Материал на украинском языке.
Підготовчий етап: учням давалося творче завдання - пошук інформації про здоровий спосіб життя, дієтичне харчування, профілактика підліткових захворювань, вивчався матеріал про застосування формул та побудова діаграм за даними.
Хід уроку
- Мотивація та актуалізація опорних знань
Тримай голову у холоді,
живіт у голоді – будеш здоровий.
Рішення задач дасть можливість добре розбиратися у табличному процесорі – MS Excel, а також запам’ятається інформація про здоровий спосіб життя, який допоможе зберегти здоров’я у старшому віці.
Нагадування. Основний принцип введення формул у MS Excel – це наявність знаку «=» перед виразом.
ІІ. Пояснення практичного завдання
На картах записані задачі – розв’язати їх за допомогою MS Excel
Картка № 1. Загартування.
Щоб підготувати себе до обливання холодною водою, необхідно спочатку проводити обтирання вологим рушником протягом двох тижнів. Температура води при обливанні повинна бути 34-35 градусів.
Воду можна понижувати до 10-12 градусів. Після обливання необхідно обтиратися дуже ретельно рушником до почервоніння шкіри. Кожного дня можна понижувати воду на 1 градус.
Через скільки днів ви досягнете мінімальної температури води для загартування, якщо будете обливатися кожного дня?
Картка № 2. Енерговитрати.
За допомогою даних про енерговитрати при різних видах робіт розрахувати, скільки потратить кожен учень групи Ккал при займанні улюбленим видом спорту.
Картка № 3. Білки, жири, вуглеводи
Провести сортування даних за вмістом білка у продуктах, за вмістом жиру та вуглеводів. Відфільтрувати калорійні продукти, у яких більше 250 Ккал у 100 грамах.
ІІІ. Виконання практичного завдання в мікрогрупах
Рішення в MS Excel. (смотри документ)
ІV. Фізкультхвилинка
Проводиться під заспокійливу музику.
Раз – підняти руки вгору,
Два – нагнутися додолу.
Не згинайте діти, ноги,
Як торкаєтесь підлоги.
Три, чотири – прямо стати,
Будем знову починати.
Хто зуміє присідати
І ногам роботу дати?
Раз – піднялись, два – присіли,
Хай мужніє наше тіло.
Хто втомився присідати,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
V. Побудова діаграм та створення звітів за даними
Учні кожної мікрогрупи виділяють капітана. Капітани утворюють групу експертів для підведення підсумків та узагальнення інформації. Решта учнів готують доречні питання для обговорення та пригадують приклади із свого життя або з дібраної інформації.
Картка 1. Узагальнення даних про загартування та побудова діаграми для унаочнення. Діаграму будують, роздруковують на принтері експерти і вивішують результати на дошці.
Якщо робити пониження температури води кожного дня, то це може бути для непідготовленого організму надто швидко. Тому рекомендується йти повільним, але поступовим шляхом – загартуватися при зниженні температури через день. До наміченої температури води – 10 градусів дійдемо через 51 день. Якщо розпочати обливання 1 квітня, то 22 травня можна без струсу для організму занурюватися у відкритому водоймищі, а влітку купатися та плавати без можливості захворювання.
Картка 2
Івановський Олександр витрачає найбільше Ккал за день, так як він займається виснажливим спортом – боксом. Крім цього, ще багато ходить пішки. Найменше витрачено Ккал у Печенізької, але тут ще не враховано повсякденні дії – вмивання, розумова дія на уроках, робота по господарству, сидіння і таке інше.
ІV. Обговорення результатів
При обговорення результатів учні записують у зошити схеми та діаграми, основні поняття.
Діаграма 1. Загартування організму.
До дошки викликається 1-й учень, який може пояснити діаграму та проаналізувати дані, відповісти на запитання про процес загартування.
Учні питають, коли проводити обливання – вранці чи ввечері.
Експерти, маючи при собі додаткову інформацію, відповідають, що ввечері холодна вода буде збуджувати організм, що не бажано для спокійного сну.
Підсумок – загартування треба робити зранку, принаймні у першій половині дня. Проводиться диспут про введені формули, їх доречність.
Діаграма 2. Витрати Ккал
Учні роблять висновок, що необхідно займатися активним видом спорту постійно. Вид спорту необхідно вибрати відповідно до своїх бажань та таланту. Учні обговорюють формулу, за допомогою якої можна підрахувати витрати Ккал за тиждень, за місяць. Необхідно взяти до уваги, що спортивні секції працюють не кожен день, а три рази на тиждень.
У якості перерви розумової діяльності, кожен учень цієї групи розповідає про свою спортивну секцію: чим займаються, де знаходиться, режим проведення, коштовність.
Інші учні діляться своїми знаннями стосовно секцій, в яких вони беруть участь. Проходить обмін адресами спортивних секцій, учні їх записують на дошці і в зошитах, бо знадобиться ще протягом життя собі або знайомим.
Підсумок: деякі учні замислюються, чому вони і досі не займаються ніяким видом спорту. Навіть просто бігом на стадіоні нашої школи!!! Сподіваюся, що дехто вийде навесні на пробіжку. Тут же організовується група «Бігунці», які домовляються з сьогоднішнього дня о 17:00 бігати та грати з м’ячем на стадіоні кожного дня. А Леонова Лілія заохочує всіх дівчат займатися плаванням у басейні «Кондиціонер» у вихідні дні.
Діаграма 3. Піраміда продуктів харчування
Найбільше потрібно вживати овочів та фруктів, трохи менше, трохи менше рибних, м’ясних та молочних продуктів і потрібно обмежити вживання кондитерських виробів, так як вони калорійні, а цінних речовин мають мало.
На діаграмі зображені найменше калорійні продукти. Багато учнів замислились, що вживаючи булки чи печиво, вони накопичують зайву вагу, яка буде заважати їм рухатися. Один учень доповідає знайдену додаткову інформацію про відповідність ваги і зросту. Усі учні зацікавилися і вирішили обчислити оптимальну вагу у їхньому віці. Формула знаходження оптимальної ваги:
V=R-110,
де V – оптимальна вага, R – зріст у сантиметрах.
Підсумок. Отже, необхідно більше вживати фруктів та овочів кожного дня, а менше солодощів та кондитерських виробів.
VІІІ. Виступ творчої групи
Три учні підготували стіннівку «Перша допомога» - малюнки та цікава інформація для учнів. Розвішують газету, роблять доповідь.