Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы Түзулердің өзара орналасуы(18 сағ) | Мектеп: №28 «Ақбай» ЖОМ | ||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Тохтаназаров Акбаржан Элмуратович. | ||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақ тақырыбы | Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.1.2.4 түзулердің параллельдік белгілерін дәлелдеу;
| ||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||
Бағалау критерийлері |
| ||||
Тілдік мақсаттар | Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер.: Түзу, кесінді, сәуле, бұрыш, градус, параллель Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Түзу дегеніміз не? Бұрыш бул ..... Кесінді дегеніміз не? Сәуле дегеніміз не? С0 ...... білдіреді? | ||||
Құндылықтарға баулу | азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, еңбек және шығармашылық, | ||||
Пәнаралық байланыс | Дүние тану | ||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім
| Перпендикуляр және көлбеу Перпенликулярдың табаны не екенін біледі Нүктеден түзуге дейінгі қашықтықты біледі | ||||
Сабақбарысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар |
Сабақтың басы 3мин 6 мин
4мин
| Сабақты ұйымдастыру:
Алдыңғы өтілген тақырыпптар бойынша «Ой қозғау» Түзу дегеніміз не? Кесінді дегеніміз не? Сәуле дегеніміз не? Екі түзуді қиюшымен қиғанда не пайда болады?
Сүреттерге қарап түснктеме беру
1-сурет 2-сурет 3-сурет Түсініктемелер көмегімен сабақ мақсатын ашу |
Слайд-1
Слайд-2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 7-мин 4 мин 10 мин
| Жаңа тақырып: Түзулердің параллельдік белгілерін дәлелдеу Егер екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған: 1) айқыш бұрыштар тең болса; 2) сәйкес бұрыштар тең болса; 3) ішкі тұстас бұрыштардың қосындысы 180°-қа тең болса, онда бұл екі түзу параллель болады.
Сергіту сәті Бейне корініс (Видео коршаған ортадағы кездесетін параллельдік көріністер) «Джигсо» әдісін пайдайдаланын жаңа тақырыппен бейне көріністі талқылау Бейне көріністі қоршаған ортаға байланыстыру.
Есептер шығару: Есептер шығаруда оқушыларды «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі бойынша бағалау. Берілген тапсырма (сұрақ) бойынша əрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі; бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады.
Тапсырма 51.1 Екі түзуді үшінші түзумен қиғанда 8 бұрыш пайда болды. Оның ішінде нешеуі доғал бұрышы болады?
Дескриптор Доғал бұрыштың анықтамасын біледі Бұрыштардың градус өлшемін анықтайды Градус өлшеміне қарай доғал бурыштарға ажыратады Тапсырма 51.2 Екі түзуді үшінші түзумен қиғанда ішкі біржақты бұрыштардың екеуіде доғал бұрышы болуы мүмкін бе?
Дескриптор Доғал бұрыштың анықтамасын біледі Бұрыштардың градус өлшемін анықтайды Градус өлшеміне қарай ішкі біржақты бұрыштардың екеуіде доғал бұрышын анықтайды.
Тапсырма 51.3 Екі түзуді үшінші түзумен қиғанда ішкі біржақты бұрыштары тең болуы мүмкін бе?
Дескриптор Бұрыштардың анықтамасын біледі Бұрыштардың градус өлшемін анықтайды Градус өлшеміне қарай ішкі біржақты бұрыштары тең болуын анықтайды.
Тапсырма 51.4 Екі түзуді үшінші түзумен қиғанда пайда болған барлық бұрыштары өзара тең болуы мүмкін бе?
Дескриптор Бұрыштардың анықтамасын біледі Бұрыштардың градус өлшемін анықтайды Градус өлшеміне қарай пайда болған барлық бұрыштары өзара тең болуын анықтайды.
ҚБ: топта бірін-бірі бағалау (Максимум 3 ұпай). «Бағалаушы сыншыл дос»әдісі______________________________________
| Слайд-3 Слайд-4 Слайд-5 Слайд-6 Слайд -7 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Қорытынды:
Үйге тапсырма: №51.5 Бағалау: бағалау парағы қолданылады. Рефлексия: Қалыптастыршы бағалауда берілген тапсырмалар сенің біліміңді нақты көрсетеді деп есептейсін бе? Келіспейтін болсаң есеп номерін көрсет. | Слайд-7 |
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||
Саралауды тапсырмаларды белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені тапсырмалар арқылы бердім, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірледім.. Уақытты тиімді пайдалануда саралауды қолдандым.. | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін топтағы өзара бағалауды (сыншыл достың бағалауы) жоспарладым. Ауызша жауаптар, топтық жұмыс, жұпты қжұмыс, жеке тапсырмалар. | Оқушылардың денсаулығы мен өмірлерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Психологиялық жағымды ахуал туғызу, сергіту сәтін ұйымдастыру; Сабақ алдында бөлмені желдетіпалу | |||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||
| |||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? 1: 2: |