Математика 23– дарс
Мавзуси: | Мактаб: № 111 М.Маметова номли умумий ўрта мактаб | ||||
Куни, ойи: 11.10.2016 й | Ўқитувчининг исми: | ||||
1-синф | Дарсга қатнашган ўқувчилар сони: | Дарсга қатнашмаган ўқувчилар сони: | |||
Ўқиш лойиҳасига мос ўқув мақсади: | 1.3.1.2 ёйиқ фигуралар(учбурчак, айлана, квадрат, тўғритўртбурчак) ва йиғиқ фигуралар (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) ни билиш ва атрофдаги олам нарсалари билан қиёслаш. | ||||
Дарснинг мақсади: | Барча ўқувчилар: нуқта, нур, эгри ва синиқ чизиқлар кесма, бурчак каби геометрик фигураларни билади. | ||||
Ўқувчиларнинг асосий қисми: фигураларни бир-биридан ажратади. | |||||
Айрим ўқувчилар: ўрганилган билимларини ҳаётда қўллай оладилар. | |||||
| Дарснинг бориши |
| |||
Дарс тартиби | Режаланган иш | Жиҳозлар | |||
Дарснинг боши (2-5 минут) | Ўқувчиларнинг дарсга тайёргарлиги. Дарс бошланишига ёқимли таъсир этадиган кўнгил куйини қолиплаштириш. Дарс мақсади билан таништириш.кки сонидан кейин туради. |
| |||
Дарснинг ўртаси (6 – 30 минут) |
Теварак –атрофни чизиқлар ва нуқталар ёрдамида тасвирлаш мумкин. Нуқта ва чизиқ – энг содда геометрик шакллардир. 1-топшириқ. Расмдан нуқта ва чизиқларни топадилар. 2-топшириқ. Расмларни кузатиш.
Тўғри ва эгри чизиқлар бўлади. Ёпиқ ва очиқ чизиқлар бўлади. Очиқ чизиқнинг боши ва охири мавжуд. Ёпиқ чизиқнинг эса боши ҳам, охири ҳам бўлмайди.
Нур – тўғри чизиқ қисмидир. Нурнинг боши бор, охири йўқ. Агар боши умумий бўлган 2 та нур чизилса, бурчак ҳосил бўлади. Нуқта бош ҳарф билан белгиланади. Тўғри ва эгри чизиқни кичик ҳарфлар билан белгилаш мумкин. Нур иккита бош ҳарф билан белгиланади. |
АКТ, расм.
Дарслик
№ 1 иш дафтари. | |||
Дарс якуни (31-35 минут) | Ўқувчилар дарс давомида нимани билгани,нима иш бажаргани, нима қизиқарли енгил бўлгани, нима қийин бўлгани ҳақидаги фикрларини айта олади. |
| |||
Қўшимча ахборот | |||||
Хулоса
|
|
| |||
Якуний хулоса Энг яхши ўтган икки нарса нима? 1: Ўқучиларни дарс давомида баҳолаш. 2: Иқтидорли ва ночор ўқувчиларга алоҳида топшириқ бериш. Қандай икки нарса дарсни яхши қилар эди? 1: Дарснинг натижасинига кўнгил бўлиш. 2: Рефлексия.
|
Илмий мудир___________
“___”_______________