План-конспект открытого урока по английскому языку
Тема: Unit 4, lesson 2 "RICHY THE CAT’S DAY" ( A day off)
Тип: урок совершенствования грамматических навыков
Цели урока:
развивающая: совершенствование продуктивных лексико-грамматических навыков учащихся;
образовательная: расширение общего кругозора учащихся в рамках данной тематики;
воспитательная: воспитание стремления планировать свой выходной день, привитие интереса к посещению полезных мероприятий.
Задачи урока:
- вспомнить и повторить пройденные лексические единицы по теме;
- ввести новый продуктивный грамматический материал;
- закрепить и повторить продуктивный грамматический минимум;
- формировать навыки монологической речи учащихся с использованием продуктивного лексико-грамматического материала.
Методы: коммуникативный, личностно-ориентированный.
Формы работы: индивидуальная, фронтальная, групповая, в парах.
Материал урока: УМК “Английский язык: 4 кл.\ Лапицкая Л.М.” (PB, WB), карточки с лексическими единицами, аудио к учебнику, карточки с грамматическим заданием, видео.
Ожидаемый результат: - учащиеся ознакомлены с новым грамматическим и лексическим материалом на уровне использования в новом контексте, правильно ориентируются при выборе нужной формы при выполнении коммуникативно-направленных упражнений.
Ход урока
| Этап урока | Цель этапа | Содержание этапа | Время |
| 1 Речевая разминка 2 Проверка домашнего задания 3. Тематическое ориентирование. 4. Введение нового грамматического материала 5. Закрепление пройденного материала 6. Домашнее задание 5 Рефлексия | Введение в атмосферу иноязычного общения Контроль качества выполнения домашнего задания Определение темы урока, постановка целей Совершенствование продуктивных лексико-грамматических навыков Тренировка употребления лексико-грамматического материала в коммуникативно-направленных упражнениях Оъяснение техники выполнения домашнего задания Подведение итогов урока, выставление аргументированных отметок | - Hello,boys and girls!I’m glad to see you. Welcome to our English lesson. Sit down,please. Today we’re going to show our English lesson to our guests. I hope that it will be pleasant for all of us. Before we start our lesson I want you to warm up. Ready? The task for you is very easy. You should repeat the actions and words after me. It’s time to think It’s time to speak It’s time to show Ready steady go. Now let’s do it a bit faster. WB, ex.2-5, p. 68-69 (собрать тетради) + grammar cards with the task. (blue cards) - Choose the right preposition. A. at B. to C. in 1. They are _____the theatre. 2. We are _____the disco. 3. He is _____the swimming-pool. 4. I go _____the museum every day. 5. The swimming-pools open _____9 o’clock. 6. I have dinner_____the evening. 7. They get up _____8 o’clock. 8. Liz and her mother wash the dishes _____the afternoon. 9. My brother and I go to school_____9 o’clock. 10. Nikita is.......... the museum. Boys and girls, I have got a problem. I don’t know what to do during my future day off. Can you advise me anything? Thank you very much! I understand: I must plan my day off. So today we’ll speak about planning someone’s day off Do you remember a cat Susie? Today we’ll get acquainted with her uncle Richy the Cat. Look at him. He is a businessman. This is a page in his organiser. Listen, read and answer. What is the page about?) PB, ex.1a, p.92 At your desks you’ve got three titles (заголовки). In your groups choose the best. Read his organiser. Is Richy the Cat’s day off interesting? Why? PB, ex.1b, p.93 (The mice tell their boss about Richy the Cat’s day off. Listen, read and answer their boss’s question.) Key: from 12.25 to 21.15 PB, ex.2, p.94 (grammar secret) + WB, page 124 (grammar rule) Write on the board the following sentences with underlined words: Richy the Cat: I get up at 11 o’clock. Mouse: He gets up at 11 o’clock. Please, compare the sentences and try to explain why we add -s to one of the verbs. Write on the board three groups of words: has, does, runs, goes [z] - после гласных и звонких согласных gets, takes, walks, eats [s] - после глухих согласных watches, washes, brushes [iz] - после [s], [tʃ], [ʃ] I see you’re listening attentively. Let’s have a little break and then train the grammar ФИЗКУЛЬТМИНУТКА Let’s train the grammar: WB ex.1-2, p.70 In your groups please complete the mice’s report to their boss. Use your whiteboards. PB Ex. 4a, p.95
Work with the cards (orange cards). Read about Twinky’s morning and answer. What does Twinky do in the morning? Model. Twinky usually gets up at eight o’clock. I usually get up at eight o’clock. I make my bed and do my exercises. I have breakfast at nine o’clock. After breakfast I brush my teeth. I wash the dishes. I wash my hands and face. Then I draw. WB, ex. 3,4, p.71 Let's sum up. Your marks for the lesson are… You have colored hands, choose and show me the one you like most of all. ORANGE - happiness, sun, creativity YELLOW - happiness, energy, positivity GREEN - energy, harmony, freshness PINK - universal love, sweet, nice So, my color is pink - I love your job, I'm satisfied today on 100%!!!!!!!! Goodbye! | 2-3 мин 5-7 мин 3 мин 10-12 мин 15 мин 3-5 мин 5 мин |


Richy the Cat's day off (21.76 MB)

