| Сабақ | 42 | «№1 орта мектеп» КММ, Өскемен қаласы | |
| Сабақ тақырыбы | Шеңбер. Дөңгелек. | ||
| Күні:19 қазан 2016ж | Мұғалімнің есімі: Чакеева А.Б. | ||
| Сынып:5 | Қатысқаны: 26 Қатыспағандар:0 | ||
| Сабаққа негізделген оқу мақсаты | Шеңбер мен дөңгелектің жалпы элементтерін түсіндіріп, сызбасын қолдана алуға үйрену. | ||
| Сабақ мақсаттары: |
| ||
| Тілдік мақсат
| Оқушылар: Шеңбер мен дөңгелектің анықтамасын айта отырып, оларды ажыратып, қорытынды щығарады. | ||
| Негізгі сөздер мен тіркестер: шеңбер, дөңгелек, бұрыш, циркуль, радиус, диаметр. | |||
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер | |||
| Талқылауға арналған тармақтар: Шеңбер дөңгелектің ішінде жатыр, өйткені..... | |||
| Неліктен шеңбердің элементтері дөңгелектің де элементі болып табылады? | |||
| Жазылым бойынша ұсыныстар: Шеңбердің центрі ... Циркуль арқылы ... | |||
| Алдыңғы оқу: | Шеңбер мен дөңгелектің радиуысын, диаметрін, бұрыштары туралы түсініктерін қалыптастырған
| ||
| Жоспар |
| ||
| Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз)
| ||
| Басталуы 10 мин
Сыныппен жұмыс | Амандасу, оқушыларды түгендеу. «Шаттық шеңбер» бүкіл сынып оқушылары бүгінгі сабақта доп арқылы бір-біріне лақтырып, тілектерін айтады. Мақсаты: Оқушылардың бір-бірімен сенімді қарым-қатынасын орнату(психологиялық ахуал тудыру). Топқа бөлу: Щеңбер, үшбұрыш, төртбұрыш фигураларын құрастыру арқылы 3 топқа бөлу. Ереже қиылған бір түсті қағаздарды құрастыру арқылы топ болады. Бағалау парағын тарату, спикер белгілеу «Дөңгелек стол» арқылы үй тапсырмасын тексеру Тапсырманы «Отшашу» арқылы бағалау | ||
| Ортасы 25 мин (жеке, топтық) | Ауызша есептеуді әртүрлі формада жүргізуге болады. Ауызша есептеудің мысалдарын жазу үшін, дөңгелектер мен шеңберлерді пайдалану. Бұрынғы білімді еске түсіру керек. Шеңбер – дөңгелектің шекарасы Дөңгелек – барлық нүктелері центрінен бірдей қашықтықта жатқан тұйықталған сызық. О нүктесі – дөңгелектің (шеңбердің) центрі Жаңа материалмен танысу АВ – диаметр (d) – шеңбердің центрі арқылы өтетін екі нүктені қосатын кесінді. Радиус (R) – шеңберден центрге дейін жүргізілген кесінді (қашықтық) Топтарға шеңбер сызылған қағаздарды таратып, радиусын өлшеп, кестеге өсу реті бойынша жазуды, содан соң диаметрін өлшеп, диаметрдің радиустан неше есе артық екенін айтады. Топтарға жұмыс беру( дәлелдейді, түсіндіреді) 1-топ: №210 -1, 214-1, 217-1 2-топ: №210-2, 214-2, 217-2 3-топ: №211-1, 214-3, 217-3 Жекелей топ жетекшілерімен жұмыс. Оқулық бойынша №215-1,2,3 тапсырмалары. | ||
| Аяқталуы 15 мин
Үй тапсырмасы: | Сұрақ-жауап:
§12, №216, 218 шығару 64,65 беттер | ||
| Қосымша ақпарат | Интернет желісі, бақылау парағы | ||
| Саралау –сіз қосымша көмекті қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
| Бағалау –оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық аралық байланыс.Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байлпныс.Құндылықтағы байланыс | |
| Дарынды оқушыға үлестірме қағаздарын тарату. №1 (2 есеп) Үлгерімі нашар оқушыға №2 (сызбасын, элементтерін салуға) есептер беру. | ФБ: «отшашу», «бармақ» Бағалау парақшасы, өзін-өзі бағалау. СБ: жиынтық бағалау бағалау парақшасы арқылы шығарылады | *Сызбаларды салуда бейнелеу пәнімен байланыс *Циркуль, сызғаш ұстағанда, қолданғанда қауіпсіздік ережелерін сақтау ескертіледі. | |
| Рефлексия сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Мақсатым шынайы болды. Оқушыларым шеңбермен дөңгелектің элементтерін үйренді, оларды ажырата білді. Сынып өте белсенді, жоспарланған тапсырмалар уақытымен орындалды. | ||
| Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
Сабақ барысында мен сынып немесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Оқушылардың сабақтан алған білімдерін саралай алуға болатындығын білдім.
| |||


Шеңбер. Дөңгелек. (20.75 KB)

