Окрытый урок английского языка
по учебнику Биболетовой М.З. Английский с удовольствием/ Enjoy English для 5-6 классов
Основной раздел: «LIVING TOGETHER»
Тема: «What do British people like to eat? »
Класс: 6
Цель урока: активизация лексических и коммуникативных навыков по теме «Еда».
Задачи урока:
Предметные:
Активизировать употребление лексики по темам «Еда», «Английская еда»;
Развивать монологическую речь по теме.
Развивать навыки чтения и аудирования.
Метапредметные:
Развивать коммуникативную компетенцию, включая умение взаимодействовать с окружающими;
Учить строить высказывания по образцу и самостоятельно;
Развивать учебно-организационные умения, умение нацелить себя на выполнение поставленной задачи;
Развивать умения планировать свое речевое и неречевое поведение;
Развивать внимание, память, наблюдательность, вырабатывать стойкую мотивацию к изучению языка.
Личностные:
Способствовать развитию интеллектуальной, эмоциональной и мотивационной сферы личности учащихся;
Прививать интерес к изучению иностранного языка посредством игровых моментов;
Воспитывать умение работать в парах, группах, самостоятельно.
Социокультурные:
Формировать у учащихся потребности изучения иностранного языка и овладение им как средством общения, познания, самореализации;
Продолжить знакомство с традициями страны изучаемого языка;
Воспитывать толерантное отношение к культуре страны изучаемого языка.
Оборудование урока: карточки, мультимедийная презентация
Тип урока: комбинированный.
Вид урока: урок развития лексических и коммуникативных навыков.
Форма: традиционная с использованием игровых элементов и краткосрочного проекта.
Элементы применяемых технологий:
коммуникативно-ориентированного обучения
игровая
информационно-коммуникационные технологии
сотрудничество
здоровьесберегающая
проектная
разноуровневое обучение
План урока
Организационный момент.
Фонетическая зарядка.
Речевая зарядка.
Основной этап:
Название команд.
Crossword Puzzle
Аудирование.
Физкультминутка.
Развитие навыков поискового чтения.
Работа с краткосрочным проектом «Make up a salad» (3 группы)
Объяснение домашнего задания (карточка с разноуровневыми заданиями)
Подведение итогов урока. Оценки.
Завершение урока. Рефлексия.
Ход урока
Начало урока. Организационный момент.
Good morning, children! I’m glad to see you! How are you? I think you are OK! I’m Elena Gennadievna. I see your names on badges, so we can start working together. But I have one rule. I want you to smile. So, please look at each other and say «cheese». That’s right! Today we’ll speak about what we like to eat, we’ll repeat the words, learn new expressions and we’ll do different kind of exercises. As you see today we have an unusual lesson. We have a competition today. We’ll find out who is the best in doing English.
Children, don’t be afraid to speak English! Let’s start working! Begin with the phonetical exercise.
|
What date is it today? What day is it today? What’s the weather like today?
Cereal Toast Bacon Rice Pasta Bowl Lunch Dinner
|
Фонетическая зарядка.
Look and repeat after me.
[æ] | [e] |
jam salad sandwich | bread egg breakfast |
[i:] | [I] |
sweet cheese tea | mineral fish milk chicken
|
[ei] | [] |
cake break made plate
| butter honey supper |
Речевая зарядка.
First of all let`s recall some words on the topic “Food”. Now I will read you Russian rhymes and you must finish them in English.
|
•Вкуснотища! Very Good! Пищу называем ….. Food Для Шарика, для друга Припас я сахар-…… sugar Всегда ты сладкий ждешь сюрприз Конфетки по-английски –….sweets Это вовсе не каприз: Сыр мы называем …..cheese Мясо жарится, шкварчит, Мясо по- английски ……. meat Рыбу ловишь - не шумишь, Рыба по- английски….. fish Любит мед братишка Даня Мед, конечно, будет -….. honey Масло нужно всем ребятам Масло по-английски …….butter И сказал нам дядя Круз: Сок отличный – это…..juice |
Основной этап.
A. Название команд
Our next step is to give the names to our teams. Choose the card with the name of your team.
So, the first team is called “Apples” and the second one is – “Oranges” and the third - “Bananas”.
|
B. Crossword puzzle
We are ready to start. First of all I want you to play the crossword puzzle. (презентация №2, карточки с картинками, кроссворд)
Well done! |
C. Аудирование
Oh, you are so bright! Now the time for the next task. Now we are going to watch video about British breakfast. (учащиеся смотрят видео о британском завтраке)
What does Tom (Kate, Mr. Robinson) have for breakfast? (milk and cereal, toast with jam or marmalade, fruit juice, tea or coffee, bacon, egg, sausage , tomato and fried bread)
Now let’s watch again and check whether we are right or not.
Now, let's check your variants.
|
D. Физкультминутка
Let’s relax a little. Stand up, please Clap your hands if you hear a drink and stamp your feat if your hear some food
milk, pizza, juice, meat, hotdog, mineral water, jam, tea, chocolate, lemonade, ice cream, coffee, sandwich, marmalade, fish, eggs.
|
E. Развитие навыков поискового чтения.
Look at your desks, you’ve got some letters! Read it.
Dear friends, I’d like to tell you something about traditional British food. The traditional British breakfast is eggs, bacon , sausages, toast with jam or honey, water and coffee. A lot of British people eat a bowl of cereal for breakfast. British people often have their lunch in lunch boxes. For lunch they have a sandwich, a piece of fruit and a drink. For dinner British people eat meat or fish with vegetables, rice or pasta. They eat a lot of potatoes too. |
F. Project « Make up a salad»
You compose your salad.
Now make up a salad please. You have 5 minutes to this task. All you need you have on your desks (карточки- наборы продуктов, тарелки). You must do fruit salad, vegetable salad and meat salad.
Your time is over. You have to tell us about your salad. What did you use for your salad? We have done….. We used…. We put…. It’s tasty!
(Работа по группам, один учащийся из группы защищает проект у доски) Your time is over. Every chеf has to present your salad. Команды представляют готовое блюдо, подводят итог.
So, all the tasks are done, let’s count the score. The teams were very good today. Thank you for your excellent work. I want to give you some presents. (подарки для команд) |
G. Домашнее задание.
Now, children, I give you your home work. It is the card with 3 exercises. The first exercise is for “3”, the first and second are for “4”, the first and second and third are for “5”, all of you can choose what kind of mark you want to get.
|
Home work card 1. Circle the odd word out. 1. Apple, banana, carrot, orange. Breakfast, lunch, coffee, dinner. Milk, bread, cheese, butter. Tea, milk, coffee, cheese. Oil, honey, butter, sweets. 2. Read about Sally, John, Kate and Martin, whose food is it? Fill in the table. Sally likes pizza and bananas, but she doesn't like carrots. John likes apples and rice, but he doesn't like bananas. Kate likes pizza and bananas, but she doesn't like apples. Martin likes lemons and onions, but he doesn't like rice.
3. Make a crossword “Food”
|
V. Подведение итогов урока. Оценки.
Now, children, today we have done a lot of different exercises. You were active, attentive, and creative and I give you the following marks...
|
VI. Конец урока.
Our lesson is over, thank you for the lesson.
|
Рефлексия. Children, before you go out the classroom estimate your work at the lesson. There are the apples – green, yellow and red. What is your opinion about your work at the lesson? There are 3 apples on your desks. Choose one apple. Come to me and put one apple in the basket.
Well done!
Very good!
Good!
Not bad!
Использованные источники:
1.Учебник английского языка автор Биболетова М.З. и др. «Enjoy English 5-6 классы».
2. Рабочая тетрадь к учебнику английского языка автор Биболетова М.З. и др. «Enjoy English 5-6 классы».
3. Книга для учителя к учебнику английского языка автор Биболетова М.З. и др. «Enjoy English 5-6 классы».
4. Английский язык. 6 класс. Поурочные планы по учебнику Биболетовой М.З. II часть/ Сост. Дымченко Н.Ю.-Волгоград: Учитель – АСТ, 2005.
3