Көктал негізгі мектебі
Сабақтың тақырыбы:
“ Бір айнымалысы бар
сызықтық теңдеу”
Сабақтың мақсаты:
- 1.оқушыларға бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешу тәсілдерін үйретуде тәрбие сағатымен ұштастырып заманауи білім беру.
- 2. Теңдеу шешу есептерін шығарғанда әрбір бөлімге саяси және экономикалық білімін жетілдіру
- 3. оқушылардың танымдық ізденістерін шығармашылық қабілеттерін арттыру, Отан сүйгіштікке, патриоттыққа өз ойын түйіндей білуге, дарынды оқушы тәрбиелеу.
- Сабақтың түрі : жаңа сабақ
- Сабақтың әдісі : топпен саралап деңгейлеп оқыту
- Пән аралық байланыс : география, физика, тарих
- Көрнекілігі: ҚР картасы, үлестірмелі қағаз .
- Сабақ жоспары:
- 1. Ұйымдастыру кезеңі
- 2. үй тапсырмасын тексеру
- 3. логикалық есептер шығару, тест, жұмбақ шешу
- 4. “Мәңгілік ел” – жаңа сабақ түсіндіру
- 5. “Дамыған 30 ел қатарына ену” (ауызша есеп шығару) қартамен деңгейлік тапсырма орындауы
- 6. “Нұрлы жол” І деңгейлік тапсырма
- 7. “Нақты 100 қадам” ІІ деңгейлік тапсырма
- 8. Қазақ хандығына 550 жылдағы ІІІ деңгейлік тапсырма
- 9. Халықтар бірлік ассамблеясының 20 жылдығы (884 –есеп шығару)
- 10.”Менің Отаным –Қазақстан “ шығармашылық деңгейлік тапсырма
- 11. Сабақты бекіту ауызша есептер шығару “Не білдік, не үйрендік”
- 12. Сабақты қорыту: “Мәңгілік ел” тапсырмасын қорытындылап бағалау
- 13. Үй тапсырмасын түсіндіру №836, № 838
- Сабақтың барысы:
- 1. Ұйымдастыру кезеңі.
- а. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру
- Б. Журнал толтыру
- В.Сынып тазалығына көңіл бөлу, сыныпты түгендеу, оқушылардың назарын сабаққа аудару (бір логикалық есеп шығару)
- -оқушылар саяхатқа шығып жерден шығып тұрған үлкен жартастың саусақ сиятын кішкене қуысынан торғайдың жұмыртқасын алмақшы болып жармай қалай алған (мұнда болған заттар тас, құм, ши)
- Тест “Бұл кім?
- а. өз өмірінде 40 т. тамақ жейді
- б.дүние жүзіндегі ақылды жыртқыш
- в.қуаты орта есеппен 2,2 вт
- 2. үй тапсырмасы орындаған дәптерлерін жинап ауызша есептер шығару х+3=7 Х-5=4 ⅛+Х=1
- Х-0,25=3 Х+0,5=1
- Жаңа сабақ:
- “ Мәңгілік ел” жаңа сабақты түсіндіру
- 1. 13х+0,8 = 4х-12 ах=в түріне келтіріледі а-айнымалының коэффициенті в мүше х айнымалы ах =в түріндегі теңдеулер бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер.
- 2.Өрнектерді ықшамдау барысында мәндес теңдеуге келтіріледі 4 (х-3) =0 4х-3∙4=0 4х-12= 0 түбірі 3-ке тең бұлар мәндес теңдеулер. Түбірі болмайтын теңдеулер мәндес болады.
- 3. теңдеулерді ах=в түріне келтіру үшін мынандай қасиеттерді пайдаланады
- а. Қасиет- Теңдеулерді қосылғыштың таңбасын қарама-қарсыға өзгертіп оны теңдеудін бір жағынан екінші жаққа көшіргенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді. Мұндай теңдеулерді енгізген ІХ ғасырдағы орта Азия ғалымы Мұхаммед пен Мұса әл Хорезми
- б.қасиет. Теңдеудін екі жағында одан өзге бірдей санға көбейткенде немесе бөлгенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді. М. 2х+3=-х+9 бірінші қосылғыш бойынша
- 2х+х =9-х 2-қосылғыш бойынша х=6:3 теңдеу түбірі 2 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешу үшін мынандай алгоритм қолданамыз
- 1. теңдеудің анықталу аймағы өзгермейтіндей етіп оның бір жақ бөлігін немесе екі жақ бөлігін тепе-тең түрлендіріп ықшамдау керек
- 2. айнымалысы бар мүшелерді теңдіктің сол жағына бос мүшелерді оң жағына жинақтау керек
- 3. теңдеудегі ұқсас мүшелерді біріктіріп теңдеуді ах=в түріне келтіреміз
- 4. теңдеудің екі бөлігінде айнымалының коэффициентіне бөліп теңдеудің х=в⁄а түбірін табу керек -ах=в бар теңдеудің үш түрлі амалы бар
- І. а≠0 в≠0 болса теңдеудің екі жағын а-ға бөліп х=в⁄а теңдеуін жазамыз. Мысалы:
- 6х=12 х=12:6 х=6
- ІІ. а=0 в≠0 болса 0х=в түрінде жазылады ах=в теңдігі ешқандай мәнінде тура болмайды,
- Мұндай жағдайда теңдеудің түбірі болмайды. Мысалы: 3х+4=7+3х 3х-3х = 7-4 0х=3 түбір жоқ
- ІІІ. а=0 в=0 болса 0х= 0 түрінде жазылады. Кез-келген санның 0-ге көбейтіндісі 0 болғандықтан х-тің кез-келген мәнінде теңдік тура болады . Мысалы: 0,5х+3=0,5х+6⁄2 0х=0
- 5. “Дамыған 30 ел қатарына ену” (ауызша есеп шығару) сабақты бекіту
- Х+3 =6 х+3х = 12 3х+3 = 12+х 0,5х+3 = х
- 6. Ілулі картадан деңгейлік тапсырма алып орындау
- “ Нұрлы жол” І деңгейлік тапсырма
- 25х+45=17+4х 13+27=16х+4,5 13х+70=2х+15 5-3х=2х-8
- 7. “Нақты 100 қадам” ІІ деңгейлік тапсырма
- Х-2⁄3 =3⁄6х 2⁄3у-3=5⁄9у 0,5х-7=-2⁄3х
- 8. “Қазақ хандығына 550 жыл” ІІІ деңгейлік тапсырма 3х-1 =2(х-2) 19(у-9) =3(у+7)
- 5(х-4) =3(2х-9) 7(3-2х) =15 (1-х)
- 9.”Халықтар бірлігі ассамблеясының 20 жылдығы”. Тақтаға есеп шығару, кітаппен жұмыс №844 есеп
- 10. “Менің Отаным Қазақстан” шығармашылық есеп
- 0,8(0,5+2х) =2х+0,4 4⁄9у –(у+1⁄3) =1⁄6-(8у⁄9+0,5)
- 4х-3 = 0,14 а-3,2 0,9
- 3-5х 0,35 2а+1,4 2,7
- 11. “Дала демократиясын түзген әз Тәуке” сабақты бекіту (ауызша есептер шығару) не білдік? Не үйрендік? 2х-1=3 4х=16 3х-5=10 2(х-3) =4
- Сабақты қорыту: “Мәңгілік ел” болу үшін тапсырмаларды орындай алдық па?
- Қорытындылап бағалау
- Үй тапсырмасы: №836 №838-есеп
Назар аударғандарыңызға рахмет!!!