Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  Прочее  /  "Taking measurements"

"Taking measurements"

План-конспект открытого урока по английскому языку для студентов колледжа по специальности "модельер-дизайнер одежды"(презентация к уроку прилагается)
15.09.2024

Содержимое разработки

«Taking measurements»



Тема урока: « Снятие мерок»

Тип урока: Усвоение новых знаний.

Оснащение урока: Мультимедийный проектор, видеоприложение, компьютер,

Воспитательные цели: воспитание интереса к изучению иностранного языка, желание узнавать что-то новое в иностранном языке.

Образовательные цели: Знакомство с новыми иностранными терминами по теме: «Снятие мерок».

Развивающие цели: Развитие умения работать в паре а также коммуникативных умений и навыков в процессе общения на иностранном языке.

Практические цели:

1.Развитие диалогической цели.

2.Развитие умения аудировать.

3.Развитие навыков монологической речи.

Задачи:

1. Научить использовать Настоящее простое время в монологическом высказывании и в диалогах по ситуации.

2. Активизация лексических единиц и фраз по теме: «Снятие мерок»

3. Научить учащихся понимать содержание услышанного.

4. Научить учащихся искать необходимую информацию в прочитанном тексте.

Ход урока:

1. Организационный момент

Фонетическая разминка:

T: Repeat actions and words after me:

It’s time to think, it’s time to speak, it’s time to show, ready steady go!

2. Введение в иноязычную атмосферу:

T: What do you think we are going to do today at the lesson?

We are going to SPEAK, to READ, to WRITE and to LISTEN.

3. Ознакомление с темой урока.(слайд № 2)

4. Введение новой лексики: (слайд № 4)

New words and word combinations:


1 .a dummy – портновский манекен

2. to take measurements – снимать мерки

3. to measure -измерять

4. tape measure – сантиметровая лента

5. circumference- окружность, обхват

6. height -высота

7. length -длина

8. width –ширина

9. the highest point –самая высокая точка

10. the widest point – самая широкая точка

11. the base of the neck – основание шеи

12. sleeve - рукав

13. puff sleeve – пышный рукав

14. flared - расклешенный

15. stand collar –воротник-стойка

16. jewel neck –округлый вырез

17.V-neck – треугольный вырез



5. Научить студентов называть все этапы изготовления одежды на английском языке.

Этапы процесса изготовления одежды.(слайд № 5)


1.Эскиз модели

2.Снятие мерок

3. Конструирование

4.Пошив модели

5.Выдача готового изделия


1. Sketching

2. Taking measurements

3. Designing

4. Sewing the model

5. Delivery of the finished product



4. Проверка домашнего задания. (слайд № 6)

Научиться называть части тела: neck, head, shoulder, elbow, bust, hip, leg, arm.

5. Основная (практическая) часть урока: «Снятие мерок» (слайды №7-19)

Изложение нового материала.

Предварительно на доске заранее вывешены слова и выражения по снятию мерок:

Highest point -самая высокая точка

Widest point -самая широкая точка

Smallest part -самая маленькая часть

The base of the neck -основание шеи

Upper-верхний

Under -нижний

Place -Расположить

Around -вокруг


Преподаватель использует сантиметровую ленту и манекен и проводит весь процесс снятия мерок комментируя на английском языке:

Taking measurements

1

Neck measurement - neck circumference -(измерение окружности шеи)

--Place the tape around the neck and measure round. So make sure it’s comfortable, so it’s not too tight when you take this measurement.

2

Bust measurement –bust circumference -(измерение окружности груди)

--Wrap the tape measure around the highest point of the bust. Make sure you keep it horizontal and it’s not too tight.


3

Upper bust measurement –upper bust circumference – (измерение окружности груди)

--Place the tape measure around the upper part of the bust.


4

Natural waist measurement –waist circumference –(окружность естественной талии)

--Your natural waist is the smallest part of your waist, usually just above your belly button.

So place the tape measure around the smallest part of the waist.


5

Hip measurement – hip circumference – ( окружность бедер)

--Wrap the tape measure around the widest point of the hips.


6

Shoulder measurement (измерение ширины плеча)

--Place the tape measure on the highest points of one side of the shoulder all the way across to the highest point of the other side of the shoulder.

7

Bust length measurement – (мерка высоты груди)

--Place the tape from the base of the neck to the center of the bust.


8

Bust separation measurement – (мерка центра груди)

Place the tape from nipple to nipple.


9

Front shoulder to waist measurement – (мерка длина переда до талии)

--Place the tape from the base of the neck to the waist. Make sure the tape goes over the bust.




10

Back shoulder to waist measurement – (мерка длины спины до талии)

--Place the tape from the base of the neck to the waist.


11

Back width measurement –(ширина спины)

Place the tape from this at the center of the armhole all the way across the back to the center of the other armhole.


12

Hip height measurement – (мерка высоты бедра)

--Place the tape from the waist to the widest point of the hip.


13

Sleeve measurement – (мерка длины рукава)

--Before measuring make sure to tilt the elbow slightly, then place the tape at the highest point of the shoulder and then identify how long you want your sleeves to be


14

--Full length measurement

--Place the tape on the base of the neck and identify how long you want your garment to be



6.Закрепление изложенного материала.

7. LISTENING TASK.

Задание на аудирование: Студенты прослушивают текст и выполняют задание по прослушанному.

I have too many clothes. I have many clothes I’ve only worn once. Sometimes I even find something at the back of a drawer that I never even wore. I bought it, put it away, and then forgot about it. I’m sure I don’t need so many clothes. I don’t think anyone really needs 11 pairs of jeans and 32 sweaters. I won’t tell you how many pairs of shoes I’ve got. That’s way too embarrassing. The simple truth is I love clothes and I love shopping. Maybe I have a problem. I’m sure I’d be a lot richer if I didn’t buy so many clothes. I like brands, so the clothes I buy are quite expensive. One day I’m going to have a big clearout. I’ll take all the clothes I no longer wear and give them to charity.



TRUE or FALSE

1. The speaker has a lot of clothes.

2. The speaker is a shopaholic.

3. The speaker thinks that the more clothes people have the better.

4. The speaker spends too much money on clothes.

5. The speaker usually buys cheap clothes.

6. The speaker thinks it’s really good to have a lot of shoes and a lot of clothes.

7. The speaker will give the clothes he no longer wear to poor people.





















8. READING TASK

Задание по чтению.(Чтение текста с извлечением конкретной информации и ответы на вопросы по прочитанному)

Read the text about the rules of taking measurements and share your personal opinion about the ways you take measurements yourselves. Do you always follow these rules or are there any specific points in your methods of taking measurements?

circumference - окружность

perpendicular - перпендикулярный

height - 1 рост 2 высота

seam - шов


length - длина

tailoring - шитье одежды

take measurements - снять мерку

width - ширина


Taking Measurements

Taking measurements is a very important part of tailoring. We have to measure height, bust and waist parameters. First, we have to choose the right tape measure. It has to be soft cloth, plastic or rubber. We should stand straight. Circumference measurements require parallel position to the floor and length measurements need both parallel and perpendicular position.

While measuring it is better to wear clothes, which fit closely. All the results of measurements are usually written down. While measuring the upper arm, we consider its upper part. Chest is measured at the widest place. There are two measurements for the waist: natural waist and lowest part of the waist. Hips, thighs, calves are also measured at their widest line. Then for making clothes we measure the shoulders, shoulder seams, sleeve length, length of clothes, waist length.

Answer the following questions:

1. Is taking measurements a very important part of tailoring?

2. What should a measuring tape be like?

3. What do circumference and length measurements require?

4. What kind of clothes should you wear while measuring?

5. How is upper arm measured?

6. How is chest measured?

7. How is waist measured?

8. How are hips, thighs and calves measured?


9.Объяснение домашнего задания.


T: Your homework is to write the whole process of taking measurements in details.

It should consist of 100 words.



10. Рефлексия:

T: What new things you learned at the lesson?

11. Объявление оценок.

-80%
Курсы дополнительного образования

Кухни мира

Продолжительность 72 часа
Документ: Cвидетельство о прохождении курса
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
"Taking measurements" (176.24 KB)
