| Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.4.A бөлім: Пайыз | Мектеп: № 24 лицей | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Күні: 16.06.2017 ж | Мұғалімнің аты-жөні: Аймағамбет А.Ш | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сынып: 5 | Қатысқандар: 12 | Қатыспағандар:0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың тақырыбы | Санның пайызын табу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.2.34 Берілген санның пайызын табу;
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың мақсаты | Барлық оқушы Берілген санның пайызын табуды үйренеді; Басым оқушы Санның пайызына байланысты мәтінмен берілген есептерді шығара алады; Кейбір оқушы Оқушылар өз бетімен санның пайызын табу есептерін құрастырады; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Бағалау критерийі |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - бөлшектерді пайыз арқылы өрнектеу алгоритмін түсіндіре алады; Пәнге тән лексика мен терминалогия: -пайыз: Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: - санның жүзден бір бөлігі...деп аталады; - пайызды ондық бөлшекпен өрнектеу үшін ... керек; - пайызды жай бөлшекпен өрнектеу үшін ... керек; Үш тілде терминдерді айта алады: Пайыз – процент – percent | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Құндылықтарға баулу | Оқушылар жағдайды талдайды, оларды жаңа жағдайларға икемдейді, мәселелерді қойып, шешім қабылдайды,жеке, жұпта және топта жұмыс істей отырып өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра біледі.Өз жұмысын дұрыс жауаппен тексеруде азаматтық жауапкершілікке, адалдыққа дағдыланады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Пәнаралық байланыс | Экономика | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Алдыңғы білім
| 5.1.2.24 санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу; 5.1.1.16 пайыз ұғымын меңгеру; 5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру ; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың басы 5 мин | Оқушылармен сәлемдесу.Оқушыларды оқу мақсаты, тілдік мақсатымен таныстыру. Пайыз ұғымын, пайызды бөлшекке, бөлшеккеті пайызға айналдыруды қайталау, мысалдар қарастыру. «Шаттық шеңбері» арқылы психологиялық тренинг жүргізу арқылы сергіту сәтін ұйымдастыру. Сейкестендіру тесті және матрица әдісі арқылы үй жұмысын тексеру. Есептер берілуі арқылы оқушылардан 2 топ құру. Әр бір оқушы карточкалардағы есептерді шығарады. Мәндері «1» шыққан оқушылар бір топ және мәндері «2» шыққан оқушылар екінші топты құрады. | 2-4 слайд Карточкалар жинағы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың ортасы 2 мин
8 мин
5 мин
5 мин
4 мин
7 мин
4 мин | ШИРАТУ ЖАТТЫҒУЫ: Мына фигуралардың қанша пайызы боялған?
Жаңа сабақты белсенді бірлескен топтық жұмыс әдісі арқылы өтіледі. Мұғалім нұсқау беру арқылы оқушылардың сабақ мақсатына жетулеріне мүмкіндік беру мақсатында оқушыларға зерттеу жұмысын береді. Оқушылар өздері есептің шешімін топта талдай отырып, санның пайызын табу алгоритмін қорытып шығады. №1 60 санының 25 №2 80 санының 20 Түсіну үшін келесі мысалдар шығарылады: 1 мысал Сүтті өңдеу кезінде 5 2 мысал: 45 кг бидайдың 20 Оөушылардың назарына есептің шешу жолдары көрсетілген слайд ұсынылады. Оқушылар өз – өздерін слайд жауаптары арқылы тексереді. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы жұптық жұмыс жүргізіледі. Алдын ала басылып шығарылған парақтарды оқушыларға жұпта орындауға ұсынылады. Тапсырма уақытта аяқталған соң тақтада дұрыс жауаптары көрсетіледі. Оқушылар төмендегі критерийлер бойынша бірін-бірі бағалайды.
Топтық жұмыс Оқушыларға құнды, қызықты әрі қиын есептер беріледі. №1 Жинақ кассасына 8 Екі топ төмендегі критерийлер бойынша бірін - бірі бағалайды және талқылайды.
Жеке жұмыс Оқушыларға тапсырмалар берілген парақшалар таратылады.Оқушыларға парақшалар таратылады. Алдыңғы жұптық жұмыс тапсырмасы типтес тапсырмалар берілген, оқушы жеке жұмыс жасай отырып, тақырыпты қаншалықты меңгергенін саралай алады. Мұғалім әрбір оқушыны қадағалайды және бағалайды. Деңгейлік тапсырмалар. Оқушылар алдына 3 деңгейлі тапсырмалар ұсынылады. Оқушы кез келген деңгейдегі тапсырмаларды таңдап шығарады. Мұғалім әр оқушыны төмендегі критерийлер арқылы оқушылардың білімдерін бағалау арқылы саралайды. 3 деңгейлі тапсырма мысалдары: А деңгейі: № 1 Құлпынайдың 6
В деңгейі: №2 Тік төртбұрыштың ені 6 см, ұзындығы одан 75
С деңгейі: №3 Теледидардың бағасы 48300 теіге. Оның бағасы бірінші рет 20
«Есеп құрастыр» Оқшыларға санның пайызын табуға есеп құрастыру тапсырмасы беріледі. | 5 слайд 6-7 слайд Үлестірмелі материалдар 8-9 слайд Үлестірмелі материалдар Карточкалар Үлестірмелі материалдар Флипчарт | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың соңы 5 мин | Сабақты бекіту. Тұжырымдық органейзердің «Тұжырым» кестесін толтыру арқылы сабақ толықтай бекітіледі. Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы «бес саусақ» әдісі арқылы орындалады. Үй жұмысы №1 Берілген шаманың пайызын табыңдар: 1) 20 м; 6,4 дм; 8,2 см-дің 10%-ін. 2) 18 т; 710 кг; 80 т-ның 20 № 2 Сыныпта 30 оқушы бар. Математикадан бақылау жұмысын сынып оқушыларының 20 Қалыптастырушы бағалауда «бутерброд» әдісін қолданамын. | Флипчарт Қима қағаздары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар ұсынылады. Тапсырмалардан үш деңгейлік есептерді таңдап шығарады. Егер оқушы орташа деңгейде болып, бірақ жоғары деңгейлі тапсырманы таңдаса, немесе оқушы төменгі деңгей есебінен көтерілмесе, бұндай оқушыларға мұғалім тарапынан қолдау көрсетілуі тиіс. | Бірін-бірі бағалау, өзін-өзі бағалау және мұғалімнің бағалауы. | АКТ – ны қолданған кезде техника қауіпсіздігін сақтанған қажет. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды. Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді. | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||







-ін табыңдар.
ірімшік алынды. 20 кг сүттен қанша кг ірімшік алуға болады?
-ын табу.
- дық күрделі өсіммен 80000 теңге ақша салынды. Жинақ кассасындағы осы ақша екі жылдан соң неше теңге болады?




-ін табыңдар.
Саннын пайызын табу 5 сынып (57.17 KB)

