Тема: Правопис прислівників. Систематизація та узагальнення вивченого.
Мета: систематизувати та узагальнити знання учнів; закріпити вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці; розвивати творчі здібності, навички самостійної роботи, логічне мислення; виховувати любов до неньки - України, рідної мови.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Обладнання: вислів Марка Луканюка, вірш В. Сосюри «О мово, моя!»; панно: рушники; роздатковий матеріал для груп із завданнями у вигляді пелюсток квітів, фонограма мелодії української народної пісні «Ніч яка місячна...», маркети, дошка, різнокольорова крейда, аркуші паперу з критеріями для взаємооцінюванням учнів, фломастери.
Епіграф до уроку:
Люблю тебе щиро, люблю до загину Русе — Україно, ненечко єдина! Марко Лу канюк
Очікувані результати
Після цього уроку учень зможе:
Знати всі орфограми на правопис прислівників та обґрунтувати вибір їх написання відповідними правилами;
Вміти застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, аналізувати власну діяльність;
Цінувати чарівність і неповторність України, красу та велич рідного слова.
Учитель:
- Дорогі діти, сьогодні у нас цікавий і змістовний урок, на якому ми будемо розвивати творчі здібності, вчитись логічно мислити, застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, а також виховуватимемо в собі прекрасні моральні якості: вміння любити Батьківщину рідну мову. Епіграфом сьогоднішнього уроку є слова Марка Луканюка:
Люблю тебе щиро, люблю до загину Русе - Україно, ненечко єдина! У цих словах невичерпна любов до рідної Батьківщини, почуття гордості за рідну землю, розум і руки народу, який творить її виразне і практичне обличчя.
Діти, а що є народ без мови? Як можна не любити її - таку ніжну, співучу і водночас сильну і величну? Мова - це наша неоціненна спадщина, з нею ми не розлучаємось протягом усього життя. Як гарно сказав про красу рідної мови В. Сосюра у вірші «О мово моя!»
О місячне сяйво і спів солов 'я, Півонії, мальви, жоржини! Моря брилі антів, це - мова моя, Це - мова моєї Вкраїни. Яка у ній сила — і кличе, й сія, Яка в ній мелодія лине В натхнення хвилини! О мово моя!
Душа голосна України! Ти - сурми на сонці, ти - стягів гаї, Ти - вибухів огненних повна. Це — матері мова. Я звуки твої Люблю, наче очі дитини... О мово вкраїнська! Хто любить її, Той любить мою Україну. Сподіваюся, що сьогодні ви зумієте доповнити сторінку нашого уроку глибоким змістом, ближче пізнаєте слово, відкриєте нові його грані, відчуєте ніжний аромат квітів: маку, барвінку, ромашки, а також смак цілющої джерельної води - мови нашої.
А для цього давайте уявимо ситуацію що до нашого класу завітали сама Мова Українська і один з її помічників - привітаймо їх!.
А хто ж це з помічників мови? Упізнайте його, а ще слухайте їх уважно, і зі сказаного ними сформулюйте тему уроку.
(До класу входить дівчина з хлопчиком, обоє одягнені в національні костюми. У хлопчика в руках пелюстки різних квітів: маку, мальви, ромашки, барвінку, чорнобривців).
- Доброго дня, шановні! Мова:
- Дозвольте завітати до вашої господи! Як гарно тут і затишно. Сподіваюсь, ви впізнали цього хлопчика? Це ж про нього так гарно кажуть:
Прислівник є незмінюваний Завжди у нашій мові, Ознаку дії іншої ознаки Він виражає в слові. Префікси: казна -, хтозна -, будь -, Суфікси: - от, - таки, - небудь, Префікс по — і суфікси: - ему, - ому, - е, и - через дефіс їх пиши. Рік у рік, день у день, Раз у раз, з дня на день, Час від часу - не спіши, Слова окремо без дефіса ти пиши.
Учитель:
Так хто це, діти? Так, Прислівник. Молодці! А що це в руках у тебе, Прислівнику?
Пелюстки квітів, на яких я приготував завдання учням на правопис найскладніших моїх орфограм. Але одне шкода, що холодна зимова погода заморозила їх і квіти мої зіпсувалися. А це були такі чудові мальви, мак, чорнобривці, барвінок...
Хлопчик і дівчина вітаються до вчителя і учнів
Учитель:
Не хвилюйся, Прислівнику, діти зарадять твоєму лихові і самі складуть пелюстку до пелюсточки, виконавши твоє завдання, і квіти знову стануть чарівними, немов і зими тієї немає. Чи не так, діти?
Так, так. Учитель:
То ж яка тема сьогоднішнього уроку, діти?
Ми будемо повторювати орфограми на правопис прислівника.
- Правильно, діти, молодці! Давайте запишемо тему уроку у зошити. А які завдання ми повинні сьогодні виконати? Що кожен з вас очікує від сьогоднішнього заняття? (Учні за принципом добровільності кажуть: «Я очікую від сьогоднішнього заняття...»). Гарні ви сформулювали очікувані результати. А для чого взагалі, діти, ви повідомляли про свої очікування? Насамперед для того, мабуть, що реальність - це втілена мрія. Тож позначимо наші очікувані результати ще й у вигляді ось такої квітки, де вміння цінувати українське слово розвивається через знання орфограм та застосування їх на практиці.
Мова:
- Мені треба поспішати, любі діти, бо чекають мене інші мої помічники: Дієслово, Прикметник, Іменник. А я їм теж так потрібна! А ти, Прислівнику, залишайся і допоможи учням у виконанні їхніх завдань. Я не прощаюся, адже часточка мого серця залишається у вміло використаному вами слові. До зустрічі!
(Прислівник роздає пелюстки квітів і сідає до однієї з груп, виконує разом з усіма завдання).
Вчитель: - Віталику, тобі сподобалось бути у ролі Прислівника? Що ти при цьому відчував? Тобі це допоможе у виконанні поставлених перед класом завдань?
(Хлопчик відповідає). Вчитель: - А вам, діти, сподобалася ця ситуація? То ж до роботи!
- Для успішного досягнення очікуваних результатів вам треба, перш за все пригадати всі орфограми на правопис прислівників. Для цього потрібно скласти пелюстки квіток, що приніс нам Прислівник, виконати завдання, записані на них, за певними орфограмами. Зрозуміло?
Етапи діяльності учнів. У кожної пари на парті лежать кольорові пелюстки різних квітів, а саме: маку, ромашки, барвінку, мальви, чорнобривця. Учні беруть пелюстки, читають на їх зворотні слова і класифікують за орфограмами на правопис прислівника. Учні кожної групи за 2 хв. повинні скласти по 1 квітці на одну орфограм. Серед пелюсток є такі, слова яких належать до інших орфограм, тому їх треба відкласти і не використовувати. Після виконання завдань кожна група презентує свою діяльність. Учитель:
То ж скільки орфограм на правопис прислівників? Учні:
П'ять.
Назвіть їх, будь ласка.
Представники кожної групи показують складену квітку і по черзі називають орфограми.
Представник І групи:
- Орфограма на правопис часток не, ні з прислівником. Наприклад: непогано, ні туди ні сюди і т.ін.
Представник II групи:
- Орфограма на вживання дефіса у прислівниках. Наприклад: казна-коли, якось - то та ін.
Мовна задача
Чому в реченні "Одягнутися по- зимовому " слово по -зимовому пишеться через дефіс, а в реченні "Гуляти по зимовому лісі " — окремо? Скласти речення
По - вовчому, по вовчому;
По — вашому, по вашому
По - перше, по перше
Напам 'ять, на пам 'ять
В останнє, востаннє Згори, з гори; убік у бік
Учитель: А зараз ми перевіримо як ви засвоїли правила написання прислівників разом, окремо та через дефіс, виконавши цифровий диктант. Цифри записуємо в таблички, що я вам роздала. 1- Разом, 2- окремо, 3 - через дефіс.
1
2
3
2
1
1
2
2
3
3
2
3
2
1
1
2
2
3
1
1
3
1
2
3
Удвічі, в цілому по- материнськи, ні так, ні сяк, аніскільки, зранку по десятеро, будь у кого, по-іншому, будь-куді, без упину, як-не-як, на руку, замужем, надворі, день у день, на диво, хтозна-скільки, нашвидкуруч, уп'ять ох, сяк-так, попідвіконню, ні туди ні сюди, пліч-о-пліч.
Розподільний акродиктант:
Навпочіпки, напам'ять, в далечині, по-материнськи, ні на гріш, втридорога, зранку, в нагороду, на ніщо, по-іншому, де-небудь, завидна, вранці, в затишку, як-не-як, навесні, внизу, деколи, до вподоби, в цілому, хтозна-звідки, увосьме, до діла, щонайкраще.
Ключ: підкресліть третю літеру в кожному слові. Прочитайте: Вправа виконана на «відмінно»
Гра "пригадай прислів'я"
Закінчити прислів'я, обґрунтувати написання прислівників.
Готуй сани влітку, а ... Спершу робота, а... Скрізь добре, а ... Всього буває ... ...і горобець багатий. Бережи одежу знову, а ...
Дібрати до прислівника доречні фразеологізми
Несподівано
Ніколи
Легко
Давно
Щиро
Домашнє завдання
Підібрати приклади прислівників на правопис кожної орфограми
Написати лінгвістичну казку про прислівник
Підготуватися до контрольної роботи