Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға амалдар қолдану
Сыныбы: 6 сынып
Сабақтың мақсаты:
оқушылардың рационал сандарға амалдар қолдану жөніндегі білімдерін тиянақтау, толықтыру және бағалау.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтың типі: дәстүрлі емес
Сабақтың әдісі: жеке жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: слайд.
Сабақ барысы
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | нәтижесі |
1) Ұйымдастыру кезеңі
Білу Өткен тақырыпты қайталау.
Түсіну Көршіммен жұмыс
Сергіту сәті
Талдау
Өзімді өзім бағалаймын
Қолдану Оқулықпен жұмыс Жинақтау Бағалау | Оқушылармен амандасып, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру және сабақтың мақсатын айту. Топқа бөліну Интерактивтік тақтадан (слайд) 1.«Шешендік өнер» 1-топ Екі теріс санды қосу үшін: алдына минус таңбасын қойып, қосылғыштардың модульдерін қосу керек. 2-топ Таңбалары әр түрлі, модульдері тең емес екі санды қосу үшін: алдына модулі үлкен қосылғыштың таңбасын қойып, үлкен модульден кіші модульді азайту керек. 3-топ Таңбалары әр түрлі екі санды көбейту үшін: көбейтіндінің алдына «-» таңбасын қойып, сандардың модульдерін көбейту керек. 2.« Кім жылдам» 1-қатар 2-қатар 3-қатар
1) -19+(-1) 1)-17+(-2) 1)-9+(-7) 2)6(-3) 2)7(-5) 2) 3 (-5) 3)-7-(-2) 3)-6-(-4) 3)-5-(-15) 4)10(-5) 4)16(-4) 4)20 (-5) 5)25+(-35) 5)45+(-55) 5)15+(-45)
4 нүктелі түзу (4 оқушы түзудей тізіліп тұрады), 5 нүктелі шеңбер (5 оқушы шеңбер жасап дөңгелене тұрады) деген сияқты бөлемін. егер қосыла алмай қалған оқушы болса, ол тақырып бойынша бір тұжырым айтады, т.с.с деп жалғастыруға болады. Тест 1. Тізімдегі сандардың ең үлкені мен ең кішісінің айырмасын табыңдар: 23A-7b-4a+10b
1-2 дұрыс жауап- 2 3 дұрыс жауап – 3 4-5 дұрыс жауап-4 6 дұрыс жауап -5 ІІІ. «Күш сынасу» Деңгейлік тапсырмалар: І деңгей:№ ІІ деңгей:№ ІІІ деңгей:№ Қорытындылау:
| Оқушылар кітап құралдарын алып, сабаққа дайындалады.
Оқушылар берген парақшаға екі сұраққа жазбаша және тест сұрақтарының жауаптарын ғана жазады.
Әр партада отырған оқушылар бірігіп есепті шығарады да, соңғы партадағы оқушылар бірінші партадағы оқушылардың есептерін тексеріп, парақты алға қарай береді, солай бірінші партадағы оқушылар соңғы партадағы оқушылардың есептерін тексеріп мұғалімге береді.
Оқушылар тез жарысып шығарады да, жауабын тексереді.
Оқушылар кезек-кезек шығып өз жауаптарын жазады.
Дәптерлеріне бес есепті шығарып, жауабын интерактивті тақтадан тексереді. Дұрыс жауабына «+» таңбасын қойып, олардың санын санап өз-өздеріне баға қояды
| 1)Осы сабақтың нәтижесінде бақылау жұмысына дайын болу. 2) оқушылардың таңбалары әртүрлі және таңбалары бірдей сандарды қосуды,азайтуды меңгеру. 3) таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі сандарды көбейтуді және бөлуді меңгеру
4) рационал сандарға амалдарды қолдану ережелерін жатқа білу
5) оқушылардың тез, жылдам есептеу дағдыларын қалыптастыру
6) оқушылардың ой-өрісі, логикалық ойлау қаблеттері дамиды
|