Меню
Разработки
Разработки  /  Прочее  /  Презентации  /  5 класс  /  Сөйлем туралы түсінік

Сөйлем туралы түсінік

Презентация "Сөйлем туралы түсінік"

10.01.2019

Содержимое разработки

Сөйлем туралы түсінік

Сөйлем туралы түсінік

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға сөйлем туралы түсінік беру, сөйлемге тән белгілерді ажырату

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға сөйлем туралы түсінік беру, сөйлемге тән белгілерді ажырату

Дамытушылығы: Оқушының өзіндік ойлау дербестігін дамыту, дұрыс және әсерлі сөйлем құрастыру жолдарын үйрету.

Дамытушылығы:

Оқушының өзіндік ойлау дербестігін дамыту, дұрыс және әсерлі сөйлем құрастыру жолдарын үйрету.

Тәрбиелігі: Оқушыны сөйлем түрлерін ажырата білуге тәрбиелеу. Сөйлемді құрастырудың қыр – сырын меңгерту

Тәрбиелігі:

Оқушыны сөйлем түрлерін ажырата білуге тәрбиелеу. Сөйлемді құрастырудың қыр – сырын меңгерту

Сабақтың әдіс – тәсілі: Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту

Сабақтың әдіс – тәсілі:

Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту

Сабақтың барысы: І. Қызығушылықты ояту

Сабақтың барысы:

І. Қызығушылықты ояту

“ Джиг СО” стратегиясы  (шашып тастап жинап алу) Оқушыларды үш топқа бөліп сөйлемге, сөз тіркесіне тән ерекшеліктер мен ұқсастықты тапқызу

Джиг СО” стратегиясы (шашып тастап жинап алу)

Оқушыларды үш топқа бөліп сөйлемге, сөз тіркесіне тән ерекшеліктер мен ұқсастықты тапқызу

ІІ. Мағынатану  Топтық тапсырмаларды орындау

ІІ. Мағынатану

Топтық тапсырмаларды орындау

І ТУР   І топ: “Ішкі - сыртқы” стратегиясы  (Эвфемизм, дисфемизмдерді қатыстырып сөйлем құрау) ІІ топ: “Топтастыру” стратегиясы (Сөйлемге тән ерекшеліктерді топтастыру) ІІІ топ: “Венн диаграммасы” стратегиясы (Сөз тіркесі мен сөйлемді салыстыру)

І ТУР

  • І топ: “Ішкі - сыртқы” стратегиясы (Эвфемизм, дисфемизмдерді қатыстырып сөйлем құрау)
  • ІІ топ: “Топтастыру” стратегиясы (Сөйлемге тән ерекшеліктерді топтастыру)
  • ІІІ топ: “Венн диаграммасы” стратегиясы (Сөз тіркесі мен сөйлемді салыстыру)
ІІ ТУР  “Жарнама” ойыны І топ: Өзіңізді алғаш қазақстандық ұялы телефон шығарушы деп есептеп, өз телефоныңызды жарнамалаңыз. ІІ топ: Өзіңізді алғаш қазақстандық автокөлік құрастырушы деп есептеп, өз көлігіңізді жарнамалаңыз. ІІІ топ: “Менің мектебім” өз мектебіңді жарнамала.

ІІ ТУР “Жарнама” ойыны

  • І топ: Өзіңізді алғаш қазақстандық ұялы телефон шығарушы деп есептеп, өз телефоныңызды жарнамалаңыз.
  • ІІ топ: Өзіңізді алғаш қазақстандық автокөлік құрастырушы деп есептеп, өз көлігіңізді жарнамалаңыз.
  • ІІІ топ: “Менің мектебім” өз мектебіңді жарнамала.
ІІІ тур  Ситуациялық сұрақтар І топ: Мұғалім сыныпқа кіріп келгенде оқушыны көріп, оған былай деді: “Сіздің қатты шаршағаныңыз көрініп тұр”. Мұны оқушы қалай қабылдауы керек? ІІ топ: Балалар, сендер ертең мектеп бітіресіңдер. Бір маман иесі боласыңдар. Мүмкін, ауылға барып жұмыс істеуге тура келеді. Ал ауылда қонақ үй жоқ делік. Сонда сен не істейсің? Осыған ойланып, жауап беріңдер. ІІІ топ: Мұғалімнің жасаған ескертуіне оқушы былай дейді: “Бұл оқу пәнін игеруге көп жұмыс істеуімнің қажеті жоқ, өйткені мені өте қабілетті адам деп есептейді”. Мұғалім қалай жауап беруі қажет?

ІІІ тур Ситуациялық сұрақтар

  • І топ: Мұғалім сыныпқа кіріп келгенде оқушыны көріп, оған былай деді: “Сіздің қатты шаршағаныңыз көрініп тұр”. Мұны оқушы қалай қабылдауы керек?
  • ІІ топ: Балалар, сендер ертең мектеп бітіресіңдер. Бір маман иесі боласыңдар. Мүмкін, ауылға барып жұмыс істеуге тура келеді. Ал ауылда қонақ үй жоқ делік. Сонда сен не істейсің? Осыған ойланып, жауап беріңдер.
  • ІІІ топ: Мұғалімнің жасаған ескертуіне оқушы былай дейді: “Бұл оқу пәнін игеруге көп жұмыс істеуімнің қажеті жоқ, өйткені мені өте қабілетті адам деп есептейді”. Мұғалім қалай жауап беруі қажет?
І V ТУР  Сөйлемге синтаксистік талдау І топ: Үмітей бұл әннің сөзін арманды күдікпен, аса бір құпия сыр етіп айтады. ІІ топ: Аса сыпайы қарайтын ойлы, нұрлы көзінде бөлек бір шұғыла бар. ІІІ топ: Қонақтар да осы орайда желпініп келмек боп есікке беттеді.  (“Абай жолы” М.Ә)

І V ТУР Сөйлемге синтаксистік талдау

  • І топ: Үмітей бұл әннің сөзін арманды күдікпен, аса бір құпия сыр етіп айтады.
  • ІІ топ: Аса сыпайы қарайтын ойлы, нұрлы көзінде бөлек бір шұғыла бар.
  • ІІІ топ: Қонақтар да осы орайда желпініп келмек боп есікке беттеді.

(“Абай жолы” М.Ә)

ІІІ. Ой толғаныс  “ INSERT ”  стратегиясы  Білемін Білдім Білгім келеді

ІІІ. Ой толғаныс INSERT стратегиясы Білемін Білдім Білгім келеді

-75%
Курсы повышения квалификации

Организация и сопровождение олимпиадной деятельности учащихся

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Сөйлем туралы түсінік (194.5 KB)
