосування сівозміни. |
| | Суцвіття заражених рослин мають вигляд обвуглених, оскільки утворюється величезна кількість товстостінних темних спор | на 20-30 % | Виведення високостійких сортів до враження сажкою |
| Іржасті гриби | Неодмінні паразити вищих | Спричинюють хлібну | Високий рівень агротехніки. |
| | рослин, на уражених | лінійну іржу. Збудник — | Виведення стійких сортів |
| | листках яких з'являються | пукцинія злакова — завдає | проти іржі. |
| | бурі плями, що нагадують іржу, звідки й назва хвороби | великої шкоди сільському господарству | Знищення проміжних хазяїв |
| | | | |
5) Інформація знавців (див. домашнє завдання уроку 2)
Парша
Заразне грибкове захворювання шкіри, волосся й нігтів. Зараження відбувається при безпосередньому контакті з хворим і через предмети особистої гігієни.
На початку захворювання на волосистій частині головиз'являються червоні запальні лущені ділянки і круглі жовтішкірочки, які, зливаючись, утворюють, у запущених випадках, уцільну жовту суху кірку. Це щіт ки, що складаються з чистої культури гриба, мають світло-жовтий колір і неприємний мишачий за- пах. Волосся стає сухим, тьмяним, і за відсутності лікування згодом відмирає.
Уражені нігті потовщені, жовтого кольору, легко кришаться.
Лікування проводять у лікарні.
Стригучий лишай
Загальна назва двох грибкових захворювань — трихофітії й мікроспорії. Збудники — паразитичні грибки кількох видів — вражають і людей, і тварин.
При трихофітії на місті проникнення спор грибка в шкіру через 5—7 днів з'являється чітка червона пляма, яка починає лущиться. Грибки з шкіри швидко вражають волосся, яке стає ламким і стирчить над поверхнею шкіри у вигляді коротких «пеньків».
Захворювання передається при безпосередньому контакті з хворим і через предмети особистої гігієни, а також при контакті з хворими тваринами.
Лікування проводять у лікарні.
{Якщо на уроці не вистачає часу на прослуховування повідомлень, учитель пропонує учням розмістити їх на стенді «Здоров'я — найбільше багатство» для індивідуального опрацювання учнями.)
V. Рефлексія
1) Гра «Хрестики-нулики»
Завдання
Відшукайте пряму лінію по горизонталі, вертикалі чи діагоналі з назв представників одного класу відділу Справжні гриби:
сапролегнія | ольпідій | фітофтора |
борошнисто-росяні | монілія | ріжки |
іржа | сажка | Синхітрій |
(Відповідь. Клас Аскоміцети: борошнисторосяні — монілія — ріжки.)
2) Метод «Мікрофон»
В уявний мікрофон учні висловлюють свої думки, відповідаючи на запитання:
— Яких пристосувань набувають гриби у зв'язку з паразитичним способом життя?
VI. Корекція здобутих знань
Бесіда:
Чим відрізняється живлення цвілевих грибів від живлення грибів-паразитів?
Де оселяються гриби-паразити? Назвіть відомі вам види цих грибів.
—Яку шкоду спричинюють гриби-трутовики і як з ними боротися?
—Як попереджають ураження культурних злакових рослин сажкою?
VII. Підсумки уроку
Інтерактивна вправа «Два журналістські запитання»
— Що вам сподобалося на
уроці?
— Де в майбутньому ви зможе
те використати набуті знання?
VIII. Домашнє завдання
Вивчити § 57 підручника.
Дія охочих: підготувати повідомлення про охорону грибів у Сумській області.
У записник учителя
Підготовка матеріалу до уроку Іржасті гриби. У другій половині травня заготувати листки барбарису, уражені іржею, у липні — листки й соломини злакових рослин із плямами іржі літнього спороношення. Частину зібраного матеріалу одразу ж (на місці збирання) заспиртувати, а частину слід зберігати у вигляді гербарію.
Сажкові гриби. Улітку, у міру достигання зернових, заготовити уражені сажкою волоті вівса, проса, колосся пшениці, початки кукурудзи. Покласти їх у картонну коробку, у паперові пакети або між аркушами паперу і зберігати до вивчення відповідного матеріалу. За кілька годин до уроку струсити невелику кількість спор у склянку з теплою водою й поставити її в тепле місце (за температури 22—25 °С).
Фітофтора картоплі. Зразки уражених рослин картоплі фітофторозом треба збирати в гербарний пакет і відразу класти в прес для засушування. Якщо листки висохнуть не спресованими, їх неможливо зберегти для подальшого вивчення, бо сухе листя картоплі дуже ламке і при найменшому натискуванні кришиться.
УРОК 4
Різноманітність грибів. Шапкові гриби
Найважливіше завдання цивілізації — навчити людину мислити.
Т.Едісон
Мета: дати загальну характеристику шапкових грибів; ознайомити учнів із особливостями будови вищих грибів, вказати на їх різноманітність, екологічне і практичне значення; розвивати навички першої допомоги потерпілому при отруєнні грибами, допитливість учнів, уміння спостерігати, робити висновки.
Обладнання: лупи, колекція грибів, таблиці («Шапкові гриби», «їстівні та отруйні гриби»), муляжі грибів, малюнки вищих грибів.
Базові поняття й терміни: гіфи, мікориза, трубчасті та пластинчасті гриби.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
Завдання
Встановіть відповідність між термінами, закодованими літерами, та поняттями, закодованими цифрами. Поясніть, чому ви так вважаєте.
А — Глікоген;
Б — хлорофіл;
В — хітин;
Г — сапротрофи.
— Плодове тіло;
— грибниця;
— корінь;
— готові органічні речовини.
//. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети й завдань уроку
Учитель. Відгадайте загадку:
Всі ми в шапочках-брилях
Заховались під кущі,
А як вийдемо на шлях —
Зразу будемо в борщі.
(Відповідь. Гриби.)
Сьогодні ми продовжимо ознайомлюватися з дивним світом грибів, дізнаємося про особливості будови вищих грибів. Типовими для цієї групи є шапкові гриби — найвища в еволюційному відношенні форма грибів із характерними ознаками царства, що має велике пізнавальне і практичне значення.
Ш. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу
1. Шапкові гриби, їх середовище існування.
Розповідь учителя з використанням настінних таблиць і малюнків підручника
2. Живлення та розмноження грибів.
Учні працюють із текстом (с. 227) та малюнком 199 підручника.
3. Особливості пластинчастих та трубчастих грибів.
1) Метод «ПРЕС»
Учні висловлюють думки, на які групи можна поділити всі гриби, називають основні ознаки цих груп та приклади пластинчастих і трубчастих грибів.
2) Робота в парах Учні розглядають колекції й муляжі трубчастих і пластинчастих грибів, порівнюють їх будову.
4. Значення шапкових грибів у природі.
Повідомлення учня
Гриби відіграють дуже важливу екологічну роль у природі. Це невід'ємні гетеротрофні компоненти біогеоценозів, основні ре-дуценти в екосистемах. Гриби, що живляться рештками рослинних та інших організмів, становлять найчисленнішу за видовою різноманітністю і найрозповсюджені-шу екологічну групу сапротрофів. Завдяки активній ферментній системі вони виступають у ролі сильних деструкторів органічних решток, беруть активну участь у колообігу речовин у природі.
Очевидною й незаперечною є необхідність охорони грибів-сапротрофів і місць, де вони ростуть, раціонального використання цінних для господарства видів, особливо макроскопічних грибів (макроміцетів). До цієї групи належать печериці (на території Сумської обл. виявлено 11 видів), клітоцибе (17 видів), гнойовики (12 видів), несправжні опеньки та багато ін.
На території нашої області охорони потребують такі рідкісні види, як боровик жовтий, боровик чортів, гідропоруси каштановий та березовий синіючий, мокруха розова, хрящі — молочники справжній, жовтий, сироїжки луската, коротконога, розовонога, печериця жовтошкіра, варіації лепіотоподібної, дощовик гігантський тощо. Нині під загрозою природні ресурси таких цінних їстівних грибів, як білий гриб, рижик делікатесний, сироїжка біла, лисичка справжня.
IV. Узагальнення й систематизація знань
1) Виконання лабораторної роботи
Учні виконують лабораторну роботу № 17 «Будова вищих грибів» за інструктивною картою (с. 231 підручника).
2) Вправа «Так чи ні»
Учитель зачитує твердження,
а учні визначають, правильні вони, чи ні.
Шапковий гриб має грибницю, яка складається з однієї нитки. Ця нитка має виріст — плодове тіло.
Шапковий гриб складається з грибниці та плодового тіла. Грибниця — з багатоклітинних ниток. Плодове тіло — це шапка, яка складається з трубочок або пластинок.
3. Основна частина гриба —грибниця, яка складається з багатоклітинних ниток. На грибниці росте плодове тіло, яке утворене нитками грибниці. Нижня поверхня шапки може бути трубчаста або пластинчаста.
3) Формування висновку
Висновок. Шапкові гриби — це безхлорофільні живі організми, що складаються з грибниці, на якій утворюються плодові тіла. Гриби мають потребу у волозі, теплі, кисні, мінеральних солях, готових органічних речовинах. Розмножуються шапкові гриби за допомогою спор.
V. Домашнє завдання
Вивчити § 56 підручника.
Завершити створення проектів (див. домашнє завдання уроку 1).
УРОК 5
Значення грибі в у природі й житті людини
Природу найлегше підкорити, підкорившись її законам. І.Гете
Мета: розкрити роль грибів в екосистемах, практичній діяльності людини; розвивати вміння працювати в групах, креативне мислення, фантазію;
виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання? таблиця «Різноманітність грибів», фотографії грибів, клей, маркери.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форма уроку: зйомка навчального фільму.
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяль
ності
Учитель. Про гриби людям відомо давно. В усякому разі, ще в Стародавньому Римі чудово знали не тільки про смакові переваги грибів, а й про їх отруйні властивості. Є описи грибів, зроблені в IV ст. до н. є. Але досі гриби приховують багато таємниць. Саме тому сьогодні я пропоную створити знімальну групу й попрацювати над фільмом «Значення грибів у природі й житті людини». Звичайно, повністю опрацювати всі кадри майбутнього фільму ми не встигнемо — їх надто багато. Але створити кілька найін-формативніших зможемо.
{Учні пропонують найвдалішу назву кіностудії, учитель записує її на дошці.)
II. Актуалізація опорних знань
Вправа «Відгадай за описом» Учитель. Символом кіностудії пропоную обрати представника царства Гриби, якого слід відгадати за описом.
Учитель зачитує опис представника царства Гриби. Він складається з окремих речень, після яких учитель зупиняється, а учні називають варіанти відповідей.
• Трапляється в лісах різного
типу.
Ніжка щільна, суцільна, буль-боподібна.
Шапочка напівкругла, опукла, гладенька, може бути від світло-жовтого до темно-бурого забарвлення.
М'якоть щільна, біла, з приємним запахом і смаком, на зломі кольору не міняє.
їстівний у свіжому, солоному, маринованому, сушеному вигляді.
{Відповідь. Боровик.)
III. Формулювання завдань
уроку
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
— Як ви вважаєте, про що буде створений нами фільм?
(Усі варіанти відповідей записуються на дошці.)
За результатами обговорення складається план уроку.
IV. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу
1. Значення грибів у природі й житті людини.
Презентація творчих проектів (див. домашнє завдання уроку 1)
Заповнення таблиці З
Таблиця З Значення грибів
3) Створення спільного проекту
Учні об'єднуються у 6 груп за
малюнками грибів, які вони дістають із кошика. Для створення кадрів спільного проекту використовують фотографії, клей, маркери.
Завдання
Групі «Опеньки» — «Значення шапкових грибів у природі»;
групі «Дріжджі» — «Цвілеві гриби й медицина. Дріжджі»;
групі «Трутовики» — «Гриби — руйнівники дерев»;
групі «Боровики» — «їстівні гриби України»;
групі «Маслюки» — «Гриби, занесені до Червоної книги України»;
групі «Печериці» — «Штучне вирощування грибів».
4) Презентація кадрів
За потреби вчитель корегує відповіді.
2. Отруєння грибами й перша
допомога при отруєнні.
Бесіда
Які гриби є найнебезпечні-шими для здоров'я людини?
Яка загальна ознака отруйності всіх грибів?
Що необхідно зробити в першу чергу при отруєнні грибами?
3. Правила збирання грибів.
Конкурс на крашу пам 'ятку
А грибниця — як рослина,
І гриби — її плоди, Ніби вишеньки на вишні — Пам 'ятай про це завжди. А якщо якийсь незграба Гриб зірве не так,
То загине вся грибниця, Не залишить навіть знак, І грибочків на цім місці Вже не буде! (Ну хоч плач!) Отож думай, любий друже, Чи грибник ти, чи пала і.
Завдання для груп
За матеріалами підручника (с. 229, 230; мал. 201, 202) складіть пам'ятку «Поради грибнику».
V. Узагальнення й системати
зація знань
1) Гра «Знайди зайве»
Завдання Серед запропонованих грибів знайдіть зайвий і поясніть свій вибір.
Лисичка, підосичник, мухомор, опеньок, боровик. {Відповідь. Зайвий мухомор, тому що це отруйний гриб.)
Підберезник, маслюк, опеньок, лисичка. {Відповідь. Зайвий опеньок, тому що він за способом живлення — гриб-паразит.)
Печериця, маслюк, сироїжка, білий гриб. {Відповідь. Зайва печериця, тому що вона не утворює мікоризи.)
4. Білий гриб, підберезник,
маслюк, підосичник, рижик. {Від
повідь. Зайвий рижик, тому що це
пластинчастий гриб.)
2) Елементи народної твор
чості
Кожна група отримує половинки висловів, які необхідно продовжити й таким чином скласти народні прислів'я.
З'явилися опеньки — літо скінчилося.
Колоситься жито — починають з'являтися білі гриби.
Полетів пух з осики — йди за підосичниками.
Зацвіла сосна — з'явилися маслюки.
Всякий гриб в руки беруть, та не всякий у кошик кладуть.
Чим отруйніший гриб — тим красивіша його шапочка.
VI. Підсумки уроку
Вправа «Мікрофон»
На уроці я дізнався про...
Мені цікаво було, коли...
VII. Домашнє завдання
1) Вивчити § 56 підручника.
2) Для охочих: підготувати пові
домлення на тему «їстівні лишай
ники».
У записник учителя
Значення грибів у природі й житті людини
Гриби відіграють велику роль у колообігу речовин у природі. Як редуценти, тобто руйнівники органіки, вони мінералізують органічну речовину, роблячи знову доступними для використання іншими організмами двоокис вуглецю, сполуки азоту, фосфору, калію та інші елементи мінерального живлення. Тому гриби-сап-рофіти, що руйнують мертву органічну речовину, становлять важливий елемент різноманітних рослинних угруповань.
Давно помічено, що багато грибів у лісі ростуть біля певних дерев — це знайшло віддзеркалення в їх назвах: підберезники, підосичники тощо. Такий вибір місця проживання пов'язаний із тим, що вони тісно співпрацюють із вищими рослинами, утворюючи мікоризу з їх корінням. З іншого боку, сходи багатьох видів лісових дерев погано ростуть і навіть гинуть, якщо в грунті відсутні необхідні їм гриби-мікоризоутворю-вачі. Утворюючи мікоризу з рослинами, гриби забезпечують рослину елементами мінерального живлення, насамперед фосфором, сполуки якого в ґрунті малодоступні. Рослини, натомість, діляться з грибами продуктами фотосинтезу.
Мікориза властива більшій частині вищих рослин. Особливо сильну прихильність до грибів виявляє родина Орхідні: симбіоз із грибами для всіх видів цієї родини обов'язковий — уже насіння орхідних має бути при проростанні заражене грибом, інакше розвиток орхідей припиняється. Поки такого тісного зв'язку орхідних із грибною флорою не було виявлено, тропічні види орхідей не вдавалося ввести в оранжерейну культуру Європи.
Гриби-паразити харчуються за рахунок живих організмів, оселяючись на інших грибах, водоростях, вищих рослинах, а також на тваринах. Саме до паразитичних грибів належить багато збудників хвороб сільськогосподарських рослин, які щорічно завдають великого економічного збитку й іноді викликають справжні катастрофи. Так, унаслідок загибелі врожаю картоплі в Ірландії
влітку 1846 р. з голоду померли близько 800 тис. осіб. Паразитичні гриби, що вражають дикорослі рослини, серйозно шкодять лісовому й садово-парковому господарству. Деякі гриби-паразити викликають хвороби людей і тварин, зокрема бджіл і риб. Важливу проблему в медицині й ветеринарії становлять мікотоксикози, тобто захворювання, викликані отруйними продуктами обміну грибів — мікотоксинами.
Значної шкоди деревним рослинам завдають трутовики. Паразит живиться тканинами рослин і руйнує їх. Трутовики розкладають деревину. У давнину їх широко застосовували для виготовлення трутів, на які потрапляла іскра при добуванні вогню. Після винаходу у 1833 р. сірників потреба в цьому відпала. Проте було ще одне екзотичне застосування. їх нижній шар відокремлювали від верхнього, потім місяць вимочували, відбивали молотком і перетворювали на шкіроподібний матеріал, з якого шили шуби й
шапки. У XIX ст. цей промисел втратив своє значення, але нині почав відроджуватися.
Широко використовуються біохімічні особливості грибів, насамперед дріжджів, що розщеплюють цукор із утворенням етилового спирту й вуглекислого газу. Спиртове бродіння є основою багатьох харчових виробництв — хлібопекарні, виноробства, пивоваріння, а також виробництва технічного спирту з відходів целюлозно-паперової промисловості.
У 40-ті роки XX ст. з мікроскопічних грибів роду Пені-циліум отримали нові лікарські речовини—антибіотики, які спричинили революцію в лікуванні інфекційних захворювань. У пошуках нових антибактеріальних препаратів учені дослідили кілька тисяч видів вищих грибів — їстівних і отруйних. У багатьох було знайдено антибіотики різної природи та спектра дії. Так, із плодових тіл печериці лугової отримали антибіотик агаридоксин, який убиває багато хвороботворних