Бекітемін: Директордың оқу-тәрбие жұмыстары жөніндегі орынбасары
Г.Дөңесова
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Мұғалімнің аты-жөні: | Ибраимова Раушан Талғатқызы | |
Күні: | 26.09.16 | |
Сынып: | 8 «Г» | |
Пәні: | Геометрия | |
Тақырыбы: | Параллелограмм белгілері | |
Негізгі түйінді идея: | Параллелограмм және оның қасиеттерін, белгілерін білу | |
Оқу мақсаты: | Параллелограмм және оның қасиеттерін, белгілерін үйрету | |
Табыс критерийлері | ||
Барлық оқушылар: Параллелограммның анықтамасын білу | Көпшілік оқушылар: Параллелограмм және оның қасиеттерін білу | Жекелеген оқушылар: Параллелограмм және оның қасиеттерін есептер шығару барысында қолдана алу |
Кезеңдер | уақыт | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||
Сабақты бастау.
| 1 мин | Оқушылар арасында жағымды ахуал орнату мақсатында «Сиқырлы қағаз» тренингін өткізу. Балалар математика сабағын жақсы оқу үшін сендерге не кедергі болатынын стикерге жазамыз. | Оқушылар өздерінің жағымсыз қасиеттерін жазады |
| стикер | ||||||
Кіріспе Топқа бөлу
| 2 мин
7 мин | Жұптық жұмыс Үйге берілген есептерді тексеру.
| Оқушылар бір-бірінің дәптерін тексереді
.
| «Басбармақ» стратегиясы
| Жетондар, флипчарт, маркер, оқулық | ||||||
|
| Параллелограмм белгілері. Кері теорема сұралады, оқушылардан параллелограмм қасиеттерін сұраймын. 1 қасиеті: Параллелограмның қарама – қарсы қабырғалары тең. Енді оқушылардан осыған кері сөйлем құрастырыңдар деп сұралады. 1) Егер төртбұрыштың қарама – қарсы қабырғалары тең болса, онда ол параллелограмм болады. 2 қасиеті: Параллелограмның қарама-қарсы бұрыштары тең болады. Кері сөйлем құрастырыңдар 2) Егер үшбұрыштың қарама-қарсы бұрыштары тең болса, онда ол төртбұрыш параллелограмм болады. 3 қасиет: Параллелограмның диагональдары қиылысу нүктесінде тең екі бөлікке бөлінеді. 3) Кері сөйлем. Егер төртбұрыштың диагональдары қиылысу нүктесінде тең екі бөлікке бөлінсе, онда ол төртбұрыш параллелограмм болады. 1 белгіні дәлелдеу.
Берілгені: ABCD – параллелограмм AB=DC, BC=AD Д/К: ABCD – параллелограмм Дәлелдеуі: ABCD – параллелограмм екенін дәлелдеу үшін AB ІІ CD, BC ІІ AD екенін дәлелдеу керек. АС диагоналін жүргізсек ΔABC=ΔCDA (Δ тар теңдігінің ІІІ белгісі бойынша) AB=CD BC=AD – шарт бойынша АС ортақ, онда қалған элементтері де тең. ΔACB, ADIIBC осы сияқты ΔBAC бұдан AB II DC. Ендеше ABCD – параллелограмм
2 белгіні дәлелдеу: Берілгені: ABCD – параллелограмм
Д/к: ABCD – параллелограмм
Дәлелдеуі: Төртбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 0 20 0 бұдан түзулердің параллельдік белгісі бойынша AD II BC осы сияқты AB II DC бұдан ABCD – параллелограмм 3 белгіні дәлелдеу:
Берілгені: төртбұрыш
Дәлелдеу керек: параллелограмм Үшбұрыштың теңдігінің I белігісі бойынша , бұдан . Яғни . Осы сияқты , одан . Теоермаларды дәлелдеуде оқушыларға сұрақтар қойып отырып өздеріне дәлелдетемін. 3 белгі. Егер дөңес төртбұрыштың қарама-қарсы екі қабырғасы тең болса, онда ол параллелограмм болады. Берілгені: төртбұрыш
Дәлелдеу керек: параллелграмм, яғни Дәлелдеуі: -ішкі айқыш бұрыштар болғандықтан, , АС ортақ болғандықтан үшбұрыштың теңдігінің I белігісі бойынша , бұдан және ішкі айқыш бұрыштар екені шығады. Демек, . Теорема дәлелденді. |
|
| |||||||
Негізгі бөлім «Өрмекші» ойыны
| 30 мин | Әр оқушы өз нөміріне байланысты тапсырмалар орындайды.
| Оқушылар өз тапсырмаларын алып, орындайды.
| Қадағалау
| оқу дәптері, қима қағаздар | ||||||
Қорытынды бөлім | 1 мин | Үйге
|
| Жиынтық баға қою | оқу дәптері, оқулық | ||||||
1 мин | Рефлексия. Қол көтеру арқылы |
|
|